Σελίδα 12 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 22 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 111 έως 120 από 225

Θέμα: ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

  1. #111
    Νέο Μέλος Το avatar του χρήστη makiskous
    Όνομα
    Μάκης
    Εγγραφή
    Sep 2010
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Μπορεί κάποιος να μας δώσει περισσότερες πληροφορίες για την μελέτη του ΑΠΘ..π.χ. πότε έγινε , από ποιο τμήμα , με ποιανού την υπογραφη......

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον makiskous για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Nemmesis (10-02-12)

  3. #112
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Νεμεσση, επανερχομαι για ακομη μια φορα....Επ ευκαιρια , θα απαντησω σε οσα θυμηθω να απαντησω , οχι μονο , σε σεχεση με οσα εγραψες , αλλα και οσα γραφηκαν και απο αλλους , στις τελευταιες αναφορες , περι υπερυθρης θερμοτητας......
    Παντως οφειλω , να ομολογησω πως σε ενα εχεις δικιο....υπαρχουν πολλοι αμαθεις ,αλλα και οχι τοσο εντιμοι , που προσπαθουν να πιασουν θυματα , με λογια του αερα , ειδικα στον τομεα της υπερυθρης τεχνολογιας , οπου υπαρχει σχετικο κενο , στην ακαδημαικη βιβλιογραφια....εδω βαφτιζουν τα συστηματα τους αυστριακα και πιστοποιημενα , οταν ειναι απλα κινεζικα χωρις καμια πιστοποιηση...εδω οικοιοποιουνται την πιστοποιηση του Αριστοτελειου , ενω αυτη εγινε μονο για το Αυστριακο συστημα που αντιπροσωπευω......
    Τελος παντων......θα σου απαντησω σε καποια , αν και δεν θα επρεπε...1) γιατι εγω μιλαω επωνυμα και 2) γιατι με προσβαλλες λεγοντας , πως λεω ανακριβειες για να πουλησω....6 χρονια φιλτατε , η τεχνικη μου εταιρεια μονο με υπερυθρη ασχολειται , οταν ακομη το πετρελαιο στοιχιζε 45 λεπτα ανα λιτρο , και καμια αρπαχτη δεν ηρθα να κανω.....Θα ηταν καλο λοιπον , να σεβεσαι εταιρειες και προιοντα οπως τα δικα μου , που επι χρονια παλευουν μεσα απο γνωση και πολυ δουλεια ,για να αναπτυξουν καινοτομες τεχνολογιες , προσκρουοντας συνεχως ,ειτε σε αντιπαραθεσεις σαν την δικια σου , ειτε σε καθε λογης συμφεροντα.....
    Τωρα μαλιστα , που δικαιωνομαστε , για την δουλεια μας και το προιον μας , εχουμε και τους αλεξιπτωτιστες , που και κειμενα μας τα παρουσιαζουν σαν δικα τους, φωτογραφιες μας κλεβουν και το χειροτερο οπως πριν ειπα , παραουσιαζουν τα κινεζικα απιστοποιητα προιοντα τους , σαν πιστοποιημενα και ευρωπαικα.....
    Λοιπον απαντω σε διαφορα θεματα που μπηκαν εδω χωρις σειρα....

    1) Υπερυθρη ακτινοβολια εκπεμπουν ολα τα θερμα σωματα....οπως και το ανθρωπινο σωμα....και παραμενουν θερμα , ειτε σε κενο αερος ειτε στον αερα.....απλα στο κενο αερος εκπεμπουν 100%ακτινοβολια , γιατι δεν υπαρχει ο αερας , που θα δεσμευσει θερμοτητα......Το συστημα που αντιπροσωπευω , κατατην αποψη της εταιρειας αποδιδει 95% υπερυθρη ενω κατα την αποψη του Α.Π.Θ 90%....Δεν εχω αντιρρηση να δεχτω την αποψη του πανεπιστημιου , μιας και ο προισταμενος καθηγητης της μελετης , θεωρειται κορυφαιος , οχι μονο στην Ελλαδα....
    απαντω λοιπον χωρις σειρα σε καποια απο αυτα που τεθηκαν απο πολλους απο εσας...

    1) Μελαν (μαυρο σωμα) , ειναι θεωρητικο μοντελλο υλης , που αποροφα ολη την ακτινιβολια χωρις να ανακαλα , κανενα ποσοστο της....αποροφωντας την λοιπον θερμαινεται και την επανεκπεμπει 100%.....Τα πανελ της εταιρειας μου απλα πλησιαζουν το μοντελλο κατα 90%....οντως το 10% δεσμευεται απο τον αερα , δεν χανεται ομως , απλα μεταφερεται με συναγωγη (συμβατικος τροπος)....Αρα τα σωματα που ακτινοβολουν θερμοτητα ειναι θερμα σωματα και οχι κρυα που καπου εδω γραφηκε...
    2) Καποιος φιλος ειπε , οτι ενω το σωμα ανεβαζει 100 βαθμους , δεν υπαρχει φοβος εγκαυματος...Ο Νεμεσης , τον εκρινε σαν τραγικο για τη θεση του....Απαντω λοιπον , πως οντως , τα σωματα υπερυθρης ακτινοβολιας , δεν δημιουργουν εγκαυμα στους 100 βαθμους , εΝω αντιθετα ενα γυμνο μεταλλικο αντικειμενο δημιουργει.....Αυτο συμβαινει διοτι οι επιφανειες των σωματωΝ , ειναι ετσι κατασκευασμενες , ωστε , να ειναι το δυνατον ελαχιστες στην αγωγιμοτητα της θερμοτητας ...οποτε , καθως θα ακουμπησει το δερμα μας , επανω , στην θερμη επιφανεια , θα αισθανθει μεν το αισθημα του καψιματος και πριν προλαβει να καει , ανταμνακλαστικα θα τραβηχτει.....αντιθετως , στους μεταλλικους καλους γωγους , δεν θα προλαβει , διοτι λογω της υψηλης αγωγιμοτητας τους , στην θερμοτητα , θα αναπληρωσουν την ενεργεια που εχασαν εξαιτιας της επαφης με το πιο κρυο δερμα και θα του μεταφερουν θερμοτητα , επαναληπτικα....αυτος και ο λογος εγκαυματος....για τους καλους αγωγους και μη εγκαυματος για τους <κακους> (πανελ υπερυθρης)
    3) Ρωτησες που γραφει οτι η ακτινοβολια δινει διπλασιο θερμικο φορτιο , απο αυτο που καταναλωνεται , για να παραχθει...Απαντω ...πουθενα.....Υπαρχουν ομως ασφαλη διαγραμματα , που δειχνουν το αποδιδομενο φορτιο , σε σχεση με το εμβαδον επιφανειας και θερμοκρασιας (για τα μελανα σωματα).....Μια ενδειξη π.χ του διαγραμματος ειναι οτι επιφανεια ενος τετρ.μετρου θερμοκρασιας , 75 βαθμων κελσιου αποδιδει με ακτινοβολια , θερμικο φορτιο 1750 watt.....Αν το αναγουμε τωρα , σε ενα μοντελλο της εταιρειας μου ισχυος 900 watt , με 0,84 τ.μ επιφανεια και θερμοκρασια 95 βαθμους...επιφανειας, καταληγουμε οτι με 900watt καταναλωση την ωρα , παιρνουμε περιπου τα διπλα θερμικα (σχεδον μελαν σωμα)......και δεν καταλαβαινω γιατι ξεπερνας Νεμμεση , ετσι αβιαστα , το συμπερασμα της εδρας μεταφορας θερμοτητας , που δινει αντιστοιχη αναλογια (συντελεστ αξιοποιησης) 1,54 στα τα αμονωτα και 1,8 στα μονωμενα που προκειται να θερμανθουν , με πανελ υπερυθρης της εταιρειας μου .....(απο την πλευρα μου θεωρω ακομη ακι αυτην την πολυ υψηλη βαθμολογηση καπως αυστηρη).......

    3) Το λεω παλι...μην μπερδευεστε , με σομπες αλογονουκαι ακτινοβολιες που βγαζουν ορατο φως......Η υπερυθρη ακτινοβολια , που ειναι και η αποδοτικοτερη , δεν βγαζει φως (ειναι αορατη) και ειναι η μονη αβλαβης , αλλα και απιστευτα επωφελης για την υγεια.....

    4) Αληθεια ποτε ειπα? πως εχουμε οικονομια 80% απο τα κλιματιστικα....Για να πω την αληθεια ουτε καν γνωριζω....ποτε δεν μπηκα σε ερυνα συγκρισης , με ενα μεσο θερμανσης , που το θεωρω απαρεδεκτο για την υγεια των κτιριων (υγροι παγωμενοι τοιχοι) και την υγεια μας (θερμο κεφαλι -κρυα ποδια-αιωρηση σκονης και μικροβιων).....

    5) Για τα Μαρμαρα Νεμεσση το συζητησες και εσυ...και εβαλα ενα πολυ ωραιο παραδειγμα για οσους το καταλαβαν.....σε προετρεψα , να συγκρινεις εμβαδον επιφανειας και θερμοκρασιας , γνωστου μαρμαρου που κυκλοφορει , σε σχεση με την ονομαστικη του ισχυ....υστερα δες και το δικο μου....ιδιο εμβαδον , ιδια θερμοκρασια.....ιδιο αποτελεσμα λοιπον...με την μιση περιπου ισχυ....ερευνησε λοιπον.....

    6) ποτε δεν μιλησα οτι τα δικα μας σωματα εχουν 100% υπερυθρη...ειπα πως εινα 90-95%....αλλα εσενα ποιος σου ειπε οτι τα θερμα σωματα δεν εκπεμπουν ακτινοβολια...ακριβως το αντιθετο συμβαινει....δηλαδη ο ηλιος που μονο ακτινοβολια εκπεμπει , ειναι κρυος....καινουργια γνωση αυτη????????!!!!!!!!!!!!

    Αυτα ως εδω...δεν εξερω αν εχω τον χρονο να επανελθω.....Ξερω βεβαια πως κακως το κανω , γιατι καποιοι ανταγωνιστες , που υποσχονται οτι θα σωσουν τον κοσμο απο το πετρελαιο , για ακομη μια φορα , θα αντιγραψουν οσα εγραψα και θα τα αναπαραγουν αυτουσια στα διαφημιστικα τους....ακομη και με τα ορθογραφικα και εκφραστικα μου λαθη....Ομως ποτε τους δεν θα μαθουν στην ουσια , γιατι απλα δεν αγαπουν αυτην την τεχνολογια....μονο να τα αρπαξουν θελουν....γιαυτο φερονται σαν σωτηρες του ταλαιπωρημενου οικονομικα κοσμου....Εγω φυσικα δεν το κανω και το απεδειξα με την πορεια μου...εδω και εξι χρονια , οταν το πετρελαιο κοστιζε 45 λεπτα ανα λιτρο....
    Επελεξα ομως το καλυτερο προιον παγκοσμιως ,το περισσοτερο πιστοποιημενο ,ενω προσωπικα καθισα στο θρανιο , αν και οχι τοσο μικρος , εβρεξα πισινο , πειραματιστηκα , διαβασα , ασχοληθηκα......Ηρθα σε επαφη με το πανεπιστημιο , ελαβα πιστοποιησεις και μελετες , αγαπησα αυτο που κανω και τωρα ειμαι περηφανος που το πουλαω.....Υπερηφανος γιατι ξερω πως προσφερω στον χρηστη Υγεια , στεγνωμα δομικων στοιχειων απο υγρασια , προοπτικη προμηθεις των ανανεωσιμω πηγων αργοτερα , στην μιση ποσοτητα (αφου χρειαζομαι την μιση περιπου εγκατεστημενη ισχυ)....Επισης , εεχω ενα απολυτως ασφαλες προιον , που δεν κινδυνευει ο χρηστης , να του καει το σπιτι , οπως πιθανον να κινδυνευει , απο αντιστοιχες ηλεκτρικες συσκευες , που πρεπει να ειναι συνεχως στο ρευμα , χωρις τα αντιστοιχα πιστοποιητικα ασφαλειας....Αυτα φιλοι μου....αλλα και αλλα πολλα φυσικα , που δεν περιμενετε ελπιζω να τα γραψω ολα εδω....
    Να ειστε καλα ..και ...<Ερευνατε τα γραφας>.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #113
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    η μελετη εγινε απο την Εδρα μεταφορας θερμοτητας.....γραψε μου ενα μαιλ , ονομα επιθετο και τηλεφωνο να σου τη στειλω...το δικο μου μαιλ zahanas@otenet.gr

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #114
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tassos Zachariadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Νεμεσση, επανερχομαι για ακομη μια φορα....Επ ευκαιρια , θα απαντησω σε οσα θυμηθω να απαντησω , οχι μονο , σε σεχεση με οσα εγραψες , αλλα και οσα γραφηκαν και απο αλλους , στις τελευταιες αναφορες , περι υπερυθρης θερμοτητας......
    Παντως οφειλω , να ομολογησω πως σε ενα εχεις δικιο....υπαρχουν πολλοι αμαθεις ,αλλα και οχι τοσο εντιμοι , που προσπαθουν να πιασουν θυματα , με λογια του αερα , ειδικα στον τομεα της υπερυθρης τεχνολογιας , οπου υπαρχει σχετικο κενο , στην ακαδημαικη βιβλιογραφια....εδω βαφτιζουν τα συστηματα τους αυστριακα και πιστοποιημενα , οταν ειναι απλα κινεζικα χωρις καμια πιστοποιηση...εδω οικοιοποιουνται την πιστοποιηση του Αριστοτελειου , ενω αυτη εγινε μονο για το Αυστριακο συστημα που αντιπροσωπευω......
    Τελος παντων......θα σου απαντησω σε καποια , αν και δεν θα επρεπε...1) γιατι εγω μιλαω επωνυμα και 2) γιατι με προσβαλλες λεγοντας , πως λεω ανακριβειες για να πουλησω....6 χρονια φιλτατε , η τεχνικη μου εταιρεια μονο με υπερυθρη ασχολειται , οταν ακομη το πετρελαιο στοιχιζε 45 λεπτα ανα λιτρο , και καμια αρπαχτη δεν ηρθα να κανω.....Θα ηταν καλο λοιπον , να σεβεσαι εταιρειες και προιοντα οπως τα δικα μου , που επι χρονια παλευουν μεσα απο γνωση και πολυ δουλεια ,για να αναπτυξουν καινοτομες τεχνολογιες , προσκρουοντας συνεχως ,ειτε σε αντιπαραθεσεις σαν την δικια σου , ειτε σε καθε λογης συμφεροντα.....σε αυτο μπραβο... και βασικα θελω να σου πω κατι που μαλλον δεν το καταλαβες ακομα.. το βασικοτερο πραγμα που δεν συμφωνω με αυτα που λες ειναι ο διπλασιασμος των watt που εχουμε στην εξοδο σε σχεση με την εισοδο... αυτο ειναι τραγικο να λεγεται....παραβενει τον βασικοτερο κανονα της θερμοδυναμικης
    Τωρα μαλιστα , που δικαιωνομαστε , για την δουλεια μας και το προιον μας , εχουμε και τους αλεξιπτωτιστες , που και κειμενα μας τα παρουσιαζουν σαν δικα τους, φωτογραφιες μας κλεβουν και το χειροτερο οπως πριν ειπα , παραουσιαζουν τα κινεζικα απιστοποιητα προιοντα τους , σαν πιστοποιημενα και ευρωπαικα.....
    Λοιπον απαντω σε διαφορα θεματα που μπηκαν εδω χωρις σειρα....

    1) Υπερυθρη ακτινοβολια εκπεμπουν ολα τα θερμα σωματα....οπως και το ανθρωπινο σωμα....και παραμενουν θερμα , ειτε σε κενο αερος ειτε στον αερα.....απλα στο κενο αερος εκπεμπουν 100%ακτινοβολια , γιατι δεν υπαρχει ο αερας , που θα δεσμευσει θερμοτητα......Το συστημα που αντιπροσωπευω , κατατην αποψη της εταιρειας αποδιδει 95% υπερυθρη ενω κατα την αποψη του Α.Π.Θ 90%....Δεν εχω αντιρρηση να δεχτω την αποψη του πανεπιστημιου , μιας και ο προισταμενος καθηγητης της μελετης , θεωρειται κορυφαιος , οχι μονο στην Ελλαδα....
    απαντω λοιπον χωρις σειρα σε καποια απο αυτα που τεθηκαν απο πολλους απο εσας...

    1) Μελαν (μαυρο σωμα) , ειναι θεωρητικο μοντελλο υλης , που αποροφα ολη την ακτινιβολια χωρις να ανακαλα , κανενα ποσοστο της....αποροφωντας την λοιπον θερμαινεται και την επανεκπεμπει 100%.....Τα πανελ της εταιρειας μου απλα πλησιαζουν το μοντελλο κατα 90%....οντως το 10% δεσμευεται απο τον αερα , δεν χανεται ομως , απλα μεταφερεται με συναγωγη (συμβατικος τροπος)....Αρα τα σωματα που ακτινοβολουν θερμοτητα ειναι θερμα σωματα και οχι κρυα που καπου εδω γραφηκε... το κρυα το εβαλα εγω αλλα αν διαβασεις καλα εννοουσα οτι δεν εχουν τα σωματα στην εξωτερικη τους επιφανεια τους 95βαθμους... και αυτο γιατι εαν τους ειχαν τοτε θα ζεστεναν και τον αερα... ειπα οτι εσωτερικα εχουν 95βαθμους (για να ζεστανουν την πλακα και να αρχισει να ακτινοβολει) αλλα ταυτοχρονα την εχουν ΘΕΡΜΙΚΑ μονωμενη με υλικο που αφηνει να διαπερασουν οι υπερυθρες... αρα να ζεστενομαστε μονο με υπερυθρες...σωστα δεν τα λεω???
    2) Καποιος φιλος ειπε , οτι ενω το σωμα ανεβαζει 100 βαθμους , δεν υπαρχει φοβος εγκαυματος...Ο Νεμεσης , τον εκρινε σαν τραγικο για τη θεση του....Απαντω λοιπον , πως οντως , τα σωματα υπερυθρης ακτινοβολιας , δεν δημιουργουν εγκαυμα στους 100 βαθμους , εΝω αντιθετα ενα γυμνο μεταλλικο αντικειμενο δημιουργει.....Αυτο συμβαινει διοτι οι επιφανειες των σωματωΝ , ειναι ετσι κατασκευασμενες , ωστε , να ειναι το δυνατον ελαχιστες στην αγωγιμοτητα της θερμοτητας ...οποτε , καθως θα ακουμπησει το δερμα μας , επανω , στην θερμη επιφανεια , θα αισθανθει μεν το αισθημα του καψιματος και πριν προλαβει να καει , ανταμνακλαστικα θα τραβηχτει.....αντιθετως , στους μεταλλικους καλους γωγους , δεν θα προλαβει , διοτι λογω της υψηλης αγωγιμοτητας τους , στην θερμοτητα , θα αναπληρωσουν την ενεργεια που εχασαν εξαιτιας της επαφης με το πιο κρυο δερμα και θα του μεταφερουν θερμοτητα , επαναληπτικα....αυτος και ο λογος εγκαυματος....για τους καλους αγωγους και μη εγκαυματος για τους <κακους> (πανελ υπερυθρης) μα τραγικο ειναι να λες οτι το ταδε σωμα ειναι στους 100βαθμους αλλα δεν καιγεσαι επειδη ειναι απο το ταδε υλικο... το σωμα ειναι ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ του στους 100βαθμους και απλα εχει ενα μια θερμομονοτηκη στρωση που ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ στην θερμοτητα να φτασει στην εξωτερικη του μερια... καταλαβε τι εννοω... η να στο θεσω καλητερα... πες μου στην ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ αναπτυσονται οι 100βαθμοι???
    3) Ρωτησες που γραφει οτι η ακτινοβολια δινει διπλασιο θερμικο φορτιο , απο αυτο που καταναλωνεται , για να παραχθει...Απαντω ...πουθενα.....Υπαρχουν ομως ασφαλη διαγραμματα , που δειχνουν το αποδιδομενο φορτιο , σε σχεση με το εμβαδον επιφανειας και θερμοκρασιας (για τα μελανα σωματα).....Μια ενδειξη π.χ του διαγραμματος ειναι οτι επιφανεια ενος τετρ.μετρου θερμοκρασιας , 75 βαθμων κελσιου αποδιδει με ακτινοβολια , θερμικο φορτιο 1750 watt.....Αν το αναγουμε τωρα , σε ενα μοντελλο της εταιρειας μου ισχυος 900 watt , με 0,84 τ.μ επιφανεια και θερμοκρασια 95 βαθμους...επιφανειας, καταληγουμε οτι με 900watt καταναλωση την ωρα , παιρνουμε περιπου τα διπλα θερμικα (σχεδον μελαν σωμα)......και δεν καταλαβαινω γιατι ξεπερνας Νεμμεση , ετσι αβιαστα , το συμπερασμα της εδρας μεταφορας θερμοτητας , που δινει αντιστοιχη αναλογια (συντελεστ αξιοποιησης) 1,54 στα τα αμονωτα και 1,8 στα μονωμενα που προκειται να θερμανθουν , με πανελ υπερυθρης της εταιρειας μου .....(απο την πλευρα μου θεωρω ακομη ακι αυτην την πολυ υψηλη βαθμολογηση καπως αυστηρη).......λοιπον... πρωτα απο ολα θα σου πω για τον συντελεστη αξιοποιησης... ΑΦΟΥ ΕΠΙΡΕΑΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΟΝΩΣΗ ΤΟΥ ΚΤΥΡΙΟΥ ΜΙΛΑΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΤΥΡΙΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΙΑ ΤΟ ΣΩΜΑ!!! επισης αυτα τα ασφαλη διαγραμματα που δειχνουν το αποδιδομενο φορτιο που ειναι????... επισης και εγω δεν καταλαβαινω ποσο αβιαστα ξεπερνας εσυ τον ΠΡΩΤΟ ΘΕΡΜΟΔΥΝΑΜΙΚΟ ΝΟΜΟ που ειναι ΒΑΣΗ για τα συμπερασματα ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΔΡΩΝ (αληθεια αρχιζω να απορω για τις γνωσεις σου πανω στην φυσικη)... γιατι πιστευω οτι απλα παρερμινευεις πολλα πραγματα που αδυνατεις να καταλαβεις... και επισης δεν καταλαβαινεις αυτα που λεω...
    3) Το λεω παλι...μην μπερδευεστε , με σομπες αλογονουκαι ακτινοβολιες που βγαζουν ορατο φως......Η υπερυθρη ακτινοβολια , που ειναι και η αποδοτικοτερη , δεν βγαζει φως (ειναι αορατη) και ειναι η μονη αβλαβης , αλλα και απιστευτα επωφελης για την υγεια..... σε αυτο πρεπει να πω ναι... δεν εχουν καμια σχεση..

    4) Αληθεια ποτε ειπα? πως εχουμε οικονομια 80% απο τα κλιματιστικα....Για να πω την αληθεια ουτε καν γνωριζω....ποτε δεν μπηκα σε ερυνα συγκρισης , με ενα μεσο θερμανσης , που το θεωρω απαρεδεκτο για την υγεια των κτιριων (υγροι παγωμενοι τοιχοι) και την υγεια μας (θερμο κεφαλι -κρυα ποδια-αιωρηση σκονης και μικροβιων)..... στο site το γραφει... δεν ξερω εαν ειναι δικο σου η οχι... ειναι επισης τραγικο να ξερεις τον κλιματισμο μονο σε αυτη την μορφη... υπαρχει και ο επιδαπεδιος κλιματισμος ξερεις... μεχρι και κλιματιστικο με εκπομπο υπερυθρων υπαρχει (απλα αντι να ζεστενει το σωμα με αντιστασει το κανει με τον κλιματισμο)

    5) Για τα Μαρμαρα Νεμεσση το συζητησες και εσυ...και εβαλα ενα πολυ ωραιο παραδειγμα για οσους το καταλαβαν.....σε προετρεψα , να συγκρινεις εμβαδον επιφανειας και θερμοκρασιας , γνωστου μαρμαρου που κυκλοφορει , σε σχεση με την ονομαστικη του ισχυ....υστερα δες και το δικο μου....ιδιο εμβαδον , ιδια θερμοκρασια.....ιδιο αποτελεσμα λοιπον...με την μιση περιπου ισχυ....ερευνησε λοιπον..... εγω γιατι να συγκρινω??? πιστευω αυτο που λες ΕΔΩ... σαφεστατα και το μαρμαρο θα καιει περισσοτερο γιατι θα ειναι πιο δυσκολο να φτασει σε αυτην την θερμοκρασια αφου θα χανει περισσοτερη ενεργεια απο την επαφη του με τον αερα επειδη δεν θα ειναι μονωμενο απο αυτον οπως το δικο σου... εαν παρω το μαρμαρο και το βαλω ομως σε κενο αερος θα χρειαστει ενεργεια ιση με το σωμα σου για να φτασει σε αυτη τη θερμοκρασια... σου ειπα ειμαι εναντια στον διπλασιαμο που μας λες οτι εχουν τα σωματα σου δεν εχω κανενα αλλο κολλημα... δηλαδη μας λες οτι εγω θα παρω ενα σωμα σου και θα το βαλω να ζεστενεται απο το καλοριφερ μου και θα μου δινει ΔΙΠΛΑΣΙΑ ενεργεια απο οτι σκετο το καλοριφερ μου... συνελθε!!

    6) ποτε δεν μιλησα οτι τα δικα μας σωματα εχουν 100% υπερυθρη...ειπα πως εινα 90-95%....αλλα εσενα ποιος σου ειπε οτι τα θερμα σωματα δεν εκπεμπουν ακτινοβολια...ακριβως το αντιθετο συμβαινει....δηλαδη ο ηλιος που μονο ακτινοβολια εκπεμπει , ειναι κρυος....καινουργια γνωση αυτη????????!!!!!!!!!!!! ε??? εγω ποτε το ειπα αυτο??? εγω ειπα οτι τα σωματα σας ειναι οσο πιο κρυα μπορουν εξωτερικα... αλλιος θα ηταν κλασσηκα σωματα!!! αρα εγω δεν λεω οτι ο ηλιος ειναι κρυος... λεω οτι η ηλιος εκπεμπε ΜΟΝΟ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΑ ΜΟΝΟΜΕΝΟΣ!!! ετσι και εσας ΟΣΟ ΠΙΟ ΘΕΡΜΙΚΑ ΜΟΝΟΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΣΑΣ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ ΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ ΤΗΝ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ ΠΟΥ ΕΚΠΕΜΠΟΥΝ σε σχεση με την καταναλωση τους... για αυτο και στο ιδανικο για εσας σωμα η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΤΟΥ ΠΛΕΥΡΑ ΘΑ ΗΤΑΝ ΚΡΥΑ!!!θα ηταν ελπιζω τωρα να καταλαβες!!!

    Αυτα ως εδω...δεν εξερω αν εχω τον χρονο να επανελθω.....Ξερω βεβαια πως κακως το κανω , γιατι καποιοι ανταγωνιστες , που υποσχονται οτι θα σωσουν τον κοσμο απο το πετρελαιο , για ακομη μια φορα , θα αντιγραψουν οσα εγραψα και θα τα αναπαραγουν αυτουσια στα διαφημιστικα τους....ακομη και με τα ορθογραφικα και εκφραστικα μου λαθη....Ομως ποτε τους δεν θα μαθουν στην ουσια , γιατι απλα δεν αγαπουν αυτην την τεχνολογια....μονο να τα αρπαξουν θελουν....γιαυτο φερονται σαν σωτηρες του ταλαιπωρημενου οικονομικα κοσμου....Εγω φυσικα δεν το κανω και το απεδειξα με την πορεια μου...εδω και εξι χρονια , οταν το πετρελαιο κοστιζε 45 λεπτα ανα λιτρο....
    Επελεξα ομως το καλυτερο προιον παγκοσμιως ,το περισσοτερο πιστοποιημενο ,ενω προσωπικα καθισα στο θρανιο , αν και οχι τοσο μικρος , εβρεξα πισινο , πειραματιστηκα , διαβασα , ασχοληθηκα......Ηρθα σε επαφη με το πανεπιστημιο , ελαβα πιστοποιησεις και μελετες , αγαπησα αυτο που κανω και τωρα ειμαι περηφανος που το πουλαω.....Υπερηφανος γιατι ξερω πως προσφερω στον χρηστη Υγεια , στεγνωμα δομικων στοιχειων απο υγρασια , προοπτικη προμηθεις των ανανεωσιμω πηγων αργοτερα , στην μιση ποσοτητα (αφου χρειαζομαι την μιση περιπου εγκατεστημενη ισχυ)....Επισης , εεχω ενα απολυτως ασφαλες προιον , που δεν κινδυνευει ο χρηστης , να του καει το σπιτι , οπως πιθανον να κινδυνευει , απο αντιστοιχες ηλεκτρικες συσκευες , που πρεπει να ειναι συνεχως στο ρευμα , χωρις τα αντιστοιχα πιστοποιητικα ασφαλειας....Αυτα φιλοι μου....αλλα και αλλα πολλα φυσικα , που δεν περιμενετε ελπιζω να τα γραψω ολα εδω...
    Να ειστε καλα ..και ...<Ερευνατε τα γραφας>.....
    φευγεις λοιπον χωρις να μας δειξεις ΚΑΜΙΑ απο την μελετες που υποσχεθηκες... και το βασικοτερο χωρις να ξερεις ΠΟΣΟ ΛΑΘΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΙΠΛΑΣΙΣΜΟ ΤΗΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ!!!

    υγ. ελπιζω να καταλαβες οτι δεν ειμαι αντιπαλος των υπερυθρων σωματων σου... ειμαι αντιπαλος σε καποια αυτα που ειπες!!!! πρεπει τωρα να επιλεξεις ενα site διακοσμησης.. εκει θα δεχτουν οσα λες και θα πουλησεις καλητερα!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  6. #115
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tassos Zachariadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    η μελετη εγινε απο την Εδρα μεταφορας θερμοτητας.....γραψε μου ενα μαιλ , ονομα επιθετο και τηλεφωνο να σου τη στειλω...το δικο μου μαιλ zahanas@otenet.gr
    Ενα linkάρισμα εδώ δεν μπορεί να γίνει, για το διαβάσουν όλοι? Εκτός αν αποτελεί πνευματική ιδιοκτησία.
    Επίσης θα εκτιμούσα μια αναφορά σε αυτόν τον "συντελεστή αξιοποίησης", για να καταλάβουμε τελικά τι σημαίνει και φαντάζομαι δεν έχει να κάνει με τον συντελεστή απόδοσης.

    Φιλικά
    Πέτρος

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον ΠΕΤΡΟΣ Κ. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    makiskous (11-02-12), Nemmesis (11-02-12)

  8. #116
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Επανερχομαι και παλι Νεμεσση…..πως θα μπορουσα αλλωστε να κανω το αντιθετο , όταν ειδα τρια πραγματα.
    1) Ότι δεν κατανοησες , οσα κατεγραψα σαφως….με διατυπωση για αρχαριους
    2) Όταν δεν κατανοησες αυτά , που κατεγραψα , οσο και τοσο σαφως , με αναφορες για προχωρημενους
    3) Μου ειπς ότι υποσχεθηκα ότι θα δειξω μελετες……Εχω ηδη απαντησει άλλο πραγμα και δεν καταλαβαινω τον λογο που το διαστρεβλωνεις….Θα στειλω μελετη σε μαιλ , ειπα , σε εκεινον που θα μου το ζητησει επωνυμα δινοντας μου τηλ επικοινωνιας και emai…
    Εδώ μιλαμε ξεκαθαρα και διαστρεβλώνονται πραγματα , μεσα από την ασφαλη ανωνυμια …καταλαβαινεις , τι θα γινει σε μια μελετη , που θα δοθει , σε ηλεκτρονικα ψευδωνυμα….
    4) Εγραψες , πως ειμαι καλος για σαιτ διακοσμησης…..Εγω τωρα , απλα θα σου αποδειξω , ότι πολλα από οσα εγραψες (όχι όλα) , είναι μαλλον για σαιτ υψηλης κομμωτικης…..
    Ξεκινω με τα ευκολα που εβαλες…..
    Α) θερμοκρασια πανελ υπερυθρης (της δικης μου εταιρειας)…..Ναι φιλε …ειναι 95 βαθμους!!!!!...η εξωτερικη επιφανεια…..και ελα σε παρακαλω να αγγιξεις ένα…δεν θα παθεις εγκαυμα….θα το κανω πρωτα εγω για εσενα….για να μη φοβασαι…..Μα τι εσπανα τα χεραι μου να γραφω τοση ωρα ρε Νεμεσση εξηγωντας , πως στους 95-100 βαθμους , στο μεταλλο παθαινεις εγκαυμα , ενώ στις επιφανειες του πανελ υπερυθρης όχι…..και το εξηγησα ο δυστηχης και πριν….ειναι θεμα πολύ μικρης θερμικης αγωγιμοτητας , των εξωτερικων υλικων των πανελ , ώστε , να μην μπορει να αναπληρωθει γρηγορα η ενεργεια , που ηδη απορροφησες με το χερι σου….Ο λογος που καιγεσαι από την μεταλλικη επιφανεια , είναι γιατι πριν προλαβεις να τραβηξεις το χερι σου , αναπληρωνεται η ενεργεια που αποροφας με την παλαμη σου , για δευτερη –τριτη –δεν ξερω ποσες φορες και παθαινεις εγκαυμα…..
    Ελα λοιπον στα γραφεια μου , τζαμπα είναι η δοκιμη και αν καεις , θα σε κερασω γλυκο και παγωτο……Δεν είναι τραγικος , λοιπον ο φιλος , που το ανεφερε πρωτος, ουτε εγω που το επιβεβαιωνω….οταν ακουμπω τα πανελ καυτα κάθε ημερα….. Απλα εσυ γνωριζεις κατι λιγοτερο από αυτό που νομιζεις……όπως ολοι μας βεβαια….αλλα μη λεμε τους αλλους ΤΡΑΓΙΚΟΥΣ!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!...
    Β) ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΑΙΤ ΤΟ 80% ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ……όλα είναι γραμμενα με το χερακι μου εκει….
    Ψαξε βρες τους ενοχους…υπαρχουν δυστυχως πολλοι, σε κατι τετοια….και μας χαλαν και την δικη μας αξιοπρεπεια……
    Γ) Αν παρεις την ευρεια εννοια του κλιματισμου , τοτε κλιματιστικο είναι οποιοδηποτε συστημα , επεμβαινει , στο μικροκλιμα ενός χωρου , οσον αφρα την θερμοκρασια την υγρασια και τον εξαερισμο…..Ομως για την αναφορα σου στο 80% , αυτος που το εγραψε , προφανως θα εννουσε συστηματα που φυσαν αερα....….οσο για τον κλιματισμο υπερυθρων …τι ναπω τωρα γιαυτο!!!!.......υπερυθρη εκπεμπεται με ακτινοβολιαα φιλε…όχι με αερα….μη μπερδευεσαι…
    Άλλο αν υπαρχουν κλιματιστικα που φυσαν αερα , ενώ στο μετωπο , εχουν και μια θερμαινομενη πλακα που ακτινοβολει υπερυθρη…αυτό είναι άλλο…μη μπερδευεσαι…είναι συστημα , δυο σε ένα….
    Δ) Για το μαρμαρο , αλλα τα ειπες σωστα ….αλλα όμως λαθος…..
    Για το κενο αερος ηταν σωστο…όχι μονο για το μαρμαρο….αλλα και οποιαδηποτε επιφανεια να βαλεις σε κενο αερος , θα είναι ισαξια….
    (περι κενου αερος , μιλησα και στην πριν αναφορα μου)
    Το λαθος σου είναι στο μονωμενο που ειπες…..Ουτε τα δικα μας πανελ , είναι μονωμενα εμπρος…..απλα η επιφανεια τους , εχει ελαχιστη θερμικη αγωγιμοτητα, ώστε να δεσμευεται μονο 10% ενεργειας δια της επαφης με τον αερα…( Για τον ιδιο λογο , που δεν παθαινεις εγκαυμα με το αγγιγμα)
    Ε) ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ-ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ…
    Παμε τωρα στα δυσκολα…θα με αναγκασεις,να γραφω τυπους κ.λ.π….και βαριεμαι καταφωρα….οταν μαλιστα ξερω , πως , παλι δεν θα τα γραψω όλα…..Πολυ περισσοτερα , είναι στο τεχνικο εγχειριδιο που εγραψα , για την εταιρεια μου…αλλα και εκει δεν είναι όλα….
    Πρωτα να ξεκαθαρισουμε κατι , που μπρεδευεσαι…άλλο βαθμος αξιοποιησης –άλλο βαθμος αποδοσης….Ο βαθμος αποδοσης , εχει να κανει με το ποση ενεργεια , εισαγεις και ποση εξαγεις….Αν εχεις δηλαδη απωλειες…..Οι απωλειες λοιπον είναι παντα θερμοτητα….
    Γιαυτο λοιπον όταν λειτουργεις, σε μια συσκευη ηλεκτρικης θερμανσης , ο βαθμος αποδοσης θα είναι 1
    Ουτε 0,9 ουτε 1,1…και αυτό γιατι…ακομη και απωλειες αποδιδονται σε θερμοτητα , αρα δεν υπαρχουν….
    Εχουμε λοιπον , ότι ο βαθμος , αποδοσης , στα συμβατικα ηλεκτρικα θεμαντικα συστηματα είναι παντα 1….οπως και στο δικο μου είναι 1…
    όπως και σε κάθε λογης ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ θερμοπομπο η πανελ υπερυθρης ( εφοσον βεβαια , οι συσκευες δεν εχουν εξωτερικη μοναδα , ώστε να χασουν ενεργεια , εξω από τον χωρο που θελουν να αποδωσουν)….
    Το θεμα που μιλαω είναι για τον βαθμο αξιοποιησης…από την την ωρα , δηλαδη που πηρες 1 ηλεκτρικο βατ , ζεστανες την εξωτερικη επιφανεια του πανελ , ποσο ωφελιμο θερμικο φορτιο θα εισπραξει ο χρηστης …..και ποσο θα αποδοθει στον χωρο , όταν αποδιδεται με ακτινοβολια….
    Και μη ξεχναμε !!!!...Οι ιδιοτητες της ακτινοβολιας, για τις ποσοτικες και ποιοτικες μετρησεις , ξεφευγουν από τους νομους της θερμοδυναμικης και μεταπηδουν σε υπολογισμους , που εφαπτονται η προερχονται από την κβαντοφυσικη…..
    Θα εισπραξεις , λοιπον , ακτινοβολια , καποιας ισχυος…..
    Όμως , η ισχυς της ακτινοβολιας , ακολουθει τον τυπο του Max plank kai Stefan Boltzaman…..
    Θα τον γραψω παρακατω , αφου πω , ότι το ωφελΙμο θερμικο φορτιο που θα αποδοθει με ακτινοβολια , ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ….και αυτό θα προσεγγιστει ακομη καλυτεραμε τον συντελεστη αξιοποιησης που ορισε το Α.Π.Θ (εφοσον μιλαμε για θερμανση κλειστων χωρων και όχι ανοιχτων….που θα είναι 1,54-1,82 …(όμως αυτος ο συντελεστης δεν βγηκε μονο από τυπους , αλλα και από πειραματικες μελετες)…
    Διοτι Νεμεσση , όταν τοσο πολύ κοπτεσαι και υπεραμυνεσαι για τους θερμοδυναμικους νομους , μαλλον δεν ξερεις η ξεχνας , ότι στα θεματα ακτινοβολιας , υπεισερχονται νομοι-συντελεστες-διαγραμματα , που προερχονται από την κβαντοφυσικη-κβαντομηχανικη-κυματικη ……
    Και ο λογος που εχει σχεση το αν ένα κτιριο είναι μονωμενο η όχι , δεν εχει να κανει αποκλειστικα με το κτιριο αλλα με την αλληελεπιδραση του με το συστημα υπερυθρης θερμανσης , που ακτινοβολει θερμοτητα …Όταν ένα κτιριο είναι πολύ καλα μονωμενο , δεν αφηνει την θερμοτητα , να φυγει εξω , δαπερνωντας το δομικο στοιχειο , αλλα αφου την αποροφησει , την επανεκπεμπει , παλι μεσα…..λειτουργωντας , σαν θερμαντικο σωμα εκ νεου , με χαμηλοτερη ισχυ ανα μοναδα επιφανειας , αλλα με πολύ μεγαλυτερη επιφανεια…..
    Εδώ και η ενσταση του DR MEIER (Γερμανου καθηγητη πανεπιστημιου, στην Νυρεμβεργη) , ότι όταν χρησιμοποιουνται μεθοδοι , για τον υπολογισμο της αποδιδομενης ισχυος , μεσω ακτινοβολιας , δεν λαμβανεται υποψη , ότι τα δομικα στοιχεια ενός κτιριου , ξανααποδιδουν στον ιδιο χωρο την ακτινοβολια που ελαβαν…..σε ένα συνεχομενο παρε δωσε…..
    Το πανεπιστημιο μας , ελυσε το θεμα και θεωρητικα αλλα και πειραματικα , ουσιαστικα δικαιωνοντας την αλληλεπιδραση αυτή , δίνοντας συντελεστες αξιοποιησης από 1,54/1,82 (αμωνοτα /μονωμενα)….
    Εξηγω , λοιπον , ότι τα μονωμενα κτιρια παρεχουν υψηλοτερο συντελεστη αξιοποιησης , στα συστηματα υπερυθρης , διοτι αφου αφηνουν ελαχιστα την θερμικη ενεργεια να διαφυγει (στο εξωτερικο περιβαλλον) , γινονται και τα ιδια θερμοπομποι υπερυθρης ακτινοβολιας , συνεργαζομενα προσθετικα , στο υπαρχον συστημα υπερυθρης τεχνολογιας , ανεβαζοντας ετσι τον βαθμο αξιοποιησης τους και ουσιαστικα , το θερμικο φορτιο που θα ωφεληθουν οι χρηστες και το εσωτερικο του χωρου..…
    Επισης πιστευω , πως το πανεπιστημιο ηταν ελαφρως αυστηρο…στους συντελεστες…Εγω θα εδινα από 1,60-1,90….Διοτι θα λαμβανα υποψη το στεγνωμα των τοιχων λογω υπερυθρης καθως και την απευθειας ακτινοβολια , που δεχεται το ανθρωπινο σωμα , ώστε , να ανεβει περισσοτερο ο μεσος ορος θερμοκρασιας , που αισθανεται ο χρηστης…..αυτο βεβαια προυπουθετει , επιλεγμενη θεση του πανελ , κατι που το πανεπιστημιο , δεν θα επρεπε να το λαβει υποψη ΚΑΙ ΟΡΘΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΑΒΕ ……(Οσο για την υγρασια , είναι καλος αγωγος της θερμοτητας και ως εκ τουτου εκβαλλει την θερμικη ενεργεια , προς τα εξω…με την πορεια , λοιπον στον χρονο , οι δευτεροντες πομποι-δομικα στοιχεια , βελτιωνονται από το συνεχες στεγνωμα , που παρεχεται από την ακτινοβολια)…….
    Παμε , λοιπον να δουμε τι αποδιδει ένα πανελ υπερυθρης της εταιρειας , μου … με μαθηματικους τυπους τωρα…..
    Λαμβανω ένα πανελ 120χ70 εκ , ισχυος 900 watt –θερμοκρασιας επιφανειας , 95 βαθμων κελσιου .
    Για να δουμε τι λεει ο φιλος μας Stefan/boltsman
    F= σ Χ Τ 4
    F = Ολική ροή ενέργειας που εκπέμπεται ανά μονάδα χρόνου και ανά μονάδα επιφανείας, από ένα μέλαν σώμα.(ΣΕ Watt)
    σ = Σταθερά Stefan-Boltzmann, 5.67 Χ 10−8 W m−2 K−4
    T = Θερμοκρασία επιφανείας ενός μέλανος σώματος.

    Λαμβανω ένα πανελ 120χ70 εκ , ηλεκτρικης ισχυος 890 watt –θερμοκρασιας επιφανειας , 95 βαθμων κελσιου .
    Για να ειμαι όμως τωρα ειλικρινης πρεπει να πω , πως θα εχω κατά μεσο ορο επιφανειας , 90 βαθμους κελσιου……
    Αρα σε κελβιν = 273+90= 363Κ
    ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΒΡΩ….ΟΤΙ
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟ ΠΑΝΕΛ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΘΕΡΜΙΚΗ ΙΣΧΥΣ 828 WATT…..
    Όμως εχω και την πισω πλευρα , που ανεβαζει 70 βαθμους κελσιου…..
    Λογω διαφορετικου υλικου , η πισω πλευρα αποδιδει περιπου 50% με ακτινοβολια και 50% με συναγωγη (Υπαρχει κενο μεταξυ πισω πλευρας και τοιχου)…..
    Αρα αν τα βαλω κατω θα παρω περιπου αλλα 500 Watt…..συνολο , λοιπον 1300 watt., αποδιδομενη ενεργεια με ακτινοβολια….δηλαδη συντελεστης αξιοποιησης , 1,44…..Χμμμμ….ουτε το 1, 54 δεν επιασα του πανεπιστημιου……εδώ τωρα είναι που υπεισερχεται ο παραγοντας , του κτιριου , που σαν κλειστο συστημα , λαμβανει την ακτινοβολια και την αποδιδει παλι , σε ένα συνεχομενο παρε δωσε……Ο καθηγητης Meyer , ειμαι σιγουρος , πως βασει της λογικης του διπλασιασμου της , ισχυος , όταν προκειται σε κλειστους χωρους , που επανεκπεμπουν , θα εδινε ακομη μεγαλυτερο βαθμο αξιοποιησης και από εμενα , αλλα και από το Α.Π.Θ…..
    Αλλα οι ακριβεις λεπτομερειες , είναι ακομη σε πεδια ερευνας…..Οταν μαλιστα , η υπερυθρη ακτινοβολια σαν μεσο θερμανσης , δεν εχει παραμετροποιηθει ακομη , από το συνολο του πανεπιστημιακου κοσμου…..Οταν, ακομη δεν είναι ακριβως σαφεις , οι συσχετισμοι κβαντοφυσικης και θερμοδυναμικης στον τροπο μεταφορας ωφελιμης θερμικης ενεργειας………
    Το βεβαιο είναι , πως , η εμπειρια , οι πειραματικοι υπολογισμοι καθως και ηδη υπαρχουσα βιβλιογραφια , μας οδηγει σε ασφαλη συμπερασματα για σημαντικη οικονομια σε σχεση με τα συμβατικα συστηματα που κατά το μεγαλυτερο ποσοστο θερμαινουν αερα….Η απολυτη ακριβεια , μας λειπει…..Ομως πεστε , μου …Υπαρχει απολυτη ακριβεια , στην διαδοση με τον συμβατικο τροπο…..ειδικα όταν , για την θερμανση ενός χωρου , μπαινουν τοσοι παραμετροι , που δεν μπορουν να μετρηθουν ακριβως….
    (Υγρασια ατμοσφαιρας/τοιχων…συχνοτητα αερισμων/θερμοδιαφυγες κ.λ.π)
    Φιλε Νεμεσση νομιζω και αρκετα σου εγραψα, εδώ…. Θα μπορουσα και αλλα …αλλα κουραστηκα αφενος….αφετερου….θα πρεπει από εδώ και στο εξης να πληρωνομαι , για τα ιδιαιτερα…..
    Αλλωστε , ειναιβεβαιο , πως καποιοι από εκεινους , τους αλεξιπτωτιστες , που πουλαν τα υπερυθρα κινεζακια , και τα πλασσαρουν σαν ευρωπαικα και πιστοποιημενα , θα αντιγραψει ακομη και τα ορθογραφικα μου λαθη….
    Και τελος παντων ρε Νεμεσση, αν ενδιαφερεσαι σοβαρα για όλα αυτά , στειλε ένα μαιλ , να τα πουμε και τηλεφωνικα….Χμμμ,,,μαλλον θα με ψησεις τοτε να σου στειλω και την μελετη του Α.Π.Θ…..
    Υ.Γ.
    -Αν ξεχασα να απαντησω καπου να με συμπαθας…..
    -Αν μου γραψεις , παλι ,δεν παιρνω ορκο ότι θα απαντησω εκ νεου…παλι να με συμπαθας…..
    -Παντως ευχαριστω για την ανταλλαγη αποψεων
    -Δεν διεκδικω το αλανθαστο….Οσα εγραψα , είναι από συλλογη στοιχειων από βιβλιογραφειες-Α.Π.Θ-αλλα και από πολυχρονα προσωπικα πειραματα για την υπερυθρη…Οσα εγραψα εδώ είναι ελαχιστα , σε σχεση με την συνολικη μου γνωση και εμπειρια (ορθη η Λανθασμενη)
    Το τηλεφωνο μου ευκολο…οποιος θελει το βρισκει…η Εταιρεια μου αρχιζει από R και είναι Αυστριακη….
    Τασος Ζαχαριαδης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Tassos Zachariadis : 12-02-12 στις 23:20

  9. #117
    Μέλος Το avatar του χρήστη Nemmesis
    Όνομα
    Παναγιωτης
    Εγγραφή
    Jun 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαιδα
    Μηνύματα
    3.299

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tassos Zachariadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελα λοιπον στα γραφεια μου , τζαμπα είναι η δοκιμη και αν καεις , θα σε κερασω γλυκο και παγωτο……Δεν είναι τραγικος , λοιπον ο φιλος , που το ανεφερε πρωτος, ουτε εγω που το επιβεβαιωνω….οταν ακουμπω τα πανελ καυτα κάθε ημερα….. Απλα εσυ γνωριζεις κατι λιγοτερο από αυτό που νομιζεις……όπως ολοι μας βεβαια….αλλα μη λεμε τους αλλους ΤΡΑΓΙΚΟΥΣ!!!! ΕΛΕΟΣ!!!!!...καλα με ακους τη γραφω??? ΕΓΩ ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ Η ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ??? ΛΕΣ ΤΩΡΑ ΝΑ ΕΡΘΩ ΝΑ ΔΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΚΑΙΕΙ??? ΣΕ ΠΑΡΑΛΑΛΩ ΣΤΑΜΑΤΑ ΝΑ ΜΕ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΟΥΣ!!! ΕΛΕΟΣ!!!
    Β) ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΣΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΣΑΙΤ ΤΟ 80% ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΚΛΙΜΑΤΙΣΜΟ……όλα είναι γραμμενα με το χερακι μου εκει….
    Ψαξε βρες τους ενοχους…υπαρχουν δυστυχως πολλοι, σε κατι τετοια….και μας χαλαν και την δικη μας αξιοπρεπεια…… ωραιο.. αυτο ειναι καλο
    Γ) Αν παρεις την ευρεια εννοια του κλιματισμου , τοτε κλιματιστικο είναι οποιοδηποτε συστημα , επεμβαινει , στο μικροκλιμα ενός χωρου , οσον αφρα την θερμοκρασια την υγρασια και τον εξαερισμο…..Ομως για την αναφορα σου στο 80% , αυτος που το εγραψε , προφανως θα εννουσε συστηματα που φυσαν αερα....….οσο για τον κλιματισμο υπερυθρων …τι ναπω τωρα γιαυτο!!!!.......υπερυθρη εκπεμπεται με ακτινοβολιαα φιλε…όχι με αερα….μη μπερδευεσαι… εγω τη να σου πω τωρα?? σκεψου οτι αντι να ζεστανεις την πλακα με αντιστασεις το κανει με κλιματισμο.. σου λεει κατι αυτο??? σε αυτο το σημειο αλλος μπερδευετε..
    Άλλο αν υπαρχουν κλιματιστικα που φυσαν αερα , ενώ στο μετωπο , εχουν και μια θερμαινομενη πλακα που ακτινοβολει υπερυθρη…αυτό είναι άλλο…μη μπερδευεσαι…είναι συστημα , δυο σε ένα….
    Δ) Για το μαρμαρο , αλλα τα ειπες σωστα ….αλλα όμως λαθος…..
    Για το κενο αερος ηταν σωστο…όχι μονο για το μαρμαρο….αλλα και οποιαδηποτε επιφανεια να βαλεις σε κενο αερος , θα είναι ισαξια….
    (περι κενου αερος , μιλησα και στην πριν αναφορα μου)
    Το λαθος σου είναι στο μονωμενο που ειπες…..Ουτε τα δικα μας πανελ , είναι μονωμενα εμπρος…..απλα η επιφανεια τους , εχει ελαχιστη θερμικη αγωγιμοτητα, ώστε να δεσμευεται μονο 10% ενεργειας δια της επαφης με τον αερα…( Για τον ιδιο λογο , που δεν παθαινεις εγκαυμα με το αγγιγμα) ελα πες την αληθεια εδω με δουλευεις... δηλαδη το "ελαχιστη θερμικη αγωγιμοτητα" δεν σημαινει μονωση??? στο δημοτικο μαθαμε οτι μονωτης ειναι κατι που δεν ειναι καλος αγωγος... οποτε σε αυτο τοσες μερες λεμε το ιδιο απλα δεν καταλαβες τι εννοω.. απλα στο πανελ σου ο "μονωτης" ειναι πιο ειδικος γιατι πρεπει να ειναι καλως αγωγος των υπερυθρων
    Ε) ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΑΠΟΔΟΣΗΣ-ΣΥΝΤΕΛΕΣΤΗΣ ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗΣ…
    Παμε τωρα στα δυσκολα…θα με αναγκασεις,να γραφω τυπους κ.λ.π….και βαριεμαι καταφωρα….οταν μαλιστα ξερω , πως , παλι δεν θα τα γραψω όλα…..Πολυ περισσοτερα , είναι στο τεχνικο εγχειριδιο που εγραψα , για την εταιρεια μου…αλλα και εκει δεν είναι όλα….
    Πρωτα να ξεκαθαρισουμε κατι , που μπρεδευεσαι…άλλο βαθμος αξιοποιησης –άλλο βαθμος αποδοσης….Ο βαθμος αποδοσης , εχει να κανει με το ποση ενεργεια , εισαγεις και ποση εξαγεις….Αν εχεις δηλαδη απωλειες…..Οι απωλειες λοιπον είναι παντα θερμοτητα….
    Γιαυτο λοιπον όταν λειτουργεις, σε μια συσκευη ηλεκτρικης θερμανσης , ο βαθμος αποδοσης θα είναι 1
    Ουτε 0,9 ουτε 1,1…και αυτό γιατι…ακομη και απωλειες αποδιδονται σε θερμοτητα , αρα δεν υπαρχουν….
    Εχουμε λοιπον , ότι ο βαθμος , αποδοσης , στα συμβατικα ηλεκτρικα θεμαντικα συστηματα είναι παντα 1….οπως και στο δικο μου είναι 1…
    όπως και σε κάθε λογης ΣΥΜΒΑΤΙΚΟ θερμοπομπο η πανελ υπερυθρης ( εφοσον βεβαια , οι συσκευες δεν εχουν εξωτερικη μοναδα , ώστε να χασουν ενεργεια , εξω από τον χωρο που θελουν να αποδωσουν)….
    Το θεμα που μιλαω είναι για τον βαθμο αξιοποιησης…από την την ωρα , δηλαδη που πηρες 1 ηλεκτρικο βατ , ζεστανες την εξωτερικη επιφανεια του πανελ , ποσο ωφελιμο θερμικο φορτιο θα εισπραξει ο χρηστης …..και ποσο θα αποδοθει στον χωρο , όταν αποδιδεται με ακτινοβολια…. παλι 1βατ θα παρεις ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΚΟ ΚΟΣΜΟ!!!
    Και μη ξεχναμε !!!!...Οι ιδιοτητες της ακτινοβολιας, για τις ποσοτικες και ποιοτικες μετρησεις , ξεφευγουν από τους νομους της θερμοδυναμικης και μεταπηδουν σε υπολογισμους , που εφαπτονται η προερχονται από την κβαντοφυσικη…
    Θα εισπραξεις , λοιπον , ακτινοβολια , καποιας ισχυος…..
    Όμως , η ισχυς της ακτινοβολιας , ακολουθει τον τυπο του Max plank kai Stefan Boltzaman….. και που ακριβως αυτος ο τυπος εχεις σχεση με την κβαντοφυσικη?
    Θα τον γραψω παρακατω , αφου πω , ότι το ωφελΙμο θερμικο φορτιο που θα αποδοθει με ακτινοβολια , ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ….και αυτό θα προσεγγιστει ακομη καλυτεραμε τον συντελεστη αξιοποιησης που ορισε το Α.Π.Θ (εφοσον μιλαμε για θερμανση κλειστων χωρων και όχι ανοιχτων….που θα είναι 1,54-1,82 …(όμως αυτος ο συντελεστης δεν βγηκε μονο από τυπους , αλλα και από πειραματικες μελετες)… σου ξαναλεω οτι ο συντελεστης αξιοποιησης αφου επιρεαζεται απο την μονωση των κτυριων δεν επιρεαζει την αποδοση του πανελ σου... για παραδειγμα.. ενα αμονωτο δωματιο εχει θερμικες αναγκες 100βατ...ενα αλλο ιδιο δωματιο μονωμενο εχει λεμε τις μισες δηλαδη 50βατ... εαν τωρα εσυ ζεστενεις με τα ιδια πανελ τοτε το μονωμενο θα ζεσταθει στην μιση ωρα... αυτο δεν σημαινει ομως οτι το πανελ στο μονωμενο δωματιο εχει διπλασια αποδοση απο το πανελ στο αμονωτο δωματιο... απλα χρειαζεται να δωσει τα μισα απο οτι στο αλλο... συμφωνω σε αυτο που λες οτι οταν "στεγνωσουν" τα κτυρια ο συντελεστης αυτος ανεβαινει... αλλα δεν εχει σχεση με την αποδοση του πανελ σου... με τις αναγκες του κτυριου εχει να κανει.. οσο στεγνωνει τοσο λιγοστευουν...
    Διοτι Νεμεσση , όταν τοσο πολύ κοπτεσαι και υπεραμυνεσαι για τους θερμοδυναμικους νομους , μαλλον δεν ξερεις η ξεχνας , ότι στα θεματα ακτινοβολιας , υπεισερχονται νομοι-συντελεστες-διαγραμματα , που προερχονται από την κβαντοφυσικη-κβαντομηχανικη-κυματικη …… ναι μαλιστα...αλλα ευχαριστω δεν θα παρω
    Και ο λογος που εχει σχεση το αν ένα κτιριο είναι μονωμενο η όχι , δεν εχει να κανει αποκλειστικα με το κτιριο αλλα με την αλληελεπιδραση του με το συστημα υπερυθρης θερμανσης , που ακτινοβολει θερμοτητα …Όταν ένα κτιριο είναι πολύ καλα μονωμενο , δεν αφηνει την θερμοτητα , να φυγει εξω , δαπερνωντας το δομικο στοιχειο , αλλα αφου την αποροφησει , την επανεκπεμπει , παλι μεσα…..λειτουργωντας , σαν θερμαντικο σωμα εκ νεου , με χαμηλοτερη ισχυ ανα μοναδα επιφανειας , αλλα με πολύ μεγαλυτερη επιφανεια….. εγω να σου πω οτι απλα δινει πισω ενα μερος απο αυτα που πηρε... λεμε 100βατ δινει το πανελ σου πχ 20βατ τραβαει ο τοιχος και δινει πισω .... αλλα που εξηγεις εδω γινεται με οποιαδηποτε μεθοδο θερμανσης... γιατι στην ουσια επειδη ζεστενεις εναν χωρο ζεστενονται οι τοιχοι και επειδη εχουν ζεσταθει οι τοιχοι δρουν και αυτοι σαν θερμαντικα σωματα...
    Εδώ και η ενσταση του DR MEIER (Γερμανου καθηγητη πανεπιστημιου, στην Νυρεμβεργη) , ότι όταν χρησιμοποιουνται μεθοδοι , για τον υπολογισμο της αποδιδομενης ισχυος , μεσω ακτινοβολιας , δεν λαμβανεται υποψη , ότι τα δομικα στοιχεια ενός κτιριου , ξανααποδιδουν στον ιδιο χωρο την ακτινοβολια που ελαβαν…..σε ένα συνεχομενο παρε δωσε…..η ενεργεια που δινει ο τοιχος την πηρε απο το πανελ... οποτε υπολογιζοντας την ενεργεια που δινει το πανελ μεσα εκει ειναι και η ενεργεια που δινει ο τοιχος... δεν παρει καιμε 100βατ στο πανε.. και περνουμε 100βατ απο το πανελ και 15βατ απο την τοιχο αρα 115 βατ... αυτα τα 15βατ που μας προσθετη ο τοιχος τα πηρε στην αρχη μαζεμενα μεχρι να ανεβασει θερμοκρασια.. αρα λεμε οτι οι τοιχοι δουλευουν σαν θερμοσυσωρευτες...
    Το πανεπιστημιο μας , ελυσε το θεμα και θεωρητικα αλλα και πειραματικα , ουσιαστικα δικαιωνοντας την αλληλεπιδραση αυτή , δίνοντας συντελεστες αξιοποιησης από 1,54/1,82 (αμωνοτα /μονωμενα)….
    Εξηγω , λοιπον , ότι τα μονωμενα κτιρια παρεχουν υψηλοτερο συντελεστη αξιοποιησης , στα συστηματα υπερυθρης , διοτι αφου αφηνουν ελαχιστα την θερμικη ενεργεια να διαφυγει (στο εξωτερικο περιβαλλον) , γινονται και τα ιδια θερμοπομποι υπερυθρης ακτινοβολιας , συνεργαζομενα προσθετικα , στο υπαρχον συστημα υπερυθρης τεχνολογιας , ανεβαζοντας ετσι τον βαθμο αξιοποιησης τους και ουσιαστικα , το θερμικο φορτιο που θα ωφεληθουν οι χρηστες και το εσωτερικο του χωρου..…μαζι σου και εγω εδω αλλα και παλι αυτο δεν λεει κατι... εξηγησα πιο πανω...
    Επισης πιστευω , πως το πανεπιστημιο ηταν ελαφρως αυστηρο…στους συντελεστες…Εγω θα εδινα από 1,60-1,90….Διοτι θα λαμβανα υποψη το στεγνωμα των τοιχων λογω υπερυθρης καθως και την απευθειας ακτινοβολια , που δεχεται το ανθρωπινο σωμα , ώστε , να ανεβει περισσοτερο ο μεσος ορος θερμοκρασιας , που αισθανεται ο χρηστης…..αυτο βεβαια προυπουθετει , επιλεγμενη θεση του πανελ , κατι που το πανεπιστημιο , δεν θα επρεπε να το λαβει υποψη ΚΑΙ ΟΡΘΑ ΔΕΝ ΤΟ ΕΛΑΒΕ ……(Οσο για την υγρασια , είναι καλος αγωγος της θερμοτητας και ως εκ τουτου εκβαλλει την θερμικη ενεργεια , προς τα εξω…με την πορεια , λοιπον στον χρονο , οι δευτεροντες πομποι-δομικα στοιχεια , βελτιωνονται από το συνεχες στεγνωμα , που παρεχεται από την ακτινοβολια)…….
    Παμε , λοιπον να δουμε τι αποδιδει ένα πανελ υπερυθρης της εταιρειας , μου … με μαθηματικους τυπους τωρα…..
    Λαμβανω ένα πανελ 120χ70 εκ , ισχυος 900 watt –θερμοκρασιας επιφανειας , 95 βαθμων κελσιου .
    Για να δουμε τι λεει ο φιλος μας Stefan/boltsman
    F= eσΤ 4 στον τυπο υπαρχει και ενα e που εκφραζει το ποσοστο της ενεργειας που εκπεμπει σε σχεση με αυτην που αποροφα στα μαυρα σωματα το e ειναι ισο με 1 αρα μπορει να φυγει.. στα πανελ σου ειναι 0,9 αφου το 10% της ενεργειας λες οτι φευγει με την απαγωγη του αερα
    F = Ολική ροή ενέργειας που εκπέμπεται ανά μονάδα χρόνου και ανά μονάδα επιφανείας, από ένα μέλαν σώμα.(ΣΕ Watt)
    σ = Σταθερά Stefan-Boltzmann, 5.67 Χ 10−8 W m−2 K−4
    T = Θερμοκρασία επιφανείας ενός μέλανος σώματος.

    Λαμβανω ένα πανελ 120χ70 εκ , ηλεκτρικης ισχυος 890 watt –θερμοκρασιας επιφανειας , 95 βαθμων κελσιου .
    Για να ειμαι όμως τωρα ειλικρινης πρεπει να πω , πως θα εχω κατά μεσο ορο επιφανειας , 90 βαθμους κελσιου……
    Αρα σε κελβιν = 273+90= 363Κ
    ΟΠΟΤΕ ΑΝ ΒΑΛΩ ΣΤΟΝ ΤΥΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΘΑ ΒΡΩ….ΟΤΙ
    ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΡΟΣΤΙΝΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟ ΠΑΝΕΛ ΑΠΟΔΙΔΕΤΑΙ ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΘΕΡΜΙΚΗ ΙΣΧΥΣ 828 WATT…..ξεχνας
    Όμως εχω και την πισω πλευρα , που ανεβαζει 70 βαθμους κελσιου…..
    Λογω διαφορετικου υλικου , η πισω πλευρα αποδιδει περιπου 50% με ακτινοβολια και 50% με συναγωγη (Υπαρχει κενο μεταξυ πισω πλευρας και τοιχου)…..
    Αρα αν τα βαλω κατω θα παρω περιπου αλλα 500 Watt…..συνολο , λοιπον 1300 watt., αποδιδομενη ενεργεια με ακτινοβολια….δηλαδη συντελεστης αξιοποιησης , 1,44…..Χμμμμ….ουτε το 1, 54 δεν επιασα του πανεπιστημιου……εδώ τωρα είναι που υπεισερχεται ο παραγοντας , του κτιριου , που σαν κλειστο συστημα , λαμβανει την ακτινοβολια και την αποδιδει παλι , σε ένα συνεχομενο παρε δωσε……Ο καθηγητης Meyer , ειμαι σιγουρος , πως βασει της λογικης του διπλασιασμου της , ισχυος , όταν προκειται σε κλειστους χωρους , που επανεκπεμπουν , θα εδινε ακομη μεγαλυτερο βαθμο αξιοποιησης και από εμενα , αλλα και από το Α.Π.Θ….. δηλαδη οπως τα λες εγω θα παρω 2 πανελ (θα μονωσω τελεια τις πισω μεριες τους) και τα βαλω απεναντη το ενα απο το αλλο.. εαν δωσω στο ενα 10βατ, το απεναντη του θα παρει 14.4βατ αρα αυτο θα δωσει στο απεναντη του 20.7W, μαζι με τα 10βατ που δινω εγω θα εχει 30.7w, αρα θα δωσει 44w στο απεναντη του, αυτο με την σειρα του μαζι μετα 14.4βατ που ειχε θα εχει αλλα 44 αρα παμε στα 58w και θα μας δωσει 83βατ... ετσι οσο θα περναει η ωρα ο βαθμος αποδοσης θα ανεβαινει μαζι με την θερμοκρασια μεχρι την στιγμη θα ειναι ιση με του θερμοκρασια του ηλιου οπου και θα να λιωσουν τα πανελ και θα δημιουργηθει μια μαυρη τρυπα και να μας ρουφυξει ολους οπου εκει επειδη θα ειμαστε ολοι τοσο κοντα και χωρις απωλιες δεν θα χρειαζομαστε αλλο θερμανση... αυτα γιατι οπως καταλαβες κουραστηκα.. πλεον ο καθενας μπορει να διαβασει οτι θελει και απο την στιγμη που εσυ τα πουλας αυτα εν καιρο κρισης δεν θελω να σου χαλαω πελατεια...
    Αλλα οι ακριβεις λεπτομερειες , είναι ακομη σε πεδια ερευνας…..Οταν μαλιστα , η υπερυθρη ακτινοβολια σαν μεσο θερμανσης , δεν εχει παραμετροποιηθει ακομη , από το συνολο του πανεπιστημιακου κοσμου…..Οταν, ακομη δεν είναι ακριβως σαφεις , οι συσχετισμοι κβαντοφυσικης και θερμοδυναμικης στον τροπο μεταφορας ωφελιμης θερμικης ενεργειας………
    Το βεβαιο είναι , πως , η εμπειρια , οι πειραματικοι υπολογισμοι καθως και ηδη υπαρχουσα βιβλιογραφια , μας οδηγει σε ασφαλη συμπερασματα για σημαντικη οικονομια σε σχεση με τα συμβατικα συστηματα που κατά το μεγαλυτερο ποσοστο θερμαινουν αερα….Η απολυτη ακριβεια , μας λειπει…..Ομως πεστε , μου …Υπαρχει απολυτη ακριβεια , στην διαδοση με τον συμβατικο τροπο…..ειδικα όταν , για την θερμανση ενός χωρου , μπαινουν τοσοι παραμετροι , που δεν μπορουν να μετρηθουν ακριβως….
    (Υγρασια ατμοσφαιρας/τοιχων…συχνοτητα αερισμων/θερμοδιαφυγες κ.λ.π)
    Φιλε Νεμεσση νομιζω και αρκετα σου εγραψα, εδώ…. Θα μπορουσα και αλλα …αλλα κουραστηκα αφενος….αφετερου….θα πρεπει από εδώ και στο εξης να πληρωνομαι , για τα ιδιαιτερα…..
    Αλλωστε , ειναιβεβαιο , πως καποιοι από εκεινους , τους αλεξιπτωτιστες , που πουλαν τα υπερυθρα κινεζακια , και τα πλασσαρουν σαν ευρωπαικα και πιστοποιημενα , θα αντιγραψει ακομη και τα ορθογραφικα μου λαθη….σε αυτο ειμαι σιγουρος...
    Και τελος παντων ρε Νεμεσση, αν ενδιαφερεσαι σοβαρα για όλα αυτά , στειλε ένα μαιλ , να τα πουμε και τηλεφωνικα….Χμμμ,,,μαλλον θα με ψησεις τοτε να σου στειλω και την μελετη του Α.Π.Θ….. μπα.. δεν ενδιαφερομαι σοββαρα... εγω αλλου ειμαι... επιδαπεδια με κλιματισμο απο γεωθερμια... δεν εχει κβαντομηχανικη μεσα οποτε αν χαλασει ξερω να το φτιαξω....
    Υ.Γ.
    -Αν ξεχασα να απαντησω καπου να με συμπαθας…..αν δεν σε συμπαθουσα δεν θα εγραφα τοσα
    -Αν μου γραψεις , παλι ,δεν παιρνω ορκο ότι θα απαντησω εκ νεου…παλι να με συμπαθας….. ε πιστευω και οι δυο μας κουραστικαμε
    -Παντως ευχαριστω για την ανταλλαγη αποψεων και εγω ευχαριστω και δεν ειναι αναγκη να σε χασουμε τωρα.. τοσα πραγματα εχει το site... μην μας εχεις μονο για πελατες.. περνα ποτε ποτε για ενα γεια
    Τασος Ζαχαριαδης
    εδω απλα γραφω κατι γιατι μου λεει οτι το μνμ ειναι πολυ συντομο και βασικα ηταν πολυ μεγαλο οποτε εσβησα καποια πραγματα... 16731χαρακτηρες ηταν... ακου να δεις.. χαχα

    0 Not allowed! Not allowed!
    φανατικος αντιαεικινηστης....
    δεν επιτρεπω την εξελιξη γιατι εχω πετρελαια...

  10. #118
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και παλι…..Οπως φαινεται εχω αντοχες ακομη…μαλλον Νεμμεση , μου ανοιξες την ορεξη για συζητηση, αν και από αυριο ξεκιναω ταξιδια και ισως αργησω να επανερθω αν χρειαστει
    Α) Φραση του Nemessis…(σε προγενεστερη διατυπωση)
    <τι ειναι αυτα που λες??? χαχαχ.... για γελια ειναι...δηλαδη η επιφανεια του πανελ ειναι στους 100βαθμους αλλα δεν καιγεσαι λογο υλικου... ΤΡΑΓΙΚΟΣ... στο ειπα και πιο πριν... γραφεις ανακριβειες που απλα μπερδευουν τους αλλους.. το οτι αναπτισει το πανε ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ του 80-120βαθμους δεν σημαινει οτι τοση ειναι η θερμοκρασια που εχει στην επιφανεια του... (φανταζομαι δεν διαβασες εκει που εξηγω για ποιο λογο ΠΡΕΠΕΙ να ειναι κρυα(οσο ειναι δυνατο)τα πανελ)>
    Τα παραπανω Λογια Νεμμεση , είναι δικα σου…απαντωντας σε καποιον άλλο φιλο…..Οπως βλεπεις δεν σε μπερδευω με αλλον….
    Λοιπον για να τελειωνουμε με αυτό….Το πανελ που πουλαω , ανεβαζει ως 95 βαθμους στην εξωτερικη του επιφανεια και ενιοτε 100….Οταν το πιανεις καταλαβαινεις πως καιει πολύ…..Αλλα εγκαυμα δεν παθαινεις…Αν το μετρησεις με πιστολι μετρησης θερμοκρασιας 95 γραφει…Εξωτερικη θερμοκρασια!!!!…αυτην που αγγιζεις!!!! 95-100 ειναι…..Αν ηταν μεταλλο θα παθαινες εγκαυμα πρωτου βαθμου (μικρο εγκαυμα)…με το δικο μας τιποτα , αν το κρατησεις μερικα δευτερολεπτα….ειναι η φυση του υλικου….Μην ξαναεξηγω παλι…..Αρα λοιπον , που δεν καταλαβα, τι λες? ….οταν διαβαζω αυτά που εγραψες και τα παρεθεσα παραπανω….
    Β) Επισης ειπες
    δηλαδη οπως τα λες εγω θα παρω 2 πανελ (θα μονωσω τελεια τις πισω μεριες τους) και τα βαλω απεναντη το ενα απο το αλλο.. εαν δωσω στο ενα 10βατ, το απεναντη του θα παρει 14.4βατ αρα αυτο θα δωσει στο απεναντη του 20.7W, μαζι με τα 10βατ που δινω εγω θα εχει 30.7w, αρα θα δωσει 44w στο απεναντη του, αυτο με την σειρα του μαζι μετα 14.4βατ που ειχε θα εχει αλλα 44 αρα παμε στα 58w και θα μας δωσει 83βατ... ετσι οσο θα περναει η ωρα ο βαθμος αποδοσης θα ανεβαινει μαζι με την θερμοκρασια μεχρι την στιγμη θα ειναι ιση με του θερμοκρασια του ηλιου οπου και θα να λιωσουν τα πανελ και θα δημιουργηθει μια μαυρη τρυπα και να μας ρουφυξει ολους οπου εκει επειδη θα ειμαστε ολοι τοσο κοντα και χωρις απωλιες δεν θα χρειαζομαστε αλλο θερμανση... αυτα γιατι οπως καταλαβες κουραστηκα.. πλεον ο καθενας μπορει να διαβασει οτι θελει και απο την στιγμη που εσυ τα πουλας αυτα εν καιρο κρισης δεν θελω να σου χαλαω πελατεια...
    Οχι Φιλε δεν τα λες καλα!!!!!!.....
    Σου θυμιζω
    Α) ότι υπαρχουν και απωλειες…..
    Β) σου λεει κατι η παρακατω σχεση

    Οπου
    Α : ΕΜΒΑΔΟΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΣ….
    σ =
    Σταθερά Stefan-Boltzmann, 5.67 &times; 10−8 W m−2 K−4
    Τ4 ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΣΩΜΑΤΟΣ
    Τ04 ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΣΤΗΝ ΤΕΤΑΡΤΗ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ…..
    ΑΝ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ , ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΜΗΔΕΝ…ΔΕΝ ΘΑ ΑΝΤΑΛΛΑΞΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ…….Απλα θα αποδιδει το καθενα ξεχωριστα , την θερμικη ισχυ του στον υπολοιπο χωρο μικροτερης θερμικης , ισχυος και επιφανειακης θερμοκρασιας…..
    Αν λοιπον το ένα εχει 10 βατ με θερμοκρασια π.χ 40 βαθμους και το άλλο 10/40 , απλα θα δωσουν στον χωρο 20 βατ συνολικα….μεταξυ τους θα παραμεινουν ανεπηρεαστα …όπως αποδυκνειεται και από την παραπανω σχεση….(σημειωση …οι πλακες θα εχουν ισο εμβαδο)
    (Εδώ τωρα κατι ασχετο , αλλα χρησιμο για γνωση , αλλα και για τον καταναλωτη…Πωλουνται στην αγορα , πανελ υπερυθρης , που εχουν θερμοκρασια επιφανειας , πανω από 100 βαθμους κελσιου εν πληρη ισχυ,,,,,….π.χ από 115-150 βαθμους….Εδω συμβαινουν δυο σημαντικα πραγματα
    Δεν προειδοποιουν τον καταναλωτη , πως πρεπει να τα τοποθετησει σε υψος πανω από 1,80 στον τοιχο , όπως προβλεπουν οι ευρωπαικες νορμες ασφαλειας……Αν το καναν αυτό ξερουν καλα πως σε αυτό το υψος τα πανελ εχουν μειωμενη αποδοση –μιλαω για τοιχο…όχι ταβανι…….Ομως δεν είναι ειλικρινεις με το κοινο και εχουν υπευθυνοτητα για ατυχημα…..Οι νορμες λοιπον προβλεπουν , πως συσκευες κατασκευασμενες από εξωτερικη επιφανεια μεταλλου μπορουν να τοποθετηθουν οπου θελει ο χρηστης , αρκει να μην υπερβαινουν τους 75 βαθμους κελσιου…..ενω σε περιπτωσεις , εξωτερικης επιφανειας , αλλων πιο μονωτικων υλικων , τοτε το ανωτατο…, μπορει να φτασει ως 100 βαθμους…Γιατι ξερουν και αυτοι που εφτιαξαν τις νορμες , πως στους 100 βαθμους , δεν κινδυνευεις από εγκαυμα , στα αναλογα υλικα……….
    Επισης δευτερο και πολύ σημαντικο……Όταν βλεπετε πανελ υπερυθρης στην αγορα , τα αποδοτικοτερα , είναι αυτά , που στην σχεση επιφανειας θερμοκρασιας , υπερεχει η επιφανεια….ειναι , δηλαδη μεγαλυτερα , αλλα με μικροτερη θερμοκρασια……Π.χ ..μπορουμε να φτιαξουμε ένα πανελ 900 watt me διαστασεις , 120 χ60 και 115 θερμοκρασια τελικη…και ένα 120χ70 και 95 τελικη….Αποδτικοτερο είναι το μεγαλυτερο σε επιφανεια (εστω και αν είναι της ιδιας ονομαστικης ισχυος )….αποδυκνειεται από την εξισωση Stefan Boltzman…….
    Παντως , επειδη οι αποδοσεις διαφερουν λιγο όταν υπαρχουν μικροδιαφορες , το βασικοτερο είναι , αν πραγματι παραγουν μεγαλο πσοσοτο υπερυθρης και κυριως , αν είναι ασφαλη σαν προιοντα , βασει πιστοποιητικων , που οι πωλητες είναι υποχρεωμενοι να τα δειχνουν , στους καταναλωτες….αλλα και εκεινοι να τα ζητουν……)
    Επανερχομαι τωρα στο αρχικο θεμα
    Τι γινεται όμως με τους τοιχους , ???
    Θερμαινονται σε μια θερμοκρασια π.χ 21 βαθμους κελσιου /294 κελβιν……εξαιτιας της ακτινοβολιας των πανελ…..ανταποδιδουν αυτην την θερμοτητα παλι με ακτινοβολια στον χωρο και στους ανθρωπους απευθειας..…Και να μην ξεχναμε…Αυτό που αισθανομαστε σαν θερμοκρασια, δεν είναι η θερμοκρασια θερμομετρου….αλλα ομεσος ορος θερμοκρασιας θερμομετρου με την θερμοκρασια που δεχομαστε λογω ακτινοβολιας……Ο μεσος ορος δηλαδη , θερμοκρασιας τοιχων με την θερμοκρασια αερα , επαυξημενη σημαντικα και με την ακτινοβολια που δεχομαστε λογω πανελ υπερυθρης..
    Αν τωρα οι τοιχοι είναι ποιο θερμοι από τον αερα , που εινα π.χ 19 βαθμους κελσιου 292 κελβιν , εχουμε διαφορα 2 βαθμων…..η διαφορα Τα -4-Ττ 4τοιχου και αερα είναι ενας μεγαλος αριθμος….
    Αν τωρα , το βαλουμε κατά προσεγγιση στον τυπο F= σ Χ Τ 4
    Ώστε να βρουμε την συνολικη ισχυ που παρεχουν οι τοιχοι , οπου Τ 4
    είναι πλεον το (Τα 4-Ττ 4 )
    θα συναγουμε σαν τελικο αποτελεσαμ ισχυος που παργουν οι τοιχοι ανα τετραγωνικο μετρο
    F= 11,4 BAT/TET.METRO….
    Αν θελεις κανε τις πραξεις και εσυ…
    Αν τωρα σε ένα δωματιο 10 τετραγωνικων , εχω 3 τοιχους σε αυτην την θερμοκρασια ( ο τριτος = με τον αερα) , θα παρω εξτρα θερμικη ισχυ περιπου 3χ9χ11,4=307 watt……..Δηλαδη δωρο ένα θερμαντικο σωμα 307 watt….
    Εβαλα τον αριθμο 9 , διοτι τοσο θα είναι το εμβαδον του κάθε τοιχου, σε συμβατικο δωματιο 10 τ.μ …..
    Αν όμως η θερμοκρασια του τοιχου είναι εστω και μισο βαθμο κατωτερη από τον αερα , θα απορροφα μονο ενεργεια και δεν θα ακτινοβολει καθολου……
    Όμως εδώ είναι η υπεροχη της υπερυθρης , ότι οι τοιχοι είναι παντα θερμοτεροι από τον αερα…..
    Καμια φορα όμως αργουμε , όταν συνανταμε υγρους τοιχους , και πολύ αμονωτους….οποτε για πολύ καιρο μενουν οι τοιχοι ψυχροτεροι…..ιδου λοιπον , γιατι στα μονωμενα ανεβαινει ο συντελεστης αξιοποιησης……( του συστηματος υπερυθρης που τοποθετησαμε , διοτι είναι αλληλενδετο με τα δομικα στοιχεια και τα αντικειμενα που εχουμε στον χωρο…αλλωστε ο συντελεστης αξιοποησης μας αφορα ….οχι ο συντελεστης αποδοσης)
    Αντιθετα στα συμβατικα συστηματα , ο συντελεστης αξιοποησης είναι 1, διοτι παντα ο αερας είναι πιο θερμος , από τους τοιχους …οποτε , ποτε δεν εχουμε την εξτρα παροχη ακτινοβολιας , από τους τοιχους……..ασε που ο θερμος αερας , χανεται με το ανοιγμα των παραθυρων και συνεχως ανεβαινει στο ταβανι…..
    Ελπιζω Νεμεσση να καταλαβες , τι σου εγραψα….και ποσο λαθος είναι αυτό που εγραψες όταν συνεδεσες αυτά που σου εγραψα , μεχρι και με μαυρες τρυπες…..ωραιο βεβαια σαν χαριτολογημα , αλλα ως εκει…..ο συσχετισμος των οσων ειπα , μακραν της πραγματικοτητας
    Αλλωστε , δεν νομιζω να εχει λαθος το Α.Π.Θ , όταν γραφει (συν τοις αλλοις) , πως χρειαζοματε 35 % μικροτερη εγκατεστημενη ισχυ , από τα συμβατικα συστηματα ηλεκτρικης θερμανσης….
    Υ.Γ 1…
    Για τον συντελεστη e που εγραψες, ναι εχεις δικιο…απλα τον παρελειψα χαριν συντομιας…αλλωστε το ειπα πως το συστημα μου , είναι 90%....Ακομη και εδώ επρεπε να βαλω και συντελεστη στους τοιχους…δεν εβαλα…αλλα το παραπανω παραδειγμα είναι προσεγγιστικο….
    Υ.Γ2.
    Δεν εγραψα περισσοτερα , γιατι δεν εχω καμια διαθεση να κλεψουν το συγραμμα που ετοιμαζω για το μελλον , τα γνωστα ελληνικα λαμογια της αγορας….Αυτα τα εγραψα για σενα , που μπορεις ελπιζω να φανταστεις το παρακατω……Τις λεπτομερειες τις αφηνω για το μελλον….Και θα προερχονται από δικες μου πλεον ερευνες…οσο και να ψαξεις αλλου , δυσκολα θα βρεις…
    Υ.Γ3
    Αυτό που εγραψες χαριτολογωντας , για αεναη αυξηση της θερμοτητας εως του ηλιου , εχει μια θεωρητικη εφαρμογη , σε σχεση με την υπερυθρη…..Στο φαινομενο του θερμοκηπιου…
    Όταν λοιπον εχουμε ένα γυαλινο κτιριο , οι ακτινες της υπερυθρης του ηλιου διαπερναν το γυαλι γιατι ερχονται σε ένα μηκος που μπορουν να το διαπερασουν…όμως αφου μπουν μεσα , κατοπιν πολλων ανακλασεων , αλλαζουν μηκος κυματος και εγκλωβιζονται…..και πλεον δεν μπορουν να το διαπερασουν κατά την εξοδο…αυτό γινεται προσθετικα , και τοτε ναι , θα μπορουσαμε να φτασουμε στην θερμοκρασια του ηλιου(χαχαχαχα) , αν δεν ερχοταν το βραδακυ να ψηξει τις επιφανειες……
    Αυτό το εγραψα , για να τραβηξω τοα αυτακι οσων ασχολουνται με την υπερυθρη και λενε ,,,όχι το πανελ μπροστα στο γυαλι , γιατι θα φυγει η υπερυθρη εξω….για άλλο λογο δεν πρεπει,,,,,,αλλα να μη τους μαθουμε τα παντα….συμφωνεις?
    Υ.Γ4….
    Για την μονωμενη επιφανεια, όχι δεν σε δουλευω…..Σου λεω λοιπον…πως οι επιφανειες , που είναι <κακοι αγωγοι> , της θερμοτητας , αν θερμανθουν , με την ιδια ισχυ , ανεβαζουν υψηλοτερη θερμοκρασια , από τους καλους αγωγους , αλλα πολυ-πολύ αργα…..
    Ένα μεταλλο π.χ θα φτασει στους 80 βαθμους σε 1 λεπτο βαζοντας μια Α ΙΣΧΥ , ενώ με την ιδια ισχυ , το γυαλι θα φτασει στους 90 αλλα μπορει και σε 20 λεπτα ( τα νουμερα τυχαια ,αλλα περιγραφουν την διαφορα χρονου θερμανσης του υλικου και την διαφορα στην θερμοκρασια που ανεβαζουν τα υλικα , σε σχεση με την συσταση τους)..
    Υ.Γ5
    Σε αυτό που εγραψες , ότι υπερυθρη μπορω να δημιουργησω με οποιαδηποτε πηγη ενεργειας , φυσικα και συμφωνω….και ξυλα να καιω , για να θερμανω μια πλακα, αν αυτή είναι η καταλληλη , ναι μπορω να παραξω υπερυθρη….
    Υ.Γ6……
    Όπως , ειδες αφησα χιλιες εκκρεμοτητες να με κυνηγουν για να σε απαντησω,,,,,τελικα ηταν μαλλον καλο ολο αυτό…..Οσο για το αν θα επισκεπτομαι , για αλλα θεματα….το καννω , αλλα δεν παιρνω θεση , όταν δεν εχω επαρκη γνωση,,,,

    ΤΑΣΟΣ ΖΑΧΑΡΙΑΔΗΣ

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #119
    Μέλος
    Όνομα
    Ω
    Εγγραφή
    Aug 2009
    Περιοχή
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Τάσο είσαι επίμονος και έχεις σοβαρά επιχειρήματα. Δεν είναι κακό. Προσπαθείς να προωθήσεις τα ακριβά εισαγώμενα
    προϊόντα σου και βέβαια δεν θα σταματήσεις τις προσπάθειες.

    Ο μόνος τρόπος που θα μπορούσα να αποφασίσω για το εάν τα προϊόντα που υποστηρίζεις είναι καλύτερα από αυτά του μαρμάρου, είναι εάν τα σύγκρινα με ίσους όρους.

    Όμως επειδή δεν πιστεύω ότι η υπέρυθρη θέρμανση είναι οικονομικότερη από άλλες, δεν ενδιαφέρομαι να το διαπιστώσω.

    Έτσι μην ασχοληθείς να μου απαντήσεις διότι πελάτης των γερμανών και των αυστριακών δεν θα γίνω ξανά.
    Κάνουμε μποϊκοταζ σε προϊόντα προερχόμενα από εκεί. Σου εύχομαι καλή τύχη διότι μου φαίνεσαι έμπορος ικανός να πείθεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Έχοντας στην κατοχή του την Ελεύθερη Ενέργεια
    ένα άτομο παύει να είναι αντικείμενο εκμετάλλευσης..
    Συνοπτικά: Ενέργεια = Ελευθερία!

    http://thesecretrealtruth.blogspot.com/2012/01/blog-post_9393.html

  12. #120
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    http://www.michanikos.gr/topic/3105-...7/page__st__60

    εδω γινεται μια συζητηση με τους καθολα ειδικους για την υπερυθρη.

    Προτεινω μια δοκιμη με τους ΚΑΤΑ της υπερυθρης,να μας λυθει ολων η απορια.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 12 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 2 10 11 12 13 14 22 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απορειες για θερμανση
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:40
  2. Τι λετε για θερμανση με υγραεριο.
    By antiprosopos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:18
  3. προβλημα με κεντρικη θερμανση
    By Sky in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 22:53
  4. θερμανση με ρευμα συνεχες
    By giannis.serres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-12, 19:19
  5. ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΠΟΡΕΙΟΥ
    By aze in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-11, 22:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας