Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 34

Θέμα: Πρόβλημα Γειώσεων σπιτιού

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή Πρόβλημα Γειώσεων σπιτιού

    Αν το έβαλα σε λάθος ενότητα ζητώ συγνώμη εκ των προτέρων.

    Πρέπει να χετε καταλάβει οτι είμαι λίγο άρρωστος με την μουσική.
    Το πρόβλημα είναι απο τότε που μετακόμισα οτι όλα όμως τα ηχοσυστήματα έβγαζαν ένα μικρό παράσιτο.
    Το πρόβλημα άρχισε να γίνεται πολύ ενοχλητικό όταν έβγαλα τα mini hi-fi και έβαλα μεγάλους τελικούς, μίκτες κλπ.

    Όταν έχω χαμηλά την ένταση ακούω βόμβους, παράσιτα, τον σκληρό δίσκο (παίρνω σήμα απο τον υπολογιστή), όταν όμως έχω χαμηλά τα gain δεν μπορώ να έχω ισχύ στην έξοδο (λογικό) και πρέπει να ανεβάσω τα gain αν θέλω πιο δυνατά κάποιο τραγούδι!

    Επειδή όμως δεν θέλω να σηκώνομαι και να κάθομαι συνέχεια ούτε να φέρω τους ενισχυτές μπροστά μου θέλω να έχω τα gain σε ένα συγκεκριμένο επίπεδο και να αυξομειώνω την ένταση απο τον προενισχυτή.
    Έβγαλα τον μίκτη και έδωσα σήμα στους ενισχυτές απο τον υπολογιστή απ'ευθείας αλλά δεν άλλαξε κάτι.

    Προσπάθησα να τα γειώσω όλα μεταξύ τους και να "ρίξω" την γείωση στο σπίτι αλλά πάλι τα ίδια.
    Στο προηγούμενο σπίτι είχα απομονώσει την γείωση των ενισχυτών απο τις σούκο πρίζες (με μονωτική ταινία στο φις) και δεν είχα τέτοια προβλήματα, σε αυτό όμως ότι και να κάνω δεν διορθώνεται.

    Μια πληροφορία που ίσως βοηθήσει, αν είμαι πχ ξυπόλιτος στο μωσαικό και ακουμπήσω μεταλλική συσκευή με "χτυπάει" το ρεύμα. Υποψιάζομαι οτι έχει χαλάσει η "πλάκα" της γείωσης στα θεμέλια του σπιτιού, αλλά δεν μπορώ να κάνω κάτι γιατί είμαι με ενοίκιο εδω πέρα χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια οτι επειδή είναι χαλασμένη η γείωση πρέπει να γίνω ήχος και θέαμα, κοινώς να γίνει κανα μπάμ και να μου φύγουν τα μαλλιά που δεν έχω!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Δεν ξέρω πολλά από το άθλημα, αλλά για να το νιώθεις το ρεύμα είναι πάνω από 40V, εμένα που με «γαργάλαγε» μία φορά ήταν 72V !

    Για το θέμα ενοίκιο, αν βεβαιωθείς ότι η γείωση δεν λειτουργεί (ΛΑΘΟΣ->όταν πατάς το test του ρελέ διαρροής, πέφτει?<-ΛΑΘΟΣ), μπορείς σίγουρα να το πεις στον ιδιοκτήτη καθότι πέραν από παράνομο είναι και επικίνδυνο να μην λειτουργεί η γείωση. Στην τελική δημιούργησε μία μίνι-κρίση, πες ότι σε βαράει η κουζίνα, τι πράγματα είναι αυτά, θα γίνω ψητός, το ξέρετε ότι είναι παράνομο κτλ κτλ μπας και φωνάξει ηλεκτρολόγο και την φτιάξει. Στην τελική μία μπάρα είναι, κάπου θα βρει στο σπίτι να την καρφώσει.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 20-06-11 στις 05:03

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Γιάννη επειδή το έχω αναφέρει στην "κυρία" και κάνει τον κινέζο είπα μηπως τελικά δεν είναι γείωση? Αλλά δεν γίνεται αυτό το χάλι...

    Απο όσο θυμάμαι στις αρχές που το έκανα κατα λάθος έπεσε αλλά είναι καιρός τώρα και δεν θυμάμαι καλά.... Θα το δοκιμάσω και θα πω αύριο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    το test του ρελε δεν δημιουργεί τεχνητή διαρροή προς την γη αλλά απλά δημιουργεί ένα τεχνητό φορτίο από πριν και μετά το ρελε. στην ουσία απλά παίρνει ένα μέρος του ρεύματος μετά το ρελε και το επιστρέφει πριν από αυτό για να δημιουργηθεί η διαφορά μεταξύ φάσης και ουδετέρου. οπότε δεν μπορείς να ελέγξεις την γείωση με το ρελε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  5. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (20-06-11), FILMAN (21-06-11)

  6. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Υπάρχει κάποιος τρόπος να ελέγξω την γείωση του σπιτιού? Πχ με ένα πολύμετρο

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #6
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.015

    Προεπιλογή

    το πιο απλό που μπορείς να κάνεις είναι με το πολύμετρο να μετρήσεις μεταξύ φάσης και γείωση και μεταξύ φάσης και ουδετέρου. το αποτέλεσμα πρέπει να είναι ίσο και ίσος μεγαλύτερο το φάση γείωση. αυτό για αρχη και βλέπουμε.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (20-06-11)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    το test του ρελε δεν δημιουργεί τεχνητή διαρροή προς την γη αλλά απλά δημιουργεί ένα τεχνητό φορτίο από πριν και μετά το ρελε. στην ουσία απλά παίρνει ένα μέρος του ρεύματος μετά το ρελε και το επιστρέφει πριν από αυτό για να δημιουργηθεί η διαφορά μεταξύ φάσης και ουδετέρου. οπότε δεν μπορείς να ελέγξεις την γείωση με το ρελε.
    Δεν το ήξερα αυτό, sorry

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη ipso
    Όνομα
    ipso
    Εγγραφή
    May 2006
    Μηνύματα
    82

    Προεπιλογή

    Μέτρησε μεταξύ φάσης και γείωσης και μεταξύ φάσης και ουδετέρου η διαφορά πρέπει να είναι μικρότερη των 2 βολτ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Ανδρέας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Κύπρος
    Μηνύματα
    20

    Προεπιλογή

    Φιλε Δημητρη, αν δεν εχεις λυσει ακομα το προβλημα με τους βομβους σου εισηγουμε να αγορασεις ενα μετασχηματιστη απομονωσης 220/220. Οσο για την ισχυ του δες ποσα "τραβα" το ηχητικο συστημα σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη el greco 1
    Όνομα
    ΓΙΩΡΓΟΣ
    Εγγραφή
    Dec 2012
    Περιοχή
    ΚΕΡΚΥΡΑ
    Μηνύματα
    1.389

    Προεπιλογή

    λεs να μην το εχει λυσει μετα απο 4 χρονια ?

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Συναγερμός σπιτιού
    By lefteris251 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-15, 23:45
  2. δίκτυο σπιτιού
    By haris_216 in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-13, 01:16
  3. Περι γειώσεων
    By gnt in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-11, 14:57
  4. Αυτοματισμοί σπιτιού
    By leosedf in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-09, 13:47
  5. Πίνακας σπιτιού
    By Haros in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-03-09, 17:30

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας