Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: σύνδεση δύο κυκλωμάτων με διαφορετική τροφοδοσία

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή σύνδεση δύο κυκλωμάτων με διαφορετική τροφοδοσία

    Τι κάνουμε στην περίπτωση που πρέπει να συνδέσουμε δύο κυκλώματα, ας πούμε λογικά, με διαφορετική DC τροφοδοσία +5V; Συνδέουμε μεταξύ τους τα αρνητικά (common); Στην ειδική περίπτωση θέλουμε την κάρτα daq της ΝΙ (χρήση labview) με άλλο λογικό κύκλωμα TTL με δική του τροφοδοσία; Συνδέουμε τα ground μεταξύ τους ή θα πάρουμε φωτιά; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη TheKostis
    Όνομα
    Κωστής
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Και εγώ ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο. Π.χ έχω κάποια ηχεία για μουσική και θέλω να συνδέσω στους πόλους τους λεντάκια ώστε να αναβοσβήνουν στο ρυθμό της μουσικής. Το πρόβλημα όμως είναι πως αν τα συνδέσω απευθείας δεν θα έχουν τα λεντακια αρκετή φωτινότιτα, οπότε θέλω να φτιάξω έτσι το κύκλωμα ώστε τα λεντάκια να παίρνουν το ηλεκτρικό σήμα απο τα ηχεία (δηλ.την αυξομείωση της τάση και συνεπώς του ρεύματος) ενησχημένο ώστε να ανάβουν στην μέγιστη έντασή τους. Άρα λογικά θα χρειάζεται κάποιο κύκλωμα ενίσχησης.
    Έχει κανείς καμιά ειδέα;;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    συνδεσετα με καθε επιφυλαξη απο μερους σου μην βραχυκυκλωσεις την εξοδο και την καψεις οχι πολλα ομως και δεν τα αντεχει ισως μεεχρι τεσσερα αλιως εναν παραλληλο ενισχυτη 1 - 2 wattakia και εκει συνδεσε οσα σηκωσει και η συνδεση παραλληλα στην εξοδο του προ οχι του τελικου η στην τελικη φτιαξε ενα vu meter υπαρχουν πολλα εδω μεσα ( σορυ δεν εχω ακομα την ευχαιρεια να προσθετω λινκ αλλα που θα παει ) οσο για τον αλλο φιλο ας περιμενει λιγο ισως ξερει αλος περισσοτερα για ttl

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Hary Dee
    Όνομα
    Χαράλαμπος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    973

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheKostis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και εγώ ενδιαφέρομαι για κάτι τέτοιο. Π.χ έχω κάποια ηχεία για μουσική και θέλω να συνδέσω στους πόλους τους λεντάκια ώστε να αναβοσβήνουν στο ρυθμό της μουσικής. Το πρόβλημα όμως είναι πως αν τα συνδέσω απευθείας δεν θα έχουν τα λεντακια αρκετή φωτινότιτα, οπότε θέλω να φτιάξω έτσι το κύκλωμα ώστε τα λεντάκια να παίρνουν το ηλεκτρικό σήμα απο τα ηχεία (δηλ.την αυξομείωση της τάση και συνεπώς του ρεύματος) ενησχημένο ώστε να ανάβουν στην μέγιστη έντασή τους. Άρα λογικά θα χρειάζεται κάποιο κύκλωμα ενίσχησης.
    Έχει κανείς καμιά ειδέα;;;;
    Κωστή η γνώμη μου είναι να ανοίξεις ένα νέο θέμα στο Συσκευές Εικόνας-Ήχου (ή και να κάνεις ένα ψάξιμο εκεί για φωτορυθμικά).
    Επίσης να σου θυμίσω ότι οι ήχοι που αντιλαμβανόμαστε έχουν συχνότητα μεγαλύτερη από 20Hz, άρα τα LED φαντάζομαι θα αναβοσβήνουν πιο γρήγορα από 20 φορές το δευτερόλεπτο. Συνεπώς μάλλον θα χρειαστείς φίλτρα (ώστε να LED να "ακούνε" ένα πεδίο μόνο συχνοτήτων) και άλλες διατάξεις.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2008
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς κανείς δεν έχει απαντήσει στην ερώτηση μου

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Αν πρέπει να διατηρήσεις γαλβανική απομόνωση όχι δεν συνδέεις τα -. Αλλά πρέπει τα συστήματα να είναι σχεδισμένα έτσι, με οπτοζεύκτες κ.λ.π. Στην απλή περίπτωση όχι μόνο δεν θα συμβεί τίποτα κακό ενώνοντας τα -, αλλά επιβάλλεται να το κάνεις. Αλλιώς δεν θα δουλέψει!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη TheKostis
    Όνομα
    Κωστής
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    66

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Hary Dee Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κωστή η γνώμη μου είναι να ανοίξεις ένα νέο θέμα στο Συσκευές Εικόνας-Ήχου (ή και να κάνεις ένα ψάξιμο εκεί για φωτορυθμικά).
    Επίσης να σου θυμίσω ότι οι ήχοι που αντιλαμβανόμαστε έχουν συχνότητα μεγαλύτερη από 20Hz, άρα τα LED φαντάζομαι θα αναβοσβήνουν πιο γρήγορα από 20 φορές το δευτερόλεπτο. Συνεπώς μάλλον θα χρειαστείς φίλτρα (ώστε να LED να "ακούνε" ένα πεδίο μόνο συχνοτήτων) και άλλες διατάξεις.
    Πώς ανοίγω ένα νέο θέμα;;;

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση εκτυπωτή σε δύο PC
    By Dimi in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-05-13, 16:46
  2. Παράλληλη σύνδεση δύο παλμοτροφοδοτικών Η/Υ
    By ba99297 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-03-13, 21:30
  3. Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-11, 09:07
  4. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-04-09, 21:10
  5. σύνδεση δύο τροφοδοτικών παράλληλα
    By nikradio in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-08, 14:34

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας