Σελίδα 5 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 202

Θέμα: ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΟΙΚΙΑΣ

  1. #41
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Κρίμα Νίκος ...που δεν δέχονται εδώ και επισύναψη βίντεο . Να το έβλεπες και πόσο σφαίρα γυρίζει !!! θαρρείς και λογικά αυτό δεν θα το ονόμαζα "Ανεμογεννήτρια" αλλά F16 !!...

    Δεν "σηκώνει" άλλο βολάν ... καθώς ανέφερα παραπάνω ... ότι μετάνιωσα ( εν αγνοία μου) που δεν έβαλα 4 πτερύγια .

    Οι τάσεις που "'επιασε" με όχι και ιδιαίτερα πολύ δυνατό άνεμο ....ήταν 22 έως και 25 βόλτ.

    Ανέφερα ότι τρόχισα τις μεταλλικές κορυφές των πηνίων (για να απομακρυνθούν ) λίγο από τους μαγνήτες και να μην "κοντράρουν " βηματικά. Γιατί παρ όλο τον δυνατό σχετικά αέρα ... κάποιες στιγμές σταματούσε "αιφνίδια" ο άνεμος και λόγο της "κοντρας" εξ αρχής δεν μπορούσε να κάνει εκκίνηση (τα πτερύγια) ... άμα πάρει μια στροφή μετά πετάει!! γιαυτό τα τρόχισα. Εξαρτάται βέβαια και τι πηνιοφόρο θα βρείς όλα δεν έχουν την ίδια κόντρα. Μου άρεσε ένας πηνιοφόρος Χ 24 ? πηνία? ... και ήταν της Yamaha χιλιάρας μηχανής .... δούλευε τέλεια ... και απαλά .. αλλά ήταν αργά. Το δοκίμασα "προσωρινά" σταθεροποιόντας τα πηνία σε μια μέγγενη ... και με τρυπάνι γύρισα το καπάκι για δοκιμή ...αν και μη κεντραρισμένο ... γυρνούσε απαλότερα και φοβερες τάσεις 55 - 65 βολτ? Αχχχχχ και να έβαζα από την αρχή αυτόν τον πηνιοφόρο.

    Επίσης κρίμα και σε κάτι άλλο....

    στην πλειοψηφία με μέτριους ανέμους έως χαμηλούς βγάζει 4 - 8 - 10 βόλτ . και με μια απλή ανόρθωση στην μέση δεν πετυχαίνουμε τίποτα. Ενώ η εργοστασιακή Air X - Marine έχει τα "καλούδια¨" του ... ότι παίρνει αυτά τα χαμηλά ρεύματα και τα ενισχύει ( το κάνει μια πλακέτα "μέσα της " .. που εγώ έτσι ερασιτέχνης που είμαι δεν μπορώ να το πετύχω ... τέλος πάντων. Αξίζει τουλάχιστον ως σημείο αναφοράς .

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #42
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    τελικα τον εκανες κονικο τον αξωνα ??αν ναι γιατι??
    μην ζηλευεις τα τεσσερα φτερα με δυο θα ειναι ακομα καλυτερο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #43
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Δεν χρειάστηκε να γίνει κωνικός ο άξονας που συνδέει τα πτερύγια με το βολάν ...γιατί το βολάν που βρήκα ... "έτυχε" να έχει ίσια υποδοχή στο κέντρο του βολάν ...

    Και φρόντισα τα Πηνία να τα σταθεροποιήσω πάνω στο σασί της οριζόντιας μπάρας της ανεμογεννήτριας. πάνω σε μια ισχυρή και "παχιά" μεταλλική γωνία ... αλλά και κεντράροντας το με το βολάν έτσι ώστε να μην βρίσκουν οι μαγνήτες με τα πηνία .

    Επίσης μεταξύ σταθερών πηνίων και της μεταλλικής γωνίας (όπου στηρίζεται) έβαλα όπως θα δεις στην φωτό ένα κυλινδρικό σωλήνα "άσπρο φαίνεται" για να μην κάνει σώμα με το σασί.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κυριακίδης : 18-10-11 στις 15:09

  4. #44
    Μέλος Το avatar του χρήστη klik
    Όνομα
    just a click away
    Εγγραφή
    Oct 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλλλονίκη
    Μηνύματα
    2.555

    Προεπιλογή

    Για καλό έλεγχο στην ανεμογεννήτρια, θέλεις ελεγκτή (πλακέτα) που να επιτρέπει το ξεκίνημα χωρίς να συνδέσει φορτίο και μετά να φτάνει μέχρι ένα όριο στροφών το οποίο να κρατά σταθερό.
    Αν πάει να πέσει ο αριθμός στροφών, μειώνει το ρεύμα που δίνει στον inverter/μπαταρία.
    Αν πάει να το ξεπεράσει, αυξάνει το ρεύμα προς τον inverter/μπαταρία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #45
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Μπράβο και από εμένα Μιχάλη. Ωραία προσπάθεια με χαμηλό κόστος.
    Δεν μας είπες για την απόδοση της. Δηλαδή με τι αέρα σηκώνει στροφές και πιάνει πόσα Watt;
    Μέτρησες τα V*A με αέρα και με φορτίο λάμπες έτσι δεν είναι;
    Και τα πτερύγια τα αγόρασες από το web;

    “στην πλειοψηφία με μέτριους ανέμους έως χαμηλούς βγάζει 4 - 8 - 10 βόλτ . και με μια απλή ανόρθωση στην μέση δεν πετυχαίνουμε τίποτα.
    Ενώ η εργοστασιακή Air X - Marine έχει τα "καλούδια" του ... ότι παίρνει αυτά τα χαμηλά ρεύματα και τα ενισχύει ( το κάνει μια πλακέτα μέσα της .. που εγώ έτσι ερασιτέχνης που είμαι δεν μπορώ να το πετύχω”

    Δεν είναι δύσκολο να βάλεις διπλασιαστή τάσης με 2 πυκνωτές και 2 διόδους.
    Συνήθως το κάνουν όταν η τάση είναι χαμηλή. Αντί γι αυτό έβαλες μια γέφυρα;
    Πόσες εξόδους/καλώδια βγάζει ο πηνιοφόρος που βρήκες;

    Να δούμε και κανέναν έξυπνο ρυθμιστή φόρτισης όπως αυτούς που γράφει ο klik

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  6. #46
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Γεια και σε σένα Σπύρο. Για την απόδοση που ρωτάς δεν γνωρίζω πως το μετράνε αυτό !! ( όπως είπα είμαι ερασιτέχνης) και δεν γνωρίζω και πολλά από ηλεκτρολογικά - ηλεκτρονικά.

    Ναι τα πτερύγια από το διαδίκτυο. Δεν γνωρίζω την διεύθυνση γιατί τα πήρα με παραγγελία από εδώ από την Αλεξανδρούπολη όπου είναι κάποιος γνωστός με κατάστημα όπου πουλάει φωτοβολταικά και ανεμογεννήτριες και τον παρακάλεσα να ψάξει να μου τα βρει μόνο τα πτερύγια .

    Αλλά άμα κάνεις αναζήτηση στο Google και ψάξεις περί (σετ πτερύγια ) για Air X - marine . ή (set blade) . όλο και κάτι θα πεταχτεί μπροστά σου. Μην συμβιβαστείτε με άλλου είδους πτερύγια πέρα από αυτά που δείχνω σε φωτογραφία γιατί νομίζω ότι τα συγκεκριμένα είναι τα καλύτερα στην (αεροδυναμική) και δίνουν απίστευτη ταχύτητα. Γυρίζουν τόσο γρήγορα που "οπτικά" στο γύρισμα "εξαφανίζονται" τα πτερύγια.

    Ο πηνιοφόρος που έβαλα δεν έχει καμιά σχέση με την φωτογραφία που επισύναψα παραπάνω γιατί αυτόν που έβαλα δεν τον τράβηξα φωτογραφία και έβαλα μία από το Web όπου δείχνει μιαν άλλη ( για να καταλάβουμε ).

    Αυτό που έβαλα εγώ είχε 12 πηνία επάνω. Αλλά το (1 ή 2) πηνία από τα 12 συνολικά ήταν με άλλου είδους σύρμα περιέλιξης ( μάλλον θα ήταν για τα φώτα ) .

    Ο πηνιοφόρος αν θυμάμαι καλά ( γιατί έχει καιρό που το έφτιαξα ) και δεν είμαι σίγουρος . πρέπει να είχε 3 καλώδια και πήρα μόνο τα 2 . Εκτός δηλαδή αυτό που έβγαινε για τα (φώτα) . Δηλαδή στην ουσία δεν είναι στο σύνολο τελικά 12 πηνία αλλά 11 ή 10 . Επειδή παρέκαμψα τα 2 πηνία που ήταν για τα φώτα. Αν δεν βιαζόμουν ... σκεφτόμουν αυτά τα 2 πηνία που περισσεύουν να τα χρησιμοποιήσω για "φρενάρισμα" σε δυνατό άνεμο . Αλλά που τέτοιες σκέψεις όταν βιάζεσαι ... και θέλεις να το τελειώσεις. άσε που από ηλεκτρολογικά είμαι "κότα".

    Και ακριβώς επειδή είμαι "κότα " έκανα τα εξής παρακάτω : (έστω και ανορθόδοξα)

    1) Όταν το τελείωσα και το δοκίμασα στον "αέρα" . του έβαλα απλά ένα ανορθωτή για να παίρνω την DC τάση.
    2) Έπειτα είχα έναν παλιό ρυθμιστή φόρτισης 10Α από τα φωτοβολταικά . που μου είχε περισσέψει και μετά την ανόρθωση τα + και - DC της ανόρθωσης τα έχωσα στον ρυθμιστή στα αντίστοιχα + και - του ρυθμιστή φόρτισης. Και φυσικά μια παλιά μπαταρία 60 ΑΗ .
    3) Έκανα κατά καιρούς δοκιμές ( ανάλογα τον άνεμο ) να αδειάζω επίτηδες την μπαταρία για να δω αν φορτίζει ικανοποιητικά . Την φόρτισα την μπαταρία πολλές φορές και την άδειαζα και πάλι με καταναλώσεις για να δω αν "περπατάει" καλά. Δηλαδή περίμενα έστω και με ρίσκο να μου κάψει τον ρυθμιστή φόρτισης επειδή δεν είναι κατάλληλα για αυτήν την δουλειά. ή να μου καούν τα πηνία στον πηνιοφόρο επειδή δεν είχε φρένο. Αυτή η δουλειά συνεχίστηκε για 2 μήνες περίπου όλα να βαίνουν καλά.
    4) Ώσπου μια μέρα και (χαζομάρα) μου επειδή την ανεμογεννήτρια την έβαλα κοντά και δίπλα σε μια κεραία TV . όπου στηρίζονταν η κεραία με πλάγια συρματόσχοινα ..... έσπασε το συρματόσχοινο και βρήκε πάνω στα πτερύγια της ανεμογεννήτριας και μου τα έσπασε. Από τότε δεν ξαναεπιχείρησα να ξαναπαραγγείλω πτερύγια κτλ. Γιατί σκεφτόμουν έστω και να αγόραζα άλλα πτερύγια με "έριχνε" το μεγάλο εμπόδιο της συνέχειας με την τελοιοποίηση της απαραίτητης πλακέτας κτλ. Και εγκατέλειψα ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Κυριακίδης για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    rama (08-01-14)

  8. #47
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Εάν είναι έτσι η ανεμογεννήτρια έχει σπασμένη έλικα; Και την παράτησες; Κρίμα η δουλειά.
    Οι κότες δεν φτιάχνουν ανεμογεννήτριες. Πρέπει να φτιάξεις νέα πτερύγια και να την ξανασηκώσεις βελτιωμένη.
    Να βάλεις διπλασιαστή τάσης αντί για γέφυρα να χρησιμοποιήσεις και το τρίτο καλώδιο, σου εύχομαι.

    Το κύκλωμα διπλασιαστή είναι εύκολο και μπορείς να το κάνεις ακόμα και δίχως πλακέτα.
    Άρχισε να σκέφτεσαι πώς να φτιάξεις τα σπασμένα πτερύγια και θα σου δώσουμε συμβουλές για σωστή σύνδεση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  9. #48
    Μέλος
    Όνομα
    Πέτρος
    Εγγραφή
    Oct 2011
    Περιοχή
    Έβρος
    Μηνύματα
    2.438

    Προεπιλογή

    Ένας λόγος είναι ότι Πεθύμησα αυτές τις κατασκευές (αφού πάνε 4-5 χρόνια).

    Σκέφτομαι να το φτιάξω ολοσδιόλου από την αρχή! Και ήδη ψάχνω να βρω έναν πηνιοφόρο πιο καλό με περισσότερα πηνία.

    Ο άλλος λόγος είναι ότι αυτήν την κατασκευή την έκανα πολύ μα πολύ βιαστικά χωρίς σοβαρή μελλοντική προοπτική (απλός με ενδιέφερε να μάθω αν στέκει και αν είναι πρακτικό και λειτουργήσιμο ) .
    Δηλαδή αν π.χ θα επαρκούσαν τα πτερύγια που επέλεξα να "σηκώσουν" το βάρος του βολάν ... της κόντρας των μαγνητών .... και αν θα κατάφερνε να γυρίζει με ικανοποιητική ταχύτητα. Άσχετα και με το τι θα έκαμνα στην συνέχεια με τα ηλεκτρονικά του.

    Τα σοβαρότερα λάθη μου εδώ εκτός της βιασύνης ήταν και τα εξής παρακάτω.

    1) Ένα παραπάνω πτερύγιο από τα 3 . που έβαλα εγώ (στο σετ) της Air Marine θα ήταν καλοδεχούμενο. (για να υπερνικάει την εκκίνηση και την κόντρα των μαγνητών). Αν και κάποιος παραπάνω μου είπε ότι και με 2 θα γινόταν καλύτερο ( που το θεωρώ λάθος).

    2) Η οριζόντια σιδηρόμπαρα που έβαλα για "σασί" της όλης κατασκευής ήταν βαριά σχετικά και είχε κάποιο προβληματισμό στην "τηλεκατεύθυνση" με το ουραίο πτερύγιο. Γιαυτό και αναγκάστηκα να βάλω πολύ μεγάλο ουραίο πτερύγιο για να γυρίζει. Μια κατασκευή αυτού του "σασί" με αλουμίνιο θα ήταν ευπρόσδεκτη. Αλλά το έκανα με σίδερο γιατί δεν θα έτρεχα σε αλουμινάδες για να μου τα κολλήσουν όλα τα εξαρτήματα κτλ.

    3) Σκέφτομαι ότι ίσως ήταν λάθος να "τροχίσω" τις κορυφές του πηνιοφόρου όπως ανέφερα παραπάνω για να "απομακρύνω" λίγο τους μαγνήτες από τα πηνία με την λογική να "μαλακώσει" λίγο η κόντρα των μαγνητών . Που έτσι ίσως να δημιούργησα και χωρίς να το ξέρω "πτώση" στην τελική απόδοση του πηνιοφόρου. Εξ ου και η απλή απάντηση στον 1ο παραπάνω προβληματισμό (για τα πτερύγια).

    4) Τον άξονα που συνδέει τα πτερύγια με το κεντραρισμένο βολάν , και την "κυλινδρική φωλιά με τα 2 ρουλεμάν" τον έκανα με δικό μου τόρνο (μίνι ιδιωτικό) και δεν είμαι εξπέρ στην τόρνευση . Με αποτέλεσμα να αφήσω κάποια "μπόσικα" στο κεντράρισμα . Με αποτέλεσμα να γίνει αρκετά θορυβώδης η κατασκευή. Την επόμενη φορά θα πάω σε επαγγελματίες τορναδόρους για σωστή δουλειά με αποκλεισμό που λέει ο λόγος και του 10ου του χιλιοστού. Επίσης τα 2 ρουλεμάν στην "φωλιά" που κρατάνε τον άξονα τα άφησα γυμνά και στον "αέρα" , που αυτήν την φορά θα τα προσθέσω και με εξωτερικές τσιμούχες για "αδιαβροχοποίηση" τους.

    Θα ήθελα τελειώνοντας να μου επισυνάψετε αυτόν τον διπλασιαστή τάσης τάσης με τους 2 πυκνωτές που λέτε και τις 2 διόδους αν είναι δυνατόν. για να το έχω ως πρόσθετο "εργαλείο" . Ευχαριστώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #49
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Στο επάνω σχέδιο είναι κλασικός διπλασιαστής τάσης και στο κάτω προσαρμοσμένος διπλασιαστής για χρήση σε πηνιοφόρο δυναμό με 3 απολήξεις.
    Συνημμένο Αρχείο 24658
    Ξεκινάς την κατασκευή από την αλουμινένια ψύκτρα. Βιδώνεις επάνω τις διόδους και κολλάς τα υπόλοιπα με καλώδια. Δένεις επάνω τους πυκνωτές. Δεν χρειάζεσαι πλακέτα αλλά ένα στεγανό κουτί να τα βάλεις μέσα.

    Συνημμένο Αρχείο 24659
    Ίσως μπορέσεις να φτιάξεις δική σου έλικα με μεταλλικά πτερύγια σαν την μικρή εξαπτέρυγη
    Δεν θα είναι τόσο υψηλής αισθητικής και αεροδυναμικής όμως θα σου κοστίσει λιγότερο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  11. #50
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    http://viewitem.eim.ebay.gr/400W-WAT...873509171/item

    ριξτε μια ματια σε αυτη την κινεζουρα.πιστευω μ αυτα τα λεφτα δεν συμφερει να πας σε κατασκευη.
    Βεβαια δεν συγκρινεται με τα φτερα που πηρε 120€μιας και ειναι κορυφαια εταιρια.αλλα πιστευω ειναι καλη επιλογη.μακρια μονο απο σπιτι γιατι θα κανει σαν σεσουαρ.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 5 από 21 ΠρώτηΠρώτη ... 3 4 5 6 7 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΑΥΤΟΝΟΜΙΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ
    By andris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-14, 01:03
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-12, 21:51
  3. Δευτερη σειρηνα σε συναγερμο οικιας
    By imacilias in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-02-11, 12:15
  4. Αυτονομια Μεζονετας
    By CrisX in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-11-10, 22:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας