Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Αυτόματο πότισμα: master ηλεκτροβάνα

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή Αυτόματο πότισμα: master ηλεκτροβάνα

    Καλησπέρα και καλώς σας βρίσκω.

    Έχω 3 προγραμματιστές 4 στάσεων για τα κηπευτικά μου και θέλω να προσθέσω στο σύστημα μια master ηλεκτροβάνα. Την έχω εγκαταστήσει αλλά το πρόβλημα είναι πως οι 2 Nelson EZ Pro που έχω για κάποιο λόγο δίνουν συνεχώς ρεύμα στην έξοδο για την master και την κρατούν συνεχώς ανοιχτή. Μάλιστα ο ένας πρέπει να είναι και προβληματικός ως προς την έξοδο αυτή διότι δίνει μονάχα 19V AC.

    Αν ήταν DC το ρεύμα για τις ηλεκτροβάνες θα έπαιρνα σήμα με δίοδο από κάθε έξοδο ηλεκτροβάνας έτσι ώστε να μου ανοίγει και την master ταυτόχρονα κάθε φορά που είναι να δουλέψει η αντίστοιχη στάση χωρίς να επηρεάζονται οι υπόλοιπες (σηκώνει 2 βάνες/έξοδο). Τώρα που το ρεύμα είναι 24V AC τι αντίστοιχο κόλπο μπορώ να κάνω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    άμα η ηλεκτροβανα δουλεύει με συνεχές γιατί δεν βάζεις μια γέφυρα σε αυτά που σου δίνουν εναλλασσόμενο? το ίδιο πιστεύω είναι. τα συνεχές τους βάζεις μια δίοδο στα εναλλασσόμενα μια γέφυρα. μια άποψη λέω τα παιδιά που είναι πιο σχετικά θα σου πούνε αν είναι σωστό.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Η ηλεκτροβάνα θέλει ac μόνο και οδηγείτε απευθείας από την πλακέτα του προγραμματιστή με κατανάλωση 370ma

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    μια ιδέα που σκέφτηκα . βάλε ένα μετασχηματιστή στα ma που θες και βάλε ρελεδακια να οπλίζουν από τους προγραμματιστές.και για να μην είναι ο μετασχηματιστής συνέχεια υπό τάση να ελέγχεις με τα ρελεδακια την τροφοδοσία του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    Αυτόματο πότισμα: master ηλεκτροβάνα

    αν προλαβεις και διαβασεις το μυνημα θα γλυτωσεις απο σπασιματα

    παρε αυτοματισμο με μια σταση παραπανω
    οδηγεις την μαστερ με ενα μ/τ εναλασωμενη ταση μεσω ρελε ενας τροπος ,ασε που καθε πηνειο που λειτουργει με εναλασομενη ταση μην το φοβασαι και με συνεχη ταση δουλευει απαιχτα χωρις ανορθωση αλλα πρεπει να την ανοιγεις με καθυστερηση 5 δευτερα μετα την καθε σταση γιατι αν ανοιξει πρωτη η μαζι με την σταση υπαρχει περιπτωση με την πιεση του δικτυου υδρευσης( ταυτοχρονη παροχη με πιεση )τοτε ετοιμασου να αλλαζεις συνδεσμους με το κιλο θα στα σπαει καθε τρεις και λιγο δεν σου κανω πλακα εγκαθιστω τετοια συστηματα και στο λεω εκ πειρας

    λεπουρα σοστος ευτυχως που εισαι αθηνα

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    φιλτατε βαλε ρελεδακια και δωσε απο κει, εγω εχω ενα hunter με 12 σταθμους και επειδη χρειαζομουν να τροφοδοτω παραπανω απο μια βανα ταυτοχρονα εβαλα ρελεδακια και ολα κομπλε, παρε και ενα τροδοφοτικο 24V ac ξεχωριστο 10ευρω κανει και κοτσαρε οτι θες πανω

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Arduino και αυτόματο πότισμα ?
    By vooda in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-17, 00:31
  2. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-06-13, 17:09
  3. Aυτόματο πότισμα
    By goel in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-11, 21:02
  4. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-11, 18:40
  5. Κυκλωμα για αυτόματο πότισμα
    By panos318 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-04-09, 20:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας