Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 22

Θέμα: απλη κατασκευη φωτοβολταικου

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    αρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή απλη κατασκευη φωτοβολταικου

    με ενα μικρο πανελ 5watt διαστασεων 30 επι 20, κοστος 20 ευρω απο γνωστο πολυκαταστημα ,μια μπαταρια μολυβδου 9 ah κοστος 20 ευρω.
    ενα ρυθμιστη φορτισης 10Α με ενσωματομενο χρονοδιακοπτη κοστος 60 ευρω
    και 5 λαμπες led 1,6 watt απο γνωστη αλυσιδα καταστηματων λαμπων κοστος 8 ευρω η μια , φωτιζω ικανοποιητικα το μπαλκονι μου.
    περισσοτερο ειναι η χαρα της κατασκευης παρα η οικονομια μιας και ολα ολα στοιχισαν περιπου 150 ευρω. θα ηθελα πολυ τις παρατηρησεις και τις υποδειξεις των μελων μιας και εχω αντιληφθει οτι σε αυτο το χωρο υπαρχουν ατομα που ειναι ειδικοι και εχουν κανει πολυ σημαντικοτερες κατασκευες απο τη δικη μου
    δυο λογια για μενα για να συστηθουμε ,ειχα παει πριν 20 χρονια σε ιδ τεχνικη σχολη για ηλεκτρονικα με τα οποια ασχολουμουν τοτε ως χομπυ σε μικροκατασκευες. τελικα ποτε δεν ασκησα το επαγγελμα και τα παρατησα. το forum σας που βρηκα τυχαια μου εδωσε την ιδεα να τα "ξεσκονησω" παλι σιγα σιγα διαβαζοντας τα πολυ ενδιαφεροντα αρθρα των μελων και χαζευοντας με καλοπροαιρετη ζηλια τις κατασκευες
    Συνημμένα Thumbnails Συνημμένα Thumbnails Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0102.jpg Εμφανίσεις:  1069 Μέγεθος:  118,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0106.jpg Εμφανίσεις:  1151 Μέγεθος:  76,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα0104.jpg Εμφανίσεις:  1071 Μέγεθος:  149,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση Όνομα:  Εικόνα041.jpg Εμφανίσεις:  1100 Μέγεθος:  126,4 KB  

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Aρη σε συγχαιρω.Μπραβο.Ειπες την προταση κλειδι που μου αρεσε πολυ:'' περισσοτερο ειναι η χαρα της κατασκευης παρα η οικονομια''.Στην ουσια μιλαμε για την αρχη λειτουργιας ενος αυτονομου φ/β συστηματος.Και οσοι δεν εχουν ασχοληθει με αυτο , η κατασκευη σου αποτελει απο μονη της μια εκπαιδευτικη ενοτητα. Και παλι μπραβο

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mixalis xania
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Χανιά
    Μηνύματα
    143

    Προεπιλογή

    Πολυ ωραια η κατασκευη. Συγχαρητηρια!! Ποσες ωρες αναβουν οι 5 αυτες λαμπες? Γιατι δεν εβαλες 12 Ah μπαταρια?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    αρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    32

    Προεπιλογή

    φιλοι, ευχαριστω για τα καλα σας λογια , τις λαμπες καθημερινα τις αφηνουμε ανοιχτες για 3-4 ωρες μερικες φορες φορες και λιγο περισσοτερο, δεν εχω ξενυχτησει μεχρι τωρα για να δω ποσο κρατανε ,αλλα με υπολογισμους ( p=u.i κλπ) πρεπει να κρατανε γυρω στις 7 ωρες ,αφου ο ρυθμιστης φορτισης διακοπτει το κυκλωμα οταν η μπαταρια φτασει στο 50%, ωστε να μην καταστρααφει η μπαταρια. πηρα 9 ah βασικα επειδη αυτη βρηκα μπροστα μου εκεινη την ωρα , τωρα βεβαια καποιος μου ειπε οτι εχουν σχεση τα αμπερωρια της μπαταριας με την ισχυ του πανελ και οτι το πανελ μου θα χαλασει αν κληθει να φορτισει μεγαλυτερη μπαταρια.θα το ψαξω αν ξερει κανεις ας πει, παντως εγω τυχαια επελεξα την μπαταρια. ξεχασα να συμπεριλαβω στο κοστος την αλουμινοκατασκευη που εφτιαξα απο μια διμετρη βεργα αλουμινιου κοστος 16 ευρω ( νομιζω λιγο ακριβα την πηρα) επισης διακοπτακια καλωδια και ενα κουτι απο μελαμινη που τα εχω βαλει ολα μεσα, παει αλλο ενα εικοσαρικο. οπως ισως προσεξατε στη φωτο εχω βαλει και μια ασφαλεια 3 Α. περιμενω να ακουσω ιδεες και βελτιωσεις απο οποιον γνωριζει για καλυτερα αποτελεσματα και εφαρμογες

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Bobiras
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθήνα
    Μηνύματα
    349

    Προεπιλογή

    καλημερα αρη. μπραβο για την κατασκευη σου εισαι αρχοντας και εγω εγω πρωσπαθω να φτιαξω κατι παρομοι αλλα σε μεγαλητερες διαστασεις και θα σου πρωτηνα να το συνδειασης με ενα Solar trackers απο το φιλλο μας Βαγγελη http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=42705 αχριαστο να ειναι αλλα αυτο που ελεγες και πριν η .......χαρα της κατασκευης!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    691

    Προεπιλογή

    μπραβο τα συχαρητηρια μου και απο εμενα....!!!Επιτελους στην ΗΛΙΟΛΟΥΣΤΗ χωρα μας ας αρχισουμε να εκμεταλλευομαστε μια ανεξανλητη ανανεωσιμη πηγη ενεργειας οπως ο ηλιος!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από arismihalos Εμφάνιση μηνυμάτων
    .. καποιος μου ειπε οτι εχουν σχεση τα αμπερωρια της μπαταριας με την ισχυ του πανελ και οτι το πανελ μου θα χαλασει αν κληθει να φορτισει μεγαλυτερη μπαταρια...
    κατηγορηματικα ΟΧΙ. Τα πανελ δεν εχουν τετοια προβληματα .Αντεχουν χωρις κανενα προβλημα ακομη και βραχικυκλωμα στους πολους τους.Το λεγομενο Ιmax που γραφει πανω στο πανελ σου.
    Αυτο που μπορει να την πατησει ειναι ο ελεγκτης φορτισης ,αλλα μονο στην περιπτωση μεγαλου φορτιου. Δηλ αν βαλεις φορτιο πανω απο 120Watt (10A) μπορει να του κανεις ζημια .

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη taxideytis
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2008
    Περιοχή
    περιφερόμενος
    Μηνύματα
    483

    Προεπιλογή

    δεν ξέρω τι λένε αλλά εγώ έχω ένα πανελάκι σαν το δικό σου στην ταράτσα μου και 3-4 μπαταρίες (100+) κάτω και εναλάσσω την φόρτιση έτσι ώστε να τις έχω πάντα έτοιμες...και οτιδήποτε χρειαστώ σε 12volt.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη button
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λαγκαδας Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    ωραία κατασκευή μου έδωσες μια ιδέα για παρόμοια κατασκευή

    0 Not allowed! Not allowed!
    Nokia 3250 / 6280 / N97mini
    <Mastech MS8268>

  10. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    κατ αρχην συγχαρητήρια για την κατασκευή!!

    Κατα τα άλλα πιστεύω πρέπει να ξεκολήσουμε από την πλήση εγκεφάλου που μας κάνουν για τις ΑΠΕ με σκοπό πολιτικά και οικονομικά οφέλη κάποιων εντός και εκτός Ελλάδος.

    Μια τέτοια κατασκευή είναι προφανές οτι δεν συμφέρει οικονομικά αφού οι λάμπες καταναλώνουν 0,032Wh κάθε βράδυ και με κόστος περίπου 0,12 ευρώ ανα KWh σε δύο χρόνια θα έχεις αποσβέσει 2,8 ευρώ. Αντίθετα σε δύο χρόνια μπορεί να χρειάζεσαι αλλαγή μπαταρίας που κόστισε 20 ευρώ (συν το περιβαλονικό κόστος που έχει η απόριψη της μπαταρίας μολύβδου)

    Θα ήταν πολύ καλύτερα αν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις την κατασκευή σου για την τροφοδοσία κάποιας συσκευής που χρησιμοποιείς την ήμερα. (κάποιο εξαερισμό, φωτισμό WC, μίνι ηχοσύστημα κλπ)

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΦΩΤΟΒΟΛΤΑΙΚΟΥ
    By gg4a in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-12, 14:59
  2. Κατασκευη οικιακου φωτοβολταικου συστηματος
    By christosg13 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 98
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-11, 10:54
  3. Κατασκευη ολοκληρωμενου συστηματος Φωτοβολταικου
    By mpiritsas3 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-11, 13:24
  4. Αυτοματισμός Φωτοβολταικου
    By master3763 in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-04-09, 19:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας