Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 88

Θέμα: Ερωτηση για χρονοδιακοπτη θερμοσιφωνα.

  1. #31
    Μέλος Το avatar του χρήστη katmadas
    Όνομα
    Φανης
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2.927

    Προεπιλογή

    Απο εδω τα περνεις απο τεχνοματ...
    Εχει καταστημα και στο νετ

    http://www.technomat-shop.com/index....oduct_id=55805

    Γιαννη το κυκλωμα με αρεσε πολυ...
    Ισως να το κανω και εγω να σε καλα...

    0 Not allowed! Not allowed!
    Καλοκαιρι ειναι αν ετσι νιωθεις....
    www.oramasolutions.com

    Linkedin

  2. #32
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    όχι όπως και να το κάνεις δεν θα γίνει καμιά έκρηξη. φτιαξτο αφοβα και πάτα ότι θέλεις.

    σημείωση. η διαφορά του ΕΗ010 με το ΕΗ011 είναι ότι το δεύτερο έχει και εφεδρεία(αν κοπεί το ρεύμα για περίπου 60 ώρες δεν θα χάσει την ώρα).
    Γιαννη,αν μου επιτρεψεις μια διορθωση-δες το και εσυ μην κανω λαθος-
    αν χρειαστει να κλεισει το συστημα πχ.για διακοπες,θα διακοπη η τροφοδοσια του ημ.χρονικου με αποτελεσμα να χανει την ρυθμιση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    χμμμμμμμμμ Βασίλη έχεις δίκιο. βλέπεις και η ώρα ήταν κάπως. οπότε για να μην γεμίσουμε τον πίνακα απλά τροφοδοτούμε τον αυτοματισμό πριν την ασφάλεια του θερμοσίφωνα (έχουμε ασφάλεια για τον αυτοματισμό) και είμαστε οκ. το μόνο μειονέκτημα είναι ότι και να κλήσεις την ασφάλεια ο αυτοματισμός θα δουλεύει αλλά δεν νομίζω να έχουμε θέμα εφόσον την παροχή προς τον θερμοσίφωνα την έχουμε κομμένη.για εργασίες στον θερμοσίφωνα αν κλείνουμε και την ασφάλεια του αυτοματισμού θα είναι ακομα καλύτερο και δεν θα έχουμε θέμα με τον χρονοδιακόπτη(για λίγη ώρα θα είναι ).

    οπότε βελτιώθηκε με την αλλαγή της τροφοδότησης. δεν νομίζω να έχουμε παραλείψει τίποτε άλλο.
    aytomatos gia thermosifona ALAGH me xronodiakopti ektos.JPG
    και η άλλη λύση είναι να είναι μόνο ο χρονοδιακόπτης εκτός αλλά θέλουμε και μια ακομα ασφάλεια MCN 100

    aytomatos gia thermosifona ALAGH me xronodiakopti miso ektos.JPG
    Φάνη είσαι τυχερός διαλέγεις και παίρνεις.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 27-09-12 στις 00:30
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    katmadas (27-09-12)

  5. #34
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Περικλής
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή Χρονοδιακόπτης για θερμοσύμφωνα

    Ερώτηση στο ίδιο θέμα.
    Στο σπίτι έχω ένα διακόπτη στον πίνακα για τον ηλιακό θερμοσίμφωνα ο οποίος είναι πάντα αναμμένος.
    Στον τοίχο έξω από το μπάνιο υπάρχει διακόπτης με φωτάκι για τον θερμοσίμφωνα τον οποίο οποίο ανάβω για μισή ώρα περίπου για να ζεσταθεί το νερό.
    Όλα όσα διάβασα πιο πάνω δεν θα μπορούσαν να γίνουν απλά με ένα χρονοδιακόπτη στην θέση του διακόπτη που υπάρχει έξω από το μπάνιο;

    π.χ με αυτό εδώ:
    http://www.timeguard.com/products/ti...pur-timeswitch


    Ευχαριστώ πολύ

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    εχεις λες διακοπτη στον πινακα για τον ηλιακο;
    και ειναι παντα ανοικτος;
    και αναβεις και αλλον θερμοσιφωνα για να μπεις για μπανιο;

    κανε μια επεξηγηση.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #36
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Περικλής
    Εγγραφή
    Oct 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    2

    Προεπιλογή

    Sorry φίλε vasilimertzani ίσως δεν το διατύπωσα σωστά.
    Ο διακόπτης στον πίνακα πρέπει να είναι η ασφάλεια η οποία είναι πάντα αναμμένη.
    Εγώ απλώς ανάβω τον διακόπτη όπως ανάβω ένα φως σε ένα δωμάτιο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #37
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.775

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ppalaio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry φίλε vasilimertzani ίσως δεν το διατύπωσα σωστά.
    Ο διακόπτης στον πίνακα πρέπει να είναι η ασφάλεια η οποία είναι πάντα αναμμένη.
    Εγώ απλώς ανάβω τον διακόπτη όπως ανάβω ένα φως σε ένα δωμάτιο.
    καταλαβα.
    αν δεν εχει βαλει ρελε στο κυκλωμα σου τοτε ειναι ακρως επικινδυνη κατασκευη.
    τωρα με το χρονικο σαφως και γινεται,το θεμα ειναι αν σε εξυπηρετει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #38
    Μέλος
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    Κομοτηνή
    Μηνύματα
    65

    Προεπιλογή

    Sorry που χώνομαι σε λυμένο θέμα , μια και το λύσανε μια χαρά τα παιδιά παραπάνω .. αλλά ήθελα να επισυνάψω κ’εγώ ένα σχεδιάκι που το έχω χρησιμοποιήσει και στο σπίτι μου ( επειδή είχα πάντα εμμονή με τον θερμοσίφωνα ενώ ΄΄μερικές ΄΄ έχουν μανία να το αφήνουν αναμμένο συνέχεια ) αλλά και σε καναδυό δουλειές ( μεζονέτες ) για να μπορούν να χειρίζονται τον θερμοσίφωνα από οποιονδήποτε όροφο ..

    Προϋποθέτει βέβαια να έχεις δυνατότητα να περάσεις άλλα δύο ψηλά καλώδια απ’τον πίνακα μέχρι τον θερμοσίφωνα στην πρώτη περίπτωση και ένα στην δεύτερη !!!

    Sorry και για τα σχέδια ( τα έκανα στα γρήγορα και τα σκανάρησα ) αλλά πιστεύω να καταλαβαίνετε τι θέλω να δείξω : το 1.2.3.4. είναι ο θερμοστάτης του θερμοσίφωνα , τα N.C. και N.O. είναι μπουτόν ράγας , τα 2*20Α και WL 4A είναι αυτομ. ασφαλ. , ρελέ τριπολικό η διπολικό αντίστοιχα …
    Και στις δύο περιπτώσεις απενεργοποιείται ο θερμοσίφωνας μόλις πιάσει ο θερμοστάτης την επιθυμητή θερμοκρασία και ενεργοποιείται ξανά μόνον αν ξαναπατήσουμε το μπουτόν ακόμα και όταν το νερό έχει κρυώσει …
    Και εννοείται ότι μπορούμε να βάλουμε και ενδεικτικά στον πίνακα τα οποία θα σβήνουν αφού έχει ΄΄κόψει΄΄ ο θερμοστάτης ..
    therm JPEG.JPG

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #39
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Sep 2012
    Περιοχή
    Αιγάλεω
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sembel Εμφάνιση μηνυμάτων
    Sorry που χώνομαι σε λυμένο θέμα , μια και το λύσανε μια χαρά τα παιδιά παραπάνω .. αλλά ήθελα να επισυνάψω κ’εγώ ένα σχεδιάκι που το έχω χρησιμοποιήσει και στο σπίτι μου ( επειδή είχα πάντα εμμονή με τον θερμοσίφωνα ενώ ΄΄μερικές ΄΄ έχουν μανία να το αφήνουν αναμμένο συνέχεια ) αλλά και σε καναδυό δουλειές ( μεζονέτες ) για να μπορούν να χειρίζονται τον θερμοσίφωνα από οποιονδήποτε όροφο ..

    Προϋποθέτει βέβαια να έχεις δυνατότητα να περάσεις άλλα δύο ψηλά καλώδια απ’τον πίνακα μέχρι τον θερμοσίφωνα στην πρώτη περίπτωση και ένα στην δεύτερη !!!

    Sorry και για τα σχέδια ( τα έκανα στα γρήγορα και τα σκανάρησα ) αλλά πιστεύω να καταλαβαίνετε τι θέλω να δείξω : το 1.2.3.4. είναι ο θερμοστάτης του θερμοσίφωνα , τα N.C. και N.O. είναι μπουτόν ράγας , τα 2*20Α και WL 4A είναι αυτομ. ασφαλ. , ρελέ τριπολικό η διπολικό αντίστοιχα …
    Και στις δύο περιπτώσεις απενεργοποιείται ο θερμοσίφωνας μόλις πιάσει ο θερμοστάτης την επιθυμητή θερμοκρασία και ενεργοποιείται ξανά μόνον αν ξαναπατήσουμε το μπουτόν ακόμα και όταν το νερό έχει κρυώσει …
    Και εννοείται ότι μπορούμε να βάλουμε και ενδεικτικά στον πίνακα τα οποία θα σβήνουν αφού έχει ΄΄κόψει΄΄ ο θερμοστάτης ..
    therm JPEG.JPG

    Αγαπητέ Κώστα, νομίζω ότι έχει ενδιαφέρον και η δική σου συνδεσμολογία, αν και είναι πολύ δύσκολο το να περαστούν δύο ακόμα καλώδια από τον πίνακα στον θερμοσίφωνα. Όμως θα έλεγα ότι για εμάς που τα θέλουμε πιο αναλυτικά, λόγω μη μεγάλης εμπειρίας με τα ηλεκτρολογικά, για να γίνει κατανοητή η συνδεσμολογία σου ώστε να καταγραφεί σαν μία ενδιαφέρουσα λύση, καλό και ευπρόσδεκτο θα ήτανε αν θα ήθελε και έχει το χρόνο να βοηθήσει ο Γιάννης lepouras που μας έχει βοηθήσει πάρα πολύ με τα αναλυτικά σχέδιά του και τις ιδέες του στο ίδιο θέμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #40
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Άντε πάλι, με 2 παρατηρήσεις.
    Στο 1 σχέδιο δεν εμπιστεύομαι το μπουτον να τρώει το αρχικό φορτίο του θερμοσίφωνα ακομα και αν είναι για κλάσματα του δευτερολέπτου. Παρόλα αυτά είναι πιο ασφαλές(μέχρι ίσως να ψοφήσει το μπουτον) από το 2 σχέδιο που ο θερμοστάτης ανοιγοκλείνει την εντολή μόνο.
    Γιαυτό στο δεύτερο σχέδιο έκανα μια προσθήκη τουλάχιστον να είναι ενωμένη η φάση στο θερμικό του θερμοστάτη για περίπτωση που αν πάει κάτι στραβά και δεν κλείσει ο αυτοματισμός όταν ξεπεράσει την θερμοκρασία ασφαλείας του θερμοστάτη να κόψει.
    Οπότε και στα 2 εχω μικρές επιφυλάξεις διότι, πρέπει πάντα εφόσον παίζουμε με το ρεύμα να εξασφαλίζουμε όσο το δυνατόν μεγαλύτερη ασφάλεια αποφεύγοντας να παρακάμπτουμε τα υπάρχοντα ασφαλιστικά και να εξασφαλίζουμε την δυνατόν μεγαλύτερη διάρκεια ζωής το υλικών που τοποθετούμε.
    Σας παραθέτω τα σχέδια με μια επισήμανση αρχικά .
    θερμοστατης.JPG
    Στην φωτογραφία είναι το είδος του θερμοστάτη που χρησιμοποιούμε. ΠΡΟΣΟΧΗ. πριν κάνετε όποια συνδεσμολογία να προσέχετε πρώτα στον θερμοστάτη σας να αντιστοιχούν οι επαφές σύμφωνα με το σχέδιο που έχει η φωτογραφία επάνω.
    Δηλαδή το Α που δείχνω είναι η επαφη του θερμοστατη στην κανονική λειτουργιά του(όταν πιάνει την ρυθμιζόμενη θερμοκρασία και κλείνει) και η Β είναι οι επαφές του θερμικού που κόβει όταν ξεπεραστούν τα όρια του θερμοστάτη.
    ΑΝ είναι ανάποδα το σχέδιο (θεωρητικά είναι στάνταρ αλλά ποτέ δεν ξέρεις) δηλαδή δεν έχουμε στο 1-3 την επαφη λειτουργίας αλλά στο 2-4 τότε θα αντιστραφούν και οι συνδέσεις. γιαυτό ΠΡΟΣΟΧΗ.

    Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!

    καλή επιτυχία.
    aytomatos gia thermosifona AYTOMATO KLISIMO 1SIRMA.JPGaytomatos gia thermosifona AYTOMATO KLISIMO 2 SYRMATA.JPG όποια επισήμανση άλλη δεχτή.

    Υ.Γ. έχουμε και το λαμπάκι στο μπουτον που θα είναι αναμένω όσο ο θερμοσίφωνας λειτουργεί. και θα σβήσει όταν ζεσταθεί το νερό άρα θα κόψει το όλο κύκλωμα. Σε περίπτωση που έχουμε θερμοκρασία πιασμένη ή έχει πεταχτεί το θερμικό του θερμοστατη τότε όταν πατάμε το μπουτον όχι μόνο δεν θα οπλίζει το κύκλωμα αλλά δεν θα ανάβει και το λαμπάκι όσο και να κρατάμε πατημένο το μπουτον.

    Στην πρώτη περίπτωση θα έχουμε ζεστό νερό ενώ στην δεύτερη θα καταλάβουμε (εφόσον δεν έχουμε ζεστό νερό ) ότι έχει κόψει το θερμικό . αν δεν έχουμε ζεστό νερό αλλά το κύκλωμα οπλίζει και ανάβει το λαμπάκι τότε μάλλον κλαίμε την αντίσταση του θερμοσίφωνα (όχι δεν φταίμε εμείς). Όλα αυτά με την προϋπόθεση ότι δεν πάθανε ζημία τα καλώδια μας

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 18-10-12 στις 03:42
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-21, 21:01
  2. Ερωτηση για Χρονοδιακοπτη.
    By radiotimes in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-01-17, 12:09
  3. αναζητηση για αγορα ηλεκτρικου θερμοσιφωνα ...
    By XALOULIS90 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-12, 15:05
  4. Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-10, 00:49
  5. Απορία για χρονοδιακοπτη
    By aijaki21 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-09, 06:40

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας