Σελίδα 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 235

Θέμα: Project - ΦΘΗΝΟΣ ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ

  1. #21
    Μέλος
    Όνομα
    Σάκης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    ΚΑΒΑΛΑ
    Μηνύματα
    1.592

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα κι από μένα.Tomhel τι να πώ?Ζωγράφισες πάλι.(ευχαριστω για το zip)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη SIERA
    Όνομα
    NIKOS
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Μηνύματα
    279

    Προεπιλογή

    τα θερμα μου συγχαρυτηρια και απο εμενα tomhel για την κατασκευη αλλα και για την πρωτοβουλια αυτην την οποιο ελπιζω να μιμιθουν και αλλα παιδια.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια....
    Οποσδηποτε και επιβάλετε οσοι απο εσας γνωριζετε περισσότερα πραγματα πανω στο θεμα να τεσταρετε την κατασκευη και να πειτε τις παρατηρήσεις σας.
    Κανεις δεν ειναι τελειος , ιδιαίτερα δε εγω που δεν εχω σπουδασει ηλεκτρονικος , απλα ειμαι ερασιτέχνης χομπιστας.
    Καταρχας πρεπει να σας δωσω τις πηγες μου , απο που δηλαδη εμπνεύστηκα για το σχεδιο του φθηνου λαμπατου.
    Περα απο τον υπολογισμο ορισμενων παραμέτρων με το προγραμμα TCJ PUSH-PULL CALC η βασικη ιδεα ειναι απο εναν κινεζικο λαμπατο παραγωγης της suppo audio..
    http://www.platenspeler.com/diy/amps...atic - pub.jpg

    Tο ccs ( lm317 στην καθοδο ) το ειχα εδω και καιρο στο μυαλο μου και το ειχα ηδη εφαρμοσει στο τελικο σταδιο των el84 εδω και πολυ καιρο , η ιδεα ηρθε απο εδω...( δυστυχως δεν μπορουσα να βρω τις ecc802s και δεν μου βγηκε καθολου σωστα )

    http://diyaudioprojects.com/Tubes/EL84-Push-Pull/

    Αλλα ψαχνοντας επεσα στην σελιδα ενος Ολλανδου , που ειχε τροποποιήσει τον πιο πανω κινεζο με ccs και με την βοηθεια των προγραμματων αλλα και μετα απο ποοοοοολες δοκιμες , κατέληξα στο σχεδιο που σας παρουσιασα...
    Οπως καταλαβατε δεν διμιουργησα εγω το σχεδιο ( δεν εχω τοσες και τετοιες γνωσεις ) απλα το βρηκα και το μετέτρεψα λιγακι ωστε να ταιριάζει στα κριτήρια ΚΥΡΙΩΣ της φθήνιας , αλλα να εχει βασικα χαρακτηριστικα ποιοτητας...
    Άλλωστε αυτο φενετε και στον παλμογράφο , που δειχνει ο ενισχυτακος των 180ευρω να 'γράφει΄όμοια η ισως και καλύτερα απο αρκετους ενισχυτές με 5πλασια τιμη
    Εδω το σχεδιο του Ολλανδου...
    http://www.platenspeler.com/diy/amps...-dorado_1.html


    ΥΓ** Απλα θα ηθελα να σημειώσω , οτι δεν ειχα την αναγκη να φτιαξω εναν ενισχυτή ακομα για να ακούω μουσική , αφου ηδη εχω τον el34 του ελεκτορ...Μπηκα στον κοπο ( αλλα και στα εξοδα ) μονο και μονο απο την ανάγκη δημιουργίας μιας κατασκευής που θα βοηθούσε αρκετο κοσμο πιστευω εδω στο φορουμ , μιας και βλεπω πως το θεμα με τις λάμπες ειναι πολύ δημοφιλές..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Δεν εχω κανει ποτε σχολια στης κατασκευες σου αλλα περνω το θαρος απο τα λεγομενα σου.
    Εκανες μια πολυ ωραια κατασκευη βεβαια εγω θα εκανα τις ακολουθες αλλαγες.
    Οι αντιστασεις στα πλεγματα των EL84 βλεπω ειναι 1Μ θα πρεπει να μπουν 470Κ το ανωτερο ετσι θα εχει λιγοτερη παραμορφωση στην υψηλη ενταση.
    Και θα εβγαζα τα LM317 και θα εβαζα αντισταση 150Ω με πυκνωτη 100μF για καθε καθοδο χωριστα μια που εχουμε αυτοπολωση.
    Στην εισοδο στην λυχνια 6N1P στην καθοδο εχεις δυο αντιστασεις 1Κ θα μπορουσες να βαλεις εναν πυκνωτη 100μF παραλληλα στην πρωτη αντισταση.
    Στο τροφοδοτικο εχεις βαλει τρεις πυκνωτες 330μF ενας ειναι υπερ αρκετος για αυτην την ισχυ ετσι εχουμε και λιγοτερα εξοδα μια που μας ενδιαφερει και το κοστος.
    Στα σκρην σωστα εχεις 150Ω αυτα λοιπον απο εμενα παντα φιλικα.
    Ακομη μπορεις να αλλαξεις τους πυκνωτες 0,1 που οδηγουν τις EL84 με 0,22 για καλυτερες χαμηλες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Ενα βασικό θέμα ασφάλειας, απορώ πως δεν το είδε κανείς τόσοι ηλεκτρονικοί μηχανικοί εδω! Η ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΠΡΩΤΕΥΟΝ! Αν βραχυκυκλώσει ο μετασχηματιστής η τα νήματα, θα γίνει παρανάλωμα του πυρός! Αρα φεύγει απ το δευτερεύον και πηγαίνει στο πρωτεύον. Και πάντα τόσο μεγάλη όσο μόλις. να μην καίγεται.Αν στην καίει λ'όγω του οτι ειναι τοροειδής, βάλε ένα θερμίστορ. Στο πρωτεύον ΠΑΝΤΑ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Νομιζω θα εχει βαλει στο πρωτευον σιγουρα απλα στο σχεδιο δεν φαινεται ουτε ο διακοπτης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Νομιζεις! Για κοίτα στη φωτο με την πλακέτα! Η αδφάλεια είναι απο την μεριά που είναι η ανόρθωση. Αλλα αν έχει και στο πρωτεύον και στο δευτερεύον πάλι λάθος είναι γιατί είναι εν σειρά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Σοβαρα μιλας οποιος βαζει ασφαλεια στο πρωτευον δεν βαζει στο δευτερευον?μεγα λαθος αυτο που λες.
    Για περισσοτερες πληροφοριες μπορεις να ρωτησεις τον ιδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη kentar
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    Κερατσινι
    Μηνύματα
    698

    Προεπιλογή

    Tomhel συγχαρητηρια για την κατασκευη και κυριως για τον λογο που την εκανες
    και για την παρουσιαση-οδηγο για οποιον αρχαριο η μη στα ηλεκτρονικα θα ηθελε
    να μπει στον κοσμο της λυχνιας.

    Κωστα κατα την ταπεινη μου γνωμη για τον φοβο των Ιουδαιων βαζουμε ασφαλεια
    και στο πρωτευον αργη και στο δευτερευον γρηγορη και αν ειναι δυνατον
    μια ανα καναλι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη Costis Ni
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    802

    Προεπιλογή

    Τι να πώ, σε τέτοιος ενισχυτές δεν έχω δει σχεδόν πουθενα (μιλάω για "ετοιματζιδικα" πάντα) . Τώρα ο καθε ενας κάνει οτι καταλαβαίνει στη δικη του κατασκευη. Βασικά αυτό που ηθελα να πω ειναι οτι η ασφάλεια στο πρωτεύον ειναι υποχρεωτική. Σε κανονικές συνθήκες, κι αν είναι τα σωστα αμπέρ, αν βραχυκυκλώσει κάτι στο δευτερεύον, θα καεί.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 24 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 13 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. LM 3886 GAINCLONE - ΦΘΗΝΟΣ DIY ΕΝΙΣΧΥΤΗΣ BHMA-BHMA
    By tomhel in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 40
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-05-21, 21:16
  2. κιθαριστας-λαμπατος ενισχυτης
    By Elixir in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-06-11, 16:42
  3. ενισχυτης λαμπατος el34 pp (elektor)
    By ikaros1978 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 49
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-11, 19:35
  4. Λαμπατος Ενισχυτης
    By fbtech in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-04-11, 22:42

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας