Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 57

Θέμα: Ειδοποίηση για θερμοσίφωνα

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν , λέω αν εννοείς αυτό,
    Συνημμένο Αρχείο 21322
    Δεν θα παίξει, σωστά? Όταν η αντίσταση ζεστάνει ο θερμοστάτης θα είναι «κολλημένος» και το κύκλωμα θα είναι off, αφού ουσιαστικά θα του βραχυκυκλώνει (όχι με την ΜΠΑΠ έννοια) την τροφοδοσία. Όταν όμως σταματήσει να ζεσταίνει και ανοίξει ο θερμοστάτης, τότε θα έχουμε 2 αντιστάσεις σε σειρά: την αντίσταση του θερμοσίφωνα και το πρωτεύον του μετ/στη. Τα λέω σωστά?

    Αν λέω κουταμάρες μην βαράς, απλώς προσπαθώ να σκεφτώ τι εννοούσες…
    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ εννοούσα. Γιατί λες ότι δεν θα παίξει; Η αντίσταση του θερμοσίφωνα που θα είναι σε σειρά με το πρωτεύον του μ/ς που θα βάλεις είναι (230V ^ 2) / 4000W = 13.2Ω. Ο μ/ς αν είναι π.χ. 10W (που είναι πολύ ...γενναιόδωρο), έχει μια ισοδύναμη αντίσταση στο πρωτεύον (230V ^ 2) / 10W = 5290Ω. Αν λοιπόν του βάλεις σε σειρά την αντίσταση των 13.2Ω και τροφοδοτήσεις με 230V, η τάση στο πρωτεύον του μ/ς θα είναι μικρότερη από 230V και συγκεκριμένα (230V * 5290Ω) / (5290Ω + 13.2Ω) = 229.4V. Λες να μη δουλέψει; Και να φανταστείς ότι το κύκλωμά σου θα καταναλώνει πολύ λιγότερο από 10W!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    selectronic (23-06-11)

  3. #22
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από FILMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΑΥΤΟ ΑΚΡΙΒΩΣ εννοούσα. Γιατί λες ότι δεν θα παίξει; Η αντίσταση του θερμοσίφωνα που θα είναι σε σειρά με το πρωτεύον του μ/ς που θα βάλεις είναι (230V ^ 2) / 4000W = 13.2Ω. Ο μ/ς αν είναι π.χ. 10W (που είναι πολύ ...γενναιόδωρο), έχει μια ισοδύναμη αντίσταση στο πρωτεύον (230V ^ 2) / 10W = 5290Ω. Αν λοιπόν του βάλεις σε σειρά την αντίσταση των 13.2Ω και τροφοδοτήσεις με 230V, η τάση στο πρωτεύον του μ/ς θα είναι μικρότερη από 230V και συγκεκριμένα (230V * 5290Ω) / (5290Ω + 13.2Ω) = 229.4V. Λες να μη δουλέψει; Και να φανταστείς ότι το κύκλωμά σου θα καταναλώνει πολύ λιγότερο από 10W!
    Εντάξει λοιπόν, το παραδέχομαι : είμαι ο μόνος ηλεκτρονικός που δεν ξέρει να κάνει έναν απλό υπολογισμό με τον Νόμο του Ωμ

    Pics 002.jpg
    Μόλις μέτρησα και τον μετ/στη μου, έχει αντίσταση 2450Ω. Ούτε ρελές δηλαδή! Όλο και πιο απλό βγαίνει το κύκλωμα!


    in other news…


    Είχα βρει ένα κυκλωματάκι από τα χιλιάδες που κυκλοφορούν, ήταν όμως για έξοδο με μεγαφωνάκι και όχι buzzer. Επίσης ο μετ/στης που βρήκα βγάζει 18V, άρα περίπου 25V μετά από ανόρθωση-πυκνωτή, και έλεγα ότι το 7812 δεν θα μου κάνει, θα πρέπει να βάλω LM317. Και τότε βρήκα το παρακάτω (http://www.discovercircuits.com/H-Co...vpowbeeper.htm),
    24V final.JPG


    το οποίο είναι τέλειο, και buzzer και 24V τροφοδοσία! Απλά και γρήγορα μόνο με μία zener. Νομίζω ότι θα παίξει, το buzzer τραβάει αμελητέο ρεύμα και παρότι εγώ δεν θα βάλω CMOS 555 αλλά το κλασσικό DIP8, πιστεύω ότι δεν θα έχω θέμα. Θα κάνω και δοκιμή βέβαια, και το πολύ πολύ αν δεν αντέξει η μικρή γυάλινη zener που έχω θα πάρω και μία 1-2 watt.
    Επίσης νομίζω ότι η δίοδος 1Ν4001 δεν είναι απαραίτητη, η αντίσταση 4,7Κ είναι? Τι κάνει?

    Άρα έχουμε:
    2 ασφάλειες 100-200mA μέσα στο καπάκι του θερμοσίφωνα πριν πάρω τα 2 καλώδια (μην έχουμε τίποτα KW βραχυκύκλωμα αν κάνει ΜΠΑΜ! κάποια στιγμή το κυκλωματάκι), 2x1,5mm (ΝΥΜ για παν ενδεχόμενο) 2-3 μέτρα μέχρι την πόρτα του παταριού, και ένα πλαστικό κουτάκι με τροφοδοσία και το 555. Τραβάω και λίγο καλωδιάκι και κρεμάω το buzzer έξω από την πόρτα να το ακούμε και όλα καλά.

    Αν ακούτε κάτι λάθος βαράτε με αλύπητα

    EDIT:
    Και μιας και ο FILMAN μου θύμισε τον Νόμο του Ωμ, αν το ΝΕ555 καταναλώνει 15mA και πες και άλλα 5mA το buzzer, τότε με 12V zener έχουμε 12x0,02 = 0,24W στην zener. Άρα η 1/4W που έχω δεν παίζει…

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 23-06-11 στις 16:24

  4. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων

    Είχα βρει ένα κυκλωματάκι από τα χιλιάδες που κυκλοφορούν, ήταν όμως για έξοδο με μεγαφωνάκι και όχι buzzer. Επίσης ο μετ/στης που βρήκα βγάζει 18V, άρα περίπου 25V μετά από ανόρθωση-πυκνωτή, και έλεγα ότι το 7812 δεν θα μου κάνει, θα πρέπει να βάλω LM317.

    (Το 7812 αντέχει τάση ως 35V.)

    Και τότε βρήκα το παρακάτω (http://www.discovercircuits.com/H-Co...vpowbeeper.htm),
    24V final.JPG


    το οποίο είναι τέλειο, και buzzer και 24V τροφοδοσία! Απλά και γρήγορα μόνο με μία zener. Νομίζω ότι θα παίξει, το buzzer τραβάει αμελητέο ρεύμα και παρότι εγώ δεν θα βάλω CMOS 555 αλλά το κλασσικό DIP8, πιστεύω ότι δεν θα έχω θέμα. Θα κάνω και δοκιμή βέβαια, και το πολύ πολύ αν δεν αντέξει η μικρή γυάλινη zener που έχω θα πάρω και μία 1-2 watt.

    (Η τάση της ζένερ αφαιρείται από την τάση του τροφοδοτικού και αυτό που μένει είναι η τάση τροφοδοσίας του κυκλώματος. Η ισχύς της ζένερ πρέπει να είναι τουλάχιστον ίση με το γινόμενο της τάσης της επί το μέγιστο ρεύμα που τραβάει το κύκλωμα.)

    Επίσης νομίζω ότι η δίοδος 1Ν4001 δεν είναι απαραίτητη, (σωστά) η αντίσταση 4,7Κ είναι? (Όχι.) Τι κάνει? (Τίποτα απολύτως.)

    Άρα έχουμε:
    2 ασφάλειες 100-200mA μέσα στο καπάκι του θερμοσίφωνα πριν πάρω τα 2 καλώδια (μην έχουμε τίποτα KW βραχυκύκλωμα αν κάνει ΜΠΑΜ! κάποια στιγμή το κυκλωματάκι), 2x1,5mm (ΝΥΜ για παν ενδεχόμενο) 2-3 μέτρα μέχρι την πόρτα του παταριού, και ένα πλαστικό κουτάκι με τροφοδοσία και το 555. Τραβάω και λίγο καλωδιάκι και κρεμάω το buzzer έξω από την πόρτα να το ακούμε και όλα καλά.

    Αν ακούτε κάτι λάθος βαράτε με αλύπητα
    Έχουμε κι αυτούς τους 10 χαρακτήρες...

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #24
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Όχι ρε γμτ, και με τον Ωμ τζίφος, ΚΑΙ ένα datasheet δεν μπορώ να διαβάσω…
    7812.JPG

    Εγώ κοίταξα στο “input voltage” κάτω, και είπα «Α μάλιστα, το 7805 αντέχει μέχρι 10V, το 7812 μέχρι 19V και το 7815 μέχρι 23V» , και πιο πάνω που λέει πάλι “input voltage” και για τα τρία είναι 35V ούτε που του έριξα ματιά…

    Τέλος, θα το δώσω εργολαβία το κύκλωμα να κοιμάμαι ήσυχος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Τα 10, 19 και 23V είναι οι τάσεις στις οποίες πάρθηκαν οι μετρήσεις του πίνακα και όχι οι μέγιστες τάσεις λειτουργίας. Η μέγιστη τάση λειτουργίας για τα 78ΧΧ είναι 35V με εξαίρεση το 7824 που αντέχει ως τα 40V.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #26
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Σε ευχαριστώ για την βοήθεια FILMAN

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    A1.jpgA2.jpg
    Το έφτιαξα το κύκλωμα, όλα καλά, δουλεύει τέλεια. Τράβηξα το σύνθετο, ανέβηκα στο πατάρι, κατέβασα καμιά 40αριά κιλά πράγματα να φτάσω στον θερμοσίφωνα, ανέβασα πάνω εργαλεία, αλλά ο θερμοστάτης είχε άλλα σχέδια…
    A4.jpgA3.jpg
    Δυστυχώς λειτουργεί με διαφορετικό τρόπο από αυτόν που πίστευα, η φάση κου ο ουδέτερος κουμπώνουν απευθείας πάνω του και βγάζει από την πίσω πλευρά pins που κουμπώνουν πάνω στην αντίσταση. Η πρώτη μου σκέψη ήταν να βάλω απλώς κι έναν ρελέ όπως στο ποστ #9, αλλά μετά την πάροδο 10 λεπτών κάτι έπαθαν τα νεύρα μου και αποφάσισα να πάω πάλι στο plan A, δηλαδή να φτιάξω άλλο ένα χρονικό και να αρχίσει να σφυράει το ηχείο μετά από δέκα λεπτά. Αν έχει κάποιος κάτι έτοιμο ας μου το πει όσο οργώνω το internet

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Μια χαρά είναι ο θερμοστάτης, τα δυο βύσματα που βλέπεις κάτω από το κίτρινο κουμπί είναι τα δυο άκρα της αντίστασης. εκεί μπαίνει το λαμπάκι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    καλα ειπε ο φιλιππος τις επαφες που εχει ο θερμοστατης κοντα στο ρυθμηστικο δεν τις ειδες εκεισυνδεεται το λαμπακι της ενδιξης λειτουργειας εκει βαλε με δυο ακροδεκτες την εντολη για το ρελε και δεν χρειαζεται να σερφαρεις με την σανιδα στο νετ με κυνδυνο να πνιγεις

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Όχι, εκεί θα βάλει το ένα καλώδιο του μ/ς και το άλλο στη φάση της παροχής. Άμα δεις το θερμοστάτη προσεχτικά θα δεις ότι έχει σχέδιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ειδοποίηση για διακοπή ρεύματος μόνο όταν......
    By haris_216 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-06-17, 23:03
  2. Ειδοποίηση για ανοιχτη πορτα γκαράζ
    By Infrared in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-05-15, 18:50
  3. GSM Module για απλή ειδοποίηση.
    By firewalker in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-13, 20:45
  4. Ειδοποίηση για χτύπημα κουδουνιού
    By aser in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-12, 14:55
  5. Ασύρματη ειδοποίηση για καμένη λάμπα!
    By Kling_Klong in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-07, 11:45

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας