Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 48

Θέμα: αντιδραστήρας σύντηξης Υδρογόνου και Νικελίου στην Ξάνθη

  1. #21
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Δηλαδή αν κατάλαβα καλά σου φαίνεται αδιανόητο τα μεγάλα κεφάλαια να εμποδίσουν την ανάπτυξη νέων τεχνολογιών φτηνής ενέργειας,
    μόνο με την άρνηση χρηματοδότησης του εγχειρήματος είναι πολύ εύκολο να το κάνουν, γιατί φυσικά χρειάζονται αρκετά χρήματα για την ανάπτυξη ενός τέτοιου συστήματος.
    Αν νομίζεις πως είναι αδύνατο να γίνει κάτι τέτοιο, δεκτό η γνώμη του καθενός είναι μοναδική.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOHNY+
    Όνομα
    Χρήστος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Μέσα στο χάος.
    Μηνύματα
    634

    Προεπιλογή

    Δεν προκειται να εμποδισει κανεις τπτ , με το κοστος της βενιζινης που εχει φτασει σε τετειες τιμες . Με την κριση που υπαρχει ο κοσμος θα πηγαινει σε ενναλλακτικες τεχνολογιες , που ειναι πιο φτηνες , μιας και η τιμη του πετρελαιου γινεται ολο και πιο απαγορευτικη για χρηση ως καυσιμο . Ηδη εχουν αρχισει και μπαινουν δυναμικα στην αγορα τα ηλεκτρικα αυτοκινητα , εχουν μειωνεκτηματα βεβαια τις μπαταριες που δεν καρατανε πολλα χρονια , εχουν μικρη αυτονομια και χρειαζονατι αρκετο χρονο για να γινει φορτιση .

    Φανατστειτε να μπει αυτη η τεχνολογια παραγογης ηλεκτρικης ενεργειας στα ηλεκτρικα αυτοκινητα , οι πωλησεις τον ηλεκτρικων αυτοκινητων θα απογειωθουν , θα βαζεις μια φορα τον χρονο καυσιμα και θα το χρησιμοποιεις ολο τον χρονο .

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    Χρήστο , ειναι πολλά τα λεφτά που οικονομάει το κράτος απο τους φόρους βενζίνης για να το αφήσουν να περάσει στο ντούκου...
    να μην αναφέρω τώρα τα συμφέροντα των άλλων πετρελαιοπαραγωγών χωρών.....

    υ.γ
    δες το έργο που είπα

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Μου αρεσουν αυτα τα θεματα!

    spiroscfu σου φαινεται αδιανοητο μια τετοια κατασκευη να μην δουλευει απλα επειδη ειναι απατη? Προτιμας να πιστευεις σε οποιαδηποτε θεωρεια συνομωσιας αντι να δεις την πραγματικοτητα? Αν τελικα δουλευε γιατι να μην περνανε τα δικαιωματα οι πολυεθνικες με το ετσι θελω και να βαζαν και φορους τα κρατη και να βγαζαν περισσοτερα απο οτι οταν εξορυζουν πετρελαιο? Σου φαινεται ηλιθιο οτι μερικοι απο τους μεγαλυτερους επιστημονες ολων των εποχων ασχοληθηκαν και ασχολουνται με την κανονικη συντηξη και πετανε δις για να φτιαξουν τον ITER ο οποιος αν ειναι πρακτικος θα ειναι σε καμοια 40αρια χρονια? Σου φαινεται ηλιθιο οτι υπαρχουν ιδεες για ψυχρη συντηξη τρομερες αλλα απλα ακομα δεν εχουμε την ικανοτητα? Δεν σου φαινεται περιεργο το γεγονος οτι και ο ιδιος λεει οτι δεν ξερει πως δουλευει αλλα υποθετει οτι αυτη ειναι η μονη λυση? Οτι δεν εχουν δειξει το εσωτερικο της συσκευης?

    Οι πολυεθνικες ενεργειας κρινουν οντως τα σχετικα. αλλα σε καμοια περιπτωση ετσι οπως ευκολοπιστοι το νομιζουν. π.χ. τα φωτοβολταικα θα μπορουσαν να ειναι τωρα στην μιση τιμη ξερω γω αν οι πολυεθνικες δεν κατηχαν και οι ιδιες μετοχες εταιρειων που φτιαχνουν φωτοβολταικα. Η μπορει να πιεσει ανετα καποιος με δυναμη πολιτικους ( δωξα το μακαρονοτερας στην ελλαδα το γνωριζουμε αυτο ) ωστε αντι να βαλουν σε καποια χωρα αιολικη ενεργεια να βαλουν θερμικους σταθμους. Μπορει επισης να βγαζουν ανετα δικιες τους ερευνες για το οτι σε πυρηνικους σταθμους τριγυρω δεν υπαρχει αυξημενη ακτινοβολια ενω σοβαρες ερευνες πανεπιστημιων λενε το αναποδο(btw ειμαι υπερ πυρηνικης σε σχεση με λιγνητη) .

    Εγω οταν θα δω αυτον να το πουλαει και να δουλευει η εστω να δειξει το εσωτερικο της συσκευης θα γραψω παντου οτι ειμουν βλακας που το απερριψα ετσι γρηγορα χωρις να το πολυψαξω και θα εκτυτπωσω γιγανοταφισα του να την βαλω στην εξοπορτα μου. Θα κανω το ονομα του και tattoo. Αν αποδειχθει ομως οτι δεν δουλευει και οτι ηταν απατη εσυ τι θα κανεις? θα συνεχιζεις να πιστευεις στις θεωρειες σου και να σε εξαπαταει ο καθε καραγκιοζης? η θα αρχισεις να γινεσαι λιγο καχυποπτος και εσυ? Ειναι φιλικο το μυνημα και οχι προσωπικο. Προσπαθεια να καταλαβει ο κοσμος οτι εξαπαταται οταν πιστευει χαζοθεωρειες και οχι οταν βλεπει τα πραγματα οπως ειναι.

    θες και μαθηματικη αναλυση? Εδω απο εναν φυσικο που κανει το μεταπτυχιακο του τωρα, αν δεν εχει τελειωσει. Δεν κρινει την ιδια την συσκευη αλλα το φαινομενο και τους αριθμους που δινουν.

    http://mavro-oxi-allo-karvouno.blogs...blog-post.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Χάρη δεν είμαι καθόλου μα καθόλου ευκολόπιστος για την ακρίβεια πιστεύω στα σοβαρά αποδεδειγμένα γεγονότα, τώρα θα μου πεις ποια είναι αυτά.
    Λοιπόν για εμένα τα γεγονότα αυτά είναι ότι εγώ έχω δει live και ότι λένε οι επιστήμονες που εμφανίζονται στις ειδήσεις και σε κάποια ντοκιμαντέρ, αυτό που μου κάνει φοβερή εντύπωση είναι πως αρκετές φορές οι διάφοροι διακεκριμένη επιστήμονες διαφορετικών ειδικοτήτων είναι παντελώς αντίθετη , ας αναφέρω και μερικά θέματα ενέργεια-ατια-θρησκεία
    π.χ. αν πεις σε έναν θρησκευτικό ότι ο άνθρωπος δεν δημιουργήθηκε από τον θεό θα προσπαθήσει να σε πείσει για το αντίθετο με διάφορες επιστημονικές μελέτες, όπως και ένας φυσικός ας πούμε πως ο άνθρωπός δημιουργήθηκε από μικροοργανισμούς με το πρόσχημα το δισεκατομμυρίων πλανητών και ρωτώντας γιατί να υπάρχει ζωή μόνο στον δικό μας, επίσημη απάντησή δεν παίρνεις , τώρα πάμε σε εμένα και στην ευκολοπιστία μου ε!!!! με αυτά που ακούω σιγά σιγά πιστεύω μόνο τα live δηλ. αυτά που εγώ έχω δει και πιστεύω πως ισχύουν.

    Τώρα πάμε στο παρόν, το θέμα το ανέβασα γιατί το άκουσα στο νετ και είπα να ακούσω και διαφορετικές απόψεις, δεν είπα πως το πιστεύω επίσης θα ακουστούν τα αποτελέσματα του εγχειρήματος και θα μπορέσουμε λογικά να βγάλουμε μάλλον μια ποιο ολοκληρωμένη άποψη.

    p.s. Όσο για την μαθηματική ανάλυση και να την δω δεν πρόκειται να βγάλω άκρη γιατί πολύ απλά δεν έχω γνώσεις φυσικής και φυσικά δεν ξέρω αν ισχύουν αυτά που υποστηρίζει, αλλά και να ισχύουν αυτό δεν λέει κάτι νομίζω οι κανόνες είναι για να σπάνε (καινούργια δεδομένα πάντα θα έρχονται στην ζωή μας ή στο φως της δημοσιότητας).

    Φιλικά πάντα.
    Σπύρος

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Συγνωμη που θα στο πω αλλα η θρησκεια δεν ειναι επιστημη. Δεν υπαρχει μελετη επιστημονικη για την αποδειξη του ανθρωπου απο εφυες ον. Ασχετα αν τα παραμυθια και τα προσωπικα πιστευω τα οριζει κανεις ως επιστημονικα. Επισης η εξελιξη εχει μια χαρα απιστευτα καλη θεωρια και εμπλουτιζονται τα στοιχεια για αυτην καθε μερα. Απαντηση παιρνεις μια χαρα. Απαντηση σε οσα ξερουμε ηδη. Αν εσυ ζηταγες απαντηση σε οσα δεν ξερουμε ναι προφανως δεν παιρνεις απαντηση. Η συντηξη ομως ειναι κατι που ξερουμε οτι ΔΕΝ γινεται κατω απο αυτες τις συνθηκες. Για αυτο οι επιστημονες λενε οτι ΔΕΝ γινεται. Μενει να το δειξει αυτος αλλα μην το πολυπεριμενεις...

    Το να μπλεκει καποιος θρησκεια και εξελιξη για θεμα της φυσικης ειναι λιγο ακυρο...

    Τωρα το τι λενε στα καναλια και οι επιστημονες και οι δημοσιογραφοι δεν εχει σημασια. Καθε φορα που βλεπω ειδησεις περι επιστημονικων πραγματων βρισκω το λιγοτερο 1 βλακεια και 1 υπερβολη. Αμα θες να μου στελνεις ειδησεις να σου λεω...Τσακωνομαι πολυ με τον πατερα μου για αυτο

    p.s. τα μαθηματικα δεν σπανε. Τα μαθηματικα ισχυουν οτι και να κανουμε. Για να 'σπασουν' βαζουμε μεταβλητες που απλα δεν ειχαμε υπολογισει. Δικο μας λαθος οχι των μαθηματικων. Και σε αυτην την κατασκευη του φιλου μας του ιταλου δεν φαινεται να υπαρχει καμοια καινουργια μεταβλητη για να υπολογισουμε...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Όπως ανάφερα και παραπάνω δεν έχω εμπεριστατωμένες γνώσεις πάνω σε φυσικές επιστήμες και τρέφομαι από αυτά που μου έχουν μάθει (σχολικά χρόνια) και ειδήσεις/ντοκιματέρ, στο θέμα θρησκεία οκ δεν την λες επιστήμη την θεολογία όμως άνετα την λες (με τόσους κλάδους που υπάρχουν μέσα σε αυτήν) δε σου λέω πως πιστεύω ότι γράφουν, αλλά αυτά επίσημα μας μαθαίνουν και μας υποχρεώνουν μάλιστα σε καλή αποστήθιση τους (μέσω εξετάσεων), γιατί αυτό να μην γίνεται και σε άλλους επιστημονικούς χώρους?

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NUKE Εμφάνιση μηνυμάτων
    p.s. τα μαθηματικα δεν σπανε. Τα μαθηματικα ισχυουν οτι και να κανουμε. Για να 'σπασουν' βαζουμε μεταβλητες που απλα δεν ειχαμε υπολογισει. Δικο μας λαθος οχι των μαθηματικων. Και σε αυτην την κατασκευη του φιλου μας του ιταλου δεν φαινεται να υπαρχει καμοια καινουργια μεταβλητη για να υπολογισουμε...
    Χάρη δεν είναι κανενός λάθος απλά στο παιχνίδι μπαίνουν και πράγματα που μέχρι τώρα δεν ξέραμε ή δεν είχαμε ανακαλύψει (η μάθηση και το άγνωστο είναι άπειρα)
    p.s. δεν μιλάω για την σύντηξη αλλά για τα μαθηματικά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη spiroscfu : 04-07-11 στις 02:27

  8. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη fmav
    Όνομα
    .
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ..
    Μηνύματα
    313

    Προεπιλογή

    Σύμφωνα με το παρακάτω site:
    http://www.popsci.com/science/articl...n-breakthrough

    "The problem is, they haven’t provided any details on how the process works. After their paper was rejected by several peer reviewed scientific journals, it was published in the Journal of Nuclear Physics—an online journal apparently founded by Rossi and Focardi. Further, they say they can’t account for how the cold fusion is triggered, fostering deep skepticism from others in the scientific community.... Based on this lack of even a theoretical basis for the device’s function, a patent application was rejected. Their credibility isn’t helped by the fact that Rossi apparently has something of a rap sheet, which allegedly includes illegally importing gold and tax fraud."


    Άρα λοιπόν οι δύο επιστήμονες προσπάθησαν να δημοσιεύσουν την έρευνά τους σε έγκριτα επιστημονικά περιοδικά, αλλά το paper τους απορρίφθηκε άπ' όλα. Έτσι το δημοσίευσαν σε δικό τους ιστότοπο. Επίσης κατά την παρουσίαση της συσκευής δεν μπόρεσαν-αρνήθηκαν να εξηγήσουν πως ενεργοποιήθηκε η διαδικασία σύντηξης στην επιστημονική κοινότητα.

    Επιπλέον, απορρίφθηκε και η αίτησή τους για κατοχύρωση ευρεσιτεχνίας (σύμφωνα με τον συγγραφέα του κειμένου του παραπάνω site, αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι ο ένας εκ των δύο επιστημόνων έχει ποινικό μητρώο για λαθρεμπόριο και φοροκλοπή...)

    Και έτσι λοιπόν βρέθηκε εταιρία (αγνώστων λοιπών στοιχείων) που θα επενδύσει 200 εκ EUR πάνω στην παραπάνω εφεύρεση, πληρώνοντας μάλιστα ένα μεγάλο ποσό για δικαιώματα πατέντας. Και μάλιστα θα αρχίσει παραγωγή το 4Q2011, χωρίς να υπάρχει ήδη κάποια κατασκευασμένη συσκευή και χωρίς να υπάρχει ούτε στάδιο δοκιμών...

    Συμπέρασμα δικό μου: ή πρόκειται για προσπάθεια να ρουφήξουν επιδοτήσεις και μετά να την κοπανήσουν, ή (το πιο πιθανό) για ξέπλυμα βρώμικου χρήματος.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #29
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    για να βρεθηκε καποιος επενδητης μηπως το εργαλειο δουλευει ??
    ισως να ειναι μιγμα αλλων εφευρεσεων που δεν εχουν λιξει ακομα
    τα πνευματικα τους δικαιωματα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη NUKE
    Όνομα
    Χαρης
    Εγγραφή
    Jun 2004
    Περιοχή
    Αθηνα - Νεα Ιωνια
    Μηνύματα
    1.335

    Προεπιλογή

    Υπαρχουν εταιρειες που φτιαχνουν βραχιολακια για να κοψεις το τσιγαρο. Αλλες για να εχεις καλη τυχη. Τα καναλια παιζουν καθε μερα για ζωδια και μεντιουμ. Δεν σημαινει οτι δουλευουν

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Εποχή του Υδρογόνου
    By spyropap in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 52
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-12, 15:47
  2. Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-05-11, 11:23
  3. Λάμπα ατμών υδρογόνου...
    By nathanas in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 43
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-04-11, 15:40
  4. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-10, 12:13
  5. Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-09, 08:15

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας