Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 26

Θέμα: Οπτικές ίνες σε εσωτερική ηλεκτρική εγκατάσταση.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Question Οπτικές ίνες σε εσωτερική ηλεκτρική εγκατάσταση.

    Παιδιά καλησπέρα σε όλους!Ήθελα την εμπειρία όσων εγκαθιστούν δίκτυα LAN και σχετικά δίκτυα!Το θέμα μου είναι το εξής: είμαι στο στάδιο κατασκευής μίας μονοεπίπεδης κατοικίας περίπου 170-180 μέτρων και κάνω κάποιες σκέψείς για τοποθέτηση και οπτικών ινών στα σημεία που έχω υπολογίσει και πρίζες δικτύου.Το πρόβλημα που έχω είναι οτι δεν μπορώ να βρώ πληροφορίες για κάτι σχετικό μιάς και φαίνεται οτι οι οπτικές ίνες είναι στα γεννοφάσκια τους.Το σπίτι όμως κατασκευάζεται με ότι πιο σύγχρονο απο ηλεκτρολογικής απόψεως(τουλάχιστον μέχρι όσο αντέξει η τσέπη μου!!).Βλέπω οτι στο εμπόριο υπάρχουν πολλών ειδών ίνες (μονότροπες-πολύτροπες κτλ) και επειδή δεν είμαι γνώστης του αντικειμένου θα ήθελα να με διαφωτίσετε αν μπορείτε!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    η οπτική ίνα άντε να έρθει μέχρι τη πόρτα του σπιτιού, μετά βάζεις ethernet που πιάνεις ταχύτητες μέχρι και 1gb/s, θα είναι αρκετό για πολλά χρόνια

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  4. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη jami
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Μηνύματα
    304

    Προεπιλογή

    επειδή το θέμα της μελέτης εντοπίζεται περισσότερο στο εσωτερικό τμήμα του σπιτιού παρά στη σύνδεση με τον πάροχο, με ενδιαφέρει η καλωδίωση του τοπικού δικτύου του σπιτιού!

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    μπορείς να βάλεις θωρακισμένο καλώδιο δικτύου ,αλλά όπως έχω διαβάσει και εδώ στο forum δεν χρειάζεται,
    άλλωστε για να γειώσεις τη θωράκιση πρέπει να έχεις επαγγελματικό εξοπλισμό , που στο σπίτι δεν πρόκειται να βάλεις,
    ένα καλό καλώδιο δικτύου 5cat e , πιστεύω ότι είναι αρκετό
    τώρα υπάρχει και το 6e, αλλά δεν ξέρω αν έχε τυποιηθεί,
    με ένα search στο google μόνο το cat6 έχει τυποιηθεί, σίγουρα κάποιος θα ξέρει στο forum
    δες εδώ
    http://el.wikipedia.org/wiki/Καλώδιο_CAT6

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη picdev : 14-07-11 στις 11:57

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  7. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη Xarry
    Όνομα
    Χάρης
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.524

    Προεπιλογή

    Εξαρταται απο το τι εχεις στο μυαλο σου να κανεις. Αν μιλαμε για διαμοιρασμο adsl ειναι γελοιο να μιλαμε για οπτικη ινα και 1gb/s δικτυο. Αν μιλαμε για διαμοιρασμο αρχειων παλι πολυ πολυ ευκολα γινεται με ενα απλο δικτυο 100/10. Εγω ενα τετοιο ειχα κανει μεαξυ 3 υπολογιστων και περναγα 50 και 100 γιγα απο τον ενα στον αλλο για πλακα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Xarry για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  9. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.381

    Προεπιλογή

    Σήμερα η μέγιστη ταχύτητα σε τοπικό δίκτυο είναι τα 1gb/s ή 1000Mbit/s , αυτό χρειάζεται ανάλογο εξοπλισμό, αλλά απο θέμα καλωδίων είσαι καλημένος με το 5e,το κοινό καλώδιο που χρησημοποιούν σήμερα, για μελονική χρήση μπορείς να βάλεις το cat6 αλλά δεν νομίζω να έχει πιστοποιηθεί ή να έχει βγεί ανάλογος εξοπλισμός

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον picdev για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  11. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη mushaba
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Αφού κάνεις τόσο μελετημένη εγκατάσταση η δική μου πρόταση είναι:

    1> Στο εσωτερικό του σπιτιού βάλε μόνο STP Cat6 καλώδια και μην φοβάσαι τίποτα,δεν αξίζει χρηματικά να ασχοληθείς με την οπτική ίνα στο εσωτερικό μιας και ο εξοπλισμός τερματισμού όπως και τα ειδικά εργαλεία είναι πανάκριβα.

    2> Κοίταξε όλα τα καλώδια να τα τερματίσεις σε ένα σημείο με ένα μικρό rack και ένα σωστό patch panel.Από αυτό θα "τροφοδοτείς" με Internet όλα σου τα PC σύν ότι θα έχεις κα δίκτυο σε όλο το σπίτι καλωδιακό,προσωπικά το ασύρματο δεν το προτιμώ.

    3>Από το σημείο που ανέφερα πριν φρόντισε να τραβήξεις ένα καλώδιο 10 ή 20 ζευγών (το 10ράκι πιστεύω ότι είναι αρκετό) μέχρι έξω από το σπίτι σου στο σημείο που θα συνδεθείς με ΟΤΕ.Εκεί μάλιστα εάν είναι εξωτερικός χώρος αγόρασε από την Central ένα 10άρη πλαστικό αδιάβροχο κατανεμητή τον οποίο θα γειώσεις καλά.Στην οριολωρίδα θα αγοράσεις και μια σειρά αντικεραυνικά και πιστεύω είσαι κομπλέ.

    4>Εάν παρόλα αυτά θέλεις να περάσεις και ίνα,πάνε αγόρασε μονοπύρηνη και βάλτην μέσα σε πλαστικό ηλεκτρολογικό κανάλι και βγάλτην έξω μαζί με το 10άρι καλώδιο σε αναμονή.

    Όλα αυτά γιατί είπες ότι σε ενδιαφέρει να κάνεις κάτι καλό,ελπίζω να βοήθησα.

    Φιλικά
    Φώτης

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mushaba : 14-07-11 στις 12:30

  12. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mushaba για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  13. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.476

    Προεπιλογή

    Δεν έχω και μεγάλη εμπειρία γύρο απ΄αυτό το θέμα, θα αναφέρω όμως τι έχει πέσει στην αντίληψή μου.
    Α) Οι οπτικές ίνες για μεγάλες αποστάσεις – της τάξεως δεκάδων χιλιομέτρων ανήκουν στο παρελθόν.
    Β ) Σήμερα έχει αρχίσει να γίνεται οικονομικά συμφέρουσα η λύση , με τις οπτικές ίνες, ακόμη και για αποστάσεις 50 μέτρων! .

    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  14. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  15. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη mushaba
    Όνομα
    Φώτης
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    120

    Προεπιλογή

    Ηλία δεν θα διαφωνίσω μαζί σου στα γραφόμμενα σου απλά κοίτα λίγο τιμές για τερματικούς εξοπλισμούς και μετατροπείς.

    Φιλικά
    Φώτης

    0 Not allowed! Not allowed!

  16. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον mushaba για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

  17. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Ηλίας
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    Τρίπολη
    Μηνύματα
    2.476

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mushaba Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ηλία δεν θα διαφωνίσω μαζί σου στα γραφόμμενα σου απλά κοίτα λίγο τιμές για τερματικούς εξοπλισμούς και μετατροπείς.

    Φιλικά
    Φώτης
    << Β ) Σήμερα έχει αρχίσει να γίνεται οικονομικά συμφέρουσα η λύση , με τις οπτικές ίνες, ακόμη και για αποστάσεις 50 μέτρων! .>>

    Το άκουσα σε συζήτηση που είχα με τεχνικό που έφτιαχνε συνδέσεις, και μάλιστα μου έδειξε και τον τρόπο σύνδεσης, σχετικά απλός, αλλά πανάκριβο το μηχάνημα(*), αν μου έλεγε ψέματα………………
    (*) Το οποίο βεβαίως απ΄αυτό που είχα δει σε φωτό της προηγούμενης 20 ετίας είναι προφανώς ποιο οικονομικότερο
    Β ) Σήμερα έχει αρχίσει να γίνεται οικονομικά συμφέρουσα η λύση , με τις οπτικές ίνες, ακόμη και για αποστάσεις 50 μέτρων! .
    Φιλικά

    Ηλίας


    0 Not allowed! Not allowed!
    ΠΡΟΣΟΧΗ
    Τα αναγραφόμενα από μένα ενδεχομένως να μην είναι σωστά .
    Και σωστά να είναι μη προσπαθήσετε να τα υλοποιήσετε αν δεν έχετε τις απαιτούμενες άδειες και γνώσεις

  18. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον Ηλιας Α για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    jami (14-07-11)

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Οπτικές ίνες
    By Ηλιας Α in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-08-20, 01:26
  2. Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-16, 06:04
  3. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-04-08, 21:10
  4. οπτικές ίνες
    By f-50_4_ever in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-04, 10:04

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας