Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 95

Θέμα: Που μπορώ να βρω μια lcd 16x2?

  1. #21
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meandjerrygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια μπλε πχ στο ebay κανει 2.5ε ενώ στο φανό 12-14ε
    φοιτητές είμαστε με χατζιλίκι, δεν μπορούμε να συντηρούμε την εσχροκέρδια
    η δεκαπλάσια τιμή πιάσιμο είναο
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meandjerrygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν έκανα παράπονα για τα 6ε αλλά για 12-14ε που είχε πριν ένα χρόνο, νομίζετε οτι μου αρέσει να περιμένω 3 εβδομάδες για 2ε? απλά κάποιες φορές τα ποσά είναι εξοφρενικά
    και επειδή είπαμε για το φανό να πώ ότι τα παιδιά εκεί είναι άριστοι επαγγελματίες και πολλοί εξυπηρετικοί, τους αξίζουν χίλια μπράβο για τον τρόπο που εξυπηρετούν και για αυτό πιστεύω ότι έχουν και πολύ δουλειά

    ποτέ δεν πηρα οθόνη lcd 16x2 απο το φανό 12-14ε

    το λες και το ξαναλές μηπως ρώτησες για κατι αλλο ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη nikknikk4 : 13-07-11 στις 21:16
    ...

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    δες εδώ τι λέει είναι post του 2007 βέβαια

    http://electronicsteipeir.phpbb9.com/t477-topic#11665
    Για παράδειγμα, σχετικά με ηλεκτρονικά εξαρτήματα, έχω αγοράσει οθόνη LCD μπλε 2x16 με 2.8 ευρώ, ενώ ο Φανός την είχε 12

    και εγώ τόσο περίπου θυμάμαι οτι έκανε , η πράσινη πρέπει να έκανε 10ε αλλά είναι πάνω απο ένας χρόνος και δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meandjerrygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    δες εδώ τι λέει είναι post του 2007 βέβαια

    http://electronicsteipeir.phpbb9.com/t477-topic#11665
    Για παράδειγμα, σχετικά με ηλεκτρονικά εξαρτήματα, έχω αγοράσει οθόνη LCD μπλε 2x16 με 2.8 ευρώ, ενώ ο Φανός την είχε 12

    και εγώ τόσο περίπου θυμάμαι οτι έκανε , η πράσινη πρέπει να έκανε 10ε αλλά είναι πάνω απο ένας χρόνος και δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  4. #24
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    μίλησες πριν για κάποιο mosfet αλλά δεν μας είπες για ποιο τύπο μιλάς και τι μάρκα
    Επίσης αυτοκίνητο είναι το fiat και μια χαρά κάνεις τι δουλειά σου και αυτοκίνητο είναι και η mercedes που είναι πολύ ακριβότερη. Έτσι άλλο να παίρνεις οθόνη displaytech που έπαιρνες παλαιότερα στην Ελλάδα (και ήταν ακριβότερη) και άλλο να παίρνεις no-name σήμερα κι άλλο να παίρνεις εντελώς άγνωστες... κι άλλο να παίρνεις seiko ή optronics....(που κυκλοφορούσαν στην Ελλάδα παλαιότερα) και φυσικά ήταν ακριβές.
    Πέρα απ΄ αυτό ένα μαγαζί δεν μπορεί να αγοράσει τα χιλιάδες τεμάχια που αναφέρεις (που αμφιβάλω αν και εκεί έχουν περίπου 50 λεπτά αφού αν δεν με απατά η μνήμη μου περίπου 50 λεπτά κοστίζει το τσιπακι - σε τιμές χιλιάδων τεμαχίων που είναι αντίστοιχο το ks066 και κατασκευάζεται στην λευκορωσία από την integral).
    Δεν ξέρω από που αγοράζει ο Φανός όμως το πιθανότερο είναι οτι αγοράζει από την TOP electronics η οποία σε περσινό κατάλογό της είχε την οθόνη 7,5 ευρώ προτυνόμενη λιανική με ΦΠΑ. Από αυτή την λιανική να υπολογίζεις περίπου 40% κάτω η χονδρική τιμή (αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος) που σημαίνει οτι αγοράζει το κατάστημα 4,5 ευρώ με πληρωμένο τον ΦΠΑ (ο κατάλογος αναφέρεται σε ΦΠΑ 19%) οπότε δίνοντας την οθόνη έβγαλε περίπου 2 ευρώ.
    Φυσικά ο κινέζος θα βγάλει λιγότερα όμως δεν έχει τα έξοδα μισθοδοσίας του Έλληνα δεν έχει τα ενοίκια του ΄Ελληνα, δεν έχει να ανυσηχεί μην το τσακίσουν το μαγαζί (όποτε πρέπει να έχει κομπόδεμα στην άκρη για να το ξαναφτιάξει), δεν έχει το ΦΠΑ και πιθανότατα δεν θα κόψει και απόδειξη, σε αντιθεση με τον Φανό που κόβει απόδειξη και συμβάλει στο να συνεχίσει η λειτουργία της πτωχευμένης χώρας μας.
    Φυσικά τον Φανο δεν τον ξέρω ούτε φατσικά, φυσικά καταλαβαίνω οτι σαν φοιτητής δεν σου περισεύουν και καλά κάνεις και κοιτάζεις για ποιο φθηνό ακόμα και στο ebay, όμως δεν είναι ωραιο να προσπαθούμε να μειώσουμε και να εκθέσουμε τους έλληνες επαγγελματίες που προσπαθούν να επιβιώσουν σε αυτές τις δύσκολες συνθήκες.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. 3 μέλη ευχαρίστησαν τον chip για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ (14-07-11), manolena (13-07-11), navar (14-07-11)

  6. #25
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikknikk4 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποτέ δεν πηρα οθόνη lcd 16x2 απο το φανό 12-14ε

    το λες και το ξαναλές μηπως ρώτησες για κατι αλλο ?

    εχει πάρει κάποιος με το παραπάνω ποσο ?

    η απλά γράφουμε στα FORUM ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  7. #26
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή ..

    Σε λιγα χρονια δεν θα υπαρχει καταστημα που να πουλαει εξαρτηματα με αυτον τον τροπο.
    Οσα καταστηματα θα συνεχισουν να πουλανε , θα τα εχουν σε σακουλακια (ελαχιστη ποσοστητα)
    ο αγοραστης επισης θα πρεπει να ξερει τι θελει , γιατι δεν θα γινεται να απασχολουν προσωπικο,
    που να ψαχνει τα ραφια για 2 αντιστασεις και 5 πυκνωτες και 1 τρανζιστορ. Γιαυτο βλεπουμε να το
    εχουν ρηξει στην πωληση μικροσυσκευων τα περισσοτερα καταστηματα. Παλιοτερα ηταν οι αποκλειστικοι προμηθευτες τω επαγγελματιων, σημερα οι επαγγελματιες αγοραζουν απο τα μαγαζια
    μονο για να φτιαξουν πρωτοτυπα , αφου κατασταλαξουν στα υλικα μετα κανουν παραγγελια απο εξωτερικο .
    Επισης , δεν μπορεις να πεις σε κανεναν ποσο θα πουλαει τα υλικα, μπορει να τα παιρνει 0,10 και να
    τα δινει 100, δεν ειναι ψωμι , ουτε γαλα , ουτε βενζινη να εχει πλαφον.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #27
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    πάντως 29/3/2008 οθόνη led 2χ16 την πήρα 6,93 ευρώ (από το Φανο)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #28
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    πιαστήκατε αν η οθόνη έκανε 12 ή 14ε λέω είναι πάνω απο ένα χρόνο και δεν θυμάμαι το ακριβές ποσό,αλλά τόσο έκανε η μπλέ και η πράσινη νομίζω γύρω στα 10ε, πραγματικά άμα είχα την απόδειξη θα τη σκάναρα αλλά έχει σταλεί στην εφορία.και λάθος να έχω κάνει
    δεν είναι και μόνο η οθόνη , το ίδιο συμβαίνει και με άλλα εξαρτήματα,
    ο φανός είναι ατυχές παράδειγμα γιατί εκτός ότι στα περισσότερα
    έχει καλές τιμές , είναι και άριστος επαγγελματίας και αυτό το λέω γιατί επισκέπτομαι διάφορα μαγαζιά ηλεκτρονικών.
    Εχει τύχει να πληρώσω σε άλλο μαγαζί 13led και 10 αντιστάσεις 7-8ε περίπου, τα led ήταν διαφανή λευκά με κόκκινο χρώμα,και αυτή η τιμή είναι λογική?
    Εχει περάσει κανείς σας βόλτα απο το ΑΚΤΙΝΙΟ? να δείτε τιμές?
    Πείτε μου απο πού να αγοράζω pic σε λογικές τιμές στην αθήνα να πηγαίνω να παίρνω , γιατί τα sample κάνουν 1 μήνα να έθρουν ,
    όχι όμως να πληρώνω 10ε τον pic

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #29
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.956

    Προεπιλογή

    νομίζω οτι τώρα είπες τα πράγματα όπως είναι! συμφωνό 100%
    Βέβαια πιστεύω οτι θα πρεπε να έχει σημαντικά καλύτερες τιμές... (αλλά όχι οτι κερδοσκοπει)
    έχω πάει από ακτινιο... δεν έβρισκα κάτι βάσεις στο φανο...

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    και τα εξαρτήματα μια χάρα κράχτης είναι , όσες φορές έχω πάει πάντα παίρνω απο ένα μετασχηματιστή καμιά μπαταρία κανένα εργαλείο.
    Σαν να λέμε οτι τα μαγαζιά με βίδες και πρόκιες πρέπει να σταματήσουν να τις πουλάνε,
    έχω ένα τέτοιο μαγαζί στη γειτονιά που οι τιμές του είναι /3 απο το πρακτικερ , και τα πάντα απο εκεί τα παίρνω γιατί στο σπίτι κάνω πολλές δουλειές,
    επειδή παίρνω και 2 βίδες ευτελούς αξίας δεν σημαίνει οτι τον χαλάει όλα τα υπόλοιπα που αγοράζω

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 10 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Που μπορώ να βρω μοτοράκι
    By gio4 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-21, 23:54
  2. Που μπορώ να βρω αυτά τα smd
    By mtzag in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-04-14, 01:06
  3. Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-08-12, 10:52
  4. Που μπορώ να βρω ?
    By akisbach in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-04-05, 23:08

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας