Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Γιώργος Φυσικός Εμφάνιση μηνυμάτων
απ'όσο μπορώ να καταλάβω, ο γιώργος ανώνυμος λέει ότι, για παράδειγμα, όταν σε πονάει το δόντι σου, δεν θα πας σε οδοντίατρο, με πτυχίο που λέει ότι είναι οδοντίατρος, αλλά θα πας σε κάποιον που εσύ κρίνεις ότι είναι κατάλληλος για οδοντίατρος.
Καλά ε, από το CERN και τη δημιουργία του σύμπαντος καταλήξαμε σε παραδειγματάκια που θα συζητούσαμε αν είμασταν στο Γυμνάσιο! Με σχεδόν αυτονόητες απαντήσεις!! Δηλαδή αν είχες να κάνει μία σοβαρή οδοντιατρική εργασία π.χ. τοποθέτηση εμφυτεύματος δεν θα το έψαχνες πέρα από τις άδειες ασκήσεως επαγγέλματος και πτυχία (π.χ. πτυχίο από Ουγκάντα). Το να παίρνεις πληροφορία από το όποιο περιβάλλον σου και να την λαμβάνεις υπόψη σε κάποιο βαθμό είναι αυτό που ανέφερα για καλές συστάσεις του χ επαγγελματία στην y ειδικότητα. Σίγουρα λοιπόν δεν είναι τα πράγματα τόσο τυχαία, πάντα υπάρχει μία συνάφεια ως προς αυτό που πρεσβεύει κανείς.

Ο Κομφούκιος έλεγε ότι «Η ουσία της γνώσης είναι ότι όταν αποκτηθεί πρέπει να εφαρμοστεί», επομένως το πτυχίο από μόνο του δεν είναι τπτ. Προσωπικά το αντιμετωπίζω ως εισητήριο στην ανεργία. Οι υπηρεσίες που παρέχει κάποιος στο κοινωνικό σύνολο είναι εκείνες που τον καταξιώνουν ή όχι, διότι κρίνεται ως προς την ποιότητά τους αλλά και το ανθρώπινο προφίλ του (π.χ. δεν είναι ο αγιογδάρτης του συνταξιούχου ο Χ έγκρειτος καρδιολόγος). Αυτές μπορούν να έχουν σχέση με το πτυχίο (ιδανικά) ή/και όχι. Ο επαγγελματισμός όμως δεν έχει σχέση με το πτυχίο και αυτός είναι ο λόγος που πριν από χρόνια ο οδοκαθαριστής του Λονδίνου ήταν άψογα ντυμένος και ο ΄συνάδελφός του Έλληνα με βρώμικες στολές κλπ. Ο Έλληνας συναρτούσε τον επαγγελματισμό του με το γεγονός ότι στην αγορά εργασίας είχε την χαμηλότερη θέση, άνευ των όποιων προσόντων κλπ κλπ.

Σταματώ εδώ γιατί νομίζω επανέλαβα τα αυτονόητα. Νομίζω το θέμα ήταν το CERN και δεν έχω κάτι άλλο να δώσω ως προς αυτό!