Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 33

Θέμα: ενεργεια απο κινητηρα παλμου

  1. #1
    Μέλος
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    Ν. Ορεστιάδα - Εβρου
    Μηνύματα
    34

    Προεπιλογή ενεργεια απο κινητηρα παλμου

    θέλω την γνώμη σας για το παρακατω link .

    http://www.techteam.gr/index.php?showtopic=136454

    Το πολυ πολυ να με δειρετε )) . Εχω φτάσει μέχρι το αυτόνομο συστημα
    που δουλεύει μονο του . Μπορουν να φτιαχτουν πολα μικρα σε συστηχία οπως τα ηλιακα πανελ , αλλα θα έχουν προβλημα συντήρησης

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη GR_KYROS
    Όνομα
    Βαγγέλης
    Εγγραφή
    Jan 2007
    Περιοχή
    ΧΑΛΚΙΔΑ
    Μηνύματα
    2.461

    Προεπιλογή

    Είναι ενδιαφέρον θέμα και ασχολούνται πολλά χρόνια άτομα διεθνώς.
    Το θέμα της free energy βασίζετε σε θεωρίες φυσικής, αλλά σε κάποιες περιπτώσεις προσπαθούν να ανατρέψουν αυτές τις βασικές θεωρίες.
    makx αν θες κάνε μια παρουσίαση της κατασκευή σου εδώ, και σίγουρα θα βρεις πολλούς που θα ενδιαφερθούν για σχετικά project

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη frix199
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    151

    Προεπιλογή

    Φίλε μου είναι μια πολύ καλή ιδέα αυτή, και μην σε πτοούν κομπλεξάρες όπως εκείνος
    στο άλλο forum που δεν ξέρει να φέρεται. (no offense!)

    Κάνε μια αναζήτηση στο youtube για perendev motor
    Δουλεύει στην ίδια λογική, με μαγνήτες, και έχει χρησιμοποιηθεί για αρκετά μεγάλες παραγωγές ενέργειας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Πιστευω οτι μπορει να υπαρχει free energy αλλα αγαπητε δεν θα ειναι διαθεσιμη για ολους εδω παιζονται μεγαλα συνφεροντα ο τυπος στο λινκ που ανεβασες ηταν απολυτος για κατι που δεν ειναι σιγουρος την φυσικη την ιστορια μας την εδωσαν οπως θελουν καποιοι ξερεις τι υπαρχει παρα περα νομιζω οχι και αν υπαρχει τι ειναι αυτο οταν βλεπεις εναν ανθρωπο σαν αυτον σημενει οτι δεν ειναι ανοιχτο μυαλο εμαθε αυτο το υποστηριζει μεχρι θανατου οτι υπαρχουν απατες σιγουρα αλλα υπαρχουν και αληθειες που δεν της ξερουμε αυτα τα θεματα εχουν πολυ ενδιαφερον αλλα δεν πρεπει να τα πιστευουμε ολα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη gsmaster
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Aug 2003
    Περιοχή
    Γιάννενα
    Μηνύματα
    4.444

    Προεπιλογή

    Αμα δεν δώ με τα μάτια μου δεν πιστεύω.
    Το να δίνεις κίνηση για λίγο σε ένα κύκλωμα και αυτό να σου δίνει για κάποιο χρόνο μια Α τάση με ένα Β ρεύμα δεν λέει κάτι. Το αποτέλεσμα θα είναι ότι κάποια στιγμή θα σταματήσει να δίνει έξοδο, και το αποτέλεσμα θα είναι η ισχύς που δώσαμε στιγμιαία, θα την πάρουμε σιγά σιγά στην έξοδο. Δεν λέει κάτι αυτό, τον πυκνωτή τον έχουν ανακαλύψει ήδη.


    Αν εσύ τα αναιρείς όλα αυτά, και θες να πειραματιστείς, κάντο, δεν μπορεί να σε εμποδίσει κανένας, εφόσον δεν ενοχλείς κανέναν.


    Τον Λιακόπουλο με τα βιβλία τον έχεις ακουστά?

    0 Not allowed! Not allowed!
    Πριν γράψετε ένα νέο θέμα στο φόρουμ, ψάξτε ->εδώ<-, κάτι θα βρείτε που δεν ξέρατε.

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Thanos10
    Όνομα
    θανος
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    2.495

    Προεπιλογή

    Ενταξει ρε Γιαννη ο ανθρωπος θελει να πειραματιστει μην του κοβουμε την φορα σιγουρα διαβασες τι εγραψα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.949

    Προεπιλογή

    Έχω ακούσει άπειρα τέτοια από την εποχή που ήμουν φοιτητής. Ενδεικτικά θα σας πω τα εξής:
    Το αυτοκίνητο που καίει νερό (όχι σαν υλικό παραγωγής υδρογόνου για χρήση σε στοιχείο καυσίμου ή σε κινητήρα υδρογόνου αλλά σαν αυτούσιο καύσιμο). Δεν καίγεται το νερό βρε παιδιά...
    Παραγωγή ενέργειας από το κβαντικό κενό (από την ενέργεια των πεδίων που υπάρχουν στο χώρο ανάμεσα στα στοιχειώδη σωματίδια).
    Παραγωγή ενέργειας από φυτά (το έχω δει με τα μάτια μου, είναι παραγωγή ηλεκτρισμού από μεταλλικά ηλεκτρόδια με ηλεκτρολύτη τα υγρά του εδάφους, με 5-10 γλάστρες στη σειρά μαζεύεις τόσα ηλεκτρόνια όσα για να ανάψεις ένα high efficiency led).
    Εκμετάλλευση της λεγόμενης "οργόνης" ή "οργονοενέργειας" (ιδέα του μακαρίτη ψυχαναλυτή Wilhelm Reich, μαθητή του Sigmund Freud πατέρα της ψυχανάλυσης). Η ιδέα της "οργόνης" είναι μάλλον παρμένη από την ινδική θεωρία της yoga αλλά ο Reich δεν τολμούσε να δημοσιεύσει τις πηγές του μήπως και τον κατηγορήσουν για αντεπιστημονικότητα. Όποιος έχει διαβάσει Reich γνωρίζει τη θεωρία με τις "ζώνες θωράκισης του χαρακτήρα" που δεν είναι άλλες από τις αντίστοιχες της yoga. Όταν ήμουν φοιτητής πειραματίστηκα με το θάλαμο οργόνης αλλά δεν διαπίστωα απολύτως τίποτε από αυτά που είχε γράψει ο Wilhelm Reich στα βιβλία του...
    Παραγωγή ενέργειας από το "συντονισμό της Γης". Μοιάζει με ιδέα του μακαρίτη Tesla αλλά ο συντονισμός από μόνος του δεν παράγει ενέργεια. Μια ιδέα που κυκλοφορούσε παλιότερα σε κύκλους φοιτητών των ΤΕΙ και ΣΕΛΕΤΕ ήταν ότι κάποιο ισχυρό ηλεκτρομαγνητικό πεδίο "στρεβλώνει το χωροχρόνο" και "διεγείρει αρμονικές" οι οποίες αφού συντονιστούν και ταλαντωθούν, παράγουν ενέργεια (Παναγία μου σώσε με...)
    Μια καταπληκτική ιδέα από συγγενή μου ταξιτζή: Να τοποθετήσουμε στην οροφή ενός αυτοκινήτου μια ανεμογεννήτρια που, καθώς το όχημα κινείται, θα παράγει ηλεκτρισμό και θα υποβοηθά την κίνηση. Του απάντησα ότι η κίνηση της φτερωτής και η αντίδραση της γεννήτριας θα δημιουργήσει μια δύναμη με φορά αντίθετη με τη φορά της κίνησης η οποία θα λειτουργήσει σαν τριβή αλλά δεν καταλάβαινε...
    Ο νόμος διατήρησης της ενέργειας δεν έχει φανεί έως τώρα να παραβιάζεται, δεν υπάρχει αεικίνητο, δεν παράγεται ενέργεια από την ανυπαρξία αλλά μετατρέπεται από μια μορφή σε άλλη.
    Λοιπόν επειδή από φοιτητής μέχρι τώρα ακούω τέτοια, η απάντηση είναι μία: αν κάποιος κατασκεύασε ένα τέτοιο μηχάνημα που δίνει ενέργεια από κάποια άγνωστη σε μας πηγή, ας κάνει μια δημόσια επίδειξη και ας δημοσιεύσει τα πλήρη σχέδια ώστε να το κατασκευάσουμε και εμείς και να ωφεληθούμε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη briko
    Όνομα
    briko
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Αλεξανδρουπολη
    Μηνύματα
    793

    Προεπιλογή

    1ος Νόμος Θερμοδυναμικής : Η ενέργεια δεν μπορεί να δημιουργηθεί από το μηδέν και δεν μπορεί να καταστραφεί, δεν χάνεται. Μπορεί να αλλάζει μόνο μορφή και τόπο, αλλά το σύνολο της ενέργειας στο Σύμπαν είναι σταθερό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη frix199
    Όνομα
    Αλέξης
    Εγγραφή
    Jul 2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    151

    Προεπιλογή

    Ναι αλλά οι μαγνήτες έχουν ενέργεια, και για να "σταματήσει" ένας μαγνήτης νεοδυμίου
    νομίζω πως θέλει χροονια..
    Αλλά δεν ξέρω πάλι..

    Πάντως αυτό το perendev motor που προανέφερα, δεν θέλει αρχική ενέργεια, δηλαδή
    χρησιμοποιεί μόνο την ενέργεια των μαγνητών..
    Ψάξτε το!

    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=PFGiWiXMHn0"]YouTube - Perendev magnetic motor[/ame]

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    May 2006
    Περιοχή
    Πτολεμαΐδα
    Μηνύματα
    2.902

    Προεπιλογή

    Που μπορούμε να βρούμε τέτοιους μαγνήτες?

    Όταν λές ότι σταματάει ένας τετοιος μαγνήτης εννοείς ότι είναι για πέταμα?

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 4 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ενεργεια απο τα κυματα!
    By katmadas in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 03:12
  2. Παραγωγή Παλμου απο bit.
    By kwstas92 in forum Χρονοκυκλώματα
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-11-13, 00:04
  3. DC κινητηρα με encoder απο εκτυπωτη HP
    By jtb in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-07-12, 17:21
  4. Ενεργεια για πιεστικο νερου (απο δεξαμενη) για εξυπηρετηση εξοχικης κατοικιας.
    By ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΖΟΥΓΑΝΕΛΗΣ in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-12, 16:34
  5. ρυθμιση κινητηρα απο με
    By kwstakis in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-08, 21:18

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας