Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Πτυχιακή Εργασία

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή Πτυχιακή Εργασία

    Γεια σε όλους,

    παραθέτω ένα Link σε μια πτυχιακή εργασία όπου μπορείτε να βρείτε ότι σχετίζεται με τον άνεμο, την εύρεση της σωστής τοποθεσίας αλλά και την κατασκευή μιάς μικρής ανεμογενήτριας.

    Το αρχείο είναι αρκετά μεγάλο και σε PDF.


    https://www.dropbox.com/s/uwudovsspk...CE%B1.pdf?dl=0

    8 Not allowed! Not allowed!

  2. 6 μέλη ευχαρίστησαν τον windstav για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    aeolos (14-01-15), kestrel (11-12-14), matthew (10-12-14), moutoulos (15-01-15), SeAfasia (10-12-14), wideband (11-11-18)

  3. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη SeAfasia
    Όνομα
    SV3IRG Dinos
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Άργος.
    Μηνύματα
    3.363

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από windstav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σε όλους,

    παραθέτω ένα Link σε μια πτυχιακή εργασία όπου μπορείτε να βρείτε ότι σχετίζεται με τον άνεμο, την εύρεση της σωστής τοποθεσίας αλλά και την κατασκευή μιάς μικρής ανεμογενήτριας.

    Το αρχείο είναι αρκετά μεγάλο και σε PDF.


    https://www.dropbox.com/s/uwudovsspk...CE%B1.pdf?dl=0
    το ζητούμενο ποιό είναι Σταύρο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SeAfasia Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ζητούμενο ποιό είναι Σταύρο;
    Δεν υπάρχει κάποιο ζητούμενο. Νομίζω πως οι πληροφορίες που υπάρχουν στην εργασία μπορεί να είναι χρήσιμες για όσους ασχολούνται με το αντικείμενο.

    8 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον windstav για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    SeAfasia (10-12-14)

  6. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη ggr
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Oct 2006
    Περιοχή
    Παλαιο Φαληρο
    Μηνύματα
    1.287

    Προεπιλογή

    Αρκει να τις εκμεταλευτουν σωστα, μαθαινοντας κατι απο αυτες.
    Και οχι να θεωρηθουν ως μια ευκολη λυση για πτυχιακη (αντιγραφη, τροποποιηση κτλ και ετοιμη η πτυχιακη...)

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ggr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρκει να τις εκμεταλευτουν σωστα, μαθαινοντας κατι απο αυτες.
    Και οχι να θεωρηθουν ως μια ευκολη λυση για πτυχιακη (αντιγραφη, τροποποιηση κτλ και ετοιμη η πτυχιακη...)
    Συμφωνώ,

    Ο συγγραφέας της εργασίας , Βασίλης Ντούρος , μου έδωσε την άδεια να την δημοσιεύσω , ώστε ο καθένας να έχει πρόσβαση σε σώστα και πλήρη στοιχεία μιάς και έχει αφιερώσει πολύ χρόνο και κόπο σε αναζήτηση και επαλήθευση ολων των στοιχείων της εργασίας του.


    Εαν κάποιος θεωρεί οτι μπορεί να τα αντιγράψει χωρίς να μπεί στην ουσία και χωρίς να μάθει κάτι από την δουλειά κάποιου άλλου , τότε είναι άξιος της μοίρας του. Απο αντιγραφείς και ημιμαθείς άλλο τίποτα!

    4 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη windstav : 11-12-14 στις 18:14

  8. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Γιαννης
    Εγγραφή
    Aug 2012
    Περιοχή
    Λαμια
    Μηνύματα
    551

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από windstav Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνφωνω,

    Ο συγγραφέας της εργασίας , Βασίλης Ντούρος , μου έδωσε την άδεια να την δημοσιεύσω , ώστε ο καθένας να έχει πρόσβαση σε σώστα και πλήρη στοιχεία μιάς και έχει αφιερώσει πολύ χρόνο και κόπο σε αναζήτηση και επαλήθευση ολων των στοιχείων της εργασίας του.


    Εαν κάποιος θεωρεί οτι μπορεί να τα αντιγράψει χωρίς να μπεί στην ουσία και χωρίς να μάθει κάτι από την δουλειά κάποιου άλλου , τότε είναι άξιος της μοίρας του. Απο αντιγραφείς και ημιμαθείς άλλο τίποτα!

    οποιος αντιγραφει πτυχιακες,πηγαινει ασκησεις και πτυχιακες στα φροντιστηρια και κανει σκονακια... θα τελειωσει μια σχολη και δεν θα ξερει τιποτα

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Χρονια πολλα σε όλους!

    Ποιά είναι η γνώμη σας για την Εργασία γενικά και ιδιαίτερα για το μέρος της κατασκευής της μικρής ανεμογενήτριας που περιγράφεται σε αυτήν;

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη firewalker
    Όνομα
    Αλέξανδρος
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Μαγνησία
    Μηνύματα
    443

    Προεπιλογή

    Δεν μου αρέσει η γραμματοσειρά. Επίσης θεωρώ μη αποδεκτό σε πτυχιακή εργασία ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά διαγράμματα στο χέρι. Επίσης σκαναρισμένα διαγράμματα που δεν έχουν επεξεργατεί αρκετά (διόρθωση contrast, γωνία) δεν μου αρέσουν.

    Κατασκευαστικά θα μου άρεσε περισσότερο η αφαίρεση του πηνίου διέγερσης και αντικατάσταση αυτού από μόνιμους μαγνήτες. Ακόμη περισσότερο θα μου άρεσε η χρήση ενός κινητήρα από κάποιο πλυντήριο direct drive.

    1 Not allowed! Not allowed!
    Γίνε ρεαλιστής, μείνε ονειροπόλος ...

  11. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σταύρος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    αν αναφέρεσαι στο γράφημα 3.5 σελ. 84 έχεις δίκιο . Έχει σκαναριστεί από το βιβλίο του Christian Kuhtz και έγινε μετάφραση πάνω στην εικόνα.

    Ο Βασίλης στη κατασκευή του χρησιμοποιεί δυο μοτέρ. Ένα μοτέρ απο πλυντήριο ρούχων με μόνιμους μαγνήτες στο ξεκήνημα και όταν ανεβάσει στροφές ενεργοποιείται το alternator . Αυτό έγινε με γνώμονα το χαμηλό η και μηδαμινό κόστος και την ανακύκλωση υλικών απο παλιοσίδερα.Φυσικά ο βαθμός απόδοσης του alternator ειναι χαμηλός. Το κύκλωμα(εικ.3.7)που παραθέτει στη σελ. 121 είναι πολύ χρήσιμο και δοκιμασμένο.

    Κατά την γνώμη μου η δυνατοί μαγνήτες έχουν μεγάλο κόστος και μεγάλη επιβάρυνση για το περιβάλλον. Επίσης πρέπει κάποιος να έχει δικά του εργαλεία όπως τόρνο , μηχάνημα ζυγοστάθμισης κλπ. για να έχει αποτελέσματα ικανοποιητικά.


    (Δεν γνωρίζω τους κινητήρες direkt drive . Μπορείς να με διαφωτίσεις?)

    ΟΚ. το έψαξα στο διαδίκτυο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη windstav : 04-01-15 στις 13:19 Αιτία: διόρθωση

  12. #10
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Jan 2015
    Περιοχή
    Ανθούσα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή

    Χαίρετε. Ονομάζομαι Βασίλης και το 2011 κατασκεύασα αυτήν την ανεμογεννήτρια. Ευχαριστώ όλους εσάς που είτε τώρα είτε στο μέλλον διαβάσατε το κείμενο. Αποτελεί έναν πλήρη οδηγό πώς να φτιάξετε μία μικρή ανεμογεννήτρια (Δ=1.8M, W>500 για u=12m/s ανέμου) και την αρχή ώστε να εμπνευστείτε ως προς τη βιωσιμότητα της μεταδιδόμενης γνώσης μέσα σε ανοιχτές κοινότητες. Πήρα την απόφαση να δημοσιευτεί εδώ με την προϋπόθεση πως στο μέλλον θα διαβάσω καλύτερες εργασίες από την δική μου και θα δω να λειτουργούν αποδοτικότερες ανεμογεννήτριες, εξίσου φιλικές στο περιβάλλον από παιδιά που η αειφορία δεν θα τους είναι άγνωστη. Για το λόγο αυτό απαιτείται κριτική και έρευνα/εργασία.

    Επί της ουσίας: Γενικά/ «Δεν μου αρέσει η γραμματοσειρά» : Η γραμματοσειρά είναι η courier new και είναι η ίδια πουαμερικάνικα βιβλία της δεκαετίας του 60-70-80 αλλά και papersτης naca για το θέμα ήταν γραμμένα και τιμώντας εκείνους τους ερευνητές-κατασκευαστές κτλ την κράτησα και εγώ.Να θυμίζει τα αυθεντικά old-school papers που διάβασα ώστε να έχω ακρίβεια σε όσα γράφω μίας και στην εποχή της πληροφορίας που ζούμε υπάρχουν λάθη σε σύγχρονες πηγές.


    «Επίσης θεωρώ μη αποδεκτό σε πτυχιακή εργασία ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά διαγράμματα στο χέρι». Το 2011 δεν βρήκα κάπου ένα open source λογισμικό για να παραστήσω αυτά τα 2 διαγράμματα ενώ προς το τέλος δεν έψαξα περαιτέρω γιατί ακόμα και αν έβρισκα δεν είχα το χρόνο να το μάθω και επίσης δεν θα το ξαναχρησιμοποιούσα στο μέλλον. Από τη στιγμή που τα 2 διαγράμματα είναι ευανάγνωστα και ουσιαστικά σε πτυχιακή εργασία είναι αποδεκτά-όχι όμως σε διπλωματική.


    «Επίσης σκαναρισμένα διαγράμματα που δεν έχουν επεξεργατεί αρκετά (διόρθωση contrast, γωνία) δεν μου αρέσουν.» τα διαγράμματα αυτά δεν μπορούσαν να αναπαραχθούν διαφορετικά δεδομένου ότι δεν είχα διαθέσιμα δεδομένα για τις εν λόγω γεννήτριες ενώ και στο πρωτότυπο βιβλίο του C. Kuhtz δεν είναι καθαρά.Σας πληροφορώ ότι σε κάποια σημεία γέμισα μέχρι και τις ανύπαρκτες τελείες των mesh points.


    "€œΚατασκευαστικά θα μου άρεσε περισσότερο η αφαίρεση του πηνίου διέγερσης και αντικατάσταση αυτού από μόνιμους μαγνήτες."€ Αυτή η ιδέα είναι εκτός σκοπού της εργασίας και δεν επιτρέπεται να εφαρμοστεί στο συγκεκριμένο μοντέλο.


    «Ακόμη περισσότερο θα μου άρεσε η χρήση ενός κινητήρα από κάποιο πλυντήριο direct drive.» έχετε κατασκευάσει ανεμογεννήτρια με τέτοια γεννήτρια?Ποιά είναι η ελάχιστη και ποια η μέγιστη διάμετρος του δρομέα που μπορεί να υποστηρίξει?Τι ροπή χρειάζεται να εκκινήσει ο δρομέας μια γρήγορης ανεμογεννήτριας με αυτή τη γεννήτρια-μήπως η στρέψη που απαιτείται στα πτερύγια ξεφεύγει από τις κατασκευαστικές ικανότητες ενός ανθρώπου? Τι ισχύ παράγει και σε πόσες στροφές? Αυτές τις στροφές θα τις πιάνει ο δρομέας μας?μήπως είναι πιο αργή από οσο νομίζετε και έτσι οδηγηθούμε σε εντελώς άλλο σχεδιασμό ανεμογεννήτριας (βλέπε αργόστροφη)? Και επίσης σε αυτό το μοντέλο που παρουσιάζεται εδώ που ακριβώς θα την τοποθετούσατε και πως? Εγείρονται τόσα ερωτηματικά που πρέπει να απαντηθούν. Όσον αφορά τη συγκεκριμένη α/γ που παρουσιάζεται εδώ εξαιτίας των παραπάνω αλλά και λόγω της δομής της (βοηθητικά πτερυγια εκκίνησης,μεγεθος δρομέα,σύστημα πέδησης,λασκάρισμα λουριού ώστε να μην σταματά τη γεννήτρια κτλ) όπως και άλλων πραγμάτων η direct drive γεννήτρια δεν εφαρμόζεται.


    Ευχαριστώ τον χρήστη firewalker για τα σχόλιά του.
    Κατά φόρουμ Aeolos.


    Υ.Γ ιδιαίτερες ευχαριστίες στον χρήστη windstav. Μονάχα να κερδίσετε έχετε από αυτόν.

    2 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Πτυχιακή Εργασία Ηλεκτρονικών
    By hatzi in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-16, 01:10
  2. Πτυχιακή εργασία
    By GIGER in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-14, 23:49
  3. Πτυχιακή εργασία - προτασεις
    By C.V in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-10-13, 22:42
  4. Πτυχιακή Εργασία
    By cris_thess in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-02-13, 23:03
  5. Πτυχιακή εργασία
    By mpiretti in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-08-11, 14:18

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας