Σελίδα 15 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 17 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 141 έως 150 από 225

Θέμα: ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

  1. #141
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    πετρο
    επειδη και εγω ψαχνωμαι λιγο με τα παγια.
    σε ποιο σημειο του νομου (85 νομιζω ειναι)
    λεει οτι το παγιο ειναι τοσο (αν θυμαμαι καλα αναφερει για παγιο) 25 ή 30%.
    αναφερεται στο καταστατικο; βγαινει απο το fi*ei ;
    Ναι, ουσιαστικά το πάγιο είναι το γινόμενο fi*ei. Δεν αναφέρεται σε κανένα καταστατικό. Βγαίνει από την μελέτη θερμονόμωσης.
    Αν δεις τον τύπο, αν κάποιος δεν έχει καθόλου ώρες θέρμανσης, του μένει να πληρώσει ποσοστό όσο είναι το γινόμενο fi*ei.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #142
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι, ουσιαστικά το πάγιο είναι το γινόμενο fi*ei. Δεν αναφέρεται σε κανένα καταστατικό. Βγαίνει από την μελέτη θερμονόμωσης.
    Αν δεις τον τύπο, αν κάποιος δεν έχει καθόλου ώρες θέρμανσης, του μένει να πληρώσει ποσοστό όσο είναι το γινόμενο fi*ei.
    Σε εμενα τα υπολογιζουν ως εξης . fi*ei* συνολικο πετρελαιο και βγαινει ενα ποσο της ταξης του 30% (αυτο ομως δεν κερω αν ειναι σωστο ,οπως επισης και δεν αναφερεται στο νομο).ΕΙναι σωστο??
    μετα το υπολοιπο 70% το υπολογιζουν με τον συγκεκριμενο τυπο.

    Ετσι πρεπει να γινεται??
    εχω καταλαβει οτι ο νομος λεει.
    βαλε κατω τον τυπο και οτι βγει στον καθενα πληρωνει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #143
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε εμενα τα υπολογιζουν ως εξης . fi*ei* συνολικο πετρελαιο και βγαινει ενα ποσο της ταξης του 30% (αυτο ομως δεν κερω αν ειναι σωστο ,οπως επισης και δεν αναφερεται στο νομο).ΕΙναι σωστο??
    μετα το υπολοιπο 70% το υπολογιζουν με τον συγκεκριμενο τυπο.

    Ετσι πρεπει να γινεται??
    εχω καταλαβει οτι ο νομος λεει.
    βαλε κατω τον τυπο και οτι βγει στον καθενα πληρωνει.
    Ο νόμος απλά αναφέρει τον τύπο που υπολογίζονται οι δαπάνες θέρμανσης. Εκ των πραγμάτων αν οι ώρες σου είναι 0, τότε ουσιαστικά σύμφωνα πάντα με τον τύπο, πληρώνεις το γινόμενο που αναφέρεις. Αυτό δεν το αναφέρει πουθενα ως "πάγιο". Απλά έτσι έχει "βαφτιστεί" επειδή απλά το πληρώνεις είτε κάψεις είτε όχι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #144
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΠΕΤΡΟΣ Κ. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο νόμος απλά αναφέρει τον τύπο που υπολογίζονται οι δαπάνες θέρμανσης. Εκ των πραγμάτων αν οι ώρες σου είναι 0, τότε ουσιαστικά σύμφωνα πάντα με τον τύπο, πληρώνεις το γινόμενο που αναφέρεις. Αυτό δεν το αναφέρει πουθενα ως "πάγιο". Απλά έτσι έχει "βαφτιστεί" επειδή απλά το πληρώνεις είτε κάψεις είτε όχι.
    αρα μου λες λαθος υπολογιζουνε fi*ei .Επρεπε μονο να χρησιμοποιουνε τον τυπο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #145
    Μέλος
    Εγγραφή
    Sep 2004
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
    Μηνύματα
    663

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    αρα μου λες λαθος υπολογιζουνε fi*ei .Επρεπε μονο να χρησιμοποιουνε τον τυπο.
    Ο τύπος είναι fi x ei + Ωi x ei / Σ (Ω i x ei ) x {1 – Σ (fi x ei ), αρα αν οι ώρες Ωi είναι μηδέν, το δεύτερο μέρος (κόκκινο) της εξίσωσης είναι 0 και μένει μόνο το γινόμενο fi*ei (πράσινο)
    Αρα είναι το ίδιο αυτο που λες.

    Δες εδώ αναλυτικά εναν υπολογισμό αυτόνομης θέρμανσης:
    http://www.toktirio.gr/index.php?opt...kiwn&Itemid=44

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ΠΕΤΡΟΣ Κ. : 28-06-12 στις 12:41

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον ΠΕΤΡΟΣ Κ. για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    GeorgeVita (28-06-12)

  7. #146
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    καβαλα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    υπάρχει προεδρικό διάταγμα το 1985 που ακυρώνει το 30% για τα κοινόχρηστα θέρμανσης τον περισσότερον πολυκατοικιών
    δεν ξέρω πως μπορώ να το επισύναψε το pdf.
    θα το βγάλω στο αυτές της μέρες.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 21-01-13 στις 11:23

  8. #147
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jun 2010
    Περιοχή
    κέρκυρα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Κ Θάνο και εγω σκέφτομαι να πάρω υπερυθρη για τον παπου για το παιδί το ψάχνω ακόμα λιγη βοηθεια βρε παιδιά .!!!!!!!!!!!!!!!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ts0gl1s Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε Δημήτρη υπάρχουν θερμοστάτες πρίζας μόλις πιάσει την θερμοκρασία κλίνει η επαφή και δεν λειτουργεί το σώμα τα εμπορεύεται ένας φίλος Κατερίνη και έχουν καλή απόδοση έχω βάλει στο σπίτι του παππού μου που είχε μεγάλο πρόβλημα υγρασίας και μειώθηκε εσθήτα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #148
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Εγώ προσωπικά έχω σιχαθεί να διαβάζω σε φόρουμ όπου μιλάνε κατα βάση επιστήμονες που υποστηρίζουν απλά πράγματα όπως ότι 1+1=2, κάποια ποστ από πωλητές που θέλουν να μας πείσουν ότι 1+1=5 με κάποιο μαγικό τρόπο. Έχετε ξεφύγει και οι πωλητές πάνελ υπερύθρων και οι πωλητές συσκευών που κάνουν "εξοικονόμηση ενέργειας" και ένα σωρό άλλοι. Μη προσπαθείτε τσάμπα. Ο μόνος λόγος που σας παίρνει είναι γιατί είμαστε Ελλάδα και η Παιδεία έχει πάει περίπατο εδώ και πολλά χρόνια οπότε κατά βάση έχετε να κάνετε με αγράμματο κόσμο που δεν μπορεί να καταλάβει απλά πράγματα οπότε και σας παίρνει να κοροϊδεύετε. Φυσικά δεν υπάρχει και κανένας απολύτως έλεγχος ώστε να προστατεύονται οι καταναλωτές. Είναι δυνατόν να λέει κάποιος ότι το πάνελ υπερύθρων που πουλά κάνει περισσότερη οικονομία από ένα air condition και να μη τον έχει μαζέψει κανείς; Δηλαδή το παλιό μου κλιματιστικό που καίει 800 watt και βάζει στο χώρο γύρω στα 2000 watt μας λέει ότι αποδίδει λιγότερο από το πάνελ του που απλά μετατρέπει την ηλεκτρική σε θερμική; Όσο μαγικά και να χρησιμοποιηθούν αυτά τα 800 watt που θα κάψει το πάνελ του δε παύουν να είναι 800 watt! Εκτός αν τα πάνελ του δημιουργούν ενέργεια από το μηδέν με κάποιο περίεργο τρόπο! Μηχανολόγος δεν είμαι αλλά σπουδάζω ηλεκτρολόγος (δεν έχει και ιδιαίτερη σχέση με το αντικείμενο η επιστήμη αυτή) και αυτά μου φαίνονται τουλάχιστον αστεία και δε χρειάζεται καν να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις μηχανικού που έχω. Απλές γνώσεις λυκείου χρειάζονται. Αυτά που διάβασα είναι πέραν κάθε λογικής.

    2 Not allowed! Not allowed!

  10. #149
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.777

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από babylonx Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ προσωπικά έχω σιχαθεί να διαβάζω σε φόρουμ όπου μιλάνε κατα βάση επιστήμονες που υποστηρίζουν απλά πράγματα όπως ότι 1+1=2, κάποια ποστ από πωλητές που θέλουν να μας πείσουν ότι 1+1=5 με κάποιο μαγικό τρόπο. Έχετε ξεφύγει και οι πωλητές πάνελ υπερύθρων και οι πωλητές συσκευών που κάνουν "εξοικονόμηση ενέργειας" και ένα σωρό άλλοι. Μη προσπαθείτε τσάμπα. Ο μόνος λόγος που σας παίρνει είναι γιατί είμαστε Ελλάδα και η Παιδεία έχει πάει περίπατο εδώ και πολλά χρόνια οπότε κατά βάση έχετε να κάνετε με αγράμματο κόσμο που δεν μπορεί να καταλάβει απλά πράγματα οπότε και σας παίρνει να κοροϊδεύετε. Φυσικά δεν υπάρχει και κανένας απολύτως έλεγχος ώστε να προστατεύονται οι καταναλωτές. Είναι δυνατόν να λέει κάποιος ότι το πάνελ υπερύθρων που πουλά κάνει περισσότερη οικονομία από ένα air condition και να μη τον έχει μαζέψει κανείς; Δηλαδή το παλιό μου κλιματιστικό που καίει 800 watt και βάζει στο χώρο γύρω στα 2000 watt μας λέει ότι αποδίδει λιγότερο από το πάνελ του που απλά μετατρέπει την ηλεκτρική σε θερμική; Όσο μαγικά και να χρησιμοποιηθούν αυτά τα 800 watt που θα κάψει το πάνελ του δε παύουν να είναι 800 watt! Εκτός αν τα πάνελ του δημιουργούν ενέργεια από το μηδέν με κάποιο περίεργο τρόπο! Μηχανολόγος δεν είμαι αλλά σπουδάζω ηλεκτρολόγος (δεν έχει και ιδιαίτερη σχέση με το αντικείμενο η επιστήμη αυτή) και αυτά μου φαίνονται τουλάχιστον αστεία και δε χρειάζεται καν να χρησιμοποιήσω τις γνώσεις μηχανικού που έχω. Απλές γνώσεις λυκείου χρειάζονται. Αυτά που διάβασα είναι πέραν κάθε λογικής.

    συμφωνω.
    θελω να μου λυσεις μια απορια που εχω.Εσυ εχεις ενα aircondition(αντλια θερμοτητας) που καιει 1 αποδιδει 4,σωστα?
    Μια αντλια θερμοτητας για ενα σπιτι 100τμ κανει 6 με 7000€.στο περιπου.
    σωστα?

    Γιατι τοτε υπαρχουν ανθρωποι που επενδυουν στην γεωθερμια??(μιλαω για αυτην την γεωθερμια ή οπως θελετα να την ονομασετε που εκμεταλευεται την σταθερη θερμοκρασια χειμωνα καλοκαιρι ~18 βαθμων)
    με κοστος τουλαχιστον 20000€ για ενα σπιτι??
    τι κερδος θα εχουν ?αφου μια απλη αντλια θερμοτητας ειναι 1/4 τοτε με γεωθερμια που θα παει??

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #150
    Μέλος Το avatar του χρήστη antonis_p
    Όνομα
    Αντώνης
    Εγγραφή
    Nov 2005
    Περιοχή
    KM18VB
    Μηνύματα
    3.741

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    συμφωνω.
    θελω να μου λυσεις μια απορια που εχω.Εσυ εχεις ενα aircondition(αντλια θερμοτητας) που καιει 1 αποδιδει 4,σωστα?
    Μια αντλια θερμοτητας για ενα σπιτι 100τμ κανει 6 με 7000€.στο περιπου.
    σωστα?

    Γιατι τοτε υπαρχουν ανθρωποι που επενδυουν στην γεωθερμια??(μιλαω για αυτην την γεωθερμια ή οπως θελετα να την ονομασετε που εκμεταλευεται την σταθερη θερμοκρασια χειμωνα καλοκαιρι ~18 βαθμων)
    με κοστος τουλαχιστον 20000€ για ενα σπιτι??
    τι κερδος θα εχουν ?αφου μια απλη αντλια θερμοτητας ειναι 1/4 τοτε με γεωθερμια που θα παει??
    Η γεωθερμία απαιτεί ελεύθερο χώρο σε γη και τεχνογνωσία. Σε άλλες χώρες είναι πολύ διαδεδομένη (Επέστρεψα από Γερμανία όπου είχα και αυτή την συζήτηση, είναι ικανοποιητικά διαδεδομένη σε μονοκατοικίες) . Τα κλιματιστικά απαιτούν ελάχιστο χρόνο για την τοποθέτηση, περισσότερο ρεύμα κατά την λειτουργία και τεχνογνωσία η οποία υπάρχει για την τοποθέτηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 15 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 5 13 14 15 16 17 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απορειες για θερμανση
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 23:40
  2. Τι λετε για θερμανση με υγραεριο.
    By antiprosopos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 23:18
  3. προβλημα με κεντρικη θερμανση
    By Sky in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 23:53
  4. θερμανση με ρευμα συνεχες
    By giannis.serres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-12, 20:19
  5. ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΠΟΡΕΙΟΥ
    By aze in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-11, 23:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας