Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 29 από 29

Θέμα: Windows 7 Professional & M-AUDIO κάρτα ήχου!

  1. #21
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Τον αντάπτορα δεν υποτίθεται ότι θα τον βάλω για να μην τραβάει ρεύμα η κάρτα απ την μητρική?! Γιατί χρειάζεται και PS2?!
    ε οχι γενικά αν είχες ξεχωριστά ps2 έχουν ξεχωριστή διευθυνσιοδότηση απ τα usb , θύρες που σχεδόν απευθύνονταν στο πληκτρολόγιο και το ποντίκι , ενα θεματακι που δεν το ειχα ψάξει καν πως λυνόταν ήταν όταν είχα ενα πληκτρολόγιο usb και το midi midi keyboard συνδεμένα όταν άνοιγα το sequencer ( οποιοδήποτε ) προκαλούσε προβλήματα στο πληκτρολόγιο γιατί το μπέρδευε και το έβλεπε σαν δεύτερο midi keyboard με τα γνωστά αποτελέσματα που είπαμε πιο πάνω .... γενικός οποιοδήποτε εξωτερικό controller δημιουργούταν αυτό το θέμα ... βάζω πληκτρολόγιο ps2 και ξεμπερδεύω , τέτοια θέματα σίγουρα θα εξαλειφθούν με την έλευση του usb3 , το πρόβλημα ? ποίος ξέρει πόσο θα κάνουν τέτοιες κάρτες controllers κλπ ... και δεύτερων ? όλοι εμείς που έχουμε τέτοια πράγματα τι θα τα κάνουμε θα τα πετάξουμε ? ενα σωρό λεφτά κόστισαν και εξακολουθούν να ανταποκρίνονται στο έπακρο και θα συνεχίσουν για αρκετό καιρό ακόμα , η m-audio που θεωρείτε απ τις καλές κατασκευάστριες για μια συγκεκριμένη κάρτα δεν έχει βγάλει καινούριο driver και παραμένει ακόμα σε αυτό που είναι για xp , και ας πέρασαν 8 χρόνια ( νομίζω ) απο τότε που την λάνσαρε , νομίζεις δεν το ξέρουν ? απλός παίζουν σαν όλες τις εταιρίες το παιχνιδάκι τους , γ αυτό και η m-audio έφτιαξε και τα pro-tool τς , το θέμα είναι με τις υπόλοιπες εταιρίες κατασκευής μουσικού λογισμικού ( και δεν είναι πολλές ) και εκεί είναι το πρόβλημα για αυτούς , όταν η native instruments έχει απο πίσω την κάλυψη της korg και της fender όταν η propelerhead έχει απο πίσω την allesis όταν η image-line έχει από πίσω την tama και την gibson τότε καταλαβαίνεις τι πόλεμος μπορεί να γίνετε ανάμεσά στους σοφτγουεριστες και τους χαρντγουεριστες όταν και ο τελτεος user εχει ενα στουντιακι στον απλό προσωπικό του η/υ που ανταποκρίνεται με αρκετά μέτρα και σταθμά στα πάρα πολλών εκατομμυρίων στούντιο που αυτό πριν 15 χρονιά ( μπορεί να είπα και πολλά ) δεν πίστευε κανένας οτι μπορεί να γίνει ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Ο μετασχηματιστής σε τι θα βοηθίσει αν έχεις PS2 δεν κατάλαβα!! Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα με το MIDI!!! USB 3 έχω 2 θύρες στην motherboard, αν συναντήσω πρόβλημα θα δοκιμάσω να βάλω εκεί το πληκτρολόγιο. Λογικά θα 'ναι άλλος controller και θα είναι συμβατός με USB 2 (ελπίζω)!! Τώρα για τις εταιρίες που ανέφερες γίνεται όντως ένας χαμός και πράγματι βλακεία να μην υπάρχει driver απ την m-audio!! Με το pro tools τι παίζει της m-audio? Δεν το δοκίμασα ποτέ!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  3. #23
    Μέλος Το avatar του χρήστη jim.ni
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Apr 2009
    Περιοχή
    θα γίνω μετανάστης
    Μηνύματα
    481

    Προεπιλογή

    οι κάρτες ήχου που παίζουν και με εξωτερικό τροφοδοτικό και χωρίς (όπως η fast track pro) λένε στο manual ότι για να έχουν όλες τις εισόδους του και τα κόλπα τους πρέπει να είναι στο τροφοδοτικό και να έχουν drivers, αλλιώς με απλούς drivers και usb ρεύμα δεν αποδίδουν τα μέγιστα. Άσχετο αλλα εγώ εχω πάγωμα στην είσοδο των seven όταν ενεργοποιώ στην msi το usb legacy support και έτσι το κλείνω απο το bios!!!


    α και αυτο που λέτε παραπάνω οτι πήγαινε ο υπολογιστής ολο και ποιο αργά έγινε και σε εμένα προχθές μέχρι που έσκασε το τροφοδοτικό απ την ζεστή χαχα
    δεν άντεξε τον καύσωνα σε συνδυασμό με χρήση cpu 100% για πολύ ώρα σε παιχνίδι (προσοχή με τις ζέστες παιδιά και με τα πολλά ανεμιστιρακια)


    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jim.ni : 28-07-11 στις 03:19
    Παιδεία είναι αυτό που μένει αφού ξεχάσεις αυτά που έμαθες στο σχολείο...... Αϊνστάιν

  4. #24
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    ολο και ποιο αργά έγινε και σε εμένα προχθές μέχρι που έσκασε το τροφοδοτικό απ την ζεστή χαχα
    κάνα φύσημα κάνα καθάρισμα .... ε και αμα ανάψει για τα καλά του ρίχνεις και ενα ποτήρι νερό απο πάνω

    lordi δοκίμασε ενα πακακι , 3-4ε κάνει θα το πάρεις που θα το πάρεις ,
    Ελπίζω να μην έχω πρόβλημα με το MIDI!!!
    ε οχι , φυσικά θα βάλεις και εδω τροφοδοτικό ,
    Με το pro tools τι παίζει της m-audio? Δεν το δοκίμασα ποτέ!!
    ανοίγεις μεγάλο θέμα και θα αρχίσω να μιλάω να μιλάω και δεν θα σταματάω χα χα , ούτε και εγώ τα δοκίμασα , δλδ τα δοκίμασα άλλα για να βγάλεις άκρη με ενα daw πρέπει και να το δουλεύεις κάνα 6 μηνο το λιγότερο , δεν νομίζω οτι είναι και τίποτα το ιδιαίτερο που τα παρουσιάζουν όλοι λες και ήρθε απ το διάστημα σε σχέση με τα υπόλοιπα daw , συναγωνίζονται χρονιά το Logic PRO της apple και αυτό τουλάχιστον για εμένα είναι ένα μείον , εξάλλου μόνο το pro tools m-powered είναι για την maudio (και τα υπόλοιπα είναι αλλά αυτό σχεδιάστηκε για αυτήν ) , το m-powered είναι σχεδόν ίδιο με το pro tools LE , το ολοκληρωμένο πακέτο είναι το pro tools HD . το pro tools έχει και αυτό την ιστοριουλα του στο παρελθόν

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Εγώ είμαι fun του Sonar! Κυρίως γιατί ήταν το πρώτο που έτρεξε ανθρώπινα στην προηγούμενη κάρτα ήχου μου και μπορέσα να βγάλω ήχο! Απο τότε μου κόλλησε και το χω! Η τελευταία έκδοσή του είναι αρκετά καλή αν και δεν την έχω δοκιμάσει πλήρως τώρα μόλις ξεμπερδέψω με μαθήματα κλπ θα την στρώσω!!!!!!!!! Ευχαριστώ για την βοήθεια και πάλι!!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  6. #26
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    Εγώ είμαι fun του Sonar!
    και να συνεχίσεις να είσαι αν σε ενδιαφέρει όμως να κάνεις και κάτι παραπάνω ( ανάλογα το είδος μουσικής που ασχολείσαι ) ξεκινά και κάνα άλλο DAW σιγά σιγά έως πολύ χαλαρά , διαφορετικά παραμένεις στο sonar




    ps: οι slipknot τα περισσότερα κομμάτια τους στους δίσκους τους είναι περασμένα απο το sonar , μετρημένα στα δάχτυλα είναι αυτά που δεν τα περάσαν , τυχαίο ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Σε τέτοιους ρυθμούς κινούμαι και 'γω! Τώρα θέλω να βρω λίγο χρόνο να βελτιώσω κάποια πράγματα στον τρόπο που δουλεύω αλλά από τέλη Σεπτέμβρη μάλλον, μετά την εξεταστική! Ερώτηση κρίσεως (και off topic) από drums τι χρησιμοποιείς (αν χρησιμοποιείς)?!

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

  8. #28
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    φυσικά και χρησιμοποιώ χρησιμοποιώ κατά κόρον το FPC του FL studio , http://flstudio.image-line.com/help/...lugins/FPC.htm μιλάμε .... δεν ... τι να λέμε τώρα , συνδεσιμότητα με τα εξωτερικά controller/midi σε κλάσματα του δευτερολέπτου , τα sampler τα μανισια του κατά 70% θα σε καλύψουν εννοείτε οτι μπορείς να του φορτώσεις οτι γουστάρεις , ηχογράφησε εσύ ο ίδιος με καλό κατάλληλο μικρόφωνο απο κανονική drum τα sampler σου φόρτωσε τα στο FPC και καθάρισες , άλλο χαρακτηριστικό παραμετροποίηση ? 1000% , εξειδικευμένο ? φτιάχνεις drumkits τα οποία μπορείς να αλλάξεις on the fly αν θέλεις , βασίζεται στο πασίγνωστο AKAI MPC αυτό και μόνο τα λέει ολα ! και και και .... ενα ακόμα που έχω χρησιμοποιήσει ( και αραιά και που το ανοίγω μια στο τόσο )και είναι πάρα πολύ καλό και αυτό είναι σούπερ ντουπερ είναι το ezdrummer , το κακό με αυτό είναι οτι βαραίνει αρκετά στην περίπτωση που το χρησιμοποιείς ως vsti , δεν νομίζω να το χρησιμοποιεί κανείς σκέτο εκτός αν θέλει να κάνει την πλάκα του, αν έχεις το daw καρά φουλαρισμενο απ τα κανάλια και χρησιμοποιείς και αυτό δυο είναι τα ενδεχόμενα , η να < κρεμάσει > ο υπολογιστής ( οσο καλός και αν είναι και με τις καλύτερες κάρτες ήχου ) η να < κρεμασει > το ίδιο το daw ( όποιο και αν είναι ) πράγμα που δεν το θέλεις καθόλου εν μεσώ τέτοιας εργασίας ! ( εχω δει να κρεμάει mac εξαιτίας του ezdrummer!!! και να μην κοκορεύονται οτι δεν κολλάει ) να πω εδω οτι το ezdrummer κάνει μια διαχείριση της μανισιας βιβλιοθήκης του που είναι κοντά στα 13GB!!!!!!! και ενα ακόμα που έχω ακούσει πάρα πολύ καλά λόγια αλλά δεν το εχω χρησιμοποιήσει ποτέ είναι το battery της native instruments , ίσς κάποια στιγμή το κοιτάξω και αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη street : 01-08-11 στις 02:19

  9. #29
    Μέλος Το avatar του χρήστη lordi
    Όνομα
    Đorđe
    Εγγραφή
    Dec 2007
    Περιοχή
    Cache
    Μηνύματα
    388

    Προεπιλογή

    Λέω να δοκιμάσω το Superior Drummer ίδιας εταιρίας που βγάζει το ezdrummer! Σαν ήχος φαίνεται τρομερό απ τα samples που έχει στο site αλλά θέλω να το ακούσω και εδώ για να δω τι ψάρια πιάνει!:p! Και αυτό φυσικά είναι περίπου 12GB αλλά πιστεύω θα αξίζει τον κόπο! Άντε να ξεμπερδέψουμε με τα μαθήματα να γουστάρουμε λίγο!!!!!! \m/

    Επειδή έχουμε φύγει εκτός θέματος μπορεί κάποιος mod να κάνει ένα split το θέμα και να ανοίξει ένα thread με την συζήτηση περι καρτών ήχου daw κλπ!?! "Κάρτες ήχου, daw και τα συναφή!" για παράδειγμα! Ευχαριστώ!

    0 Not allowed! Not allowed!
    P Σώστε ένα δέντρο και προστατέψτε το περιβάλλον μας.
    Μην το τυπώνετε αν πραγματικά δεν υπάρχει λόγος.

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3

Παρόμοια Θέματα

  1. Save & Change Menu TX-AUDIO for FT-950
    By SV1HAG in forum Ραδιοερασιτεχνισμός
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-12, 08:42
  2. Car Audio & Theater
    By BESTCHRISS in forum Car Audio & Theater
    Απαντήσεις: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-02-11, 01:02
  3. Βιβλιογραφία για Audio & ηλεκτρονικά
    By Spirtos in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-12-10, 19:56
  4. Stereo audio amp IC.
    By Haros in forum Εξαρτήματα & Datasheets
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-02-10, 15:50

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας