Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 52

Θέμα: Ηλιακος 3πλης ενεργειας ή μονο Θερμοσυφωνας 2πλης το χειμωνα

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή Ηλιακος 3πλης ενεργειας ή μονο Θερμοσυφωνας 2πλης το χειμωνα

    Στο σπιτι εχουμε ενα θερμοσυφωνα 80λιτρα που μεσα εχει σερπαντινα και οταν αναβουμε καλοριφερ(πετρελαιο) ζεσταίνεται και το νερο για τα μπανια. Επισης εχουμε Ηλιακο 120λ εδω και 3 χρονια οπου το καλοκαιρι κανουμε αποκλειστικα απο εκει μπανιο.

    Η απορια μου ειναι η εξης. Δεν ειναι καλυτερα να κανω τον ηλιακο 3πλης ενεργειας (+300 ευρω για να βαλω σερπαντινα μεσα) ωστε να ζεστενει το νερο οσο μπορει ο ηλιος (πχ.μεχρι 25C -30C ή και 35C βαθμους καμια φορα) και μετα να το ζεσταίνω λιγο ακομα αφου ετσι και αλλιως αναβω καλοριφερ το βραδυ για να ζεστάνω σπιτι και να κανω και μπανιο.

    Γιατι σκεφτομαι οτι με τον μικρο θερμοσίφωνα ζεσταίνουμε το νερο απο τους 18C εως του 45C περιπου ενω στο ηλιακο θα ζεσταίνουμε απο τους 25C-30C μεχρι τους 45 C. Αλλα τα λιτρα του ηλιακου ειναι 40C παραπανω.

    τι με συμφερει? επισης πρεπει να υπολογισουμε τα εξης
    α)οι σωληνες του καλοριφερ θα ειναι για 6 μετρα στην ταρατσα αρα το χειμωνα θα ειναι στους 5-10βαθμους επομένως δεν ξερω πως θα επηρεάσει αυτο την θερμανση του υπολοιπου σπιτιου.
    β) η μόνωση του ηλιακου ειναι τρομερη.επειδη του εχω βαλει ηλ θερμομετρο βλεπω οτι απο το βραδυ 12 εως το πρωι 8 εχει χασει μονο 0,5 με 1 βαθμο. Σε σχεση με το θερμοσυφωνα που στον ιδιο χρονο χανει 10 βαθμους

    Υπαρχει καποιος τροπος να υπολογισουμε ποση ενεργεια θα καταναλωθει στην μια περιπτωση και ποση στην αλλη?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DJman : 27-11-14 στις 20:23

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2010
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Μηνύματα
    719

    Προεπιλογή

    Χωρίς να μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω στους υπολογισμούς σου να σου πω μόνο ότι αν βάλεις σερμπαντίνα στον ηλιακό σου δεν θα έχει καμιά (μα καμιά) σχέση με αυτή του ηλεκτρομπόϊλερ που έχεις.
    Και αυτό για τον πολύ απλό λόγο ότι στο ηλεκτρομπόϊλερ έχει μπει εκ κατασκευής ενώ τώρα στον ηλιακό θα πρέπει να την βάλεις από το (μικρό) άνοιγμα της αντίστασης. Κατά συνέπεια η σερμπαντίνα που χωράει από εκεί είναι πολύ μικρότερου μεγέθους και (άρα) απόδοσης.
    Σε συνδυασμό με το ότι το ένα είναι 80 λίτρα (με την μεγάλη σερμπαντίνα) και το άλλο 120 (αυτό που θα πάρει την μικρότερη) θεωρώ ότι θα έχεις μεγάλη απογοήτευση από το αποτέλεσμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    συν της άλλης να σκεφτείς ότι θα στέλνεις το νερό που ξοδεύεις ενέργεια για να ζεστάνεις στην ταράτσα(με ότι συνεπάγεται αυτό σε απώλειες) και μέχρι να σου έρθει το ζεστό στο σπίτι πάλη θα έχεις απώλειες με αποτέλεσμα να ξοδεύεις περισσότερα. σε αντίθεση με το όταν έχεις ζεστό από τον ήλιο είναι τσάμπα ενέργεια που δεν κλαις το ίδιο τις όποιες απώλειες από την διαδρομή.
    άποψή μου.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη kostas_dh
    Όνομα
    Kώστας
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Μηνύματα
    85

    Προεπιλογή

    Διάβασε εδώ: Link
    Αναλύουν διεξοδικά το θέμα.
    Θα βρεις πολλές απαντήσεις στις απορίες σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από haris_216 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να μπορώ να σε βοηθήσω περαιτέρω στους υπολογισμούς σου να σου πω μόνο ότι αν βάλεις σερμπαντίνα στον ηλιακό σου δεν θα έχει καμιά (μα καμιά) σχέση με αυτή του ηλεκτρομπόϊλερ που έχεις.
    Και αυτό για τον πολύ απλό λόγο ότι στο ηλεκτρομπόϊλερ έχει μπει εκ κατασκευής ενώ τώρα στον ηλιακό θα πρέπει να την βάλεις από το (μικρό) άνοιγμα της αντίστασης. Κατά συνέπεια η σερμπαντίνα που χωράει από εκεί είναι πολύ μικρότερου μεγέθους και (άρα) απόδοσης.
    Σε συνδυασμό με το ότι το ένα είναι 80 λίτρα (με την μεγάλη σερμπαντίνα) και το άλλο 120 (αυτό που θα πάρει την μικρότερη) θεωρώ ότι θα έχεις μεγάλη απογοήτευση από το αποτέλεσμα.
    νομιζω, οταν τον πηρα, μου ειπαν οτι μπαινει η κανονικη του σερπαντινα. μπορει να θυμαμαι και λαθος ομως. εκει που ειναι η αντισταση το ανοιγμα εχει διαμετρο περιπου 20εκ. Αυτο αρκει αραγε?

    Πιστευτε δεν θα κανω δουλεια. Αναμονη απο τις σωληνες του καλοριφερ υπαρχει στα 3 μετρα

    Επισης το κυκλωμα του σπιτιου δεν ειναι κυκλικο. υπαρχει μια κεντρικη που ερχετε και μια κεντρικη επιστροφης και πανω σε αυτες συνδεετε το καθε σωμα ξεχωριστα.δεν ειναι σε σειρα δηλαδη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Καν το χωρίς επιφύλαξη
    Το έχω και βολεύει καταπληκτικά
    Οι σωλήνες πρέπει να μονωθούν με αρμαφλεξ (αυτό το μαύρο)
    και τη μικρή σερπαντίνα να βάλεις το νερό θα ζεσταθεί γιατί το καλοριφέρ λειτουργεί αρκετές ώρες ώστε να προλάβει να το ζεστάνει.
    αλλιώς είναι να πηγαίνει το νερό από 30 στους 65
    Εγώ έχω μια μια τρίοδο βάνα και στη μια είναι συνδεδεμένο το ηλιακό και στην άλλη το θερμοσίφωνο Οταν τελειώσει το νερό απο το ηλιακό το γυρίζω στο θερμοσίφωνο.
    Τώρα που έχει πιάσει το κρύο και εδώ δεν ανάβω το θερμοσίφωνο γιατί το καλοριφέρ προφταίνει και το ζεσταίνει. Σήμερα έχει 19 βαθμούς εδώ

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη DJman
    Όνομα
    Μάνος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Μηνύματα
    405

    Προεπιλογή

    και εγω ακριβως αυτο εχω. Τριοδη (ή τριοδο-δεν ξερω πως λεγετε) βανα. και οποτε θελω γυρναω σε ηλιακο ή θερμοσυφωνο. απλα σκεφτομουν οτι ισως ειναι καλυτερη η λυση να βαλω σερπαντινα στον ηλιακο. Επισης αν ξερει καποιος να μου πει. Μηπως ειναι καλυτερα να κατεβασω και το δοχειο νερου του ηλιακου διπλα στο boiler πετρελαιου? μετα ομως ο ηλιακος θα μπορει να ζεσταίνει το νερο απο τον ηλιο οπως παλια ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Apr 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    266

    Προεπιλογή

    Θα χρειαστείς κυκλοφορητή και διαφορικό θερμοστάτη.

    1 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΜαστροΤζεπέτο
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Feb 2013
    Περιοχή
    Καλλιθέα
    Μηνύματα
    1.726

    Προεπιλογή

    Κάνε αυτό που σκέφτηκες και δεν θα το μετανιώσεις!!!! Οι απώλειες είναι λίγες σε σχέση με την απόδοση που θα έχεις, ότι ώρα και να είναι. Η λογική ότι ζεσταίνεις προθερμασμένο νερό κάνει την διαφορά. Όταν έχει "ήλιο με δόντια¨" το νερό ζεσταίνεται ενώ εμείς κρυώνουμε !!! Όταν έχεις ζεστό νερό από τον ήλιο, τότε οι απώλειες στη θέρμανση είναι ελάχιστες, από την σωλήνωση και μόνο !!! Το έχω κάνει σε πολλά σπίτια και συνήθως βάζω χέρι στην σερπαντίνα και την μεγαλώνω όσο μπορώ !!!!! Το γεγονός ότι έχουν καλύτερη μόνωση οι ηλιακοί ισχύει !!! Το να κατεβάσεις κάτω το μπόϊλερ θα δημιουργήσει περισσότερα έξοδα και απώλειες, αφού λες ότι οι κεντρικές της θέρμανσης απέχουν μόνο 3 μέτρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    εγώ έχω τέτοιο θερμοσίφωνα, με ξεχωριστό κυκλοφοριτή σε ταρατσάκι του 2ου ορόφου,
    απο τότε που απενεργοποίησα το κύκλωμα του καλοριφέρ, έκανα τεράστια οικονομία στο πετρέλαιο ,
    ο θερμοστάτης των κυκλοφορητών δούλευε στους 75 βαθμούς για να μπορέσει να στείλει το νερό εκεί πάνω ,(απο υπόγειο), τώρα τον έχω στους 45-50.
    + ότι μείωσα τη θερμοκρασία του λέβητα κάτα 10 βαθμούς, νομίζω ότι σπαταλάει πολύ ενέργεια σε περίοδο που είναι ακριβό το πετρέλαιο και δεν το ανάβεις τόσο συχνά , όπως κάποτε,
    γιατί και εμείς πριν 15 χρόνια το ανάβαμε αρκετές ώρες στους 18-20 βαθμούς κάθε μέρα! τώρα αν δεν πάει 14 δεν το ανάβουμε.
    Αυτό με το διαφορικό θερμοστάτη δεν το ξέρω, ας μας το εξηγήσει κάποιος .
    Τουλάχιστον θα ήθελα να έχω επιλογή αν θα το ανοίξω με κάποια ηλεκτροβάνα, ώστε να απενεργοποιώ και το κυκλοφοριτή και να μην σπαταλάω άδικα νερό όταν δεν θέλω ΄.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 29-11-14 στις 04:37

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ηλιακος θερμοσιφωνας....
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-22, 10:25
  2. ηλιακος κλιματισμος
    By fm344 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 02:16
  3. Ηλιακος Θερμοσιφωνας..??
    By tomhel in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 27
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-07-15, 09:26
  4. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-13, 21:20

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας