Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Test-Πόσα watt αντέχει μία αντίσταση?

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή Test-Πόσα watt αντέχει μία αντίσταση?

    Έκανα ένα μικρό test χτες για να τραβήξω κάποια Ampere από ένα τροφοδοτικό (53V 2KW out). Καθώς λοιπών δεν μου βρισκόταν κάποια αντίσταση σε KW, είπα να βάλω μία μικρή 10W ώστε να μπορέσω να δώ ότι δίνει τα αμπέρ το τροφοδοτικό.

    Στην είσοδο του τροφοδοτικού σύνδεσα ένα βολτόμετρο και ένα αμπερόμετρο πίνακα. Δυστυχώς το αμπερόμετρο δεν δουλεύει σωστά, καθώς μέτραγε 1,5A σε idle κατάσταση (πραγματικά 230mA) και με φορτίο στην έξοδο έδειξε μέχρι και 18A (στο 220!). Στην έξοδο έβαλα το «τυπικής κινέζικης κατασκευής» πολύμετρό μου για να βλέπω την τάση και ένα μικρό αμπερόμετρο για το ρεύμα.
    sm1.jpg

    Δοκιμή πρώτη: αντίσταση 3Ω/10W (μετρημένη στα 2,7Ω)
    http://www.youtube.com/watch?v=oTIFPyAtbc8
    Αναμενόμενο το αποτέλεσμα, η αντίσταση κράτησε τα περίπου 1000W για 3 ολόκληρα δευτερόλεπτα. Μετά…
    sm2.jpg



    Δοκιμή δεύτερη: αντίσταση 1Ω/10W (μετρημένη στα 1,1Ω)


    http://www.youtube.com/watch?v=1Sux9TO3aUU

    Εδώ τα 2KW ήταν ασταμάτητα, η αντίσταση κάηκε με το άναμα του διακόπτη, χωρίς τσαφ-τσουφ και καπνούς αυτή τη φορά (και χωρίς χρόνο για κάποια μέτρηση).

    Όχι κάτι το συνταρακτικό, απλώς μιας και έχω τα βίντεο είπα να το μοιραστώ μαζί σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Uploader Το avatar του χρήστη Τρελός Επιστήμονας
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    Κλεινόν Άστυ
    Μηνύματα
    1.948

    Προεπιλογή

    Πολύ καλό το... αυτοκαταστροφικό πείραμα! Δεν αναμενόταν βέβαια να αντέξουν οι αντιστάσεις. Πρακτικά, αν θέλεις άριστη αξιοπιστία από έναν αντιστάτη σε σχεδόν οποιεσδήποτε συνθήκες θερμοκρασίας συναντάς στην πράξη, τον φορτώνεις στο 1/4 της ονομαστικής ισχύος του.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Είμαι αυτό που κάθε στιγμή γίνομαι.

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιώργος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    4.618

    Προεπιλογή

    Προτείνω να κάνεις και το αντίστροφο πείραμα, χωρίς να υπερβείς την ισχύ του τροφοδοτικού σου:

    Βάλε αντιστάσεις συνολικής ισχύος >2KW και ρύθμισε το τροφοδοτικό σου για κατανάλωση στις αντιστάσεις όσο η ονομαστική ισχύς δηλαδή γύρω στα 2KW. Πάρε ένα sechoir τουλάχιστον 1600W και κατεύθυνέ το προς τα κυκλώματα εξόδου. Στο χώρο μετρήσεων δεν θα χρησιμοποιείς air-conditioning. Μετράς το χρόνο λειτουργίας ίσως και τη θερμοκρασία στο δωμάτιο και μας δίνεις τα αποτελέσματα.

    Οσον αφορά τις αντιστάσεις, αν διαβάσεις το datasheet θα βρεις την ισχύ που μπορείς να καταναλώσεις επάνω τους σε σχέση με τη θερμοκρασία περιβάλλοντος. Νομίζω ότι για "κανονικές συνθήκες" μπορείς να τις χρησιμοποιήσεις στο 100% συνεχώς.

    G

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Αν δεν απατώμαι η ονομαστική ισχύς της αντίστασης μπορεί να καταναλώνεται από αυτήν για 100000 ώρες (όχι συνεχώς δηλ.) και ενόσω η θερμοκρασία της είναι 100 βαθμοί Κελσίου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    αφού ξεκίνησες και ξεκίνησες τα καταστροφικά πειράματα , δεν έβαζες και κανα πυκνωτάκι ανάστροφα πολωμένο και να τραβήξεις videaki ?
    έχουν πολύ πλάκα τα άτιμα , ακόμα θυμάμαι που τα σκάγαμε στο λύκειο !

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον navar για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (31-07-11)

  7. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dovegroup
    Όνομα
    Ακης
    Εγγραφή
    Jan 2006
    Περιοχή
    ATHENS
    Μηνύματα
    945

    Προεπιλογή

    Πολύ σωστά ειπαν οι φίλοι πιό πάνω στο 1/4 της ισχύος είναι οτι καλύτερο.
    Σκεφτήτε βέβαια σε τηλεοράσης και ραδιόφωνα λαμπάτα παλαιότερα αλλά και με ημιαγωγούς στα τροφοδοτικά υπήρχαν αντιστάσεις που μέσα σε 5 χρόνια είχαν παραμορφώσει τις πλακέτες ακόμη και κολλήσεις χωρίς να έχουν καεί.
    Τώρα για το καλλιτεχνικό κομμάτι υπάρχει και το παρακάτω Video και στο τέλος οτι έλεγε ενας φίλος "40 χρόνια φούρναρης έχω ψήσει πολλά εξαρτήματα εχω ψήσει μα πλακέτες πιό πολλές" με μουσική υπόκρουση το "Εχω Κλάψει" του Κυριαζή.

    http://www.youtube.com/watch?v=JCPXc...eature=related

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον dovegroup για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Danza (31-07-11)

  9. #7
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Γεια σε όλους!

    GeorgeVita προφανώς αναφέρεις το πείραμα σαν υποθετικό σενάριο, καθώς δεν ζώ σε μία electronic’s dreamland ώστε να έχω παντός είδους κιλοβατικά μηχανήματα στην διάθεσή μου

    navar αυτά με τους πυκνωτές τα έκανα πιτσιρίκος! Έβγαζα τον πυκνωτή έξω από το παράθυρο με καλώδια και τους έδινα ανάποδη (και συνήθως υπερδιπλάσια) τάση για να σκάνε! Μιλάμε για πολύ βρόμα και πολύ λαδωμένο χαρτί παντού…

    Προσωπικά δεν θα δούλευα τίποτα στο 100%, αν θα ήθελα να πέφτουν 10W σε μία αντίσταση θα έβαζα το λιγότερο 2x10W παράλληλα. Και πάλι πιστεύω ότι θα ανέβαζαν θερμοκρασία, αλλά όχι τρομερή. Πάντως δεν μπορώ να πω ότι έχω και τρομερή πείρα με τα ηλεκτρονικά, απλώς γενικά και σε μη ηλεκτρονικά θέματα δεν πιστεύω ότι πρέπει να δουλεύεις ποτέ κάτι στο 100%. Αν πχ ήθελες ένα αμάξι για να ανεβαίνεις Αθήνα-Θεσσαλονίκη με 150Km/h, δεν θα πάρεις το 1100cc που έχει τελική 155Km/h (στις 7000RPM) γιατί στις 2 ώρες θα έσκαγε το μοτέρ. Θα έπαιρνες ένα 1600cc με τελική 190Km/h ώστε να ανεβαίνεις με 150 χαλαρά στης 4300RPM και όλα καλά.

    0 Not allowed! Not allowed!

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-03-15, 13:20
  2. Πόσα ampere αντέχει ένα βύσμα RCA;
    By Hary Dee in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-07-13, 17:54
  3. Πόσα Amber αντέχει το καλώδιο ηχίων;
    By acmilangr in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 41
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-06-13, 01:13
  4. Πόσα watt αντέχει η κεραία
    By nikos78152 in forum Κεραίες & Καλώδια
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-13, 01:07
  5. Πόσα watt να είναι αυτά;;;
    By QRTSIDAKIS in forum Συσκευές Εικόνας-Ήχου
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-12, 19:19

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας