Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 38

Θέμα: Τεχνικές κόλλησης SMD-SMT

  1. #21
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Techno Εμφάνιση μηνυμάτων
    επειδή σας έβαλα τεχνικά χαρακτηριστικά
    όχι δεν είμαι αντιπρόσωπος για να μορφωθείτε το έβαλα

    και αν θελήσω ποτέ να κολλήσω μπρίκια θα πάρω αυτό που μου λέτε
    για να το κάνω υπόθεση ζωής αλλαγή ενός ολοκληρωμένου
    με 100 και 200 pins
    ενώ με σωστά εργαλεία σε 2 λεπτά το έχεις αλλάξει

    είπαμε ο τσάμπας πέθανε και ο γιος του δεν πληρώνει
    Α ευχαριστώ, εγώ νόμιζα οτι το metcal σημαίνει ηλεκτροβάνα για πότισμα.
    Πάντως αν θές μέτρηση ταχύτητας εγώ θα χρησιμοποιώ έναν aoyue των 120 ευρώ κι εσύ τον metcal. Αλήθεια στα BGA πώς τα πάει? Έχει καμια τρύπα με καλαμάκι στη μύτη ωστε να φυσάς και να βγαίνει θερμός αέρας?



    Όπως και να έχει εμένα οι πολλές μύτες μου φέρνουν στο μυαλό κάποιον που κολλάει soic και δεν μπορεί να τα ευθυγραμμίσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 06-06-11 στις 21:26

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη Lykos1986
    Όνομα
    Ιωάννης Κ.
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ---
    Μηνύματα
    1.190

    Προεπιλογή

    Είπα να κάνω εδώ την ερώτηση μιας και είναι σχετικό θέμα.

    Θέλω να πάρω από το eBay ένα solder paste περίπου στα 50 – 100grams για μερικά πειράματα (σίγουρα στα 60/40 ή άντε και 63/37). ‘Έχω βρει μερικές που μάλλον μου κάνουν αλλά είπα να ρωτήσω αν έχει πάρει και δοκιμάσει κάποιος καμία. Μάλλον η ποιότητα τους θα είναι απο κακή ως και άθλια... οπότε δεν ξέρω και αν αξίζει

    Όχι άλλο τίποτα αλλά αν πάρω από καμία Farnell θα είναι καλής ποιότητας αλλά και πολύ ακριβή!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Ξεθαβω αυτο το ενδιαφέρον θέμα με το φτυαρι!
    Σημερα πηγα να κολλησω το 1ο μου smd ενα msop-8 αντικαθιστωντας ενα διπλομοσφετ σε μια powerbank. Τελικα εγινε η επισκευη με ανταλλακτικο που βρηκα απο την προστασια μιας φουσκωμενης μπαταριας λιθιου κινητου (δεν πετιεται τιποτα!)
    Αυτο που διαπιστωσα ειναι οτι ειμαι εντελώς αχρηστος! Δε μπορουσα με τιποτα να το ισιωσω απο τη μια εφτιαχνε η ευθυγραμμιση για λιγα μμ και απο την αλλη χαλουσε και με ταλαιπωρησαν και οι γεφυρες με καλαι στα ποδια που οταν πηγαινα να διορθωσω ξεκολλουσε ολο το ολοκληρωμενο. Τελικα εγινε η κολληση επιτυχως με μονη απωλεια το ενα απο τα δυο ποδια του Source της μια πλευρας του μοσφετ αλλα ευτυχως ειχε 2 ποδια για source!
    Οπως καταλαβατε ολο το εγχειρημα εγινε με κολλητηρι (ρυθμισμενο στους 280C) και φθηνο flux που πηρα απο τοπικο καταστημα.
    Με solder paste πιστευω οπως διαβαζω εδω ισως γινοταν πιο σωστη δουλεια.

    Τελος παντων δεν εχω κατι να ρωτησω απλα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου, θα διαβασω το παρον θεμα και θα προσπαθησω να βελτιωθω. Αν εχετε παντως καποια tips για ποιο ευκολη κολληση με κολλητηρι ευπροσδεκτα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος παντων δεν εχω κατι να ρωτησω απλα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου, θα διαβασω το παρον θεμα και θα προσπαθησω να βελτιωθω. Αν εχετε παντως καποια tips για ποιο ευκολη κολληση με κολλητηρι ευπροσδεκτα.
    TIP για κόλληση με κολλητήρι. Ένας τρόπος που χρησιμοποιώ και τα πάει μια χαρά είναι να βάζω κόλληση στο pad χωρίς το υλικό. Ρίχνω και λίγο flux υγρό και μετά βάζω το υλικό από πάνω το πατάω με το τσιμπιδάκι ή ένα ψιλό κατσαβιδάκι. Ταυτόχρονα βάζω το κολλητήρι για να λειώσει το καλάι. Μόλις το καλάι λειώσει το υλικό παίρνει τη θέση του (από λοξά που ήταν λόγω της κόλλησης στο pad) και το καλάι "πιάνει" και στο υλικό.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    TIP για κόλληση με κολλητήρι. Ένας τρόπος που χρησιμοποιώ και τα πάει μια χαρά είναι να βάζω κόλληση στο pad χωρίς το υλικό. Ρίχνω και λίγο flux υγρό και μετά βάζω το υλικό από πάνω το πατάω με το τσιμπιδάκι ή ένα ψιλό κατσαβιδάκι. Ταυτόχρονα βάζω το κολλητήρι για να λειώσει το καλάι. Μόλις το καλάι λειώσει το υλικό παίρνει τη θέση του (από λοξά που ήταν λόγω της κόλλησης στο pad) και το καλάι "πιάνει" και στο υλικό.
    Σε ευχαριστω. Μου φαινεται θα αρχισω να βγαζω με θερμο αερα smd απο χαλασμενες πλακετες και μετα θα προσπαθω να τα ξανακολλησω για να εξοικιωθω με την τεχνικη. Επίσης να πω ότι σημερα καταλαβα οτι και τα ατσαλινα τσιμπιδακια που ειχα προμηθευτει απο ebay ειναι σκουπιδια και καθολου ανθεκτικα. Στην τεχνικη που περιγραφεις λες για flux υγρο. Εχεις καποιο σύνδεσμο απο ελληνικο σαιτ να το προμηθευτω? Γιατι εγω εβαλα flux που εχω προμηθευτει σε συριγγα αλλα σαν αραιη παστα, οχι υγρο. Αυτο ειναι το ra flux που ονοματιζουν πολλοι σε κατι βιντεακια που βλεπω συχνα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Prithan
    Όνομα
    Θάνος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    273

    Προεπιλογή

    Εσυ χρειάζεσαι αυτό που είναι σε υγρή μορφή (water) και όχι σε gel μορφή.
    http://www.tme.eu/gr/details/topnik-.../flux-312-am2/

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.945

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eleCtroAsxetos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επίσης να πω ότι σημερα καταλαβα οτι και τα ατσαλινα τσιμπιδακια που ειχα προμηθευτει απο ebay ειναι σκουπιδια και καθολου ανθεκτικα.

    Στην τεχνικη που περιγραφεις λες για flux υγρο. Εχεις καποιο σύνδεσμο απο ελληνικο σαιτ να το προμηθευτω?
    Και εγώ από Κίνα έχω πάρει τα τσιμπιδάκια αλλά εκτός ότι μαδάει το χρώμα τους δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

    Το flux το πήρα από εδώ (είναι κοντά μου το μαγαζί) http://www.marelectronics.gr/product...=28543&lang=gr αλλά βλέπω ότι αυτή τη στιγμή δεν το έχει. Όταν το έψαξα η τιμή ήταν πολύ καλή για λίτρο.

    Υ.Γ. Αφού έχεις θερμό αέρα παρήγγειλε και ένα τέτοιο να έρχεται ...... http://www.ebay.com/itm/1-2-PCS-MECH...3D381725095659

    1 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elektronio : 07-02-17 στις 15:54
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  8. #28
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    Έχει διάφορα ο MAR και σε μικρότερα μπουκαλάκια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη Fire Doger
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    .
    Μηνύματα
    1.519

    Προεπιλογή

    Εγώ στην αρχή πασαλείβω τον τόπο με υγρό flux.
    Αφού το κεντράρω το κρατάω και απ' τις 2 πλευρές με αυτό το τσιμπιδάκι. Το κόλπο είναι να το πιάνεις ψηλά για να το πατάς κιόλας (γιατί με βόλεψε περισσότερο απ' τα άλλα)

    Και έχοντας βάλει κόλληση σε τέτοια μύτη κολλάω το 1ο πόδι και παίζω λίγο το εξάρτημα μέχρι να μου φαίνεται ίσιο (κρατώντας το και απ' τις 2 μεριές, δεν το σπρώχνω)
    Μετά το πατάω και κολλάω στην απέναντι πλευρά στις γωνίες και τέλος την άλλη γωνία.
    Μετά το ξαναπασαλείβω με flux και περνάω τα πιν, στην αρχή σέρνω την μύτη και μετά με καθαρό κολλητήρι από πάνω προς τα κάτω ανά 1-2-3 πιν ανάλογα με το μέγεθος.
    Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι το καθάρισμα του flux μετά, αλλά ίσως είναι λόγο του flux.
    tip: Αν σου σπάει τα νεύρα μια γέφυρα που δεν φεύγει ασ' την να κρυώσει και ξαναδοκίμασε.

    1 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη eleCtroAsxetos
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Ηράκλειο
    Μηνύματα
    829

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από elektronio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ από Κίνα έχω πάρει τα τσιμπιδάκια αλλά εκτός ότι μαδάει το χρώμα τους δεν είχα κάποιο πρόβλημα.

    Το flux το πήρα από εδώ (είναι κοντά μου το μαγαζί) http://www.marelectronics.gr/product...=28543&lang=gr αλλά βλέπω ότι αυτή τη στιγμή δεν το έχει. Όταν το έψαξα η τιμή ήταν πολύ καλή για λίτρο.

    Υ.Γ. Αφού έχεις θερμό αέρα παρήγγειλε και ένα τέτοιο να έρχεται ...... http://www.ebay.com/itm/1-2-PCS-MECH...3D381725095659
    θερμο αερα που λεει ο λογος...Ενα μη ρυθμιζομενο πιστολι θερμου αερα εχω απο αυτες τις γκουμουτσες που πουλαει το πρακτικερ.
    Στο μαρ το μονο που βλεπω ειναι το flux του ενος λιτρου και αυτο ειναι και σε κατασταση ''αναμενεται''
    Solder paste τελικα ειχα και το ειχα ξεχασει γιατι ηταν κανενα 8μηνο στο ψυγειο

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σταθμό κόλλησης για SMD?
    By rafevolutioner in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-11-14, 23:38
  2. Σταθμός κόλλησης SMD.
    By jarvin in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-14, 17:22
  3. Επιλογή Εργαλείου για Chip και SMT-SMD
    By Googlis in forum Όργανα & Εξοπλισμός
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-05-11, 00:20
  4. Τεχνικός για αλλαγή SMD LED
    By solaris in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-05-10, 08:01
  5. Σταθμός κόλλησης εξαρτημάτων SMD
    By x9-125 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-06-06, 02:13

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας