Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 72

Θέμα: ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ ΠΙΚΑΠ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΓΙΑ ΠΙΚΑΠ ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ

    ΕΠΕΙΔΗ υπαρχουν πολες αποριες για το θεμα ηθελα να ανοιξω ενα θεμα και να πω την γνωμη μου .
    κατ αρχην να ξεκινησουμε λεγοντας οτι
    η εξοδος σε ταση που βγαζει μια τυπικη δυναμικη κεφαλη πικαπ ειναι 4 mv-7 οι πιο δυνατες οπως λενε
    τωρα εμεις ζηταμε απο εναν τετοιο προενισχυτη να μας ανεβασει την σταθμη αυτη στα 500mv εως και 1 βολτ δεν θα ηταν ασχημο
    ειναι πραγματι πολυ δυσκολο να πετυχεις κατι καλο θελει πολλες γνωσεις πραγμα που ουτε εγω δεν εχω
    το κυκλωμα αυτο κατα την γνωμη μου πρεπει να περιεχει οπωσδηποτε και tone control κατι που κανει ακομα πιο δυσκολη την επιλογη του κυκλωματος πανω στο οποιο σκεφτεσαι να κινηθεις
    Μια λυχνια σε συνδεση χαμηλου θορυβου δεν θα ειναι αρκετη και απο το 4 mv θα ανεβεις γυρω 100-150mv στο σημειο αυτο πρεπει για μενα να μπουν τα ρυθμιστικα τονου τα οποια βεβαια ειναι παθητικα ετσι λιοπον χρειαζομαστε αλλη μια λυχνια που η κατασκευη του βαγγελη ειναι μια κατασκευη αξια να την περιεργαστεις και λογω του ενισχυτου κοινης καθοδου δινει πολα πλεονεκτηματα στην εξοδο
    απο κει και περα το να χρησιμοποιηθει και ενα υβριδικο συστημα για τα tone δεν το βλεπω ασχημο
    να εχουμε υποψη μας οτι το βινιλιο εχει πολλα πριμα κατι που θα μας ξινισει ασχημα χωρις περιορισμο των υψηλων
    η χρηση τυπωμενης πλακετας στο σταδιο των tone control ειναι αποδεκτη για πολους λογους,
    σχεδιο καποιο που να με καλλυπτει πληρως δεν εχω βρει
    εκτος βεβαιως των πολυπλοκων στερεοφωνικων που δεν μου αρεσουν για κατι ερασιτεχνικο
    Να πω επισεις για την δυσκολια της αποφυγης βομβων καθως και για την παραμορφωση που θα πρεπει να εξετασθει πολυ σοβαρα
    τελος σχεδια δεν παραθετω αλλα οποιος θελει μπορει να συζητησουμε οτι βρουμε
    πριν μια βδομαδα ειχα δει εναν προενισχυτη με λυχνιες el 34 δυστιχως το εχασα το εδινε για 0.05% παραμορφωση ,,,,ημαρτον οχι τοσο σπαταλη ρε φιλε....
    Προς το παρον εγω δεν σκευτομαι να επιχειρησω μια τετοια κατασκευη
    ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΕΝΟΥΣ ΑΣ ΕΧΟΥΝ ΥΠΟΨΙΝ ΤΟΥΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΚΑΙ ΓΙΑ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΕΧΩ ΠΑΡΑΛΥΨΕΙ

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη p.gabr : 06-07-11 στις 23:13

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι ο θορυβος λόγω μεγάλης ενίσχυσης καθώς και η RIAA .

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα παναγιωτη
    Ωραιο το θεμα που ανοιξες αν και δεν το βλεπω να τύχει μεγαλης ανταπόκρισης μιας και που το βινύλιο εχει φύγει πια απο την ζωη μας.
    Σου μιλαει κάποιος που ηταν και ειναι λάτρης του βινύλιου με 2-tachnics mkii και πανω απο 3000 δισκους ( κάπου στοιβαγμένους στην αποθήκη )
    Καποιο λαθος πρεπει να κανεις με την λαμπιτσα που λες el 34...
    Δεν ειναι προενισχυτρια λαμπα αυτη , ειναι πεντοδος ισχυος.
    Επισεις ενας τέτοιος προενισχυτής δεν θα έπρεπε να εχει κανένα χρωματισμό με tone controls..αποψη μου..!!
    Δεν συμπαθω τα tone controls σε προενισχυτες και τελικους , ιδιαίτερα σε κατασκευες με λυχνιες , νομιζω πως αλλοιωνουν τον ηχο , αλλα εν παση περιπτωση η κατασκευή ενος τετοιου προενισχυτή και εγω συμφωνώ οτι ισως να ειναι αρκετα δυσκολη , ενεκα της μεγαλης ευαισθησίας και 'ροπης' προς παραμόρφωση..!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη KOKAR
    Όνομα
    Κωστας
    Εγγραφή
    Dec 2005
    Περιοχή
    Αργυρουπολη
    Μηνύματα
    6.905

    Προεπιλογή

    μωρέ λογω ενίσχυσης θα ΜΑΖΕΥΕΙ οτι RF περνάει από τετράγωνο.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όλα είναι δρόμος.....

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    λοιπον tomhel το εχω δοκιμασει εκτος και αν εχουν χαλασει και οι δυο κεφαλες
    τα πριμα ηταν υπερβολικα το θεωρω αδυνατον χωρις tone
    τωρα αυτο που εγραψα για τις ελ 34 ειναι αληθες σε σπουδαιο σιτε αλλα δεν θυμαναι που θα ψαξω
    κωστα οχι αυτο δεν το δεχομαι δεν με φοβιζει
    στον ενισχυτη με τις 6v6 ειχε ευαισθησια 7 mv kai den eixe problhma kanena θελει πολυ εμπιρεια ομως

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Παναγιωτη καλο το θεμα για μενα δεν συμπαθω τα ρυθμιστικα και ειδικα σε ενισχυτες με λυχνιες αλλαζουν πολυ τον ηχο οχι προς το καλυτερο αλλα προς το χειροτερο.
    Τα παθητικα ρυθμιστικα ειναι οτι χειροτερο υπαρχει ακομη και σε ενισχυτες με τρανζιστορ και ολοκληρωμενα η ποιο καλη περιπτωση ειναι τα ενεργα αλλα οχι σε λυχνιες δεν τα θελει οι ενισχυτες με λυχνιες εχουν ειδη σωστα τονισμενες τις υψηλες και τις μεσαιες συχνοτητες.
    Για τον προενισχυτη για το πικ-απ ειναι μια δυσκολη κατασκευη θα πρεπει να βρεις λαμπα με χαμηλο θορυβο και υψηλη ενισχυση να την θωρακισεις σταθεροποιημενη ταση σωστο PCB και πολλα αλλα δεν ξερω αν αξιζει τον κοπο γιατι και οι δισκοι δεν θα ειναι και στην καλυτερη τους κατασταση και καταλαβαινεις τι θα γινεται.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη ikaros1978
    Όνομα
    Βαγγελης
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    1.983

    Προεπιλογή

    Απ τα πιο ψαγμενα θεματα!!!!
    τα 4 mv να γινουν 500 και βαλε? ειναι μεγααααααλο βασανο! οσο γινεται βεβαια πιο απαραμορφωτα και με λιγοτερο θορυβο.
    Αλλα προκαλει ενδιαφερον η ερευνα αυτου και τον προενισχυτη να μην αποκτησεις-κατασκευασεις στα χερια σου σιγουρα θα ειναι εποικοδομητικες οι οποιες πληροφοριες.
    Συμφωνω με τους προλαλησαντες και κατα την ταπεινη μου αποψη τα πραγματα θα ειναι πολυ πιο ανωδυνα αν,οπως λεει και ο θανος, επιλεγει σωστη λαμπα και με πολυυυυυ προσεκτικη (θωρακισεις,καλωδια,κτλ) κατασκευη .
    Επισης να συμπληρωσω οτι και για βινυλιο να μην το χρησιμοποιησει καποιος ειναι εξισου κερδοφορα η χρηση του σε μικροφωνο

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    θανον καμια αντηρηση το εχουμε αλωστε ξανα συζητησει αυτο το πραγμα
    κοιτα αν θελεις σχεδια που εχουν εισοδο πικαπ ολα εχουν καποιο πυκνωτη ως προς γειωση για τα πριμα
    δυστιχως εχω χασει ολλα μου τα αρχεια που ειχα θα πρεπει να αρχισω να ψαχνω ξανα για να εχουμε σωστσ στοιχεια και ντοκουμεντα να μην μιλαμε στον αερα .....αυτα για σημερα καληνυχτα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη p.gabr
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2011
    Περιοχή
    Aχαρναί
    Μηνύματα
    3.867

    Προεπιλογή

    βαγγελη περιμενουμε και απο εσενα να μας δωσεις τα αποτελεσματα ελεγχου τα θελουμε

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη tomhel
    Εγγραφή
    Oct 2005
    Περιοχή
    korinth
    Μηνύματα
    427

    Προεπιλογή

    Σε μια γρηγορη αναζητηση , επεσα σε ενα σχεδιο κιτ που το κοίταγα απο παλια ( για τις λυχνιες του τυπου jan ) αλλα και για το μικρο του κοστος , καπου 50 αυστραλιανα δολλαρια
    Εδω το pdf
    http://diyaudioprojects.com/Tubes/64...structions.pdf

    Δεν ξερω που και εαν πωλείτε ακομα , αλλα για 50 usd$ αξιζει καποιος που ψαχνει προενισχυτη riaa να το δοκιμάσει

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 8 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΛΑΜΠΑΤΟΣ ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ ΠΙΚΑΠ RIAA
    By biker883 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-16, 20:16
  2. Προενισχυτης με λυχνιες βασισμενος στον JADIS JP200
    By lazarost in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-12, 23:28
  3. Προενισχυτης Phono με λυχνιες
    By mikosmas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-03-11, 17:56
  4. Προενισχυτης Πικαπ-Μικροφωνου
    By Xarry in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-10, 22:05
  5. ΠΡΟΕΝΙΣΧΥΤΗΣ HIFI ΜΕ ΛΥΧΝΙΕΣ
    By kostas30 in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-02-07, 21:37

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας