Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 11 19 20 21 22 23 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 201 έως 210 από 225

Θέμα: ΥΠΕΡΥΘΡΗ ΘΕΡΜΑΝΣΗ

  1. #201
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης Κάτρης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Πέραμα - Πειραιάς
    Μηνύματα
    19

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chris73 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα όμως όλο και ανεβαίνει όσο ναναι. Και αφού είπαμε για αέριο κάτι σχετικό. Η πλειοψηφία των ελληνικών διαμερισμάτων δεν χρειάζεται τόσο "μεγάλο" λέβητα όσο αυτοί που κυκλοφορούν και είναι 20-22kw. Θα έκαναν τι δουλειά και σε μισή ισχύ. Που σημαίνει έστω και σε μικρό βαθμό λειγότερες απώλειες, μεγαλύτερο βαθμό απόδοσης, μικρή διαφορά στην τιμή αγοράς. Γιατί να μην τα κερδίζουμε? Στην αγγλία έχω δει πως υπάρχουν μικροί, έδω βάλε να έχεις...

    Επίσης πόσα χρόνια πρέπει να περάσουν για να μάθουμε τουλάχιστον σε καινούργιες κατασκευές να τους τοποθετούμε εσωτερικά? Έχουμε ενέργεια για πέταμα? Σε άλλες χώρες που τους βάζουν μέσα είναι χαζοί? Μπα, μάλον δεν θέλουν να έχουν και ένα σώμα στο μπακλόνι!
    Απλά στο εξωτερικό δεν είναι τόσο φιλόζωοι. Υποθέτω ότι τα βάζουν εξωτερικά για να ζεσταίνονται τα περιστέρια τον χειμώνα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    SMART AUTOMATION - ΚΑΤΡΗΣ ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ
    Αντιπρόσωπος του Dupline bus & Smart House System στην Ελλάδα
    www.dupline.gr

  2. #202
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katrismilos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά στο εξωτερικό δεν είναι τόσο φιλόζωοι. Υποθέτω ότι τα βάζουν εξωτερικά για να ζεσταίνονται τα περιστέρια τον χειμώνα.
    Να υποθεσω εκει οτι δεν εχουν εταιριες ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ απο την ΔΕΦΑ να στελνουν τον αλβανο να τραβαει γραμμες φυσικου αεριου???
    στο σπιτι σου μεσα??
    Και να ζηταει εξτρα τα συστηματα προστασιας?? οταν απαιτουνται?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #203
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υποθεσω εκει οτι δεν εχουν εταιριες ΕΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ απο την ΔΕΦΑ να στελνουν τον αλβανο να τραβαει γραμμες φυσικου αεριου???
    στο σπιτι σου μεσα??
    Και να ζηταει εξτρα τα συστηματα προστασιας?? οταν απαιτουνται?
    Μακάρι ο κάθε αλβανός να ήταν το πρόβλημα. Το μεγάλο πρόβλημα το έχουμε οι ελληνάρες-επιχειρηματιάρες. Αφού το πιάσαμε ας επεκταθούμε και σε άλλη μια παράμετρο.

    Είχαμε κεντρική με αέριο και λόγο στάσης πληρωμώνέίπαμε όποιος θέλει κάνει ατομικό. Ο συλλέκτης είναι έξω από την πόρτα και ο ατομικός μπήκε σε μπαλκόνι που είναι σε εντελώς άσχετο σημείο. Για να γίνει σωστά η δουλειά έπρεπε να γεμίσει ο τόπος σωλήνες σε ένα καινούργιο σπίτι, ή μπορείς να κάνεις το άλλο ανάλογα με την κατάσταση να συμβιβαστείς με λιγότερες σωλήνες μπαίνοντας σε ένα σώμα με κίνδυνο να μην δουλεύει σωστά το σύστημα και τα ποιό απομακρυσμένα σώματα να μην θερμαίνονται σωστά, αλλά και κινδύνους ατμοποίησης στον κυκλοφορητή από το ζόρι ακόμη και καταστροφής του (φαινόμαινο σπηλαίωσης).

    Αυτό αποφάσισα να κάνω με δικό μου ρίσκο αλλά πρώτα περίμενα να δω τι θα μου λένε οι διάφορες εταιρίες που θα ερχόταν για προσφορά κάνοντας αρχικά τον χαζό.
    Μια μεγάλη εταιρία στέλνει ένα νέαρο που προφανός ήταν η πρώτη του δουλειά και έπερνε 3.6. Μπαίνει μέσα και ούτε κοίταξε καθόλου το σπίτι, θα μπορούσε να είναι 300 τετραγωνικά και όχι 60... Αμέσως μου ανοίγει τα φυλάδια με τις προσφορές έτοιμες από το γραφείο. Βλέπεις πάνε με όλα σαν την κοκα κόλα. Μου λέει τέλεια, μπαίνουμε στο σώμα αυτό που ακριβώς από πίσω του θα είναι ο λέβητας. Του λέω ναι? θα δουλέψει? Μου λέει μα ναι! το έχουμε κάνει σε 120 τετραγωνικά σπίτι και δούλεψε τέλεια! Είπε μερικά ακόμη και μετά του λέω. Κοίταξε να δεις, προφανός δεν φταίς εσύ, έτσι σου είπανε να κάνεις, μα ούτε είδες το σπίτι, ούτε ξέρεις αν πίσω έχω 10 δωμάτια κτλ κτλ. Οι σωλήνα που πάει το σώμα στο συλλέκτη έχει καθαρή διατομή 12mm και έχουμε και πόσα μέτρα πάνε έλα κτλ κτλ (ατμοποιήσεις, παγωμένα σώματα) κτλ, κτλ Τα ξέρεις αυτά? Δεν κατηγορώ εσένα του λέω πάλι. Αυτός εκεί έβαλε την κασέτα και πάλι μου έλεγε για τα 120 τετραγωνικά. Ένταξει του λέω ευχαριστώ... Περιτό να πω πως η δική του προσφορά ήταν και η ακριβότερη ειδικά σε εργασία...

    Τελικά πήγα σε έναν που είχα σταμπαρει από την αρχή, παλιό μαγαζί και εξ όψεως μου φαινόταν σοβαρός. Του λέω έτσι και έτσι. Μου λέει δεν το έχω κάνει ποτέ από ένα σώμα, σκέψου το, αλλά αν επέιμένεις οκ με δική σου ευθύνη. Με δική μου του λέω.

    Τελικά φυσικά δεν λειτουργεί και πολύ σωστά άλλά αν δεν έχεις παιδιά σκυλιά και οι πορτές είναι ανοιχτές δεν έχει και πρόβλημα. Ατμούς μου έκανε αλλά μάλον λόγο λάθος πίεσης στο διαστολής. Φέτος φαινεται πως δουλεύει οκ.

    Καταλήγω λοιπών στο μόνιμο ερώτημα μου γιατί έχουμε τέτοιους "επαγγελματίες" εδώ σε ότι και να κάνουμε???

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #204
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    καβαλα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Επειδή ακούγονται πολλά και οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν τη είναι πως δουλεύει και από τη αποτελείται ένα πάνελ υπέρυθρης έχει ένα άρθρο που εξηγεί την Τεχνολογία της θέρμανσης υπερύθρων με απλά λόγια.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη leosedf : 10-09-13 στις 18:51 Αιτία: κανόνες

  5. #205
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kambog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ακούγονται πολλά και οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν τη είναι πως δουλεύει και από τη αποτελείται ένα πάνελ υπέρυθρης έχει ένα άρθρο ΕΔΩ που εξηγεί την Τεχνολογία της θέρμανσης υπερύθρων με απλά λόγια.
    Αυτο περισοτερο μιλαει για τα πλεονεκτηματα της υπερυθρης θερμανσης και γιατι πρεπει να βαλεις...
    δεν νομιζω να ειναι αντικειμενικο αρθρο....
    πιο πολυ για διαφημιστικο μοιαζει....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  6. #206
    Banned
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    καβαλα
    Μηνύματα
    37

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από katmadas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτο περισοτερο μιλαει για τα πλεονεκτηματα της υπερυθρης θερμανσης και γιατι πρεπει να βαλεις...
    δεν νομιζω να ειναι αντικειμενικο αρθρο....
    πιο πολυ για διαφημιστικο μοιαζει....
    Δεν θα το έλεγα διαφημιστικό,είναι καθαρά πληροφοριακό,περισσότερο για τον κόσμο που έχει πάρει πάνελ και η δεν τα δούλεψε σωστά η δεν τα πέρασε σωστά απευθύνετε που σε αυτές της περιπτώσεις δεν τους έκαναν δουλεία και είναι δυσαρεστημένοι.


    Υ.Γ.: Προς το παρών εχω το link σε αυτό το site.
    Αυτές της μέρες θα το αναρτήσει (το thermansipress.gr) και θα βγάζω εκείνο το link για να μην θεωρείτε διαφήμιση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #207
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    εμενα παντως μετα απο αυτα που λεει :
    Γιατί είναι η πιο οικονομική θέρμανση

    Της πρώτες μέρες μετά την εγκατάσταση των πάνελ θα δουλεύουν για αρκετές ώρες (10-15) μέχρι να τραβήξουν την τυχόν υγρασία από τους τοίχους και να τους ζεστάνουν (ο τοίχος μπορεί να φτάσει σε θερμοκρασία 25-28 βαθμούς περίπου),μετά άπλα θα συντηρούν τον χώρο σε σταθερή θερμοκρασία και θα δουλεύουν 2-5 ώρες το 24ωρο εκεί ξεκινάει και η πραγματική οικονομία των πάνελ.

    Αν τα κλείσουμε μέσα στον χειμώνα για 2-3 μέρες και κατέβει η θερμοκρασία σε πατώματα ,ταβάνια τοίχους θα πρέπει να ξανά δουλεύουν αρκετές μέρες για πολλές ώρες την ημέρα για να φτάσουμε πάλι στα επιθυμητά αποτελέσματα.

    Ειδικα το 2-5 ωρες(σαν να λεμε 2-10λτ την μερα) χωρις ειδικα να αναφερει καποιο τυπο σπιτιου,καποιο ειδους μονωση,καποια τετραγωνικα.Με επεισε.

    Παω να αγοαρασω 3.

    2 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

  8. #208
    Μέλος Το avatar του χρήστη SV1JRT
    Όνομα
    Σωτήριος
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Βύρωνας, Αργυρούπολη
    Μηνύματα
    3.493

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kambog Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδή ακούγονται πολλά και οι περισσότεροι δεν γνωρίζουν καν τη είναι πως δουλεύει και από τη αποτελείται ένα πάνελ υπέρυθρης έχει ένα άρθρο ΕΔΩ που εξηγεί την Τεχνολογία της θέρμανσης υπερύθρων με απλά λόγια.

    Kambog το κείμενο που παρουσίασες ειναι ΤΕΛΕΙΩΣ αστειχείωτο και εντελώς ανακριβές.
    Να σου θυμίσω οτι σε αυτό το φόρουμ συχνάζουν και μερικοί που ξέρουν δύο - τρία πράγματα παραπάνω.....
    Το κείμενο αυτό δεν στέκει απο ΚΑΜΙΑ αποψη......

    1 Not allowed! Not allowed!
    Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100008496130421
    LinkedIn: http://gr.linkedin.com/in/tzanlissotirios

    Σωτήριος Τζανλής. - SV1JRT


  9. #209
    Μέλος Το avatar του χρήστη chris73
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    370

    Προεπιλογή

    Μερικά πράγματα είναι σταθερές, πληκτικά προβλέψιμες επαναλαμβανόμενες αξίες. Μετά τα μπάνια του λαού σειρά έχει η θέρμανση κ.ο.κ...
    Τον Μάιο έχει και κάλές φράουλες για μαρμελάδα.

    5 Not allowed! Not allowed!

  10. #210
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.087

    Προεπιλογή

    Τι έγινε έρχεται χειμώνας και αρχίσαμε πάλι?
    Καταλαβαίνω ότι προσπαθείς να βγάλεις το ψωμί σου κι εσύ (άσχετα με το τι πουλάς κλπ) και ότι σε σκίζει το κράτος ΑΛΛΑ υπάρχουν κανόνες εδώ μέσα και δεν είναι αυτός τρόπος να περνάς τις διαφημίσεις σου.
    Είναι 2-3 φορά (και είσαι από τους τυχερούς) που σου διαγράφω link και το έχω επισημάνει. Στην επόμενη δεν θα υπάρχεις εδώ μέσα για να συνεχίσεις τη συζήτηση.

    1 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 21 από 23 ΠρώτηΠρώτη ... 11 19 20 21 22 23 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. απορειες για θερμανση
    By kleima in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:40
  2. Τι λετε για θερμανση με υγραεριο.
    By antiprosopos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 54
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-01-15, 22:18
  3. προβλημα με κεντρικη θερμανση
    By Sky in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-13, 22:53
  4. θερμανση με ρευμα συνεχες
    By giannis.serres in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 46
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-12-12, 19:19
  5. ΘΕΡΜΑΝΣΗ ΣΠΟΡΕΙΟΥ
    By aze in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-11, 22:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας