Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: RS485 TO ETHERNET

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή RS485 TO ETHERNET

    Γεια σε όλους.Δεν έχω μεγάλη πείρα με δίκτυα και χρειάζομαι μια μικρή βοήθεια.Έχω ένα όργανο που μετρά τάση, ένταση και ισχύ το οποιό έχει θύρα RS485 και συνοδεύεται και απο ένα λογισμικό.Το όργανο υποστηρίζει Modbus/RTU. Αυτο που θέλω να κάνω είναι να βλέπω τις ενδείξεις απο το σπίτι μου μέσω internet. Αν θα πάρω ένα RS485 to Ethernet Modbus Gateway και συνδέσω το όργανο στο εκεί modem/router μετα θα μπορέσω να πετύχω αυτο που θέλω? Αν όχι τι πρέπει να κάνω?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Γενικως ναι, αν και δεν ειναι η φτηνοτερη λυση. Του εχεις μιλησει μεσω rs485? Το software που εχεις υποστηριζει ethernet? ( modbus tcp δλδ.)
    Για αρχη περνεις ενα παμθηνο 485 το 232 adaptor, το βαζεις στη σειριακη του pc και βλεπεις αν δουλευει αυτο που θες.
    Ισως με ενα teamviewer στο pc να καλυπτεσαι.
    Αν τωρα θελεις να μην υπαρχει pc μπορεις να βαλεις ενα ethernet modbus gateway. Υπαρχουν πολλα και σε διαφορες τιμες και ποικιλιες.
    Δυστυχως μονο μετα απο δοκιμη θα εισαι σιγουρος.
    Μια αλλη εναλλακτικη, αφου παιξει η σειριακη ειναι να παρεις ενα serial via ethernet port extender το οποιο θα δημιουργησει μια virtual σειριακη που θα μιλαει στο κουτακι της σειριακης μεσω internet. (πρεπει να δεις θεματα ασφαλειας καθως και τι πορτες πρεπει να γινουν forward στο ρουτερ...)
    Ομως ετσι κρυβεις απο το application τις ιδιαιτεροτητες του ethernet modbus που μπορει να μην υποστηριζεται...

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Εγγραφή
    Aug 2006
    Μηνύματα
    5

    Προεπιλογή

    Ωραία.Το πρόγραμμα αν συνδέσω το όργανο με rs232 to rs485 adapter δουλεύει. Σε περίπτωση που το software δεν υποστηρίζει ethernet, γιατί δεν το έχω εξακριβώσει, το όργανο λογικά δεν θα έχει την δυνατότητα να δημιουργήσει μια σελίδα μόνο του με κάποια ip διεύθυνση? Έχω δει μια περίπτωση όπου υπάρχει ένα καταγραφικό με θύρα ethernet το οποίο συνδέεται σε δικτυο και γράφοντας απλά μια διεύθυνση ip σε έναν υπολογιστή που έχει internet βλέπεις τις καταγραφές. Το δικό μου όργανο που υποστηρίζει modbus/rtu δεν θα μπορεί να το κάνει αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Προφανως και το οργανο με το modbus rtu δεν προκειται να φτιαξει web page... To modbus ειναι ενα πρωτοκολλο πανω απο το rs485 που σου επιτρεπει να μιλησει σε μια (ή περισσοτερες) συσκευες και να διαβασεις η να γραψεις τιιμες με standard τροπο.
    Τωρα αν καποιο modbus to ethernet device μπορει να διαβαζει αυτες τις τιμες και να φτιαχνει web pages, προφανως γινεται, αλλα ειναι feature του adaptor αλλα οχι του οργανου. Ριξε μια ματια στη MOXA...

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. RS485 driver IC & Optoisolator? Προτςινόμενα?
    By SRF in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 25
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-08-21, 21:14
  2. Driver για USB to RS485
    By Kokshare in forum Software Η/Υ
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-10-13, 23:35
  3. BLUETOOTH σε RS485 πρόβλημα
    By acmilangr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-07-13, 19:12
  4. RS485 3.3V
    By acmilangr in forum Γενικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-11, 18:01
  5. RS485 με ATMEGA328
    By acmilangr in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-11-11, 15:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας