Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Τροφοδοσία καταγραφικού,μόντεμ,κάμερες κλπ.

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θησείο
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή Τροφοδοσία καταγραφικού,μόντεμ,κάμερες κλπ.

    Καλησπέρα σας.

    Επειδή αντιμετώπισα ένα πρόβλημα με διακοπή ρεύματος θα ήθελε την συμβουλή σας.
    Σκευτομαι να αγοράσω ένα UPS στο οποίο να καταργήσω της μπαταρίες που έχει και να προσαρμόσω επάνω τις δύο κλειστού τύπου 100άρες που έχω για το σκάφος μου οι οποίες έτσι και αλλιώς όλον σχεδόν το χειμώνα κάθονται.
    Θέλω με αυτό τον τρόπο άν η διακοπή ρεύματος είναι για αρκετή ώρα (ως συνήθως)
    να έχω αδιάλληπτη παροχή ρεύματος από τις μπαταρίες .
    Αν το έχει κάνει κάποιος παρακαλώ τα φώτα σας.

    Οι ερωτήσεις μου είναι :

    1ον είναι προτιμότερο να πάρω ένα UPS και να κάνω αυτή την πατέντα ???
    2ον Θα αντέξει το τροφοδοτικό του UPS να φορτίζει και τις δυό μπαταρίες ???
    3ον Το UPS να είναι από αυτά που παρέχουν ρεύμα κατευθείαν από την μπαταρία τους και όχι από την παροχή χωρίς να περιμένουν να γίνει διακοπή για να τροφοδοτήσουν τις καταναλώσεις ???. ή να είναι από το άλλο πού με το που θα γίνει διακοπή σε κάποια m/δευπερόλεπτα αντιστρέφουν και δίνουν ρεύμα από τις μπαταρίες.???

    Ευχαριστώ και περιμένω τα σχόλιά σας.

    Νικ Κασωτάκης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Φίλε μου άκου ιστορία:

    Θυμάμαι πριν 5-6 χρόνια είχε προσπαθήσει να κάνει το ίδιο κάποιος γνωστός μου με ένα φτηνό UPS, συγκεκριμένα είχε βάλει αντί για τις 2 μικρές μπαταρίες που είχε το UPS μία μεγάλη από αυτοκίνητο. Έκανε κάτι δοκιμές για να δει αν θα την φορτίζει και αν θα σταματάει την φόρτιση κτλ και όλα καλά. Όταν όμως έκανε δοκιμή διακόπτοντας την τροφοδοσία του, έσκασαν τα τρανζίστορ εξόδου μετά από περίπου 15 λεπτά (με τις μπαταρίες της μάνας του άντεχε περίπου 8 λεπτά αν θυμάμαι καλά). Τελικά ψάχνοντας για αντίστοιχα τρανζίστορ (κινέζικοι «άγνωστοι» κωδικοί τα παλιά) διαπίστωσε ότι τα χαρακτηριστικά τους ήταν πολύ μικρότερα από ότι θα έπρεπε (π.χ. το UPS είχε έξοδο 800VA και τα εξόδου υπολόγισε ότι μπορούσαν να βγάλουν 500VA). Μετά από αρκετό ψάξιμο και σκέψη κατέληξε στο εξής συμπέρασμα:
    Ο κινέζος είχε υπολογίσει ότι με μεγάλο φορτίο τα τρανζίστορ θα άρχιζαν να βράζουν μεν, αλλά δεν θα προλάβαιναν να καούν γιατί θα άδειαζε η μπαταρία πρώτα! Γι αυτό είχε και σχετικά μικρή ψύκτρα και μικρά τρανζίστορ! Με την μεγαλύτερη μπαταρία τα τρανζίστορ συνέχισαν να βράζουν μέχρι που έσκασαν (άρα δεν υπήρχε και κάποιου είδους προστασίας κατά υπερθέρμανσης).

    Αυτά ξέρω από δεύτερο χέρι και ίσως να μην ισχύουν για όλα τα UPS, ίσως αυτό να ήταν το χειρότερο των χειρότερων, απλώς κολλάει με την περίπτωσή σου και είπα να το αναφέρω.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον selectronic για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (19-06-11)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Καλημερα Νικο..τι κανει η RNT..χαθηκαμε..ανοιξε ο καιρος και ολοι εξαφανιστηκανε..Αν παρεις ενα καλο 24V Και παντα εχεις τις μπαταριες στο 90% με εξωτερικο φορτιστη δεν θα χεις κανενα προβλημα και τις μπαταριες ετοιμες για χρηση.....ενα 4 KVA 48v εχω κανει μετατροπη αντικαθιστωντας τον φορτιστη του με ενα εξωτερικο 50-56V 25 A και το εχω στο σπιτι μου με 450AH μπαταριες...την Δεη δεν την ξερω..εδω και 4 χρονια

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θησείο
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Notios38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Νικο..τι κανει η RNT..χαθηκαμε..ανοιξε ο καιρος και ολοι εξαφανιστηκανε..Αν παρεις ενα καλο 24V Και παντα εχεις τις μπαταριες στο 90% με εξωτερικο φορτιστη δεν θα χεις κανενα προβλημα και τις μπαταριες ετοιμες για χρηση.....ενα 4 KVA 48v εχω κανει μετατροπη αντικαθιστωντας τον φορτιστη του με ενα εξωτερικο 50-56V 25 A και το εχω στο σπιτι μου με 450AH μπαταριες...την Δεη δεν την ξερω..εδω και 4 χρονια
    Αγαπητέ Δημήτρη.

    Να που βρισκόμαστε και σε άλλη "ΔΙΑΣΤΑΣΗ" !!!!!

    Θα προσπαθήσω να κατανοήσω και να αξιοποιήσω τις συμβουλές που μου δίνεις.

    Όσο για την RNT ζει και βασιλεύει και είναι όλοι μια χαρά. (Συγνώμη για το Off topic) Αν Δεις τον Λευτέρη και τον Σπύρο να του δώσεις τους χαιρτετισμούς μου.

    Ζητώ συγνώμη από τους κκ διαχειριστές για το Off topic.
    αλλά βρέθηκε ενας φίλος από τα παλιά.

    Νίκος Κασωτάκης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Καλημερα Νικο....για την ερωτηση σου πρωτα δες αν τα φορτια σου ειναι απο 12..24V DC. Και δεν χρειαζεσαι καν ups..αν εχεις καταληξει σε τετοια διαταξη μονο τα in-line δεν εχουν χρονο μεταγωγης..για πραγματικα αδιαλειπτη παροχη ισχυος..AC-DC-AC με
    μικρες ανοχες εξοδου..ειναι ομως ακριβουτσικα...λογω ποιο επαγγελματικης εφαρμογης...και αυτα εχουν μικρες μπαταριες σε χωρητικοτητα..7-15 AH οποτε αν βρεις ενα 24v και το τροποποιησεις με ενα αντιστοιχο φορτιστη για τα 100 ΑΗ καθαρισες..καλα να περνας..τον Καπτ Λευτερη θα τον δω αυτες τις μερες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θησείο
    Μηνύματα
    13

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Notios38 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα Νικο....για την ερωτηση σου πρωτα δες αν τα φορτια σου ειναι απο 12..24V DC. Και δεν χρειαζεσαι καν ups..αν εχεις καταληξει σε τετοια διαταξη μονο τα in-line δεν εχουν χρονο μεταγωγης..για πραγματικα αδιαλειπτη παροχη ισχυος..AC-DC-AC με
    μικρες ανοχες εξοδου..ειναι ομως ακριβουτσικα...λογω ποιο επαγγελματικης εφαρμογης...και αυτα εχουν μικρες μπαταριες σε χωρητικοτητα..7-15 AH οποτε αν βρεις ενα 24v και το τροποποιησεις με ενα αντιστοιχο φορτιστη για τα 100 ΑΗ καθαρισες..καλα να περνας..τον Καπτ Λευτερη θα τον δω αυτες τις μερες
    Ευχαριστώ Δημήτρη.

    Νάσαι καλά.!!!!
    Νίκος

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-17, 23:53
  2. Αγορά καταγραφικού και 4 κάμερες εσωτερικού και εξωτερικού χώρου
    By Σταύρος Απο in forum Συστήματα Παρακολούθησης
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-12-14, 18:11
  3. Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-11, 18:30
  4. Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-11, 17:35
  5. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-03-10, 13:55

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας