Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 58

Θέμα: Ένδειξη στάθμης καυσίμου

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη TasosM
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Ανδρομέδα
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή Ένδειξη στάθμης καυσίμου

    Καλησπέρα σε όλους ! Ψάχνοντας έπεσα πάνω σε αυτή τη δημοσίευση σχετικά με την ένδειξη της στάθμης καυσίμου,είδα το κύκλωμα που έδωσε ο FILMAN και σκέφτομαι να το κατασκευάσω και εδώ θα ήθελα τα φώτα σας …

    To κύκλωμα που έδωσε ο FILMAN
    DFG.JPG


    Το φλοτέρ στο ντεπόζιτο είναι με τρία καλώδια και η μέτρηση έδειξε τα εξής :
    floter.JPG

    1)Πως θα πρέπει να τροποποιήσω το παραπάνω κύκλωμα για να μπορώ να το ρυθμίσω (καλιμπράρω) με το δικό μου φλοτέρ; Γίνεται να βάλω κάποιο-α τρίμερ για να μπορώ να ρυθμίσω την ελάχιστη και την μέγιστη τιμή;

    2)Θα υπάρχει πρόβλημα αν το κύκλωμα δεν έχει τα led κολλημένα πάνω στην πλακέτα αλλά σε καλώδιοταινία μήκους 1-1,5μ;

    3) Αν αντί για 10 leds συνδέσω τα πρώτα 5 ή 6 και το ρυθμίσω ώστε το 5ο πχ led να είναι η maximum στάθμη καυσίμου, θα έχει πρόβλημα το κύκλωμα;


    Συγχωρήστε τις (πιθανόν απλές) απορίες μου αλλά οι γνώσεις μου στα ηλεκτρονικά είναι κάπως περιορισμένες.

    Τάσος

    P.S η μοτο είναι στα 12v (και κοντά στα 14 όταν λειτουργεί ο κινητήρας)

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    να φανταστώ οτι είναι κάτι σε honda , chaly η GLX ???
    τώρα βάζεις ιδέες για το δικό μου παλιό τσαλάκι !
    λοιπόν θα απαντήσω σε αυτά που ξέρω , για τα υπόλοιπα υπάρχει ο φίλλιπος !

    2) όχι κανένα πρόβλημα , ακόμα καλύτερα μπορείς να κάνεις δύο πλακέτες , μία για το κύκλωμα και μια μικρότερη για τα led και αυτά να συνδεθούνε με καλωδιοταινία !
    3) αν θέλεις ακριβώς τα μισά led είναι ακόμα πιο έυκολα , απλά παραλείπεις τα μισά ! που είναι ενδοιάμεσα ! δηλαδή συνδέεις το 2-4-6-8-10 και έτσι έχεις την ίδια αναλογικότητα αλλα με 50% λιγότερη λεπτομέρεια !
    4) για τάση τροφοδοσίας νομίζω οτι το LM3914 που έχει το κύκλωμα δουλέυει και σε λιγότερα Volt !λογικά θα δουλέυει και στα 9ν πχ, απλά χα χρειαστεί να ρυθμιστεί η φωτεινότητα , σε αυτήν την περίπτωση βάζεις ενα LM7809... αυτό το λμ θα σου σταθεροποιήσει την τάση στα 9 και θα είσαι κύριος !

    για τα υπόλοιπα κάνε υπομονή , τα πρωινά εμφανίζεται ο φίλλιπος !

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη TasosM
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Ανδρομέδα
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Κοντά έπεσες ! Είναι ένα honda super cub 70 το οποίο ήταν παρατημένο για καμια 10αριά χρόνια στην πυλωτή μου και το έτρωγαν οι σκόνες και η σκουριά... Αφού βρήκα χρόνο είπα να το αποκαταστήσω και αντί του σκούτερ να έχω αυτό για τις μετακινήσεις.

    Σήμερα το πρωί έκανα μια περαντζάδα στα καταστήματα ηλεκτρονικών της πόλης μου και κατέληξα ότι θα παραγγείλω από κανένα eshop... δε βρήκα ούτε πλακέτα διάτρητη, ούτε το Lm358, ούτε βάσεις για τα ολοκληρωμένα. Με κοιτούσαν σαν εξωγήινο χαχαχαχα

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    και νομιζα οτι μονο στην δικη μου περιοχη συνεβαινε αυτο αλλα τωρα υπαρχει και παρηγορια

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη TasosM
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Ανδρομέδα
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Νίκο άστα να πάνε, γύρισα 4-5 καταστήματα και σε όλα έφαγα άκυρο, αλλά αγόρασα τελικά διάτρητη πλακέτα και βάσεις από το Internet κ πιθανότατα από Δευτέρα να τα έχω.

    Για το κύκλωμα θα ακολουθήσω και την συμβουλή του Κωνσταντίνου με το LM7809 έτσι ώστε να παίζει σταθεροποιημένη η τάση στα 9V ...Επίσης αν κατάλαβα καλά για να καλιμπράρω το 3419 πρέπει να βάλω το τριμεράκι στο REFADJ; Υπάρχει κάποιος τρόπος να υπολογίσω τα Ohms ή το σκέφτομαι τελείως λάθος γιατί στο κύκλωμα του FILMAN το φλοτέρ είναι 5-90

    Ξέθαψα και ένα ράστερ που είχα μια φορά και ένα καιρό γιατί λέω να κάνω καμία δοκιμή πρώτα και μετά να το φτιάξω στην πλακέτα για να είμαι σίγουρος ότι θα δουλέψει σωστά...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    απο εκεί που θα πάρεις τα υπόλοιπα υλικά ,
    πάρε μία αντίσταση 33ohm (άδειο τεπόζιτο)
    και ακόμα μία 570ohm (γεμάτο τεπόζιτο )
    ετσι θα μπορέσεις να πειραματιστείς και να καταλήξεις στο τελικό κύκλωμα χωρίς να παλέυεις πάνω στο μηχανάκι και παλέυοντας γεμίζοντας και αδειάζοντας το τεπόζιτο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη TasosM
    Όνομα
    Τάσος
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Ανδρομέδα
    Μηνύματα
    31

    Προεπιλογή

    Κωσταντίνε το φλοτέρ αυτή τη στιγμή το έχω ήδη βγάλει από το μηχανάκι για να κάνω δοκιμές! Όυτε που το σκέφτηκα καθόλου αντί για το ίδιο το φλοτέρ να πάρω δυο αντιστάσεις... Καλά να πάθω! όποιος δεν έχει μυαλό έχει ... κατσαβίδια

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    τασο μην το παιρνεις τοσο βαρια αφου το εχεισ στα χερια το φλοτερ μπορεισ να πετυχεις καλυτερες υποδιαιρεσεις και ακριβεια ετσι ειναι καλυτερα αφου να φανταστεις εγω θελω να παραλληλησω και να προσαρμοσω ενα για το αυτοκινητο και περιμενω καταλλη ευκαιρια να βγαλω το φλοτερ απο το τεποζιτο για να βρω ακριβως τι κολπο θα κανω . το μικροβιο βλεπεις δεν φευγει ευκολα..

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    νομίζω πως άμα το παραλυρήσεις και είναι 2 κυκλώματα μέτρησης , θα γίνει μπάχαλο , καθώς κάθε κύκλωμα θα βλέπει και την αντίστγαση του άλλου κυκλώματος και θα παίρνεις άλλα ντάλον ενδείξεις !

    (αν ισχύει αυτό που μόλισ σκέφτηκα θα λιποθυμήσω απο χαρά )

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη mihalas2
    Όνομα
    Μιχαλης Γιαμαιος
    Εγγραφή
    Feb 2009
    Περιοχή
    Περαμα Πειραιας
    Μηνύματα
    636

    Προεπιλογή

    και η δικη μου εκδοχη .

    πριν πολλα πολλα χρονια το ειχα φτιαξει σε ενα VW που ειχα με μεγαλη επιτυχια!!!

    απλο και σιγουρο

    φιλικα μιχαλης




    μι3.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 6 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Βαλβίδα καυσίμου για τρακτέρ
    By misterno in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 12:45
  2. βοήθεια σε arduino uno μετρητή καυσίμου
    By petratosm in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-06-16, 23:11
  3. Εξοικονομητής Καυσίμου
    By GR_KYROS in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 99
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-04-15, 14:00
  4. Ένδειξη στάθμης νερού.
    By leosedf in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-03-15, 20:02
  5. Επιτηρητής στάθμης δεξαμενής
    By ΠΕΤΡΟΣ Κ. in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-01-11, 20:07

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας