Σελίδα 21 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 11 19 20 21
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 201 έως 202 από 202

Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΟΙΚΙΑΣ

  1. #201
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    παρουσιαζω εδω την τεχνικη περιελιξης για να βοηθηθουν
    ολοι οι φιλοι ητε τους γνωριζω ητε οχι.
    -
    θα αναρτισω μονο φωτο
    και οτι δεν καταλαβενετε εδω ειμαι [για την ωρα...]

    Συνημμένο Αρχείο 25891Συνημμένο Αρχείο 25892Συνημμένο Αρχείο 25893Συνημμένο Αρχείο 25894Συνημμένο Αρχείο 25895Συνημμένο Αρχείο 25896





    καλη χρονια σε ολους
    εχω ενα χρονο περιπου να ποσταρω κατι σε αυτο το φορουμ,,, και μαλλον θα κανω αλλο τοσο

    μιας και ασχωλουμαι πια με την γιογκα [ασχετο χαχαχα,,] και με αλλα θεματα
    ασχετα με τα ηλεκτρονικα..

    ετσι μην μπειτε στην διαδικασια να απαντησετε στο παρον μήνυμα
    μιας και ''στου κουφου την πορτα....''

    ομως ολον αυτον τον καιρο λαμβανα μυνηματα και στο πρωσοπικο μου e-mail αλλα
    και στα π.μ. αυτου του φορουμ περι το τι
    απεγινε η μετατροπη δυναμο αυτοκινητου σε ανεμογεννητρια και
    αν ειναι
    τελικα εφυκτη αυτη η μετατροπη και κ.λ.π. ........

    λογο οτι παντα ημουν υπερ της προσφοράς και της ιδεας οτι η ενεργεια πρεπει
    να ειναι προσιτη
    σε ολον τον κοσμο και μαλιστα θα πρεπει να μπορει καποιος να
    μπορει να ωφελείται απο την ενεργεια προερχόμενη απο Α.Π.Ε. ετσι για χαρη
    της
    πιο ευκολης και φθηνής μετατροπης υλικου ανακυκλωσης οπως ενας μεταχηρισμενος δυναμο αυτοκινητου
    που στους παλιατζηδες στοιχίζει 10-15 ευρο
    μπορει
    να ανακυκλωθει πληρως σε μοτερ ανεμογεννητριας με καμια 25αρια ευρο ακομη...


    ετσι για να απαντησω σε ολους τους φιλους που θα ανατρεξουν μελοντικα
    σε αυτο το θεμα
    εφτιαξα χθες αυτο το βιντεακι, για
    να ειναι η ενεργεια προσιτη σε ολους.






    χρονια πολλα και υγεια σε ολους

    ισως τα ξαναπουμε [σε κανα χρονο...]
    φιλακια

    1 Not allowed! Not allowed!

  2. #202
    Μέλος
    Όνομα
    Χριστόφορος
    Εγγραφή
    Apr 2013
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    77

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sakic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπον γραφω τουλαχιστον για σενα Ταξιδευτη διοτι απο αλλους δεν βλεπω ενδιαφερον.
    Λοιπον τα περισσοτερα δυναμο εχουν ενσωματωμενο αυτοματο.
    αλλα τον εχουν εξωτερικα φαινεται δηλαδη και αλλα εσωτερικα. Υπαρχουν και αλλα που δεν εχουν καθολου αυτοματο και χρησιμοποιουσαν εξωτερικο με συνδεσεις καλωδιου.
    Λογικα μπορουν να χρησιμοποιηθουν ολα αλλα εγω θα επικεντρωθω σε αυτα που εχω δουλεψει και εχω σχετικη εμπειρια.
    Χρησιμοποιω λοιπον δυναμο απο αυτα που εχουν τον αυτοματο ενσωματωμενο βιδωμενο στην πισω πλευρα του.
    Βγαζω τον αυτοματο και στη θεση του βαζω "ψυκτα δυναμο" (ειναι ενα εξαρτημα με καρβουνακια που μεταφερει σε μια φισα τις 2 επαφες του ροτορα και μια γειωση)
    Την ψυκτρα μπορειτε να τη βρειτε στο εμποριο σχετικα χαμηλη τιμη κατω απο 10 €.

    Πανω λοιπον στην ψυκτρα τοποθετω αυτο το regulator http://www.minotavros.gr/component/p...art/Itemid,26/
    το οποιο ρυθμιζει εξοδο απο 12 -22 Volt.

    Με αυτη τη συνδεσμολογια το δυναμο ειναι αυτοδιεγειρομενο. Το κακο ειναι πως αυτοδιεγειρετε σε πολλες στροφες. Δηλαδη οταν του δεινω ενεργεια απο βενζινοκινητηρα με 1 προς 1 τροχαλιες δεν αυτοδιεγειρετε
    Οταν το ενεργοποιω με τροχαλια 3 προς 1 αυτοδιεγειρεται και λειτουργει κανονικα.
    Ισως την πρωτη φορα που θα ενεργοποιηθει να χρειαστει εξωτερικη διεγερση αν δεν υπαρχει παραμενοντας μαγνητισμος στο ροτορα.
    Εγω το δουλεψα μετα απο ενα χρονο και εδωσε ρευμα αμεσως.

    Το προβλημα λοιπον ειναι οτι για να αυτοδιεγερθει θελει πολλες στροφες αλλα μετα λειτουργει με πολυ λειγοτερες ισως και ποιο κατω απο 300 στροφες το λεπτο.
    Αυτο ψαχνω και εγω να δω πως θα το λυσω. ισως με αλλαγη σπειρωματος? Δεν ξερω ομως μετα αν θα λειτουργει η αυτοδιεγερση.
    Ποιο σωστο θεωρω πως ειναι να χρησιμοποιηθει με τροχαλια φτερωτης - δυναμο 4 προς 1 για χρηση ως ανεμογεννητρια. Με ενα δυνατο ανεμο θα αυτοδιεγειρεται και θα δινει ρευμα μετα εστω και με μικρο αερακι.
    το παραπανω δε γνωριζω αν ειναι εφικτο και τι φτερωτη θα χρειαστει για να μπορεσει να δωσει την αναλογη ιπποδυναμη στο δυναμο.
    καθε αποψη επι του θεματος δεκτη
    Καλημέρα Χρόνια Πολλά και Καλή Χρονιά να έχουμε!
    Η ιδέα για χρήση ρυθμιστή στροφών από ελαιοραβδιστικό δεν είναι καλή και θα το δείς στην πορεία . Είναι οτι πιο φθηνιάρηκο στην κατασκευή, κινέζικοι εννοείται και καίγονται πολύ γρήγορα. Η εμπειρία χρήσης τους στα ραβδιστικά αυτό λέει. Εγώ δεν θα έβγαζα τον αυτόματο του δυναμό πάντως ο οποίος είναι πολύ ανθεκτικός. Εκτός αν πάρεις ρυθμιστή φόρτισης για ανεμογεννήτρια. Επίσης δεν κατάλαβα γιατί πρέπει να είναι δυναμό με αυτοδιέγερση και όχι με διέγερση μπαταρίας.

    Τώρα στο θέμα φόρτισης μπαταριών (αυτό σε απάντηση προηγούμενων πόστ), μια σκέψη που κάνω είναι ο απομονωτής διόδου 100Α ή μεγαλύτερος ανάλογα με το δυναμό ή τα πάνελ που χρησιμοποιούμε. Αυτός φορτίζει πρώτα ενα ζεύγος ας πούμε 2Χ12V και μόλις φορτίσει αυτή η συστοιχία απομονώνει και στέλνει τάση στο άλλο ζεύγος. Ο απομονωτής μπαίνει ενδιάμεσα ρυθμιστή ή γεννήτριας και μπαταριών. Μιλάω για ζεύγη και όχι για ζεύγος 2Χ12V διότι σε αυτήν την περίπτωση δεν χρειάζεται. Ο κίνδυνος στις συστοιχίες μπαταριών είναι κατά τη γνώμη μου στις παράλληλες συνδέσεις (+- +-) και όχι στις σειριακές. Η παράλληλη σύνδεση παραπάνω των δυο μπαταριών πρέπει να αποφεύγεται. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ 2Χ12V 185Ah με ένα κότεκ ινβέρτερ 1500W και σκοπεύω σε λίγο καιρό που θα μαζέψω λεφτά να πάρω άλλο ενα ζεύγος μπαταριών να αγοράσω και ένα απομονωτή διόδου και να το δοκιμάσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lampaki : 01-01-14 στις 13:20

Σελίδα 21 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 11 19 20 21

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
    By andris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 01:03
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-12, 21:51
  3. Δευτερη σειρηνα σε συναγερμο οικιας
    By imacilias in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 12:15
  4. Αυτονομια Μεζονετας
    By CrisX in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 22:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας