Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Κατασκευή ενισχυτή & ηχείων - συμβουλές και προτάσεις

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή Κατασκευή ενισχυτή & ηχείων - συμβουλές και προτάσεις

    Γεια και χαρά

    Μετά από κάμποσο καιρό αφραγκίας πέσανε κάποια χρήματα που περίμενα στα χέρια μου και σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποια project που ήθελα από καιρό -- κατασκευή νέου ενισχυτή & ηχείων και θα ήθελα συμβουλές.

    Οι απαιτήσεις/προδιαγραφές είναι οι εξής:
    Καλός καθαρός δυνατός ήχος, χαμηλή παραμόρφωση κλπ
    Ανοχή σε χρήση και καταπόνηση
    Υλικά που δεν είναι δυσεύρετα
    Κόστος εντός λογικών ορίων

    Η μουσική που ακούω συμπεριλαμβάνει πολλά είδη πλέον... από κλασικό rock ως καφρίλες black/death/thrash metal, ηλεκτρονική (από dub, trip-hop, drum n bass ως trance, psy κλπ), reggae, ska, λίγο funk, jazz, blues, γενικά ότι να ‘ναι... οπότε θέλω κάτι που να μπορεί να αποδώσει καλά σε όλα τα είδη όσο αυτό είναι δυνατόν....
    Ο χώρος που έχω δεν είναι πολύ μικρός αλλά ούτε και τεράστιος (καθιστικό-τραπεζαρία από περίπου 20-25 m^2 χωρισμένα με μια διπλή συρόμενη πόρτα).

    Για ενισχυτές έχω βρει τα εξής σχέδια:
    dx blame http://www.diyaudio.com/forums/group...i-hx-pcbs.html
    http://www.ampslab.com/bi120.htm
    http://sound.westhost.com/project101.htm
    http://www.ampslab.com/hx100.htm



    Για ηχεία σκέφτομαι ενδεικτικά κάτι σαν αυτό http://www.troelsgravesen.dk/PRELUDE.htm αλλά δεν το έχω ψάξει αρκετά ακόμη (αν έχει κάποιος links για diy ηχεία ας τα ποστάρει).

    Θα ήθελα συμβουλές και σχόλια ειδικά όσων έχουν εμπειρία με κάποιο από τα κυκλώματα και προτάσεις για ηχεία, καθώς και το πόσο καλά θα ταιριάξουν αναμεταξύ τους.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Γειά σου Στέφανε,
    τα tweeter που δείχνεις στο link (ScanSpeak D2905/9700) κοστίζουν περισσότερο από €150 το τεμάχιο.
    Είσαι σίγουρος ότι έχεις κατευθυνθεί σωστά;
    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον GeorgeVita για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    leosedf (19-07-11)

  4. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Στέφανος
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    124

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GeorgeVita Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γειά σου Στέφανε,
    τα tweeter που δείχνεις στο link (ScanSpeak D2905/9700) κοστίζουν περισσότερο από €150 το τεμάχιο.
    Είσαι σίγουρος ότι έχεις κατευθυνθεί σωστά;
    G
    Για να είμαι ειληκρινής δεν κοιταξα καν τιμές, το λινκ ήταν από ένα πρόχειρο googling, δεν έχω ψάξει το θέμα των ηχείων ακόμα. Ηταν μόνο για να δείξω τον τύπο ηχείου που σκέφτομαι (δρόμοι, όγκος κλπ, εξ' ου και το "ενδεικτικά" πριν το λινκ)

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sakis
    Όνομα
    east electronics
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    ATHENS GREECE
    Μηνύματα
    3.012

    Προεπιλογή

    για τους ενισχυτες μερικα πραγματα ....ο DX blame ενω παιζει καλα δεν εχει πολυ ισχυ και εχει και καποια θεματακια ασταθειας ...γενικα ο φιλος Καρολος τον εχει "φορτωσει" με πραγματα τα οποια δεν χρειαζεται ,Απο την πλευρα του Μιχαλακη ο Β120 ειναι μια πολυ κλασσικη σχεδιαση χωρις να ειναι κατι τρομαχτικο απο ηχο αλλα σιγουρα ειναι ενα μηχανημα που θα αντεξει και καποια σπασιματα αν τυχει .... Την δουλεια του Μιχαλη στα μοσφετ δεν την εχω ακουσει οποτε δεν εχω και αποψη ....Οσο γαι το Ρ101 του Ροδολφου θεωρω οτι παρολο οτι ειναι ιδαιτερα απλο σαν σχεδιαση εχει τρελλα γκαζια και απιστευ καλο ηχο ...Με καλης ποιοτητας φετακια απο την PROFUSION η καποιον αλλο σοβαρο κατασκευαστη ειναι ενα μηχανημα ιδιαιτερα καλο ...

    ολα τα παραπανω θα απαιτησουν σοβαρο τροφοδοτικο καλες ψυκτρες και καλη κατασκευη για να μην πανε στραφι τα λεφτα που θα δωσεις ...

    Τωρα αν θελεις πλακετες απο τον dx BLAME εχω να σου δωσω η αν επιλεξεις να αγορασεις κατι απο τον μιχαλη η τον ροδολφο μια και εχω προσωπικες σχεσεις και με τους δυο μπορω να σου κανονισω μια καλυτερη τιμη ( μην περιμενεις θαυματα απλα καποια εκπτωση )
    Ο μιχαλης πουλαει κομπλε πλακετα κλπ ( οπου δεν μπλεκεις με την επιλογη των υλικων ειναι ηδη μεσα ) ενω ο Ροδολφος πουλαει σκετη πλακετα και τα υλικα τα βαζεις εσυ

    Φιλικα
    Σακης Πετροπουλος

    0 Not allowed! Not allowed!
    SERVICE ΕΝΙΣΧΥΤΩΝ ΚΑΙ ΙΑΠΩΝΙΚΩΝ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΩΝ ΗΧΟΥ
    east_electronics@yahoo.gr
    www.eastelectronics.gr επισκευη ενισχυτη , επισκευη ενισχυτων , επισκευη ηχειου , επισκευη sansui , επισκευη techΝics

Παρόμοια Θέματα

  1. Κατασκευή κουτιών ηχείων και ενισχυτή με το TDA1552Q
    By andrew321 in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-11-16, 20:00
  2. θέλω να φτιάξω ενισχυτή για 30 watt 4 ohm stereo προτάσεις δεκτές
    By wisdow is power in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 35
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-01-15, 04:50
  3. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-14, 23:02
  4. κατασκευή απλού και εύκολου ενισχυτή
    By ninolas in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-13, 13:07
  5. Προτάσεις 2 κάναλου ενισχυτή μέχρι 80watt RMS
    By Danza in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-11, 17:49

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας