Σελίδα 20 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 191 έως 200 από 225

Θέμα: ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

  1. #191
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Δηλαδή Βασίλη μας λες πως το σπίτι σου όπως το περιέγραψες με 12 βαθμούς θερμοκρασιακή διαφορά συν τα κέρδη από τον ήλιο έχει 650W απώλειες.
    Και αυτό είναι δυνατόν να συμβεί σε μια κατασκευή αλλά όχι γιατί οι υπέρηθρες αγνοούν τους νόμους τις φύσης, εκτός και αν εδώ μιλάμε ότι κάποιοι μπορούν να πάρουν νόμπελ φυσικής αντί να προσπαθούν να πουλήσουν με τεχνάσματα στην μικρή μας αγορά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #192
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης Κάτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Πέραμα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή Βασίλη μας λες πως το σπίτι σου όπως το περιέγραψες με 12 βαθμούς θερμοκρασιακή διαφορά συν τα κέρδη από τον ήλιο έχει 650W απώλειες.
    Και αυτό είναι δυνατόν να συμβεί σε μια κατασκευή αλλά όχι γιατί οι υπέρηθρες αγνοούν τους νόμους τις φύσης, εκτός και αν εδώ μιλάμε ότι κάποιοι μπορούν να πάρουν νόμπελ φυσικής αντί να προσπαθούν να πουλήσουν με τεχνάσματα στην μικρή μας αγορά...
    Καλημέρα Χρήστο,
    Στέλνω μία κάτοψη από το διαμέρισμα για να γίνει κατανοητός ο χώρος. Το πάνελ βρίσκεται στο καθιστικό. Όλη η νότια πλευρά έχει τζαμαρία, σχεδόν από τη μία άκρη ως την άλλη (στην τραπεζαρία φαίνεται ότι υπάρχει τοίχος αλλά υπάρχει μία μεγάλη τζαμαρία). Οι τοίχοι είναι διπλοί με μόνωση και τα τζάμια είναι διπλά τυπικά από αλουμίνιο. Σε μία ηλιόλουστη μέρα δεν χρειάζεται σχεδόν καθόλου θέρμανση μέχρι νωρίς το απόγευμα, γιατί φτάνει πολύ εύκολα τους 22 βαθμούς, ενώ μόλις πέφτει ο ήλιος κλείνω όλα τα ρολά και τα παντζούρια για να μειωθούν οι απώλειες. Οι απώλειες θερμότητας από τη λειτουργία της κουζίνας, συνεισφέρουν επίσης στη θέρμανση του χώρου. Από τις 20:00 με 8:00 δουλεύουν επίσης οι σόμπες αλογόνου στα υπνοδωμάτια (400 ή 800 Watt σε συνεχόμενη λειτουργία ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία για την κρεβατοκάμαρα και 1000 Watt με θερμοστάτη στο παιδικό). 21,5 με 22 βαθμούς διατηρώ στον θερμοστάτη Θ1 που βρίσκεται απέναντι από το πάνελ, 19-20 βάθμούς έχω στον Θ2 που απλά είναι ενδεικτικός (δεν ελέγχει τίποτα), ενώ ο Θ3 είναι ρυθμισμένος στους 21 αλλά μόνο το βράδυ. Θα ήμουν ευτυχισμένος αν μόνο με 650Watt ζέσταινα όλο το σπίτι. Από τους υπολογισμούς που έχω κάνει για τον Ιανουάριο έχω μία μέση ημερήσια κατανάλωση γύρω στις 22,5 Kwh μόνο για θέρμανση. Ευτυχώς που έχω και νυχτερινό ρεύμα γιατί αλλοιώς για 1 μήνα μόνο για θέρμανση θα πλήρωνα 700*0,2 €/KWh = 140 €. Ελπίζω ότι θα μου κοστίσει γύρω στα 100-110 €.
    Οι υπολογισμοί μου σχετικά με τη χρέωση της KWh βρίσκονται στον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.dupline.gr/katanalosi_reumatos.php (όλες οι παρατηρήσεις για λάθη ή βελτιώσεις είναι ευπρόσδεκτες).infraredexample.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    SMART AUTOMATION - ΚΑΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Αντιπρόσωπος του Dupline bus & Smart House System στην Ελλάδα
    www.dupline.gr

  3. #193
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    καβαλα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oldhag Εμφάνιση μηνυμάτων
    λοιπον
    θα αναφερω την δικη μου εμπειρια
    δοκιμασα το καλυτερο γερμανικο πανελ 900w σε 25 τμ και δεν απεδωσε τιποτα
    Γερμανικό είναι σίγουρα ? αν θέλεις πες μου την μάρκα του.
    Και κανονικά κανένα πάνελ 900watt δεν μπορεί να καλύψει 25 τμ. ούτε καν τα DYNATHERM που είναι και πανάκριβα (850+ΦΠΑ) και θεωρούνται από τα κορυφαία πάνελ κατά την γνώμη μου πάντα.
    Στην καλλίτερη περίπτωση να το υπολογιστής 40-45 watt το τετραγωνικό αν το σπίτι σου έχει μόνωσης πολύ καλές.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #194
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katrismilos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα Χρήστο,
    Στέλνω μία κάτοψη από το διαμέρισμα για να γίνει κατανοητός ο χώρος. Το πάνελ βρίσκεται στο καθιστικό. Όλη η νότια πλευρά έχει τζαμαρία, σχεδόν από τη μία άκρη ως την άλλη (στην τραπεζαρία φαίνεται ότι υπάρχει τοίχος αλλά υπάρχει μία μεγάλη τζαμαρία). Οι τοίχοι είναι διπλοί με μόνωση και τα τζάμια είναι διπλά τυπικά από αλουμίνιο. Σε μία ηλιόλουστη μέρα δεν χρειάζεται σχεδόν καθόλου θέρμανση μέχρι νωρίς το απόγευμα, γιατί φτάνει πολύ εύκολα τους 22 βαθμούς, ενώ μόλις πέφτει ο ήλιος κλείνω όλα τα ρολά και τα παντζούρια για να μειωθούν οι απώλειες. Οι απώλειες θερμότητας από τη λειτουργία της κουζίνας, συνεισφέρουν επίσης στη θέρμανση του χώρου. Από τις 20:00 με 8:00 δουλεύουν επίσης οι σόμπες αλογόνου στα υπνοδωμάτια (400 ή 800 Watt σε συνεχόμενη λειτουργία ανάλογα με την εξωτερική θερμοκρασία για την κρεβατοκάμαρα και 1000 Watt με θερμοστάτη στο παιδικό). 21,5 με 22 βαθμούς διατηρώ στον θερμοστάτη Θ1 που βρίσκεται απέναντι από το πάνελ, 19-20 βάθμούς έχω στον Θ2 που απλά είναι ενδεικτικός (δεν ελέγχει τίποτα), ενώ ο Θ3 είναι ρυθμισμένος στους 21 αλλά μόνο το βράδυ. Θα ήμουν ευτυχισμένος αν μόνο με 650Watt ζέσταινα όλο το σπίτι. Από τους υπολογισμούς που έχω κάνει για τον Ιανουάριο έχω μία μέση ημερήσια κατανάλωση γύρω στις 22,5 Kwh μόνο για θέρμανση. Ευτυχώς που έχω και νυχτερινό ρεύμα γιατί αλλοιώς για 1 μήνα μόνο για θέρμανση θα πλήρωνα 700*0,2 €/KWh = 140 €. Ελπίζω ότι θα μου κοστίσει γύρω στα 100-110 €.
    Οι υπολογισμοί μου σχετικά με τη χρέωση της KWh βρίσκονται στον ακόλουθο σύνδεσμο: http://www.dupline.gr/katanalosi_reumatos.php (όλες οι παρατηρήσεις για λάθη ή βελτιώσεις είναι ευπρόσδεκτες).infraredexample.jpg

    Απο οτι βλεπω το καθιστικο ειναι σε ενα εξωτερικο τοιχο χωστο σε μπαλκονι και επισης συνορευει με τα λοιπα δωματια του σπιτιου.
    Δεν μου καθονται καλα τα εξης ,αν μπορεις να τα αναλυσεις λιγο.πριν τι μεθοδο θερμανσης χρησιμοποιουσες και με τι κοστος?
    Αν δεν αναψεις καθολου θερμανση με τον χειμωνα που εχουμε φετος (εισαι και γειτονακι) πεφτει η θερμοκρασια στο σπιτι κατω απο 18??
    Για να φτανει 22 με κλειστα παραθυρα και ηλιο μια μερα τοτε η μονωση ειναι για κλαματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #195
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Σε πολύ παρόμοια κατασκευή αλλά σε χειρότερη θέση, στη Θεσσαλονίκη, στον τελευταίο όροφο, να το δέρνει ο αέρας επάνω και πίσω, αν δεν άναβα τα καλοριφέρ καθόλου, θα έπρεπε να προσπαθήσω πολύ να πέσει κάτω από 18. Και φυσικά ημέρες με 12+ έξω ήταν απλά αδύνατο να συμβεί. Για να έχω 22+ σε εκείνο το σπίτι έκαιγα 3.5 κυβικά αέριο τις κανονικά κρύες μέρες για εδώ. Αλλά μπορούσα να κάψω από 2 έως 5.5 κυβικά ανά ημέρα όταν είχε έξω 0.

    Σε όλα αυτά βοηθούσε η τζαμαρία νότια και τα κλειστά πίσω πατζούρια το βράδυ. Αυτά απλά για να κάνουν όσοι θέλουν υπολογισμούς και συγκρίσεις.
    Αλλά εγώ επειμένω πως όσο και να θέλουν μερικοί να μας πείσουν, αυτά τα πράγματα δεν κάνουν κάτι περισσότερο από ένα αερόθερμο, μακροσκοπικά, αλλά σε υπερπολλαπλάσια τιμή.

    Εσύ Βασίλη τουλάχιστον φένεσαι ποιό συγκροτιμένος και ψύχραιμος από κάποιους άλλους, που μόνο μέ κάκιστη ρητορική και παρουσίαση της πλάκας προσπαθούν να ψαρέψουν γιαγιάδες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #196
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης Κάτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Πέραμα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο οτι βλεπω το καθιστικο ειναι σε ενα εξωτερικο τοιχο χωστο σε μπαλκονι και επισης συνορευει με τα λοιπα δωματια του σπιτιου.
    Δεν μου καθονται καλα τα εξης ,αν μπορεις να τα αναλυσεις λιγο.πριν τι μεθοδο θερμανσης χρησιμοποιουσες και με τι κοστος?
    Αν δεν αναψεις καθολου θερμανση με τον χειμωνα που εχουμε φετος (εισαι και γειτονακι) πεφτει η θερμοκρασια στο σπιτι κατω απο 18??
    Για να φτανει 22 με κλειστα παραθυρα και ηλιο μια μερα τοτε η μονωση ειναι για κλαματα.
    Επειδή τυγχάνει να είμαι και διαχειριστής έχω όλα τα στοιχεία:
    Το 2011 χρησιμοποιούσαμε σχεδόν αποκλειστικά πετρέλαιο και αμελητέα το κλιματιστικό. Οι τιμές που ακολουθούν είναι το κόστος πετρελαίου + κόστος για απώλειες (για 4ο όροφο).
    Ιανουάριος: 45 ώρες (109 ευρώ) / Φεβρουάριος: 65 ώρες (167 ευρώ) / Μάρτιος: 46 ώρες (110 ευρώ)

    Το 2012 κυρίως κλιματιστικό (INVERTER TOYOTOMI TAN TAG A53IV 18000 btu στη θέρμανση) με λειτουργία στο μειωμένο τιμολόγιο (15:30 - 17:00 και 02:00-08:00), το σομπάκι αλογόνου στο παιδικό 500 ή 1000 Watt (πάλι στο μειωμένο) και πετρέλαιο: Ιανουάριος: 33 ώρες (74 ευρώ), Φεβρουάριος: 26 ώρες (68 ευρώ), Μάρτιος: 20 ώρες (57 ευρώ).
    Αν θυμάμαι καλά το κλιματιστικό καίει κατά μέσο όρο 1KWh για να πιάσει μια καλή θερμοκρασία.

    Το Δεκέμβρη του 2012 αποκλειστικά το κλιματιστικό και 2 σόμπες αλογόνου. Από το Γενάρη του 2013 έως τώρα, αποκλειστικά 1 πάνελ και 2 σόμπες αλογόνου.

    Άλλο χρήσιμο στοιχείο. Σε απουσία 8 ημερών (αυτά τα Χριστούγεννα μέχρι τις 2 Ιανουαρίου) το διαμέρισμα ήταν τελείως κλειστό και είχε 16 βαθμούς. Η νυχτερινή εξωτερική θερμοκρασία αν θυμάμαι καλά ήταν 7-8 βαθμούς.
    Όταν λέω κλειστά παράθυρα εννοώ να αφήνεις τον ήλιο να μπαίνει μέσα.
    Δυστυχώς δεν μπορώ να κλείσω να κλείσω τη θέρμανση για να δω πόσο θα πέσει η θερμοκρασία (έχω και 2 μικρά παιδιά).
    Αυτά τα στοιχεία έχω διαθέσιμα αν σε βοηθούν.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SMART AUTOMATION - ΚΑΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Αντιπρόσωπος του Dupline bus & Smart House System στην Ελλάδα
    www.dupline.gr

  7. #197
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    Μαλλον πρεπει νε ερθετε σπιτι μου.σε τρεις μερες πιανει την εξωτερικη θερμοκρασια.
    Σε αυτο βεβαια συμβαλει κσι η συμβια μου,με τις ριμαδοτεντες που δεν αφηνουν λιγο τον ηλιο να σκασει στον τοιχο και που δεν κλεινουμε λιγο τς πατζουρια(αμελητεο αλλα καλο).
    Προπερσι γυρισα σπιτι και βρηκα 12 βαθμους με εξω 6-8.
    Παντως Βασιλη αν θες την γνωμη μου δουλευε το inverter.πιο οικονομικο απο το πανελ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #198
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης Κάτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Πέραμα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαλλον πρεπει νε ερθετε σπιτι μου.σε τρεις μερες πιανει την εξωτερικη θερμοκρασια.
    Σε αυτο βεβαια συμβαλει κσι η συμβια μου,με τις ριμαδοτεντες που δεν αφηνουν λιγο τον ηλιο να σκασει στον τοιχο και που δεν κλεινουμε λιγο τς πατζουρια(αμελητεο αλλα καλο).
    Προπερσι γυρισα σπιτι και βρηκα 12 βαθμους με εξω 6-8.
    Παντως Βασιλη αν θες την γνωμη μου δουλευε το inverter.πιο οικονομικο απο το πανελ.
    Δεν διαφωνώ για τη χρήση του inverter. Ακόμα δεν έχω βγάλει συμπέρασμα τι είναι πιο οικονομικό όσον αφορά την ηλεκτρική κατανάλωση. Αν στην τελική αποδειχθεί ότι είναι ίδιο ή ελαφρώς πιο αποδοτικό το inverter, θα προτιμήσω την μεικτή λύση:
    Κλιματιστικό για γρήγορη θέρμανση του χώρου και πάνελ για την αθόρυβη λειτουργία (ύπνο, διάβασμα) και για την ομοίομορφη θερμοκρασία.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SMART AUTOMATION - ΚΑΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Αντιπρόσωπος του Dupline bus & Smart House System στην Ελλάδα
    www.dupline.gr

  9. #199
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης Κάτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Πέραμα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε πολύ παρόμοια κατασκευή αλλά σε χειρότερη θέση, στη Θεσσαλονίκη, στον τελευταίο όροφο, να το δέρνει ο αέρας επάνω και πίσω, αν δεν άναβα τα καλοριφέρ καθόλου, θα έπρεπε να προσπαθήσω πολύ να πέσει κάτω από 18. Και φυσικά ημέρες με 12+ έξω ήταν απλά αδύνατο να συμβεί. Για να έχω 22+ σε εκείνο το σπίτι έκαιγα 3.5 κυβικά αέριο τις κανονικά κρύες μέρες για εδώ. Αλλά μπορούσα να κάψω από 2 έως 5.5 κυβικά ανά ημέρα όταν είχε έξω 0.

    Σε όλα αυτά βοηθούσε η τζαμαρία νότια και τα κλειστά πίσω πατζούρια το βράδυ. Αυτά απλά για να κάνουν όσοι θέλουν υπολογισμούς και συγκρίσεις.
    Αλλά εγώ επειμένω πως όσο και να θέλουν μερικοί να μας πείσουν, αυτά τα πράγματα δεν κάνουν κάτι περισσότερο από ένα αερόθερμο, μακροσκοπικά, αλλά σε υπερπολλαπλάσια τιμή.

    Εσύ Βασίλη τουλάχιστον φένεσαι ποιό συγκροτιμένος και ψύχραιμος από κάποιους άλλους, που μόνο μέ κάκιστη ρητορική και παρουσίαση της πλάκας προσπαθούν να ψαρέψουν γιαγιάδες...
    Όσον αφορά το υγραέριο ψηφίζω δαγκωτό. Με είχαν φιλοξενήσει πέρυσι στην Κάτω Τούμπα σε ένα παλιό διαμέρισμα 1ου ορόφου, με αυτές τις μικρές εξωτερικές μονάδες που συνδέονται με τα σώματα και έπαθα. Τρομερή ζέστη και ελάχιστο κόστος.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SMART AUTOMATION - ΚΑΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Αντιπρόσωπος του Dupline bus & Smart House System στην Ελλάδα
    www.dupline.gr

  10. #200
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Τώρα όμως όλο και ανεβαίνει όσο ναναι. Και αφού είπαμε για αέριο κάτι σχετικό. Η πλειοψηφία των ελληνικών διαμερισμάτων δεν χρειάζεται τόσο "μεγάλο" λέβητα όσο αυτοί που κυκλοφορούν και είναι 20-22kw. Θα έκαναν τι δουλειά και σε μισή ισχύ. Που σημαίνει έστω και σε μικρό βαθμό λειγότερες απώλειες, μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, μικρή διαφορά στην τιμή αγοράς. Γιατί να μην τα κερδίζουμε? Στην αγγλία έχω δει πως υπάρχουν μικροί, έδω βάλε να έχεις...

    Επίσης πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να μάθουμε τουλάχιστον σε καινούργιες κατασκευές να τους τοποθετούμε εσωτερικά? Έχουμε ενέργεια για πέταμα? Σε άλλες χώρες που τους βάζουν μέσα είναι χαζοί? Μπα, μάλον δεν θέλουν να έχουν και ένα σώμα στο μπακλόνι!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 20 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 10 18 19 20 21 22 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απορειες για θερμανση
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:40
  2. Τι λετε για θερμανση με υγραεριο.
    By antiprosopos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:18
  3. προβλημα με κεντρικη θερμανση
    By Sky in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 22:53
  4. θερμανση με ρευμα συνεχες
    By giannis.serres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-12, 19:19
  5. ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΠΟΡΕΙΟΥ
    By aze in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-11, 22:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας