Σελίδα 13 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 225

Θέμα: ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

  1. #121
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Συγνώμη εκ των προτέρων για τον θόρυβο που εισάγω στο παρόν θέμα και απολογούμαι που δεν διάβασα τα επανωσέντονα. Άλλωστε το επόμενο βήμα θα ήταν να εκπονήσω διατριβή επί του θέματος!

    Θέλω μόνο να διατυπώσω το ευκαταφρόνητο ερώτημα αν η θέρμανση από σόμπα αλογόνου έχει επίπτωση στην υγεία διότι πρόκειται για θέρμανση μέσω ακτινοβολίας, δεν γνωρίζω αν είναι στο φάσμα του υπέρυθρου και ίσως κακώς την αποφεύγω και αγοράζω αερόθερμα με διπλάσια περίπου κατανάλωση από τις σόμπες αλογόνου (2000 vs. 1200 Watt).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #122
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Καλησπερα και σε εσενα Γιωργο Ανωνυμε.....Αληθεια τι περιμενες εδω...απαντησεις καφενειου ...υποτιθεται σε επιστημονικο και τεχνικο φορουμ βρισκομαστε....Και ευχαριστως να δωσω απαντηση και σε εσενα....Αλλα για να ειναι εμπεριστατωμενη , θελει αρκετο μακρος....Αραγε θα την διαβασεις...και αν οπως λες , δεν διαβαζεις πανωσεντωνα, ποιος ο λογος που ρωτας....εκτος αν εισαι ετοιμος να δεχτεις , οτι σου σερβιρει ο καθενας , αρκει να ειναι λαιτ , και ευπεπτο....ορθο?....λιγο σε ενδιαφερει.....
    Τελος παντων , απντωντας με πολυ λιγες κουβεντες θα σου πω , πως αυτο ηδη απαντηθηκε....Η Υπερυθρη , αναγνωριζεται απο το οτι την αισθανεσαι στο σωμα σου , αλλα δεν ειναι ορατη.....Η αλογονου αν δεν κανω λαθος , βγαζει φως...σωστα?....αρα...πες εσυ το αρα.....

    Οσο για την ωφελεια της υγειας της υπερυθρης , ειναι ηδη γνωστα αυτα που προσφερει την υγεια του χρηστη.....Για υτο κυριως ειμαι περηφανος , που πουλαω ενα εγκεκριμενο συστημα υπερυθρης τεχνολογιας....

    Μερικα παραδειγματα: Τα προωρα νεογνα , με υπερυθρη τα ζεσταινουν....οι φυσιοθεραπευτες εδω και παρα πολλα χρονια , κανουν θεραπειες , σε μυοσκελετικα προβληματα..Οι αθλιατροι σε τραυματα......Τωρα τελευταια με την μεθοδο της ολοσωματικης υπερθερμιας , χρησιμοποιουν την υπερυθρη ακτινοβολια , για θεραπεια καρκινου , επειδη δεν εχει καθολου παρενεργειες....(υπερθερμαινουν το σωμα , για να δημιουργησουν τεχνητο πυρετο , ωστε να ενεργοποιηθει το ανοσοποιητικο)......

    Οσο για τα αεροθερμα που γραφεις....οτι καινε απιστευτα πολυ , το ξερεις και εσυ....αλλα πιστευω ξερεις πολυ καλα , και τα προβληματα που επιφερουν στην υγεια.....κυριως στο αναπνευστικο....αν δεν γνωριζεις, ρωτα οποιον πνευμονολογο εχεις γνωστο......
    Αυτα για να μη πεις οτι σε κουρασα.......

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #123
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Τασος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    17

    Προεπιλογή

    Σπυρο εγραψες....

    <Όμως επειδή δεν πιστεύω ότι η υπέρυθρη θέρμανση είναι οικονομικότερη από άλλες, δεν ενδιαφέρομαι να το διαπιστώσω.>

    Πιστευε και μη ερευνα , λοιπον.....!!!!!

    Οσο για το θεμα που εθιξες περι ελληνικων προιοντων....να εισαι σιγουρος , πως εγω θα ημουν περισσοτερο υπερμαχος απο εσενα , στην συνεργασια με αυτα.....Αρκει1) Να υπηρχαν , στο αντικειμενο μου
    2) να ηταν Ελληνικα και οχι κινεζακια βαπτισμενα Ελληνακια....3) Να ηταν ασφαλη και αξιοπιστα!!!!!!....Τοτε ναι!!!...Αυτα θα αντιπροσωπευα με παθος....Τα ΕΛΛΗΝΙΚΑ!!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #124
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2005
    Μηνύματα
    1.212

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tassos Zachariadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και σε εσενα Γιωργο Ανωνυμε.....Αληθεια τι περιμενες εδω...απαντησεις καφενειου ...υποτιθεται σε επιστημονικο και τεχνικο φορουμ βρισκομαστε....Και ευχαριστως να δωσω απαντηση και σε εσενα....Αλλα για να ειναι εμπεριστατωμενη , θελει αρκετο μακρος....Αραγε θα την διαβασεις...και αν οπως λες , δεν διαβαζεις πανωσεντωνα, ποιος ο λογος που ρωτας....εκτος αν εισαι ετοιμος να δεχτεις , οτι σου σερβιρει ο καθενας , αρκει να ειναι λαιτ , και ευπεπτο....ορθο?....λιγο σε ενδιαφερει.....
    Καλησπέρα Τάσο και σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Δεν διαφωνώ με τα όσα γ΄ραφεις, απλά ανέφερα τα πανωσέντονα όχι υποτιμητικά αλλά στην λογική του ότι εμένα που το ερώτημά μου δεν είχε να κάνει με αυτό το είδος θέρμανσης ή τυχόν ενδιαφέρον για εναλλακτικές πηγές θέρμανσης (εκτός αυτής που έγραψα) δεν μπήκα στη διαδικασία να τα διαβάσω, κάτι που θα μου έπαιρνε αρκετή ώρα να το κάνω...

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tassos Zachariadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελος παντων , απντωντας με πολυ λιγες κουβεντες θα σου πω , πως αυτο ηδη απαντηθηκε....Η Υπερυθρη , αναγνωριζεται απο το οτι την αισθανεσαι στο σωμα σου , αλλα δεν ειναι ορατη.....Η αλογονου αν δεν κανω λαθος , βγαζει φως...σωστα?....αρα...πες εσυ το αρα.....
    Το ερώτημά μου ήταν λίγο γενικότερο στην λογική της γειτνίασης του φάσματος των υπέρυθρων με αυτό του ορατού φωτός. Και στην λογική του ότι το ορατό φως των ΄λαμπτήρων' της σόμπας αλογόνου μπορεί να είναι υποπαράγωγο αυτών ενώ η θερμαντική τους ικανότητα να οφείλεται σε άλλου τύπου ακτινοβολία. Για παράδειγμα έχω καθήσει δίπλα σε προβολέα εξωτερικού χώρου μπόλικων watt (αν δεν κάνω λάθος λαμπτήρων ιωδίου) και ζέστανε κάπως σε απόσταση μέχρι 20 πόντους!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Tassos Zachariadis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο για την ωφελεια της υγειας της υπερυθρης , ειναι ηδη γνωστα αυτα που προσφερει την υγεια του χρηστη.....Για υτο κυριως ειμαι περηφανος , που πουλαω ενα εγκεκριμενο συστημα υπερυθρης τεχνολογιας....

    Μερικα παραδειγματα: Τα προωρα νεογνα , με υπερυθρη τα ζεσταινουν....οι φυσιοθεραπευτες εδω και παρα πολλα χρονια , κανουν θεραπειες , σε μυοσκελετικα προβληματα..Οι αθλιατροι σε τραυματα......Τωρα τελευταια με την μεθοδο της ολοσωματικης υπερθερμιας , χρησιμοποιουν την υπερυθρη ακτινοβολια , για θεραπεια καρκινου , επειδη δεν εχει καθολου παρενεργειες....(υπερθερμαινουν το σωμα , για να δημιουργησουν τεχνητο πυρετο , ωστε να ενεργοποιηθει το ανοσοποιητικο)......
    Πολύ καλά κάνεις που υποστηρίζεις και με επιχειρήματα το προϊόν που εμπορεύεσαι ως σωστός επαγγελματίας όπως πολύ καλά κάνουν και όσοι εκφράζουν τις όποιες επιφυλάξεις.

    Αν δεν κάνω λάθος στις θερμοκοιτίδες χρησιμποιούν κάποιο υπομπλέ φως σε συνδυασμό με τη θέρμανση ώστε τα βρέφη να μην πάθουν ίκτερο λόγω προωρότητας και όχι μόνο, επομένως μάλλον δεν μιλάμε για υπέρυθρη ακτινοβολία γιατί δεν θα ήταν σε αυτήν την περίπτωση ορατή. Τώρα αν το μοναδικό θεραπευτικό αποτέλεσμα έρχεται από τη θέρμανση, δεν καταλαβαίνω γιατί είναι πιο πλεονεκτική η μέθοδος σε σχέση με μία άλλη μέθοδο θέρμανσης (επιφυλλάσσομαι γιατί μπορεί να έχεις καλύψει το ερώτημα παραπάνω). Το ότι μπορεί να είναι πιο οικονομική το καταλαβαίνω, έχει όμως κανένα άλλο πλεονέκτημα (π.χ. δυνατότητα ομοιόμορφης κατανομής σε ιστούς ή επιφναένεις)? Η άλλη πάντως όψη του νομίσματος (οπτικού φάσματος) δηλ. οι υπεριώδεις έχουν αποδειχτεί ιδιαίτερα επιβλαβείς και δεν είναι πολλά τα χρόνια που τις έχουν ενοχοποιήσει για διάφορες ανίατες ασθένειες.

    Εντέλλει νομίζω μπορείς να κατανοήσεις και την όποια κόπωση και επιφύλαξη για τους εναλλακτικούς τρόπους θέρμανσης. Σε άλλο θέμα για παράδειγμα θα αναφέρω ότι συζητούσαμε για τους οικιακούς αντιδραστήρες υδρογόνου και το ελληνικό εγχείρημα κάπου στην Ξάνθη αν θυμάμαι καλά, τα δικαιώματα χρήσης της πατέντας και άλλα τέτοια!

    Χαιρετώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #125
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    καβαλα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Kατά προτίμηση τα Ευρωπαϊκά και όχι τα Κινέζικα που κυκλοφορούν ευρέος στο εμπόριο.

    Στο http://www.infraredpower.gr θα βρείτε λεπτομέρειες και για τα Κινέζικα ( με κωδικούς IR infraredpower ) και για τα Ευρωπαϊκά ( ECOLINE - INTECH ).

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #126
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Ρε συ Γιώργο τελικά πουλάς σώματα? Ναι η όχι?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #127
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    καβαλα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Εγω οχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #128
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Μια πληροφορία που μόλις έμαθα.
    Για αποκοπείς από το δίκτυο θέρμανσης (με 50%+ της γενικής συνέλευσης) και να μην πληρώνεις το ~30% του παγίου, ΔΕΝ θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ως θέρμανση κλιματιστικά και υπέρυθρης. Χρειάζεται μια πιο "μόνιμη" εγκατάσταση θέρμανσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #129
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια πληροφορία που μόλις έμαθα.
    Για αποκοπείς από το δίκτυο θέρμανσης (με 50%+ της γενικής συνέλευσης) και να μην πληρώνεις το ~30% του παγίου, ΔΕΝ θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις ως θέρμανση κλιματιστικά και υπέρυθρης. Χρειάζεται μια πιο "μόνιμη" εγκατάσταση θέρμανσης.
    Αυτό πρέπει να είναι σωστό.

    Αν η υπόλοιπη πολυκατοικία χρησιμοποιεί την κεντρική θέρμανση, το δικό σου διαμέρισμα θερμαίνεται από τα διπλανά και από τον κοινόχρηστο χώρο. Τυπικά ΔΕΝ μπορείς να εξαιρεθείς. Περίπτωση εξαίρεσης θα δινόταν για ένα κλειστό διαμέρισμα (ακατοίκητο) θεωρώντας το ως μικρή θερμική υστέρηση εφόσον και τα παράθυρά του είναι κλειστά.

    Η περίπτωση να τους πεις "εγώ συμμετέχω στην θέρμανση του κτηρίου με ιδία μέσα (λ.χ. 10x σόμπες) δε νομίζω να ισχύει γιατί δεν είναι εύκολο να ελεγχθεί η ±συμμετοχή του στην κοινόχρηστη θέρμανση.

    Η πιθανότερη λύση για τις πολυκατοικίες θα είναι "ΔΕΝ ανάβουμε καλοριφέρ, ο καθένας ας βρει την λύση του!".
    gV

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #130
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό πρέπει να είναι σωστό.

    Αν η υπόλοιπη πολυκατοικία χρησιμοποιεί την κεντρική θέρμανση, το δικό σου διαμέρισμα θερμαίνεται από τα διπλανά και από τον κοινόχρηστο χώρο. Τυπικά ΔΕΝ μπορείς να εξαιρεθείς. Περίπτωση εξαίρεσης θα δινόταν για ένα κλειστό διαμέρισμα (ακατοίκητο) θεωρώντας το ως μικρή θερμική υστέρηση εφόσον και τα παράθυρά του είναι κλειστά.

    Η περίπτωση να τους πεις "εγώ συμμετέχω στην θέρμανση του κτηρίου με ιδία μέσα (λ.χ. 10x σόμπες) δε νομίζω να ισχύει γιατί δεν είναι εύκολο να ελεγχθεί η ±συμμετοχή του στην κοινόχρηστη θέρμανση.

    Η πιθανότερη λύση για τις πολυκατοικίες θα είναι "ΔΕΝ ανάβουμε καλοριφέρ, ο καθένας ας βρει την λύση του!".
    gV
    Μάλλον δεν έγινα σαφής: Μπορείς να αποκοπείς από την κεντρική θέρμανση χωρίς να πληρώνεις το πάγιο θέρμανσης (βάση νόμου), με πλειοψηφία της γενικής συνέλευσης, εφόσον θα εγκαταστήσεις μόνιμο αυτόνομο σύστημα θέρμανσης, όπως φυσικό αέριο, αντλία θερμότητας, τζακολέβητα κτλ. Η θέρμανση με κλιματιστικό και υπέρυθρα πάνελ ΔΕΝ θεωρούνται μόνινες λύσεις θέρμανσης.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΠΕΤΡΟΣ Κ. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (27-06-12)

Σελίδα 13 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 3 11 12 13 14 15 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απορειες για θερμανση
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:40
  2. Τι λετε για θερμανση με υγραεριο.
    By antiprosopos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:18
  3. προβλημα με κεντρικη θερμανση
    By Sky in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 22:53
  4. θερμανση με ρευμα συνεχες
    By giannis.serres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-12, 19:19
  5. ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΠΟΡΕΙΟΥ
    By aze in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-11, 22:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας