Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: ενισχυτης αυτοκινητου και διαφορες με τις τασεις

  1. #1
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή ενισχυτης αυτοκινητου και διαφορες με τις τασεις

    εχω εναν ενισχυτη Pioneer Που τον δουλευω στο σπιτι με τροφοδοτικο 12v ( 12.2) και παιζει αρκετα δυνατα. αν τον βαλω στο αυτοκινητο ( 14.4 βολτ μετρημενα ) θα παιζει πιο δυνατα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Θεωρητικά ναι(αν τον βάλεις με τα ηχεία που έχεις τωρα σπιτι) αλλά δεν θα καταλάβεις την διαφορά.
    Στην πράξη θα παίζει χειρότερα γιατί τα ηχεία του αμαξιού είναι πιό μικρά(πιο λίγα db)

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    τα ηχεια που εχω στο αμαξι ειναι 91 db και αυτο που εχω στο σπιτι ειναι 89 . απλα εκανα μια δοκιμη και μου φανηκε αρκετα δυνατα ( με 8 Ω ηχεια ) οποτε σκευτομαι ιδια db και 4 Ω που ειναι του αυτοκινητου λογικα θα παιζει ακομα πιο δυνατα + τα 2 βολτ . τι γνωμη εχετε? επισης ο ενισχυτης δεχεται λεει και 2 Ω . θα μπορεσω να συνδεσω και τα 4 ηχεια στον δικαναλο αυτο ενισχυτη ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stelios_a : 03-06-11 στις 14:41

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Ναι θα μπορέσεις αλλά θα έχεις πολύ μεγάλη παραμόρφωση.
    Κι εγώ δικάναλο έχω.
    Δεν νομίζω να κερδίσεις κάτι παραπάνω όμως εκτός από την παραμόρφωση...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    για ποιο λογο παραμορφωση ομως ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    για ποιο λογο παραμορφωση ομως ?
    Αυτό δεν το ξέρω. Αυτό που ξέρω είναι ότι έτσι γίνεται σε κάθε ενισχυτή. Όσο κατεβαίνουν τα Ω, τόσο χειρότερα είναι.
    Εδώ μιλάμε για αμαξιού, αρα είναι ακόμα χειρότερα.

    Φαίνεται ότι θα παίζει σαν τρελό αφου 1)τα ηχεία στο αμάξι είναι 2db παραπάνω απο του σπιτιού και 2) είναι και 4Ω που αυτό σημαίνει 4Ω λιγότερα απο του σπιτιού άρα +3db. Το σύνολο 5db παραπάνω.
    Μπορεί ένα ηχείο όμως τόσο μικρό(6" ή 6" x 9") να βγάλει τόσα db? Τι μάρκα είναι? Σε ποιές συχνότητες? Τους πιστέυουμε?
    Και αντε πες να παίξει δυνατότερα. Εσύ αυτό που θα κάνεις είναι να χαμηλώνεις την ένταση γιατί το παραπάνω που θα ακους θα είναι παραμόρφωση. Άρα δώρον άδωρον.
    Είναι και ένα τροφοδοτικό στη μέση που δεν μπορεί να δίνει τόσα πολλά ρεύματα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    βασικα σκευτομουν αφου δεχετε και 2 Ω να τα συνδεσω παραληλα τα 2 μπρος με τα 2 πισω και το πολυ πολυ να μην δυναμοσω τοσο τον ενισχυτη . λες να εχει προβλημα ο ενισχυτης αν δουλευει στην μεση με 2 Ω

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios_a Εμφάνιση μηνυμάτων
    βασικα σκευτομουν αφου δεχετε και 2 Ω να τα συνδεσω παραληλα τα 2 μπρος με τα 2 πισω και το πολυ πολυ να μην δυναμοσω τοσο τον ενισχυτη . λες να εχει προβλημα ο ενισχυτης αν δουλευει στην μεση με 2 Ω
    Στον ένα βάλε τα δύο δεξια ηχεία και στο άλλο τα 2 αριστερά.
    Όχι δεν θα έχει πρόβλημα ακόμα κι αν τον βάλεις τέρμα. Τα μεγάφωνα σου θα έχουν πρόβλημα αν το παρακάνεις με την ένταση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Banned
    Όνομα
    Στέλιος
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    στον πλανητη γη
    Μηνύματα
    832

    Προεπιλογή

    βασικα σκευυομουν να βαλω τα δυο μπροστα αριστερα και τα δυο πισω δεξια γιατι με ενδιαφερει να ρυθμιζω μπρος πισω παρα αριστερα δεξια

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Λοιπόν.....

    Φυσικά και μπορείς να συνδέσεις και τα 4 ηχεία στον δικάναλο.
    Οι έξοδοι θα "πέσουν" στα 2Ω χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα βγάζει τόσο τραγική παραμόρφωση. Οι εταιρίες έχουν προβλέψει την χρήση για 2Ω και η ωμικότητα εξαρτάται απο το τροφοδοτικό του εκάστοτε ενισχυτή, αν το τροφοδοτικό δίνει το απαραίτητο ρεύμα (αμπέρ) τότε δεν θα βγάζει παραμόρφωση απλά θα ζεσταίνεται λίγο περισσότερο.

    Θα μπορείς να ελέγχεις μόνο Αριστερό/Δεξί. Για να ελέγχεις Αριστερό/Δεξί/Μπρός/Πίσω τότε πρέπει να πας σε 4κάναλο ή να προσθέσεις έναν ακόμα δικάναλο ενισχυτή.

    Η καλύτερη ρύθμιση στο Gain είναι σε κλίμακα 0/10 να το έχουμε στο 6 άντε 7! Με αυτό τον τρόπο δεν "πιέζεις" τον ενισχυτή σου σε αντίθεση με κάτι τρελούς επιστήμονες που λένε όσο πιο δυνατά βάλω το Gain τόσο πιο δυνατά θα παίξει και το γυρνάνε τέρμα με αποτέλεσμα να έχουν γεμίσει τα κέντρα μεγαφώνων με καρφωμένα ηχεία απο παραμόρφωση. Τα ηχεία καιγονται περισσότερο απο παραμόρφωση παρά απο παραπάνω ισχύ.
    Πχ εγώ κάποτε στο αμάξι έπαιζα τους ενισχυτές στα 0.5Ω αλλά το gain δεν πήγαινε πάνω απο την μέση (βέβαια είχα μπαταρίες δυνατές, ενισχυτές με βαρβάτα τροφοδοτικά) αλλά καμιά φορά κλείνανε απο υπερθέρμανση (έπαιζα Αθήνα/Χαλκίδα και με ακούγανε απο ένα χιλιόμετρο μακριά). Επίσης το βολτόμετρο τότε έδειχνε κάτω απο 10.5vDC με τον κινητήρα να δουλεύει 4000rpm. Αποτέλεσμα καμμένο δυναμό σε μια εβδομάδα* Παλιά στο Texas αυτά τώρα έβαλα μυαλό ....Λέμε τώρα

    Να ξέρεις πάντος έναν κανόνα περί ηχοσυστημάτων. Στο αμάξι ΠΟΤΕ δεν έχουμε 14.4vDC σταθερά! Η τάση μεταβάλλεται συνέχεια, έστω και φλάς να βγάλεις θα πέσει η τάση. Αν βάλεις βολτόμετρο ακριβείας θα καταλάβεις τι εννοώ!

    Καλές ακροάσεις!



    * Όσο πέφτει η ωμικότητα σε έναν ενισχυτή αυξάνεται η ζήτηση για αμπέρ και όσο ανεβαίνει η η ωμικότητα αυξάνεται η ζήτηση για βόλτ! Για αυτό όταν έχουμε ωμικότητα πάνω απο 4Ω τότε έχουμε καλύτερη ποιότητα σε υψηλότερες εντάσεις.

    Πάρε μια ιδέα απο το δικό μου


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Danza : 16-06-11 στις 07:42

Παρόμοια Θέματα

  1. ενισχυτης αυτοκινητου
    By Panοs in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 28
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-05-16, 02:43
  2. Ενισχυτης αυτοκινητου
    By giannhs07g in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-16, 19:13
  3. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-11, 01:54
  4. ενισχυτης αυτοκινητου
    By poison_teras in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-10, 13:23
  5. ενισχυτης αυτοκινητου
    By kelek13 in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-05-10, 21:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας