Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 26

Θέμα: Οπτικές ίνες σε εσωτερική ηλεκτρική εγκατάσταση.

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη mushaba
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Ηλιας Α Εμφάνιση μηνυμάτων
    << Β ) Σήμερα έχει αρχίσει να γίνεται οικονομικά συμφέρουσα η λύση , με τις οπτικές ίνες, ακόμη και για αποστάσεις 50 μέτρων! .>>

    Το άκουσα σε συζήτηση που είχα με τεχνικό που έφτιαχνε συνδέσεις, και μάλιστα μου έδειξε και τον τρόπο σύνδεσης, σχετικά απλός, αλλά πανάκριβο το μηχάνημα(*), αν μου έλεγε ψέματα………………
    (*) Το οποίο βεβαίως απ΄αυτό που είχα δει σε φωτό της προηγούμενης 20 ετίας είναι προφανώς ποιο οικονομικότερο
    Β ) Σήμερα έχει αρχίσει να γίνεται οικονομικά συμφέρουσα η λύση , με τις οπτικές ίνες, ακόμη και για αποστάσεις 50 μέτρων! .
    Φιλικά

    Ηλίας
    Ναι,όντως σήμερα έχει αρχίσει να γίνεται οικονομικά συμφέρουσα η λύση , με τις οπτικές ίνες, ακόμη και για αποστάσεις 50 μέτρων αλλά μόνο εάν έχεις όγκο πληροφορίας φίλε μου,δεν αξίζει το παλικάρι που φτιάχνει τώρα σπίτι να μπλεχτεί με οπτική ίνα σε όλο το διαμέρισμα και πρακτικά δεν υπάρχει λόγος.

    Το μηχάνημα το οποίο κόβει,ενώνει και ελέγχει την "σύνδεση" της ίνας δεν θέλω να σου πω πόσο στοιχίζει γιατί θα τρομάξεις.Θα μου πείς ότι πλέον υπάρχουν εταιρίες που ασχολούντε με την δομημένη καλωδίωση με κάποιο σχετικό κόστος και θα συμφωνήσω εάν ο άνθρωπος ήθελε να φτιάξει γραφεία με 100 θέσεις εργασίας και όχι σπίτι που βαριά βαριά θα βάλει 4 Η/Υ σε ένα δίκτυο,άντε και έναν δορυφορικό δέκτη...

    Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε στο ξαναλέω.

    Φιλικά
    Φώτης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mushaba για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  3. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Κατ'αρχήν να σας ευχαριστήσω όλους που απαντήσατε και μου διαθέσατε το χρόνο σας.Βασικά δεν έχω σκοπό να τερματίσω τις οπτικές ίνες, απλά να τις περάσω για μελλοντικά απο κάποιες συγκεκριμένες θέσεις στο δωμάτιο υπολογιστών(το γραφείο μου).Έκανα απο τώρα σκέψη για το μέλλον και τις απαιτήσεις δεδομένων σε 20-25 χρόνια απο σήμερα που ίσως ο χαλκός να μήν καλύπτει.Βασικά δεν έχω κάνει ούτε ένα τηλέφωνο για να ρωτήσω μια ενδεικτική τιμή ένα στροφείο!Πάντως αν δώ ότι το κόστος είναι εξωπραγματικό, μάλλον θα καταφύγω στη λύσυ που λέει ο φίλος Φώτης.Θα κάνω μερικά τηλέφωνα να πάρω τιμές για να δώ τι γίνεται.Έχει κανείς να προτείνει κάποια εταιρία που εμπορεύεται σχετικά είδη;Έχω βρεί αυτή την εταιρία για πρώτο βήμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #13
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    είναι λάθος να πετάξεις εκεί τα λεφτά σου, η νέα προδιαγραφή cat6 θα ανεβάσει τη ταχύτητα πάνω απο 1gb/s ,δεν ξέρω αν σου λέει κάτι, εδώ ο εξοπλισμός για lan είναι ακόμα στα 100mb/s, το internet στην ελλάδα 24Mbit/sec. με το vdsl άντε να πάει στα 50Mb/sec, με οπτική ίνα στο σπίτι άντε να πάει στα 80Mbit/s αλλά μιλάμε σε πολλά χρόνια ακόμα.
    Τα 1000mbit/sec του ethernet σου φτάνουν και σου περισεύουν, άσε που θα πάνε στα 10,000Mbit/Sec με το cat6(αν πάνε γιατί ακόμα δεν χρειάζεται)
    Πουθενά στο κόσμο δεν βάζουν οπτική ίνα μέσα σε γραφεία, νοσοκομεία,εταρείες κτλ, πάντα φτάνουν μέχρι τη πόρτα και μετά οι συνδέσεις γίνονται με ethernet.
    Εσύ δηλαδή προσδοκείς να φτάσει σε 20 χρόνια η ταχύτητα του internet πάνω απο 10Gb/sec σε ένα σπίτι (τόσο είναι ένας κόμβος που συνδέει την ελλάδα με το εξωτερικό για να σου δώσω να καταλάβεις) ωστέ να μην ωφελείσαι με το χαλκό, και ξέρεις αν η οπτική ίνα που θα βάλεις τώρα θα σου κάνει?
    Ασε που υπάρχουν πολλοί τύποι οπτικής ίνας

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  6. #14
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.473

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jami Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχήν .................................
    << Βασικά δεν έχω κάνει ούτε ένα τηλέφωνο για να ρωτήσω μια ενδεικτική τιμή >>.
    Από την ίδια πηγή που ανέφερα στο 10 μήνυμα το καλώδιο 72 ινών 1€/ μέτρο.
    Μ΄αυτό το κόστος και αν είναι εφικτό να περαστούν έστω προσωρινά μόνο τα καλώδια και ότι προκύψει……..

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  8. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Εκτός απο τον Ηλία, όλοι οι υπόλοιποι βλέπω οτι είστε μάλλον αρνητικοί στην υλοποίηση ενός δικτύου ινών για το σπίτι.Άν όπως λέει ο Ηλίας η τιμή της οπτικής ίνας είναι τόσο μικρή,γιατί να μην το περάσω;Το FTP cat6 με μια γρήγορη ματιά έχει γύρω στα 0,75/0,90 € το μέτρο άρα δεν μου φαίνεται και πολύ ακριβή.Είχα στο μυαλό μου τιμές της τάξης 2,5-5 € το μέτρο.Γι'αυτό και είπα να περάσω τις ίνες και αν κάποια στιγμή στο μέλλον δώ οτι το τοπικό μου δεν με καλύπτει,κάνω τον τερματισμό και είμαι κομπλέ.Βέβαια ο meandjerrygr έχει και ένα δίκιο σχετικά με το bandwidth, απλά έχω μια ανασφάλεια σχετικά με το να είμαι ένα βήμα μπροστά....Διασταγμός:Να περάσω οπτικές ίνες ή να δώσω τα χρήματα μου σε ότι καλύτερο βρώ σε S-FTP και να τελειώσω.....Ρε προβλήματα που έχει ο κόσμος...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #16
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    και 10ε παραπάνω να δώσει πήγαινε για καφέ για μένα, αφού δεν πρόκειται να το χρησιμοποιήσεις,
    βάλε cat6 και άσε χώρο στο κανάλι ... μήπως και σε 10-20 χρόνια το περάσεις.. λέω μήπως
    εδώ που τα λέμε ούτε το cat6 θα χρησιμοποιείς αλλά άστο να υπάρχει

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  11. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από meandjerrygr Εμφάνιση μηνυμάτων
    μήπως και σε 10-20 χρόνια το περάσεις..
    Αυτό κοιτάω να προβλέψω!Το μέλλον!!Να το περάσω απο τώρα γιατι θα περαστούν μέσα απο τα ταβάνια στα οποία θα υπάρχουν 2 σχάρες (μία με ασθενή ρευματα και μία με ισχυρά) και τα οποία θα καλυφτούν με γυψοσανίδα σε όλο το μήκοσ και πλάτος του σπιτιού.Το πέρασμα καλωδίων στο μέλλον προυποθέτει να κατέβουν τα ταβάνια!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  12. #18
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jami Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό κοιτάω να προβλέψω!Το μέλλον!!Να το περάσω απο τώρα γιατι θα περαστούν μέσα απο τα ταβάνια στα οποία θα υπάρχουν 2 σχάρες (μία με ασθενή ρευματα και μία με ισχυρά) και τα οποία θα καλυφτούν με γυψοσανίδα σε όλο το μήκοσ και πλάτος του σπιτιού.Το πέρασμα καλωδίων στο μέλλον προυποθέτει να κατέβουν τα ταβάνια!!!
    στις στροφές και διασταυρώσεις των σχαρών δεν μπορείς να αφήσεις θυρίδες?

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  13. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον lepouras για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (15-07-11)

  14. #19
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Προτεινω να αφησεις τις οπτικες ινες στην ησυχια τους, δεν προκειται να τις αξιοποιησεις σε σπιτι ΠΟΤΕ. Ο λογος ειναι πολυ απλος. Ποτέ καμμια τεχνολογια που θα ΑΠΑΙΤΕΙ οπτικες ινες μεσα στο σπιτι δεν θα πετυχει γιατι πολυ απλά το 99,9999% των σπιτιων δεν τις εχει, και ουτε θα τις βαλει στο μελλον. Απο την αλλη, το Cat6 υπερκαλυπτει τις οποιες αναγκες, σημερινες και μελλοντικες. Βαλε παντου διπλες Lan πριζες.. Στα σημεια που θα μπουν συστηματα home theater βαλε 2 διπλες. Και φυσικα θα τα μαζεψεις ολα αυτα ακτινωτα σε κεντρικό σημειο, με δικη του παροχη απο τον ηλεκτρικο πινακα, με επαρκη αερισμο για ψυξη, χωρο να μπουν κανα δυο υπολογιστες ή/καi ups. Και μιας και τα φτιαχνεις ολα με προβλεψη, βαλε εγκατασταση για κεντρικο ups που να δεινει σε ολες τις κρισιμες συσκευες. (και με τα σημερινα δεδομενα, ακομα και μια τηλεοραση, ευαισθητη συσκευη ειναι...).

    0 Not allowed! Not allowed!

  15. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stom για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (15-07-11)

  16. #20
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    @ Lepouras Δυστυχώς φίλε μου μόνο μία θυρίδα θα υπάρχει,αλλα μόνο για επίβλεψη.Το ύψος τς γυψοσανίδας δεν θα είναι μεγαλύτερο απο 40 εκ γιατι θα καλυφτούν κάποια δοκάρια.Μακάρι να μπορούσα, αλλα δεν..! @stom αυτά που λές, μέχρι κάποιο σημείο τα έχω σκεφτεί και έχω σχεδόν αγοράσει ένα 19 ιντσο rack 1,80μ για το δωμάτιο υπολογιστών.Για κεντρικό ups δεν το έχω υπολογίσει, αλλα η ιδέα σου μου φαίνεται πολύ καλή!

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οπτικές ίνες
    By Ηλιας Α in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-20, 01:26
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 06:04
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-08, 21:10
  4. οπτικές ίνες
    By f-50_4_ever in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-04, 10:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας