Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Φορητό ηχοσυστηματάκι

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Nov 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Φορητό ηχοσυστηματάκι

    Καλησπέρα,

    Θα ήθελα τις πολύτιμες συμβουλές σας ώστε να αποκτήσω μια σαφή εικόνα του τι χρειάζομαι για να φτιάξω ένα BoomBox για τις διακοπές.

    Η ιδέα είναι να τροφοδοτείται με κάτι Lipo μπαταριές που έχω στα 12v και 5000mAh.

    Ας υποθέσουμε οτι έχουμε ένα από τα κλασσικά sony-panasonic-bluskye
    (π.χ. http://www.tsampas.gr/product.asp?catid=5742 )

    Αυτό που θέλω να φτιάξω θα ήθελα να έχει την δυνατότητα να παίξει πιο ξεκούραστα και καθαρά στην στάθμη της έντασης όπου τα κλασσικά φορητά παραλίας τελειώνουν και ίσως και λίγο περισσότερο.

    Λοιπόν, ερώτηση πρώτη: 2 ή 2.1 ; δύο fullrange ηχειάκια συν ένα wooferaki σε καμπίνα με bass reflex είναι το σχέδιο στο μυαλό μου. Μήπως είναι υπερβολή;

    Δεύτερη ερώτηση: Πόσα watt, ohm, και db μεγάφωνα θα πετύχουν τις επιδόσεις αυτές; Αυτά εδώ που έχω στο μυαλό μου ( http://www.parts-express.com/pe/show...number=297-428 ) κάνουν για αυτή τη δουλεία η λέω ότι να'ναι;

    Τρίτη ερώτηση: Ενισχυτής. Προφανώς όταν αποφασιστούν τα μεγάφωνα θα είναι εύκολο να βρεθεί πιστεύω ο κατάλληλος ενισχυτής

    Τέταρτη ερώτηση: Αυτονομία; είναι αρκετά τα 5000mah στα 12v 6-7 ώρες αναπαραγωγής; (μην πετάτε ντομάτες αν λέω ότι να΄ναι! άσχετος είμαι) Αν όχι πόσα Ah χρειάζομαι;

    Τέλος , η κατασκευή θα γίνει από ΠΟΛΥ χοντρό και άκαμπτο χαρτόνι, με κατάλληλο σχεδιασμό καμπίνας προκειμένου να πάρω και από εκεί όσο το δυνατόν περισσότερο ήχο.

    Ελπίζω να είναι ρεαλιστικός ο στόχος του πρότζεκτ ώστε με τις προτάσεις σας να καταλήξω σε τι μεγάφωνα και ενισχυτή και να ξεκινήσει η κατασκευή!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη Phatt
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    Σέρρες
    Μηνύματα
    2.109

    Προεπιλογή

    Αυτο το μεγαφωνο το εχει κανει ενας φιλος ηχειο, απο ενα σχεδιο που εχει κανει καποιος απο το εξωτερικο.Το σχεδιο εδω.Βεβαια αυτο χρειαζεται και crossover, εκτος αυτου δεν ξερουμε τι μπορει να κανει σε εξωτερικο χωρο, σε εσωτερικο παντως κενταει(για το μεγεθος του)...Εχε υπ'οψιν σου οτι κατι μεγαλυτερο σε woofer για μπασα θα εχει μεγαλυτερες απαιτησεις σε ρευμα, οποτε το μεγαλο ζητουμενο ειναι να καταφερεις να παρεις οσο περισσοτερο μπασο γινεται με τα λιγοτερα watt...Οσον αφορα για το θεμα των σταθμων που θελεις να παρεις ειναι λιγο δυσκολο να συννενοηθουμε, αλλιως εχω εγω το "δυνατα" στο μυαλο μου και πιθανον αλλιως να το εχεις εσυ...Αυτο εδω το ενισχυτακι δινει 10W ανα καναλι με πολυ καλο συντελεστη αποτελεσματικοτητας και πιστευω οτι με τον σωστο συνδιασμο ηχειων θα καταφερεις να κανεις τη δουλεια σου...Επισης εχε στο νου σου οτι μπορεις να βαλεις πανω απο μια μπαταριες για να αυξησεις τον χρονο λειτουργειας.Ας γραψουν και οι αλλοι καμια γνωμη...

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΕΙΜΑΙ ΜΙΑ ΑΠΟΡΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΟΣ!!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    δες εδω εχει μπολικες ιδεες

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bestever Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως είναι υπερβολή; Αυτά εδώ που έχω στο μυαλό μου κάνουν για αυτή τη δουλεία η λέω ότι να'ναι;
    (μην πετάτε ντομάτες αν λέω ότι να΄ναι! άσχετος είμαι)
    Γιώργο, θα σουπρότεινα να βρέις ένα έτοιμο σετάκι ηχείων για pc (καλύτερα ένα, που ήδη έχεις). Θα δείς σε τί τάση δουεύει. Αν το γράφει πίσω καλώς, αλλιώς θα πρέπει να το ανοίξεις. Κανα δυό που είχα ανοίξει ήταν στα 12V.
    Αν είναι στα 12V, βγάζεις το μετασχηματιστή κοτσάρεις τη μπαταρία σου κ είσαι έτοιμος.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Φορητό GPS
    By Ακρίτας in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-17, 22:21
  2. Δίπολο σε φορητό
    By PALIARMOTHS in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-15, 18:24
  3. φορητά ηχεία
    By ninolas in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-04-14, 01:02
  4. Φορητό ηχοσύστημα
    By asterasteri in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-11, 00:08
  5. Φορητό aircondition
    By Panoss in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-06, 00:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας