Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 5 από 5

Θέμα: Πρόβλημα με διακόπτη μπάνιου

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Jun 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1

    Προεπιλογή Πρόβλημα με διακόπτη μπάνιου

    Καλημέρα σε όλους, θα ήθελα τη βοήθειά σας σε ένα προβληματάκι που έχω.<BR><BR>Πρόσφατα ανακαίνισα το σπίτι και το έπιπλο μπάνιο που πήρα έχει 3 σποτάκια, τα οποία είναι κινέζικα και για το λόγο αυτό, αυτός που έχει αναλάβει την ανακαίνιση (συγγενής και μη ηλεκτρολόγος), μου είπε ότι θα μου βρει καλύτερα σποτάκια και μέχρι τότε συνέδεσε έναν απλό λαμπτήρα σε ένα ντουί εντελώς χύμα, ώστε να φέρει τα σποτάκια.<BR><BR>Προχθές, αφού έκανα μπάνιο, ακούστηκε ένα μπαμ (προφανώς βραχυκύκλωμα λόγω υδρατμών) και έπεσε γενικός διακόπτης πίνακα, ασφάλεια γραμμής και ασφάλεια ρολογιού ΔΕΗ.<BR>Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν να τα σηκώσω. Μόλις πάτησα το διακόπτη του μπάνιου, πάλι τα ίδια.<BR>Σημειοτέον ότι έχουμε διπλό διακόπτη για μπάνι+πατάρι.<BR><BR>Την επόμενη μέρα&nbsp;η επόμενη κίνησή μου ήταν να ξεσυνδέσω το ντουί και να έχω τα καλώδια στον αέρα. Πάτησα το πλήκτρο και πάλι μπαμ...<BR><BR>Έπειτα, άλλαξα θέση στο διακόπτη στις επιστροφές του μπάνιου με το πατάρι και τότε, αφενός δεν έχουμε μπάμ, αλλά το φως του μπάνιου δεν ανάβει σε αντίθεση με το πατάρι που ανάβει κανονικά.<BR>Τέλος, όταν πατάω το πλήκτρο του μπάνιου, με δοκιμαστικό βλέπω ότι έχει τάση, απλά δεν ανάβει όποιος λαμπτήρας και να συνδεθεί.<BR><BR>Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τη βοήθεια σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Δεν θέλω να σε προσβάλλω φίλε αλλά έκανες έγκλημα!!! Τεσπα....το γεγονος οτι επεφτε για μερες ηταν λογω υγρασίας εγκλωβισμένης....ισως με ενα σεσουαρ να ελυνες το ενοχλητικο προβλημα...αλλα και παλι σεσουαρ σε μπανια με υδρατμους κατι σε σεσουαρ για δολοφονους το πάει....Στο παταρι αναβε γιατι δεν ειχε υγρασια! το οτι ο διακοπτης ειναι διπλός ετσι εξηγειται ο ενας κανει τσαφ ο αλλος δουλευει...(δεν μπορουσε να ειναι και αλλιως δηλαδή)..Και χωρις ντουι πολύ σωστα επεφτε γιατι πηρε υγρασία ο χωρος οποτε ειτε εκανε αρκ ειτε ακομη και τα καλωδια ηταν νοτισμενα και στην έκανε. Και οταν έκανες το swap με το διακοπτη παλι σωστα ειναι ολα. βεβαια δεν καταλαβαινω πως εξακολουθουσε να αναβει το παταρι...κατι μου διαφευγει. Με το δοκιμαστικο αποδεικνυεις το εν λογω αρκ που υπάρχει στα κοντινα καλώδια....
    Μπορεί να λέω και βλακείες . Πάντως για λύση τωρα προσωρινη για να έχεις φως στο μπάνιο, θα εβαζα μια καλα μομωμένη χελώνα. Οσο για την υγρασία βάλε και κανα μοτερ να δουλεει να διωχνει υδρατμους...Τα σποτ τα κινέζικα ΜΗΝ τα βάζεις και αν δεν βάλεις συστημα εξαγωγης υδρατμών μη βάλεις καθόλου....προτίμησε LED φωτισμο....σε μονομένο διαφανες ή οτι χρωμα θες σωλήνα...Ο Πατερος στη θέση απέναντη απο το παλιο μαγαζί του Φανού εχει οτι λύσεις θελεις....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    συμπέρασμα !
    κάνουμε πάντα μπάνιο με ανοιχτό παράθυρο , η με πιό κρύο νερό για λιγότερους υδρατμούς !

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    sot
    Εγγραφή
    Aug 2005
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    1.068

    Προεπιλογή

    Απο υδρατμους επσε ασφαλεια γραμμης, γενικη και ρολογιου... super...
    Επειδη προφανως δεν το χεις, και τα πραγματα εχουν γινει ηδη επικινδυνα, πρεπει να φωναξεις ηλεκτρολογο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.579

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο υδρατμους επσε ασφαλεια γραμμης, γενικη και ρολογιου... super...
    Επειδη προφανως δεν το χεις, και τα πραγματα εχουν γινει ηδη επικινδυνα, πρεπει να φωναξεις ηλεκτρολογο.

    Oχι τον ξάδελφο αλλα διπλωματούχο....Μα και αυτοι οι Κινςζοι να μας ξεκανουν θελουν?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με φωτιστικό μπάνιου
    By lefterisgeo99 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-06-16, 14:50
  2. Πρόβλημα με διακόπτη προτεραιότητας.
    By ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ in forum Επίγεια & Δορυφορική Λήψη
    Απαντήσεις: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-02-16, 23:15
  3. Πρόβλημα σε διακόπτη αλερετούρ;;;
    By ΝΙΚ7 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-12, 00:53
  4. Εχω πρόβλημα με το 4066 διακόπτη.
    By xmaze in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-04-11, 10:20
  5. Πρόβλημα με διακόπτη;
    By tinapo in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-07-10, 19:36

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας