Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Fish Caller

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Περισσός
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή Fish Caller

    Ψαχνω για καποιο κυκλωματακι που να παραγει συχνοτητες ακουστικες απο τα ψαρια που να τα προσελκυουν.Ψανχωντας στον γουγλη βρηκα μερικα αλλα δεν ειχαν ακριβο κοστος κατασκευης...Ενα που μου κινησε το ενδοιαφερον χρησιμοποιουσε το CD4093BCN ομως χρειαζοταν 180Ω speaker κατι που δεν εχω...Πριν κανενα μηνα ειχα δει μια τετοια κατασκευη απο ενα αλλο μελος αλλα δεν μπορω να την βρω με τιποτα,ισως διαγραφτηκε...
    Κανενας ψαρας μπορει να βοηθησει?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    κοίτα φίλε μου Αρη και καλός ήλθες , κανένας ψαράς δεν μπορεί να βοηθήσει γιατί απλά με τον τρόπο που λες δεν είναι απλά ψαράς ! οχι οτι εγω είμαι ψαράς αλλά έτσι είναι τα πράγματα , επειδή αυτά που βρήκες στον γουγλη και δεν είχαν ακριβό κόστος κατασκευής αγόρασε τότε sonar fish finder να ξεμπερδεύεις και μην ασχολείσαι με τέτοια φθηνό πράγματα του γουγλη και του φόρουμ, αναξιόπιστα , αν δεν το βρίσκεις ευκαιρία να κάτσεις να ψάξεις και το φόρουμ και να δεις και τόσα άλλα αξιόλογα πράγματα και σίγουρα θα βρεις την άκρη για αυτό που θέλεις είμαι σίγουρος οτι θα ανταποκρινόντουσαν περισσότερα μέλη αν έλεγες , παιδιά θέλω να μου τα ψαρέψετε να μου τα μαγειρέψετε και γιατί οχι ... να μου τα μασήσετε κιόλας αυτά φιλικά και αστειευόμενα πάντα

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αρης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Περισσός
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου ομως δεν ειμαι επαγγελματιας ψαρας,να περασει η ωρα παω και θα ηθελα να δοκιμασω ενα τετοιο κυκλωμα δουλεψει δεν δουλεψει...(το δευτερο μαλλον ισχυει).Βρηκα αυτα τα δυο ποιο λετε να φτιαξω?
    1.http://www.brighthub.com/bh_controls...ram%2C%20Image


    2.https://lh4.googleusercontent.com/-C...lectronics.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    η κατασκευη που κουβεντιαζονταν πριν μερες ηταν περι ειδοποιησης οταν τσιμπαει να σε καποιο καλαμι να πασ να το τραβηξεις , αλλα αυτο που θελεις εσυ ειναι εξω απο καθε πλακα και την απολαυση του καθε ψαρα αυτη η κατασκευη ειναι για μενα τον ασχετο που ψαρια πιανω μονο απο τον ψαρα στην λαικη και με αποχη κανα καβουρι για πλακα οοοοοοοταν παω θαλασσα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Φιλε Αρη επειδη ειμαι φανατικος ψαρας με τη συμβατη εννοια του όρου και επειδη γουσταρω να απολαμβανω το τζερτζελε της ενασχολησης με αυτο το χομπυ, πραγματικα δεν θα ηθελα να σε δω να το χρησιμοποιεις για σκοπο το ψαρεμα...Τωρα για χαζεμα τα ψαρακια ειναι άλλη ιστορια. Το να καθησεις να το φτιαξεις θελει και αλλα πραγματα περα απο καθαρα ηλεκτρονικα. Θα πρέπει να ξερεις ηχοβολισμο, μεταδωση σηματος, και να διαθετεις και σκαφος. Φανταζομαι οτι ειναι τρομερα πολυπλοκο να φτιαξεις μια συσκευη που απεικονιζει κιολας τα ψαρακια. Εκτος αν τη φτιαξεις και εχεις ακουστικο σημα μονο. Παντως μη παιδευαισε....αν θες εχω μια εγω αγοραζμενη το 2009 για ενα φιλο καταδυτη. Αν τη θελεις στειλε πμ.....(οικονομικα θα σου έρθει μη νομιζεις γυρω στο 70)

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη dalai
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Mar 2004
    Περιοχή
    Ξανθη
    Μηνύματα
    1.309

    Προεπιλογή

    Και εγω ψαχνω ενα μια θερμικη καμερα για το βραδινο κυνιγι μου στο βουνο. Οχι οτι το κανω συνεχεια. Απλως θελω να δω ποσα ζωα μπορω να σκοτωσω σε ενα βραδυ με αυτο το μηχανημα.
    Δηλαδη τι θα διαπιστωσεις? οτι οντωςς τα ψαρια ερχονται προς τη παγιδα σαν χαζα ,αναιρωντας πληρως την εννοια της λεξης ψαρευω ?

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Αν εισαι ηλεκτρονικος, μπορεις να κανεις τα παντα!!"

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη TSAKALI
    Όνομα
    Σαββας
    Εγγραφή
    Jul 2009
    Περιοχή
    2 Mountain
    Μηνύματα
    712

    Προεπιλογή

    μηπως ενα led με μικρη μπαταρια , δεμενο στο βαριδιο θα εκανε καλυτερη δουλεια?
    που να ψαχνεις τωρα συχνοτητες που τραβαν τα ψαρια ,τουλαχιστον ξερουμε
    οτι τα ψαρια πανε κατευθειαν πανω στο φως.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη agis68
    Όνομα
    Αγις
    Εγγραφή
    Mar 2009
    Περιοχή
    ΑθΗΝΑ Πατήσσια
    Μηνύματα
    2.580

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TSAKALI Εμφάνιση μηνυμάτων
    μηπως ενα led με μικρη μπαταρια , δεμενο στο βαριδιο θα εκανε καλυτερη δουλεια?
    που να ψαχνεις τωρα συχνοτητες που τραβαν τα ψαρια ,τουλαχιστον ξερουμε
    οτι τα ψαρια πανε κατευθειαν πανω στο φως.
    To να ψαρευεις με φως ενάντια στα ψάρια θεωρειται απο το νομο αθεμιτος ανταγωνισμος και ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ....Θελει αδεια επαγγ/τικη Αλιειας (καπου 5.000 ευρω) Αν σε πιασουν σου κατασχουν τον εξοπλισμο και εχεις λαμβάνειν και διοικητικα και ποινικα πρόστιμα σε υψος μερικων χιλιαδων ευρωπουλέων.....τωρα αμα γουσταρεις καντο.....φυσικα δεν μιλαω για το λεντακι που ειπε ο φιλος αλλα για φωτα κανονικα (πυροφάνι). Απλά πήρα εναυσμα απο το ποστ για να προλάβω κανεναν μη πληρωνει κερατιάτικα....ενας λιμεναρχης πολυ φιλος μου ειπε ακομη οτι και το ηχοβολιστικο απαγορευεται αν δεν εχεις σκάφος που το απαιτει (να βλέπεις ξερες και βυθό για να μη βρει το σκάφος)...Εγω παροτι εχω ενα σκαφακι ΔΕΝ δικαιολογει ομως τη παρουσια τετοιου μηχανηματος για αυτο και το πουλάω. Αν γινει ελεγχος (που τα λιμεναρχεια κανουν συχναν τωρα τελευταια) θα το έβρισκαν και αντιο σκαφος και ολα....Αμα θες κανα ψαρακι και βαριεστε να ψαρευται υπάρχει και το ουζερι...εχει μαριδακι φρεσκοτατο και γαυρο μαριναρισμενο.....

    0 Not allowed! Not allowed!
    "Την Άνοιξη αν δεν τη βρεις τη φτιάχνεις!"
    Οδ.Ελύτης

  9. #9
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από HighVoltage Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου ομως δεν ειμαι επαγγελματιας ψαρας,να περασει η ωρα παω και θα ηθελα να δοκιμασω ενα τετοιο κυκλωμα δουλεψει δεν δουλεψει...(το δευτερο μαλλον ισχυει).Βρηκα αυτα τα δυο ποιο λετε να φτιαξω?
    1.http://www.brighthub.com/bh_controls...agram%2C Image


    2.https://lh4.googleusercontent.com/-C...lectronics.jpg
    αυτες οι κατασκευες ''δουλευουν'' μονο στα ποταμια και τις λιμνες που τα ψαρια τρωνε μιγες και κουνουπια.
    στην θαλασσα ειναι αχρηστα.

    εδω στο βολο δεν εχει πεσει κανενα προστιμο για την κατοχη βυθομετρου αλλα
    για φωτα ψαρεματος εχουν πεσει αρκετα
    για τον ερασιτεχνη επιτρεπεται χρηση λαμπας μονο για το πυροφανι και μονο μεχρι 500κερια αλλα
    τωρα τελευτεα ριχνουν προστιμα και για αυτες τις λαμπες αν εχουν το στεφανι
    που αντανακλα το φως γιατι οπως λενε απαγωρευεται ο καταυγαστιρας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος
    Όνομα
    Δημητρης
    Εγγραφή
    Oct 2008
    Περιοχή
    Χανια
    Μηνύματα
    511

    Προεπιλογή

    Καλημερα...
    και προβολεις απαγορευονται και φωτα μεσα στο νερο....μα οι καλαμαριερες με τα λαμπακια πανε τελειωσανε?
    Νικο κ Αγη που το βρηκατε αυτο ..οτι απαγορευονται τα βυθομετρα...σε ερασιτεχνες..πουθενα στα χαρτια της αδειας αλιειας,του σκαφους που λεει αναλυτικα τι δεν επιτρεπεται..δεν αναφερει κατι τετοιο..
    Ειμαι και εγω κατα οποιου αθεμιτου τροπου..ψαρεματος....φυσικα με τα λεγομενα σας ολοι οι ερασιτεχνες ψαραδες ειναι παρανομοι...
    Δυο φορες που με προσεγγισαν ,,,για χαρτια...ειδαν τα ψαρια και τα εργαλεια που ειχα μεσα...μα για το βυθομετρο δεν μου ειπαν τιποτα..εστω και παρατηρηση...μπας και ειναι στο μυαλο των επαγγελματιων οτι τα βυθομετρα εχουν βοηθησει να μειωθουν τα αλιευματα...και οχι η νοοτροπια τους με καθε τροπο να καταστρεφουν τον βυθο..

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Caller ID
    By dovegroup in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-16, 17:01
  2. fish shocker-stunner
    By manis13 in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-11, 00:49
  3. caller id με pic16f
    By spocky in forum Μικροελεγκτές
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-10, 13:10

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας