Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 25

Θέμα: Ρυθμιζόμενη βαλβίδα βεντιλατέρ

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή Ρυθμιζόμενη βαλβίδα βεντιλατέρ

    Θέλω ένα κύκλωμα να "διαβάζει" την θερμοκρασία του νερού και να ανοιγοκλείνει ένα ρελέ που αυτό με την σειρά του θα δίνει ρεύμα στο βεντιλατέρ για να ξεκινήσει....

    Ο θερμοστάτης μου είναι 90 βαθμών οπότε η βαλβίδα πρέπει να παίζει μεταξύ 85-100 βαθμών

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Αν αγοράσεις «θερμικό» στους 90 βαθμούς? Χωρίς κύκλωμα, σε σειρά με το πηνίο του ρελέ.
    Therm.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Πρέπει να πάω το ψυγείο σε μηχανουργείο να μου φτιάξουν άλλη πατούρα γιατί δεν ταιριάζει ΤΙΠΟΤΑ παρα μόνο βαλβίδα A/C που δεν κάνει για την δουλειά που θέλω εγώ.....

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Nov 2010
    Περιοχή
    Καρδίτσα
    Μηνύματα
    56

    Προεπιλογή

    Οταν λες να 'διαβαζει' τι εννοεις;Με καποιο θερμιστορ;Αν ναι μπορεις απλα με ενα συγκριτη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kaptenlouna Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν λες να 'διαβαζει' τι εννοεις;Με καποιο θερμιστορ;Αν ναι μπορεις απλα με ενα συγκριτη.
    Με θερμίστορ, με το όργανο της θερμοκρασίας (απο εκεί που παίρνει σήμα πχ. θερμοστάτης) κάπως έτσι....

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    safetec
    Guest

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με θερμίστορ, με το όργανο της θερμοκρασίας (απο εκεί που παίρνει σήμα πχ. θερμοστάτης) κάπως έτσι....
    ειπαρχουν κατι οργανα που μπενουν στην κολωνα του οδηγου

    τα βαζουν πολλα καγκουργια στην προκημενη ομως θα κανει την δουλεια μας

    ειπαρχει ενα που μετραει θερμοκρασια κηνητηρα - πιεση λαδιου

    αυτο οταν δει κατι στραβο εχει ενα κοκκινο λαμπακι και αναβει ψιλοδιακτριτικο

    πισω απο αυτο το οργανο εχει 2 φισες που εινε ψηχρες εντολες

    φανταστητε 2 διακοπτες

    απλα εσυ το προγραματιζεις ποτε 8ες να ενεργοπηουντε αυτες οι εντολες

    ασ παρει ενα τετιο με ενα ρελλε και με εντολη οργανου ας αναβει το βεντιλατερ στους 75 ας πουμε εσυ το προγραματιζεις

    μπωρεις στην αλλη εντολη αν παει 95 να το προγραματιζεισ να βαραει ενα μπιπερ

    αυτα τα εβλεπα γιατι ειμουν σε ενα κλαμπ τησ τουοτα και τα βαζαν

    εγω δεν μπορουσα και δεν μπωρω εχω καινουργιο αυτοκηνητο και 8α χασω εγκηηση αν βαλω χερι ¨(


    αλλα εχει διαφορα μεχρι και πιεση ελαστικων εχω δει να μετραει ασυρματα και πιρομετρα και μιγματα .... χαμοσ λευτα να εχεισ να πετας

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Ωπα ωπα είπαμε μην το κάνουμε the fast and the gypsy!

    Εγώ ΑΝ βάλω οργανάκια θα είναι ένα για θερμοκρασία λαδιού, ένα πυρόμετρο, και ένα barόμετρο μόλις μπεί η 25άρα πάνω και αυτά όχι στο κολωνάκι.... Μέχρι τότε κάπως έτσι θέλω να είναι όπως περιγράφει ο φίλος απο πάνω, μέσω πχ του όργανου θερμοκρασίας να δίνει εντολή να ανάψει το βεντιλατέρ!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη αθικτον
    Όνομα
    γιωργος
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    625

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Danza Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρέπει να πάω το ψυγείο σε μηχανουργείο να μου φτιάξουν άλλη πατούρα γιατί δεν ταιριάζει ΤΙΠΟΤΑ παρα μόνο βαλβίδα A/C που δεν κάνει για την δουλειά που θέλω εγώ.....
    φιλε δημητρη (ντανζα),ψαξε στα μαγαζια υδραυλικων-καλοριφερ,υπαρχει βιδωτος "ανταπτορας" μπρουτζινος,ο οποιος βιδωνει πανω στο ψυγειο και σ'αυτον ταιριαζει να βιδωσει θερμοστατης ελευθερου εμποριου ( after market product ). Ετσι θα βρεις χαμηλοτερης θερμοκρασιας θερμοστατη. Για να "βλεπει" τη θερμοτητα γρηγοροτερα και πιο αποτελεσματικα, βαλε και ενα κομματι χαλκοσωληνα μιση ιντσα να εφαπτεται στο στοιχειο και να πηγαινει βαθεια μεσα στο ψυγειο. Δες στο σχημα:


    ventilator.JPG


    Και μη βαλεις 90 βαθμων (στους 100 βραζει!), βαλε 75 βαθμων, να μην "φουρνιαζει" η μηχανη.

    (Σου'χω γραψει και για τον ενισχυτη που ηθελες ,μπες να το δεις).

    φιλικα Γιωργος (αθικτον).

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη αθικτον : 20-07-11 στις 02:15

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Να κάνω μία χαζή ερώτηση; Μέχρι τώρα πως δούλευε το βεντιλατέρ. Θέλω να πω δεν υπάρχει ήδη ένας διακόπτης που κάνει αυτή τη δουλειά; Στα περισσότερα αυτοκίνητα ένας τέτοιος "θερμοδιακόπτης" είναι συνήθως βιδομένος στο ψυγείο. Άλλαξα πρόσφατα τον δικό μου. Για βάλε στο google και στο ebay "radiator switch" σίγουρα θα βρεις αυτό που τερειάζει και στο δικό σου αυτοκίνητο.

    edit: Sorry τώρα που διάβασα πιο προσεκτικά κατάλαβα ότι μάλλον κάποια μοντίφα θέλεις να κάνεις. Ε???

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    May 2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    1.750

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κάνω μία χαζή ερώτηση; Μέχρι τώρα πως δούλευε το βεντιλατέρ. Θέλω να πω δεν υπάρχει ήδη ένας διακόπτης που κάνει αυτή τη δουλειά; Στα περισσότερα αυτοκίνητα ένας τέτοιος "θερμοδιακόπτης" είναι συνήθως βιδομένος στο ψυγείο. Άλλαξα πρόσφατα τον δικό μου. Για βάλε στο google και στο ebay "radiator switch" σίγουρα θα βρεις αυτό που τερειάζει και στο δικό σου αυτοκίνητο.

    edit: Sorry τώρα που διάβασα πιο προσεκτικά κατάλαβα ότι μάλλον κάποια μοντίφα θέλεις να κάνεις. Ε???
    Τα BMW είναι με μηχανικό βεντιλατέρ.... Εγώ θέλω να καταργήσω αυτό το πράμα γιατί μου την δίνει να ακούω τον ανεμιστήρα που κάνει σαν αεροπλάνο όταν περνάς τις 3000rpm λόγο ιδεολογίας χαχαχαχα

    Γιώργο (άθικτον) τα είδα φίλε μου απλά δεν έχω προλάβει να απαντήσω ακόμα! Σε ευχαριστώ!

    Η μοντίφα που θέλω να κάνω είναι μόλις ανοίξει ο θερμοστάτης να ξεκινάει και το βεντιλατέρ για να κρατάω μόνιμα τα νερά σε μια θερμοκρασία ή σε κίνηση ή σε ταξίδι....

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Danza : 20-07-11 στις 06:00

Σελίδα 1 από 3 1 2 3 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ταχύτητα βεντιλατέρ κλιματιστικού
    By PUNTOmania in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-19, 23:47
  2. Βεντιλατέρ κάηκε! Μπορεί να επισκευαστεί;
    By hackertom in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-04-17, 23:59
  3. Βαλβίδα καυσίμου για τρακτέρ
    By misterno in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-12-16, 12:45
  4. Ηλεκτρονική βαλβίδα τούρμπο?
    By picdev in forum Κυκλώματα για Auto & Moto
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-09-13, 17:36
  5. Βαλβίδα ελεγχόμενη από τάση
    By korina21 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-04-10, 18:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας