Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 89

Θέμα: Οδηγός Πολλαπλασιαστή

  1. #31
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pantelisyzfr1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    για δείτε και εδω
    πολυ καλο..μπραβο
    αυτη η ηλεκτρονικη δεν χρειαζεται πηνιο υψηλης και ειναι και ευκολη κατασκευη.
    Danza θα χρειαστεις δυο τετειες και τεσσερις πολαπλασιαστες

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    βρηκα και αυτο απο την προσωπικη μου συλογη
    [το σχεδιο το σκαναρισα οσο καλυτερα μπορουσα]
    αλλο 2 001.jpgαλλο 2.jpgηλεκτρονικες.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι....ο σενσορας που συνεεται ??

    Στην μαμά ECU....

    Παντελή καλό αλλά πολύ περίπλοκο και με μεγάλο κόστος απο ότι βλέπω.... ειδικά άμα θέλω 4 πολλαπλασιαστές!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    http://www.youtube.com/watch?v=GsciQgLzlic

    Το πρώτο σχηματικό σε λειτουργία! Για ρίχτε μια ματιά.

    Τον σένσορα μέτρησης στροφών που τον συνδέουμε αν χρειάζεται? Σχηματικό διαθέσιμο?

    Και το ξαναλέω πως θέλω να οδηγήσω ΕΝΑΝ πολλαπλασιαστή και αυτός με την σειρά του να δίνει τάση στο ντιστριμπιτέρ. ΔΕΝ θέλω πολλούς πολλαπλασιαστές και περίπλοκες καταστάσεις, θέλω να φτιάξω κάτι απλό αλλά δυνατό. Ευχαριστώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη DT200
    Όνομα
    Ιωάννης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    ΜΕΓΑΡΑ
    Μηνύματα
    1.245

    Προεπιλογή

    Γεια σου φίλε και καλή επιτυχία...
    είμαι μηχανικός αυτ/των με καλές γνώσεις ηλεκτρονικών.

    δύστυχος με αυτά που έχεις βρει μέχρι τώρα δεν μπορείς να κάνεις δουλειά.

    ο κυριότερος λόγος είναι ότι με αυτό το σχέδιο που θέλεις να χρησιμοποιήσεις,
    δεν λαμβάνει υπ'οψιν του την ταχύτητα περιστροφής του κινητήρα (άρα και την προπορία)
    και το άνω νεκρό σημείο των εμβόλων (η οποία θέλει ακρίβεια μίας μοίρας)

    καλή συνέχεια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #36
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DT200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σου φίλε και καλή επιτυχία...
    είμαι μηχανικός αυτ/των με καλές γνώσεις ηλεκτρονικών.

    δύστυχος με αυτά που έχεις βρει μέχρι τώρα δεν μπορείς να κάνεις δουλειά.

    ο κυριότερος λόγος είναι ότι με αυτό το σχέδιο που θέλεις να χρησιμοποιήσεις,
    δεν λαμβάνει υπ'οψιν του την ταχύτητα περιστροφής του κινητήρα (άρα και την προπορία)
    και το άνω νεκρό σημείο των εμβόλων (η οποία θέλει ακρίβεια μίας μοίρας)

    καλή συνέχεια.
    Γειά σου φίλε μου και σε ευχαριστώ!

    Το ξέρω αλλά τόσες τέτοιες μετατροπές που έχω δει πως τις κάνουν, τι χρησιμοποιούν.... Αυτά δεν μπορώ να βρώ πουθενά!

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Σας έχω ζαλίσει το ξέρω χαχαχαχα αλλά συγχωρέστε με γιατί είναι πολύ σημαντικό για εμένα (προσωπική λόξα να ξαναακούσω 2 2πλά)

    Λοιπόν εφόσον έχουμε αυτόν τον αισθητήρα πάνω στην τροχαλία στροφάλου, η τροχαλία έχει δόντια και στο ΑΝΣ του 1ου εμβόλου έχει ένα μικρό κενό (βλ. φωτό)

    Σε ένα κλασικό κύκλωμα παλαιού τύπου είχαν τις πλατίνες για αυτή τη δουλειά. Εγώ σκέφτομαι να φτιάξω ένα κύκλωμα που να είναι και ενισχυτής και οδηγός του πολλαπλασιαστή και στον ρόλο της πλατίνας να υπάρχει ο αισθητήρας! Καλά τα λέω?

    Στην φωτογραφία θα δείτε την τροχαλία στροφάλου και το κενό που έλεγα για το ΑΝΣ 1ου εμβόλου.

    Ο αισθητήρας (2 ή 3 καλώδια έχει) βρήσκεται ακριβώς απο κάτω αλλά είναι ολίγον μανίκι να τον βγάλω φωτογραφία.
    Συνημένες Εικόνες Συνημένες Εικόνες
    • Τύπος Αρχείου: jpg crank.jpg (95,5 KB, 36 εμφανίσεις)

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Danza : 13-06-11 στις 04:54

  8. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από -nikos- Εμφάνιση μηνυμάτων
    με τον κινητηρα πως θα το συνδεσεις ???
    αυτη η κατασκευη νωμιζω πως κανει μονο για περιφραξη ηλεκτροπληξιας

    Καλησπερα φιλε "Danza". Ειναι λιγο διαφορετικο απο τα προσχεδια που σου εδωσα .Ξεχασες και την αντισταση αναμεσα στις 4 βασεις και το συλλεκτη (ειναι βασικο, χωρις αυτη ,δεν θα δουλεψει αυτο που'χεις φτιαξει). Ετσι οπως
    το 'χεις θα βγαζει σπιθα συνεχεια. Για να παρει σωστα μπρος ,πρεπει ο πολ/στης να δινει σπιθα με ακριβη συγχρονισμο,μια φορα στον καταλληλο χρονο, καθε κυλινδρου. Αυτα για να δουλευει συμβατικα ,χωρις φοβο να παρει φωτια.
    Με τη μεθοδο που διαλεξες, (που δεν συγχρονιζεται απο τον κινητηρα) το ρευμα θα πηγαινει στα "μπουζι" οπως το διαμοιραζει ο διανομεας, χωρις καθολου "avance". Στα ενδιαμεσα των ακιδων ,το ραουλο, θα
    ειναι στον αερα, πραγμα επικινδυνο, γιατι δεν ξερεις που θα "κεραυνισει",(αν παει στη μπαταρια....καληνυχτα).Το πιο ασφαλες, ειναι να παρεις το καλωδιο απο το πλιν του πολ/στη και να
    οδηγησεις τα δυο προσχεδια που σου εδωσα, εννοειται οτι θα πειραματιστεις για να βρεις τις τιμες των υλικων,οι οποιες ειναι κρισιμες και αν δεν γινει σωστος υπολογισμος ,δεν θα δουλεψει καθολου.
    Κανε μεγαλη θεωριτικη μελετη, πολλα προσχεδια
    ,για να καταληξεις σε κατι που θα σε ικανοποιει.

    φιλικα,Γεωργιος,(αθικτον).

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #39
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από αθικτον Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα φιλε "Danza". Ειναι λιγο διαφορετικο απο τα προσχεδια που σου εδωσα .Ξεχασες και την αντισταση αναμεσα στις 4 βασεις και το συλλεκτη (ειναι βασικο, χωρις αυτη ,δεν θα δουλεψει αυτο που'χεις φτιαξει). Ετσι οπως
    το 'χεις θα βγαζει σπιθα συνεχεια. Για να παρει σωστα μπρος ,πρεπει ο πολ/στης να δινει σπιθα με ακριβη συγχρονισμο,μια φορα στον καταλληλο χρονο, καθε κυλινδρου. Αυτα για να δουλευει συμβατικα ,χωρις φοβο να παρει φωτια.
    Με τη μεθοδο που διαλεξες, (που δεν συγχρονιζεται απο τον κινητηρα) το ρευμα θα πηγαινει στα "μπουζι" οπως το διαμοιραζει ο διανομεας, χωρις καθολου "avance". Στα ενδιαμεσα των ακιδων ,το ραουλο, θα
    ειναι στον αερα, πραγμα επικινδυνο, γιατι δεν ξερεις που θα "κεραυνισει",(αν παει στη μπαταρια....καληνυχτα).Το πιο ασφαλες, ειναι να παρεις το καλωδιο απο το πλιν του πολ/στη και να
    οδηγησεις τα δυο προσχεδια που σου εδωσα, εννοειται οτι θα πειραματιστεις για να βρεις τις τιμες των υλικων,οι οποιες ειναι κρισιμες και αν δεν γινει σωστος υπολογισμος ,δεν θα δουλεψει καθολου.
    Κανε μεγαλη θεωριτικη μελετη, πολλα προσχεδια
    ,για να καταληξεις σε κατι που θα σε ικανοποιει.

    φιλικα,Γεωργιος,(αθικτον).
    Έγινε Γιώργο... Είμαι ήδη σε ένα προσχέδιο. Μόλις το τελειώσω θα ποστάρω να πείτε εντυπώσεις!

    Υ.Γ. ευχαριστώ εσένα και τα υπόλοιπα παιδιά για την βοήθεια γιατί όλοι οι άλλοι με κοιτούσαν σαν εξωγήινο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, από όσο θυμάμαι σε μία παρόμοια κατασκευή που είχε κάνει ένας φίλος πριν καμιά δεκαριά χρόνια, ουσιαστικά αντί χρησιμοποιείς τον διανομέα για να διακόπτεις το ρεύμα στον πολ/στη, τον βάζεις σαν «οδηγό» σε ένα κύκλωμα που είναι στην ουσία «τρανζίστορ σαν διακόπτης» (μπορεί να είναι και MOSFET, TRIAC κτλ). Έτσι ο διανομέας απλώς δίνει το «σήμα» (σαν 555) για να οδηγηθούν τα τρανζίστορ που με την σειρά τους οδηγούν τον πολ/στη που βγάζει υψηλή για τα μπουζί. Σου εγγυώμαι ότι όποιο κύκλωμα δεν συμπεριλαμβάνει τον διανομέα, δεν
    θα δουλέψει! Ένα ακόμα συν με αυτά τα κυκλώματα (πέραν του δυνατότερου σπινθήρα) είναι ότι επειδή ακριβώς ο διανομέας δεν τραβάει το ζόρι του ρεύματος του πολ/στη (τσαφ στο άναμα, τσαφ στο σβήσε) αλλά δίνει μόνο την εντολή, η πλατίνες δεν τρώγονται κάθε λίγο και λιγάκι και ζουν σχεδόν για πάντα.

    Αυτά το ολίγα θυμάμαι, στον φίλο μου το κύκλωμα δούλεψε ρολόι αλλά ούτε που ξέρω πως ήταν, έχω όμως το κιτ της Vellemanσε PDFρίξε του μια ματιά:

    http://www.megaupload.com/?d=22JT416C



    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-04-11, 10:07
  2. Λειτουργία πολλαπλασιαστή αυτοκινήτου
    By takis_kor in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-01-11, 00:13
  3. Οδηγός Αγοράς Ηχείων
    By Phatt in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-10, 12:11
  4. Έλεγχος πολλαπλασιαστή
    By Mad Makis in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-09, 22:20
  5. οδηγός αρχάριων
    By kekropas in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-05, 02:29

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας