Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 24

Θέμα: Ηλεκτρικός Κινητήρας

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Aστο αυτο το τοπικ θα μπερδευτεις χειροτερα..
    Αυτο ειναι για συνδεση τριφασικου κινητηρα σε μονοφασικο δικτυο.Εσυ ειπες πως εχεις τριφασικο,σωστα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παιδια να κανω μια ακομα ερωτηση πρακτικης συνδεσης ...??

    Εχω στα χερια μου ενα μπλοκ τριφασικου κινητηρα - μειωτηρα με εξοδο σε οδοντωτο γραναζι , απο οπου βλεπω οτι εχει προσαρμοστει ενα τυπου encoder που μετραει τα δοντια, η κατι τετοιο.... τελος παντων... Ο κινητηρας εχει στο καπακι της φτερωτης του ενα ταμπελακι που λεει οτι ειναι περι των 0.38W , απο κατω γραφει V 230/380 και διπλα 2,1/1,6 Α . Με τα λιγα που ξερω καταλαβαινω οτι για να το τροφοδοτισω μεσω τριφασικου ρελε-παροχης πρεπει να το συνδεσω σε αστερα καθως η πιο μεγαλη ταση ειναι παντα η ταση που αντιστοιχει σε συνδεση αστερα, , ενω αντιστροφως αναποδα το πιο μικρο ρευμα (1,6Α) πρεπει να ειναι η ρυθμιση του θερμικου.. Τα λεω σωστα μεχρι εδω ???
    Εαν τα λεω σωστα γιατι οταν το συνδεσω με θερμομαγνητικο στη μεση και το ρυθμιζω εκει πεφτει με την μια???? μηπως να του ανεβασω λιγο το ρευματακι???

    Ξεχασα να πω οτι τα τυλιγματα ειναι οκ , περιπου 28Ω εκαστο και κανενα βραχυκυκλωμα ... Καμια ιδεα???

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από olddog Εμφάνιση μηνυμάτων
    γιατι οταν το συνδεσω με θερμομαγνητικο στη μεση και το ρυθμιζω εκει πεφτει με την μια????
    τι εννοείς όταν λες στη μέση ?



    ο κινητήρας γυρίζει ελεύθερα με το χέρι ?
    κάνε σκίτσο με τη σύνδεση που έκανες
    για να πέφτει το θερμομαγνητικό ακαριαία μήπως υπάρχει βραχυκύκλωμα με τη γείωση ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Απλα αναφερομουν στην σειρα τριφασικη παροχη->τριφασικο ρελε ισχυος -> θερμομαγνητικο ραγας -> κινητηρας με συνδεση σε αστερα...
    Ουσιαστικα ρυθμιζω το θερμομαγνητικο στα 1,6Α και κατι , εαν δεν βγαζω ακρη θα το ανεβαζω μεχρι να δουμε .
    Μηπως υπαρχει διαφορα ρυθμισης στα θερμικα που κουμπωνουν κατω απο τα ρελε με τα θερμομαγνητικα ραγας??? Χμμμ....

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη nikosp
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Κυψέλη
    Μηνύματα
    963

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stelios711 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και από μένα. Έχω και εγώ με τη σειρά μου κάποιο προβληματάκι για άλλους, αλλά τεράστιο για μένα, μιας και δεν το κατέχω καθόλου το αντικείμενο.
    Θέλω να συνδέσω έναν ηλεκτρικό κινητήρα, αλλά δεν ξέρω πως και δεν ξέρω και τι πυκνωτή θα πρέπει να πάρω. Λοιπόν τα στοιχεία του κινητήρα είναι τα παρακάτω:
    AEG typ AM 100 LY4
    3 Mot
    380 Δ V (= δηλαδή δεν είναι 220 V?) 5,02 A
    2,2 KW 3PS CosΦ0,80
    1420 U/min 50 Hz
    VDE 0530/1,66 Iso KI.B P33
    Στο συνημμένο σχέδιο δείχνω τις επαφές που έχει ο κινητήρας για να συνδεθεί. Έχει δύο σειρές από τρείς επαφές η κάθε μία που είναι συνδεμένες σε ζευγάρια. Και από κάθε μια επαφή φεύγει ένα κίτρινο καλώδιο προς το εσωτερικό του κινητήρα.
    Κάπου στο forum διάβασα για πυκνωτή εκκίνησης με τιμές από 130 ως 170 μF.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
    Εδώ θα ήθελα να προσθέσω πως ο κινητήρας είναι πράγματι τριφασικός
    Αυτοί οι κινητήρες εφ όσον δεν δουλεύουν στον 'αέρα' δηλαδή χωρίς φορτίο έχουν την συνδεσμολογία αστέρα- τρίγωνο για την εκκίνηση και την μετέπειτα λειτουργεία
    Εφ΄όσον λοιπόν θέλεις να τον συνδεσμολογήσεις και από ότι λές δεν ξέρεις πως, θα σου πρότεινα για να μην έχεις πρόβλημα με τον κινητήρα αλλά και εσύ ο ίδιος να τον πάς σε έναν ΑΔΕΙΟΥΧΟ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟ που να ασχολείται με μοτέρ ισχύως και να του ζητήσεις να σου συνδέσει τον κατάλληλο εκκινητήρα ο οποίος κοστίζει σχετικά φτηνά και ο ηλεκτρολόγος εάν είναι σωστός επαγγελματίας θα σου ζητήσει για την εργασία αυτή πολύ λίγα λευτά

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από olddog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλα αναφερομουν στην σειρα τριφασικη παροχη->τριφασικο ρελε ισχυος -> θερμομαγνητικο ραγας -> κινητηρας με συνδεση σε αστερα...
    Ουσιαστικα ρυθμιζω το θερμομαγνητικο στα 1,6Α και κατι , εαν δεν βγαζω ακρη θα το ανεβαζω μεχρι να δουμε .
    Μηπως υπαρχει διαφορα ρυθμισης στα θερμικα που κουμπωνουν κατω απο τα ρελε με τα θερμομαγνητικα ραγας??? Χμμμ....
    Το θερμομαγνητικό μπαίνει πριν το ρελέ , ενώ το θερμικό μετά
    , φυσικά στο πρόβλημα σου κάτι άλλο φταίει

    Δεν απάντησες στις ερωτήσεις του #13

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Σωστη η παρατηρηση για την σειρα , απλα εγω τα βαζω ετσι καθως μετα τη εξοδο του ρελε θα δωσω
    παραλληλα σε μια αλλη συσκευη και δεν θελω να παρεμβαλεται ο θερμομαγνητικος.

    Ο κινητηρας έστω και με δυσκολια μπορω να γυρισω την φτερωτη του, καθως ειναι σε δεμενο μπλοκ με μειωτηρα, παντως τωρα που το γραφω
    παραειναι σφικτο...

    Επισης κοιταξα στην telemecanique και για πρωτη φορα παρατηρησα την διαφορα μεταξυ πχ. 5,5KW μοτερ , εαν το συνδεσουμε με θερμικο και την αλλη με θερμομαγνητικο ραγας , θελουν αλλη ρυθμιση με βαση του καταλογους τους!!! Αυριο θα τους παρω τηλ. να δω τι θα μου πουν για αυτο. Επισης αυριο με το καλο θα ανεβασω λιγο το ρευματακι που ελεγα (just in case , που λενε οι αμερικανοι)...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσπαθώ να μαθαίνω κάθε μέρα αλλά μου βγαίνει κάθε μέρα το μήνυμα " stack overflow - destruction imminent"

  8. #18
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451

    Προεπιλογή

    Αν εννοείς για σύνδεση Υ/Δ ναι αλλάζει διότι το θερμομαγνητικό μετράει όλο το ρεύμα του κινητήρα , ενώ το θερμικό μετράει ρίζα ˆšˆš3 ρεύματος του κινητήρα στο σημείο που συνδέεται

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  9. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    FILMAN (06-12-16)

  10. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη olddog
    Όνομα
    Jader
    Εγγραφή
    Nov 2016
    Περιοχή
    Ouranos
    Μηνύματα
    33

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από diony Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν εννοείς για σύνδεση Υ/Δ ναι αλλάζει διότι το θερμομαγνητικό μετράει όλο το ρεύμα του κινητήρα , ενώ το θερμικό μετράει √3 ρεύματος του κινητήρα στο σημείο που συνδέεται
    β3 ρευματος ?????

    τωρα με έστειλες!! Αληθεια ειναι η πρωτη φορα που το ακουω αυτο.Τι εννοεις Κωστα? μπορεις να μου πεις που μπορω να βρω πληροφοριες για αυτο ?
    Ευχαριστω και για τις απαντησεις , αλλα κουτουλαω τοιχους απο τον υπνο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Προσπαθώ να μαθαίνω κάθε μέρα αλλά μου βγαίνει κάθε μέρα το μήνυμα " stack overflow - destruction imminent"

  11. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη diony
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2014
    Περιοχή
    θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    451


    0 Not allowed! Not allowed!
    Ειδικός είναι αυτός που γνωρίζει όλο και περισσότερα σχετικά με όλο και λιγότερα θέματα, ώστε ξέρει τα πάντα γύρω από το τίποτα.

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον diony για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    olddog (05-12-16)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρικός Οδηγός Ισχύος 2011 DimTzanis
    By dim tzanis in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-16, 12:06
  2. Οικονομικός Ηλεκτρικός Λέβητας;;;
    By spyart in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-10-13, 00:04
  3. Τι ηλεκτρικές συσκευές να αγοράσω
    By flealam in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-12, 11:14
  4. Ηλεκτρικός Φράχτης
    By xrthammp in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-11, 10:34
  5. Ηλεκτρικός κινητηράς
    By Sakis83 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-08, 02:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας