Σελίδα 11 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 101 έως 110 από 202

Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΟΙΚΙΑΣ

  1. #101
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Kαλο για ξεκινημα σε τετοιου ειδους παιχνιδια.. ειναι δυναμο η εναλλακτηρας? πρεπει να μας πει ο Γιωργος απο τους ακροδεκτες.. δυστηχως ειναι ομως με ξενη διεγερση οποτε θελει και λιγη παρεα για να παιξει...αξιζει ομως...θελει ανοιγμα κατ αρχη να καθαρισεις τα ρουλεμαν απο το παλιο γρασσο να μπει καινουργιο μιας απο την ακινησια θα ναι πολυ σφιγμενο...γυριζει καθολου?
    Παντως απο τετοιες εφαρμογες θα βρειτε πολλα που ταιριαζουν για τις κατασκευες μας..Σωστα Κωνσταντινε εκει παιζουν πολλα. ειχα στα χερια μου μια μιζα απο ελικοφορο...24v με μειωτηρες μεσα...τι πραμα ηταν αυτο..αλλα κατα λαθος πηγε στα σκουπιδια...
    Υπαρχει ενα κιτ για ηλεκτρικα ποδηλατα...εκει εχει ενα low rpm motor για τους εραστες της κατασκευης....

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #102
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωνσταντίνε δεν κοιτάς μπας και βρεις και εσύ τότε ένα τέτοιο δυναμό από άρμα να τον φτιάξουμε?
    έχεις τα κονε
    έιχα..τώρα δύσκολα...αλλά ..να το κοιτάξω...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #103
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΣ
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Παντως για αλλη μια φορα ενημερωνω (αν και στο βροντο πανε αυτα που λεω) πως μπορουν τα δυναμο να ειναι αυτοδιεγερτα ειδικα σε κατασκευες ανεμογεννητριας.
    Αν ενδιαφερεται κανενας να μαθει πως ας γραψει να του το πω

    1 Not allowed! Not allowed!

  4. #104
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    ενδιαφερόμαστε...γράφε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #105
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΣ
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    Λοιπον γραφω τουλαχιστον για σενα Ταξιδευτη διοτι απο αλλους δεν βλεπω ενδιαφερον.
    Λοιπον τα περισσοτερα δυναμο εχουν ενσωματωμενο αυτοματο.
    αλλα τον εχουν εξωτερικα φαινεται δηλαδη και αλλα εσωτερικα. Υπαρχουν και αλλα που δεν εχουν καθολου αυτοματο και χρησιμοποιουσαν εξωτερικο με συνδεσεις καλωδιου.
    Λογικα μπορουν να χρησιμοποιηθουν ολα αλλα εγω θα επικεντρωθω σε αυτα που εχω δουλεψει και εχω σχετικη εμπειρια.
    Χρησιμοποιω λοιπον δυναμο απο αυτα που εχουν τον αυτοματο ενσωματωμενο βιδωμενο στην πισω πλευρα του.
    Βγαζω τον αυτοματο και στη θεση του βαζω "ψυκτα δυναμο" (ειναι ενα εξαρτημα με καρβουνακια που μεταφερει σε μια φισα τις 2 επαφες του ροτορα και μια γειωση)
    Την ψυκτρα μπορειτε να τη βρειτε στο εμποριο σχετικα χαμηλη τιμη κατω απο 10 €.

    Πανω λοιπον στην ψυκτρα τοποθετω αυτο το regulator http://www.minotavros.gr/component/p...art/Itemid,26/
    το οποιο ρυθμιζει εξοδο απο 12 -22 Volt.

    Με αυτη τη συνδεσμολογια το δυναμο ειναι αυτοδιεγειρομενο. Το κακο ειναι πως αυτοδιεγειρετε σε πολλες στροφες. Δηλαδη οταν του δεινω ενεργεια απο βενζινοκινητηρα με 1 προς 1 τροχαλιες δεν αυτοδιεγειρετε
    Οταν το ενεργοποιω με τροχαλια 3 προς 1 αυτοδιεγειρεται και λειτουργει κανονικα.
    Ισως την πρωτη φορα που θα ενεργοποιηθει να χρειαστει εξωτερικη διεγερση αν δεν υπαρχει παραμενοντας μαγνητισμος στο ροτορα.
    Εγω το δουλεψα μετα απο ενα χρονο και εδωσε ρευμα αμεσως.

    Το προβλημα λοιπον ειναι οτι για να αυτοδιεγερθει θελει πολλες στροφες αλλα μετα λειτουργει με πολυ λειγοτερες ισως και ποιο κατω απο 300 στροφες το λεπτο.
    Αυτο ψαχνω και εγω να δω πως θα το λυσω. ισως με αλλαγη σπειρωματος? Δεν ξερω ομως μετα αν θα λειτουργει η αυτοδιεγερση.
    Ποιο σωστο θεωρω πως ειναι να χρησιμοποιηθει με τροχαλια φτερωτης - δυναμο 4 προς 1 για χρηση ως ανεμογεννητρια. Με ενα δυνατο ανεμο θα αυτοδιεγειρεται και θα δινει ρευμα μετα εστω και με μικρο αερακι.
    το παραπανω δε γνωριζω αν ειναι εφικτο και τι φτερωτη θα χρειαστει για να μπορεσει να δωσει την αναλογη ιπποδυναμη στο δυναμο.
    καθε αποψη επι του θεματος δεκτη

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #106
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    δηλαδή από ότι κατάλαβα εκμεταλλεύεται τον πολύ μικρο παραμένοντα μαγνητισμό για να πάρει την πρώτη διέγερση και με αυτήν μετά μόλις παράγει λίγο αυξάνετε η τάση στον απαραίτητο βαθμό. οπότε λέω μια σκέψη. αν το πρόβλημα είναι αν θα έχει λίγο μαγνητισμό δεν θα μπορούσε να τοποθετηθεί έστω ένας μικρός μαγνήτης σε κάποιο σημείο έτσι ώστε να εκμεταλλευτεί από αυτό την αρχη ώστε να αυξηθεί και να μην χρειάζεται να ξεκινήσει πρώτα με τις πάρα πολλές στροφές?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  7. #107
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΣ
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    πιθανο
    αλλα που πρεπει να τοποθετηθει ενας τετοιος μαγνητης και με ποια πολικοτητα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #108
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    καταρχήν επειδή δεν έχω ασχοληθεί γενικά με δυναμό. την διέγερση την παίρνει ο ροτορας ή ο στατορας?
    αν την διέγερση την παίρνει ο ροτορας τότε ένα μικρο μαγνητακι στον στατορα κάπου κοντά στον ροτρα ίσα ίσα να τον διεγηρει?
    αν είχα ένα δυναμό θα δοκίμαζα αλλά δεν έχω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #109
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    ΕΛΛΑΣ
    Μηνύματα
    108

    Προεπιλογή

    θα το δοκιμασω και θα σας πω αν εχω νεοτερα αυριο

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #110
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    την άλλη φορά που θα βρεθούμε στα ψηλά Γιάννη θύμησέ μου να σου δώσω ένα δυναμό...έτσι νάχεις να παίζεις....

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 11 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 9 10 11 12 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
    By andris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 00:03
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-12, 20:51
  3. Δευτερη σειρηνα σε συναγερμο οικιας
    By imacilias in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 11:15
  4. Αυτονομια Μεζονετας
    By CrisX in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 21:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας