Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 20

Θέμα: Αναβάθμιση UPS

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή Αναβάθμιση UPS

    Καλημέρα.
    Έχω ένα ups mustek 600 και θέλω να τροφοδοτήσω 2 τηλεοράσεις(32" & 37"), 2 pc, 4 router και το nova pvr.
    Θα μου πείτε πάρε καινούριο αλλά θέλω να πειραματιστώ γιατι το έχω και κάθεται και δεν παίζουν και λεφτά..

    Θα αντικαταστήσω την 7Α μπαταρία του με μια 40Α και πάνω. Το πρόβλημα είναι το υπόλοιπο κύκλωμα.
    Σηκώνει μέχρι 360W και εγώ χρειάζομαι: 250W για τηλεοράσεις, 400W για τα pc και άλλα 200W όλα τα υπόλοιπα.
    1KW πες πολύ χονδρικα...

    Έχει μέσα έναν μετασχηματιστή που είναι για την φόρτιση αλλά και την λειτουργία όταν κόβεται το ρεύμα.
    Αν βάλω έναν μεγαλύτερο θα γίνει δουλειά ή θέλει και άλλες αλλαγές? Πρέπει πχ να αλλάξω/προσθέσω mosfet και να κάνω και άλλες αλλαγές στο κύκλωμα?

    Τι λέτε? Γίνεται?

    ΥΓ. Το τι φορτίο βλέπει το Ups μπορώ να το ρυθμίσω όπως θέλω εγώ. Οπότε δεν παίζει να κλέισει αν και καλά ζοριστεί..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PCMan : 20-06-11 στις 06:31

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Nίκο πιστεύω ότι τα φορτία που θες να τροφοδοτήσεις είναι πράγματι υπερβολικά και δεν νομίζω ότι θα άξιζε μια τέτοια μετατροπή με αμφίβολο κατά τα άλλα απότελεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Καλήμερα Νικο...ειναι κριμα να χασεις τοσες συσκευες για λιγα χρηματα..δες το αλλιως...παρε ενα καλο in-line που να προστατευει απο τις μεταβολες του δικτιου..

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.962

    Προεπιλογή

    Χρειάζεσαι νέες μπαταρίες, νέο μετασχηματιστή, νέα τρανζιστορ ισχύος που οδηγούν το μετασχηματιστή, πιθανή ενίσχυση του τυπωμένου αφού το ρεύμα θα αυξηθεί πολύ, επέμβαση στο κύκλωμα που ελέγχει για overcurrent, πιθανή αλλαγή relay, πιθανή αλλαγή του κυκλώματος φόρτισης...
    Κατα συνέπεια είναι σχεδόνα σα να φτιάχνεις νέο ups και επειδή η κατασκευή ups κοστίζει περισσότερο από το έτοιμο είναι ασύμφορη η μετατροπή.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.904

    Προεπιλογή

    απλά ξέχνα το !

    υ.γ
    τα 600 που λες ειναι VA και ΟΧΙ W rms...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Παιδιά, το πιό φτηνό ups στο 1kw κάνει 500€... Εγώ ούτε 100 δεν δίνω...
    Έχω αυτό και κάθεται και δεν σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω έτσι όπως είναι.

    chip, μπαταρία είναι το πρώτο πράγμα που θα αλλάξω. Να αλλάξω μετασχηματιστή είναι εύκολο(ακόμα μπορώ να τον τυλίξω εγώ όπως θέλω). Τα τρανζίστορ είναι πανεύκολο να αλλαχτούν και πιο εύκολο να ενισχυθούν οι διάδρομοι αφού θα περνάει 3πλάσιο ρεύμα. Στο κύκλωμα overcurrent έχω επέμβει ήδη και το κάνω να δείχνει ότι θέλω. Όλα τα relay είναι γράφουν πάνω NO 5A 250VAC-10A 250VAC, οπότε δεν νομίζω να αλλαχτούν.
    Στο κύκλωμα φόρτισης δεν ξέρω τι να κάνω...

    Εδώ και μία φώτο



    Γιαννη, είναι υπερβολικά αλλά απο το να αγοράσω καινούριο ενώ έχω ένα που μου είναι άχρηστο είναι καλύτερα. Τουλάχιστον να προσπαθήσω..
    Δημήτρη γιατί να πάθουν κάτι οι συσκευές?
    Κώστα όπως γράφω πιό πάνω, είναι 360W. Εγώ θέλω τα 3πλάσια.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Νίκο πολλές φορές από την θεωρία στην πράξη υπάρχει διαφορά. Προσωπικά δεν θα ρισκάριζα να τροφοδοτήσω ακριβές συσκευές σε τέτοιας έκτασης <<πειραγμένο>> ups. Ως ελάχιστο παράδειγμα πιάνω τα ρελεδάκια που αναφέρεις ότι αναγράφουν αντοχή των επαφών τους 10Α!! Αν κάποιος συνάδελφος πιστεύει ότι μπορεί να εμπιστευθεί αυτή την αντοχή σε αμπερ ας μας το πει.
    Στην τελική αν θες να προβείς σε τέτοιας έκτασης μετατροπή, αρχικά ως φορτίο μην δοκιμάσεις τις συσκευές που σκέφτεσαι να προστατέψεις δια μέσου αυτού του ups, αλλά προτίμησε κάποιο αντίστοιχης ισχύος φορτίο όπως πχ ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ κλπ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Νίκο κάντο το χειμώνα καλύτερα, να ζεσταθεί και το σπίτι λίγο απο τη φωτιά

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Αν και θεωρώ (πολύ) δύσκολο το εγχείρημα χωρίς να έχεις έστω ένα σχηματικό του UPS, παρ' όλα αυτά προσθέτω και τις παρακάτω αλλαγές:
    1. Αλλαγή ψύκτρας με μεγαλύτερη, καθώς τα νέα τρανζίστορ θα έχουν μεγαλύτερες απώλειες
    2. Αλλαγή της αντίστασης shunt (η αντίσταση που μετράει το ρεύμα) με μία με το 1/3 της τιμής της κανονικής.
    3. Αλλαγή του πηνίου εξόδου (αν υπάρχει) με μεγαλύτερου ρεύματος

    Δυστυχώς, ο νέος Μ/Σ δεν είναι και τόσο σίγουρο ότι μπορεί να κατασκευαστεί τόσο εύκολα. Μπορεί να μην είναι απλός Μ/Σ των 50Hz, αλλά να λειτουργεί σε μεγαλύτερη συχνότητα και συγκεκριμένα στη συχνότητα του pwm. Σε αυτή την περίπτωση θα πρέπει να δεις την τοπολογία του κυκλώματος, αν όντως οδηγείται από τα mosfet με pwm και να μετρήσεις τη συχνότητα της. Μετά θα πρέπει να υπολογίσεις τον νέο Μ/Σ, λαμβάνοντας υπόψη το σχήμα, τις διαστάσεις, το υλικό, το διάκενο και τη συχνότητα λειτουργίας του παλιού.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Νικο ολοι οι συναδελφοι σε απονθαρυνουν....καθε ενας με ενα λογο..εκανες στην αρχη μια προσθεση ισχυος.....κανε και προσθεση αξιας σε ευροπουλα που ρισκαρεις με ενα μετατροπεα τετραγωνου...αν επαιζε με pwm η εξοδος καλα θα ηταν..μα ολα φτωχα τα βλεπω

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναβάθμιση σε Windows 10
    By finos in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 95
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-07-16, 08:26
  2. Αναβάθμιση παλιού PC
    By midakos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-14, 23:50
  3. Αναβάθμιση σε laptop;
    By antiprosopos in forum Hardware Η/Υ
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-12, 18:42
  4. Αναβάθμιση forum
    By gRooV in forum Site & Forum
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-04, 12:24

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας