Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Αγορά από PC1

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    UnHappy Αγορά από PC1

    Καλησπέρα παιδιά!

    Επειδή σήμερα απελπίστηκα θέλω να σας γράψω την ιστορία μου:

    Πριν 1,5 μήνα περίπου (και κάτι παραπάνω) παρήγγειλα κάποια προιόντα απο το PC1. Έκανα ανακαίνιση το σπίτι και χρειαζόμουν κυρίως καλώδια και σύντομα γιατί είχα "πληγές ανοικτές". Μετά την παραγγελία μου και αφού περίμενα 1 εβδομάδα περίπου άρχισα να τηλεφωνώ και να ρωτάω για τα πράγματα μου. Για να μην τα πολυλογώ τα προιόντα από τις 16/05 που τα παρήγγειλα μου ήρθαν 30/05 και αφού πρώτα ακύρωσα ένα καλώδιο οπτικής ίνας "γιατί αυτό με καθυστερούσε". Τα πράγματα ήρθαν αλλά για κακή μου τύχη το ένα το καλώδιο το HDMI 5μ ήταν ελαττωματικό. Μου είπαν ότι θα ερχόταν κάποιος από τη VFS να το παραλάβει και αφού επιστρεφόταν και το τσεκάραν θα μου στέλνανε καινούριο επιβαρύνοντας με μόνο με 5€ τα έξοδα αποστολής.
    Από τις 31/05 μέχρι και σήμερα όσο τους είδατε εσείς άλλο τόσο του είδα κι εγώ. ΤΟ καλώδιο το έχω ακόμη και περιμένω να έρθει η VFS (ταχύτητα, ποιότητα, εγγύηση !!!) και ενώ τους ξαναπήρα τηλέφωνο για να έρουν τουλάχιστον 5 φορές.
    Το πρόβλημα μου όμως ήταν ότι δεν είχα το καλώδιο για να τελειώσω με τις δουλειές, έτσι λοιπόν τους ζήτησα να μου στείλουν τα καλώδια (To Hdmi μαζί με την οπτική ίνα που είχα ακυρώσει και τώρα την είχαν) επιβαρύνοντας με επιπλέον έξοδα αποστολής αλλά τους παρακάλεσα την προηγούμενη Τετάρτη να μου τα στείλουν έως την Παρασκευή για να τα συνδέσω το ΣΚ. Με πήραν τηλέφωνο την Παρασκευή και μου είπαν ότι λόγω κάτι δεν μπορούσανε να μου τα παραδώσουν και θα πήγαινε Δευτέρα. Λέω άντε καλό καιρό έχει να πάμε για κανα μπανάκι το ΣΚ. Σήμερα Τετάρτη 22/06 τους παίρνω το πρωί με τα νεύρα στο ταβάνι και ζήτησα να μάθω τι γινόταν. Με πήρανε πίσω και μου είπαν (ότι δικαιολογία μπορείς να ακούσεις) και ότι δυστυχώς δεν γνώριζαν πότε θα μου τα δίνανε. Φυσικά ακύρωσα την παραγγελία και πήγα και τα αγόρασα από ένα μαγαζί σε καλύτερη ποιότητα με τα ίδια περίπου χρήματα!
    Είμαι φαν της τεχνολογίας, και είμαι υπέρ σε ότι αφορά το ηλεκτρονικό εμπόριο και τα συναφή. Αυτοί όμως ρε παιδιά είναι η δυσφήμιση του ηλεκτρονικού εμπορίου και όχι μόνο! (έχω παραγγείλει προϊόντα απο κάθε γωνιά του πλανήτη και πάνω από 5 ημέρες ποτέ δεν αργήσαν).

    Αυτά από μένα για να γνωρίζετε την ιστορία μου!
    Την παραγγελία θα την είχα ακυρώσει προ πολλού αλλά ήμουν περίεργος να δω πόσο μπορούσαν να με δουλέψουν! Τελικά ήταν ΠΟΛΥ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    Ξέχασα να πω ότι θα ήθελα αν κάποιος έχει παρόμοιες εμπειρίες ή ακόμη και καλές να τις αναφέρει προκειμένου να γνωρίζουμε τι θα πρέπει να "περιμένουμε" από κάποια ηλεκτρονικά καταστήματα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanostria Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά ακύρωσα την παραγγελία και πήγα και τα αγόρασα από ένα μαγαζί σε καλύτερη ποιότητα με τα ίδια περίπου χρήματα!
    εγώ από όλα κρατάω αυτό. και γιατί δεν το έκανες από την αρχη? δεν ήθελες καλύτερη ποιότητα με τα ίδια λεφτά? δεν ήθελες και την προσωπική επαφη που άμα σου είχαν δώσει το καλώδιο χάλια πας και τους τα ψελνεισ επιτόπου και δεν ψάχνεσαι να μιλάς με κάποιον που ούτε που βρίσκετε δεν ξέρεις?
    δεν θέλω να σε προσβάλω και αν φάνηκε έτσι συγνώμη.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #4
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    6

    Προεπιλογή

    ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΙΟΤΙ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΩ SITE ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΣΕ ΟΛΑ! ΕΠΙΣΗΣ ΤΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΦΟΡΕΣ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΒΡΙΣΚΕΙΣ ΜΕΓΑΛΗ ΠΟΙΚΙΛΙΑ ΣΕ ΠΡΟΙΟΝΤΑ. ΤΟ ΨΑΧΝΕΙΣ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΓΡΗΓΟΡΑ.
    ΚΑΙ ΤΟ PC1 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΟ ΜΑΓΑΖΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΦΙΛΙΚΟΙ - ΕΞΥΠΗΡΕΤΙΚΟΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ ΑΚΟΜΗ ΜΕ ΤΗ VFS. KATI ΠΑΙΖΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΔΩ ΣΑΙΤ ΠΟΥ ΣΥΝΕΡΑΖΕΤΑΙ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΓΓΕΙΛΩ!
    ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Να μην κολλαγε και το caps lock, τι καλα που θαταν. Η vfs φταιει και γιαυτο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (23-06-11)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Εκει το φτασαν το παληκαρι να ουρλιάζει εξου και τα κεφαλαια...))))

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  8. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη Googlis
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Oct 2010
    Περιοχή
    Επαρχία/Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    319

    Προεπιλογή

    Είναι γνωστός ο τρόπος λειτουργίας των e-shops ανά τον κόσμο. Οι περισσότεροι δουλεύουν με μικρό στοκ ή backorder, όπως και η επίλυση των όποιων προβλημάτων προκύψουν καθυστερούν αρκετά μέχρι να λυθούν.Κατόπιν γνωστός είναι και ο κακός δαίμονας των μεταφορικών ή των courier που μπορεί να παραγγείλεις δέμα από Αμερική και να έρθει σε 3 μέρες αλλά μπορεί και να χαθεί ή να κάνει 15 μέρες κτλ.Δεν υποστηρίζω ότι η λειτουργία του καταστήματος που λες ήταν σωστή αλλά σου προτείνω να στο σκεφτείς αλλιώς.Πριν 1 χρόνο ήμουν κι εγώ υπέρ τον on line αγορών, πλέον όχι εκτός και αν η διαφορά τιμής είναι μεγάλη ή δεν μπορώ να βρω το προϊόν που θέλω στον τόπο μου κοντά.Τα λεφτά που δίνουμε σε αυτά τα καταστήματα δεν πρόκειται με κανέναν τρόπο να μείνουν στον τόπο μας ή να ξαναέρθουν σε εμάς, δηλαδή δεν πρόκειται να έρθει ποτέ το οποιοδήποτε e-shop να αγοράσει κάτι από εμένα είτε προϊόν είτε υπηρεσίες.Όπως επίσης ακόμα και όταν πας να εργαστείς ως υπάλληλος δεν πρόκειται να σε πληρώσουν όπως θα έπρεπε, θα σε ξεζουμίσουν θα δουλεύεις τις υπερωρίες σου χωρίς να τις αμείβεσαι και φυσικά θα προσπαθήσουν να σου κόψουν ότι μπορούν από ασφάλεια,άδειες,επιδόματα.Και πλέον πιστεύω ότι αν οι συμπολίτες μου δεν έχουν χρήματα μοιραία κάποια στιγμή δεν θα έχω κι εγώ.Συν το ότι αν τα εξειδικευμένα σπάνια προϊόντα τα αγοράζουμε απ έξω κανένα φυσικό κατάστημα δεν θα μπει στην διαδικασία να τα στοκάρει και νομίζω ότι όλο αυτό είναι ένας φαύλος κύκλος που στιγμιαία είμαστε κερδισμένοι για 2-3-40ευρά ενώ ουσιαστικά είμαστε οι μεγάλοι χαμένοι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #8
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Googli τα πες όπως είναι τα πράγματα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #9
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Δλδ το προβλημα ειναι στο ποιος το πουλαει και το καπελο που βαζει?
    Ο ενδιαμεσος δεν προσφερει τιποτε στο προιον, δεν αυξανει την αξια του.
    Παλι το ιδιο κινεζικο/γερμανικο/αμερικανικο πουλαει. Απλως στο δινει ακριβοτερα για την εξυπηρετηση.
    Ουσιαστικα το μονο που σου παρεχει ειναι αν το εχει ετοιμοπαραδοτο, (ασε που αυτο παλι παιζεται..)
    Το τελικο αποτελεσμα ειναι να αυξανεται το συνολικο κοστος, και να καταληγουμε σε μη ανταγωνιστικα προιόντα και υπηρεσιες.
    Και αυτο ΕΙΝΑΙ το μεγαλο προβλημα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #10
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Συχνά όταν προσθέτουμε τα μεταφορικά τελικά βγαίνουν περίπου στην ίδια τιμή και κατα συνέπεια ο μόνος που κέρδισε είναι τα ταχυδρομεία/ courier. Ύστερα αγοράζοντας απ έξω, αν χαλάσει τα πράγματα δυσκολεύουν και ίσως γίνονται ασύμφορα στο να διεκδικήσουμε την εγγύηση...

    Πέραν αυτού η οικονομική ζημιά στην Ελληνική οικονομία είναι πολύ μεγάλη αφού δεν θα πληρωθεί ΦΠΑ, δασμοί κλπ. Επίσης αν υποθέσουμε οτι το πέρνουμε ποιο φθηνά μας ενθαρύνει να αγοράσουμε ακόμα περισσότερα και περισσότερα χρήματα μας να φύγουν στο εξωτερικό προς καταναλωτικά αγαθά αντί να ανακυκλωθούν στην Ελληνική αγορά.
    Κατα συνέπεια το Ελληνικό κράτος θα αναγκαστεί να δανειστεί κι άλλα χρήματα και τελικά να είμαστε περισσότεροι χρεομένοι σαν Έλληνες και φυσικά σαν άτομα.
    Πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή οτι ζούμε με δανεικά και ας μην τα δανειστήκαμε εμεις...
    Φυσικά αναφέρομα κυρίως στις αγορές από το εξωτερικό, φυσικά κι εγώ κάνω αγορές από το εξωτερικό, αλλά αυτό απέχει από την λογική τα ηλεκτρονικά καταστήματα να είναι η πρώτη σκέψη και ιδιαίτερα του εξωτερικού.

    Όσο για τα ελληνικά ηλεκτρονικά καταστήματα θέλει πολύ ψάξιμο γιατί τις περισσότερες φορές αγοράζουν από τους ίδιους έλληνες εισαγωγείς που αγοράζουν όλοι και κατα συνέπεια οι τιμές που προσφέρουν δεν απέχουν πολύ από τον ανταγωνισμό (ή είναι και χειρότερες). Να τονίσω οτι σε αυτό έχει βοηθίσει πολύ η οικονομική κρίση αφού τους έχει μειώσει τις τιμές και είτε έχουν αυξήσει το περιθόριο κέρδους είτε δεν πέρνουν τις προσφορές που όλο και παρισσότερο βγάζουν οι εισαγωγείς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη chip : 24-06-11 στις 10:09

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αγορά από εξωτερικό.Γίνεται ?
    By Επιστήμων in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-15, 20:42
  2. Αγορά από aliexpress
    By kiros in forum Συσκευές GSM / GPS / Tablet
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-11-14, 11:21
  3. Αγορά από farnell;
    By kplgr in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-14, 21:35
  4. Αγορά από amazon
    By dimitrisOS in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-12, 12:01
  5. Αγορά PLL FM από e-bay
    By FM1 in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-06-11, 22:28

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας