Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 43

Θέμα: inverter φ/β

  1. #21
    Banned
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Nov 2007
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    1.379

    Προεπιλογή

    νομίζω Κωσταντινε σε κάποιο θρεαντ παλιότερα είχες κάνει αναφορά οτι τα xantrex κολλούσε επάνω αυτοκόλλητα η sunlight , καλά θυμάμαι ?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #22
    ΥπερΣυντονιστής Το avatar του χρήστη leosedf
    Όνομα
    Κωνσταντίνος
    Εγγραφή
    Jan 2004
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    11.089

    Προεπιλογή

    4 χιλιάρικα Inverter πουλήθηκε για 1000?
    Σου είπανε οτι δεν κάνουν γιατί θεωρούν οτι το σωστό είναι να βάλεις διαφορετικού τύπου inverter (π.χ. SMA κλπ).
    Το θέμα είναι γιατί δεν ρωτάς το ίδιο το άτομο να σου δώσει πληροφορίες.
    Πάντως να σου πώ στα συστήματα που χρησιμοποιείται το συγκεκριμένο χρησιμοποιούν ξεχωριστούς charge controller, απο εκεί τροφοδοτούνται αυτοί. Το charger μετά δίνει και στις μπαταρίες και στον inverter, οπότε υπολόγισε άλλο ένα 500άρι για τον solar charger που χρειάζεται.
    Θά ψάξω λίγο στις χαρτούρες μου να σου πώ περισσότερα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #23
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    στον ΟΤΕ συνήθως το μηχάνημα που χρησιμοποιούν είναι σαν την φιλοσοφία του UPS.
    το μηχάνημα από ότι είδα έχει είσοδο ΔΕΗ, γεννήτριας και έξοδο πάλη την τάση. παράλληλα έχει εσωτερικό φορτιστή να σου φορτίσει τις μπαταρίες για να τισ έχει εφεδρεία μέχρι να πάρει μπροστά η γεννήτρια. μπορεί να δουλέψει με τις μπαταρίες μέχρι να πέσει η τάση τους και να βάλει μετά την γεννήτρια. ΑΛΛΑ δεν έχει είσοδο να βάλεις τα πάνελ. οπότε όπως είπε και ο Κωνσταντίνος θα χρειαστείς έναν φορτιστή για τα πάνελ. αυτά θα τα βάλεις 2 σε σειρά. θα χρειαστείς και τέταρτο για να κάνεις τον δεύτερο παραλληλισμό. ο ελεγκτής-φορτιστής για το πάνελ ένας 50Α έχει κάνα 150 με 200 ευρώ. αν βάλεις και άλλο σετακι παράλληλα πρέπει να τους βάλεις και αντίστοιχα διόδους για προστασία μεταξύ τους των συστοιχιών.(όχι αυτά που είναι σε σειρά αλλά τον παράλληλων). δεν βρήκα βέβαια αν έχει την δυνατότητα (δεν διάβασα πλήρες το μενού)να δουλέψεις ανάστροφα. δηλαδή με τις μπαταρίες μόνο, μην βγάζει συνέχεια μήνυμα. αλλά θα σε συνέφερε να του ρήξεις και μια γεννήτρια για περίπτωση που πέσουν οι μπαταρίες και δεν έχουν προλάβει να φορτιστούν να πάρει μπροστά να έχεις ρεύμα και παράλληλα να τις ξαναγεμίσει.

    Υ.Γ αν τυχόν έχει και άλλο το παλικάρι βάλε καμιά φωνή και σε εμάς.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lepouras : 25-07-11 στις 23:27
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  4. #24
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    υπαρχει και φορτιστής 40αμπερ απο προηγούμενη εγκατάσταση ειχε 2 πάνελ και έδινε σε ινβερτερ 12βολτ κάνει καμια συνδεσμολογία καμιά ιδέα πως να συνδέσω;

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #25
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    αν δεν έχει δυνατότητα να ρυθμίζετε για 48βολτ δεν κάνει . δες εσωτερικά μην έχει κάποιο τζαμπερ που του αλλάζει την τάση.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  6. #26
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αντρέας
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Λευκωσία
    Μηνύματα
    16

    Προεπιλογή

    γεια σας έχω διάβασει τα πιο πάνω αλλά ακομή δεν έχω κατανοήση ππως συνδέονται τα Inverter/Charger, και ακόμη μια απορεία που έχω τα Inverter για να βαλουν την ισχύ που αναγράφουν πρέπει να τους δίνω την ίδια ισχύ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #27
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές το σύστημα πάει σφαίρα αλλά το πρόβλημά είναι ότι όποιος ηλεκτρολόγος το βλέπει το βγάζει άχρηστο επειδή είναι 48ν, συνδέθηκε και γενήτρια πάνω 7,5kva πιστεύω ότι έγινε καλλή δουλειά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #28
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές το σύστημα πάει σφαίρα αλλά το πρόβλημά είναι ότι όποιος ηλεκτρολόγος το βλέπει το βγάζει άχρηστο επειδή είναι 48ν, συνδέθηκε και γενήτρια πάνω 7,5kva πιστεύω ότι έγινε καλλή δουλειά.
    και εγώ ηλεκτρολόγος είμαι αλλά δεν στο έβγαλα άχρηστο. πάντως είναι γεγονός ότι πολλοί όταν δεν έχουν ασχοληθεί ή δεν γνωρίζουν ένα αντικείμενο η εύκολη λύση είναι να το βγάζουν άχρηστο. και το έχω συναντήσει σε πάρα πολλά επαγγέλματα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  9. #29
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη lepouras
    Όνομα
    Γιανννης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    Μηνύματα
    7.017

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hlektronik Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σας έχω διάβασει τα πιο πάνω αλλά ακομή δεν έχω κατανοήση ππως συνδέονται τα Inverter/Charger, και ακόμη μια απορεία που έχω τα Inverter για να βαλουν την ισχύ που αναγράφουν πρέπει να τους δίνω την ίδια ισχύ.
    το Charger όταν μιλάμε για φ/β τα πάνελ πέφτουν επάνω του και εκείνο στις μπαταρίες. όταν φορτιστούν οι μπαταρίες κόβει την έξοδό του.
    όταν μιλάμε για φορτιστεί ανεμογεννήτριας τότε από την Α/Γ πάμε κατευθείαν στις μπαταρίες και ο φορτιστείς μπαίνει και αυτός παράλληλα στις μπαταρίες και ελέγχοντας πότε φορτίστηκαν ενεργοποιεί ένα μεγάλο φορτίο πχ θερμοσίφωνα . αυτό γίνετε γιατί δεν μπορείς να αφήσεις την Α/Γ να δουλεύει χωρείς φορτίο διοτι τότε με έναν ισχυρό άνεμο θα γυρίσει τόσο τρελά που μπορεί να την καταστρέψει. οπότε με το φορτίο υπάρχει κάτι να την φρενάρει.
    το Inverter παίρνει από τις μπαταρίες και δίνει στο δίκτυό σου. τέλος υπάρχουν και συστήματα που μπορεί να έχουν ενσωματωμένα τουλάχιστον την λειτουργία φορτιστή και inverter. οπότε εκεί συνδέεις και τα φ/β και τις μπαταρίες (στις κατάλληλες υποδοχές του) και βάζεις την έξοδό στο δίκτυό σου.
    για να σου δώσει το μέγιστό του πρέπει να έχεις ίση και μεγαλύτερη ισχύ. πχ ένα inverter 1000va που έχει είσοδο 24βολτ θέλει στην είσοδο του πάνω από 42Α για να σου δώσει την μεγίστη έξοδό του.

    όπου έκανα ,ξέχασα, έγραψα λάθος ας με διορθώσουν τα άλλα παιδιά.

    0 Not allowed! Not allowed!
    «Η Ιστορία διδάσκει πως ουδείς διδάσκεται απ’ αυτήν».
    Ποτέ δεν νικάς έναν ηλίθιο ,θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε κερδίσει λόγω πείρας.

    www.drakotrypa.gr Να σκέφτεσαι σαν άνθρωπος της δράσης,και να δρας σαν άνθρωπος της σκέψης...

  10. #30
    Μέλος Το avatar του χρήστη ΝΙΚΟΣΛΑΡΙΣΑ
    Όνομα
    ΝΙΚΟΣ
    Εγγραφή
    Jan 2009
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    101

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από lepouras Εμφάνιση μηνυμάτων
    και εγώ ηλεκτρολόγος είμαι αλλά δεν στο έβγαλα άχρηστο. πάντως είναι γεγονός ότι πολλοί όταν δεν έχουν ασχοληθεί ή δεν γνωρίζουν ένα αντικείμενο η εύκολη λύση είναι να το βγάζουν άχρηστο. και το έχω συναντήσει σε πάρα πολλά επαγγέλματα.
    γιάννη δεν αναφέρομαι σε εσένα εσυ ξέρεις πολλά και με βοήθησες αρκετά και σε ευχαριστώ΄.σου αναφέρω το εξής ζήτησα να μου φέρουν και άλλες μπαταρίες για να μεγαλώσουμε την αυτονομία αυτός που πουλάει φ/β ρώτησε τόσες πολλές οι μπαταρίες είναι 6ν /180 αh το λάθος ήταν οτι έφερε μπαταρίες τέτοιες που φοράνε τα clark περονοφόρα και ισχιριζόταν οτι είναι κατάλληλες τα πάνελ με υγρά δηλ.(άγνοια ή απάτη) ο συγκεκριμένος πουλάει και κάνει εγκαταστάσεις άλλος που κάνει εμπόριο και αυτός και εγκαταστάσεις έστησε τα πάνελ ν/α με κλίση περίπου 50 μοίρες (παντελώς άσχετος) ξηλωθήκανε και μπήκανε νοτια με 30 μοίρες, αυτός και ένας άλλος που είναι ηλ/ος σελετε και διδάσκει σε μαθητές δεν ξέρανε να βγάλουν τις καταναλώσεις βασικά πράγματα, στον προγραματισμό του συγκεκριμένου θέλει κάποιες ρυθμίσεις π.χ ώρες φόρτισης τι λειτουργίες θα κάνει κ.τ.λ άκουσα το εξής αμα θέλει και προγραμματισμο δεν κάνει θα έχει συνέχεια προβλήματα με λίγα λόγια 2 απογεύματα απηύδησα ξαναλέω ότι δεν είναι όλοι οι ηλεκτρολόγοι το ίδιο υπάρχουν και κακοί και καλοί όπως σε όλα τα επαγγέλματα και εξαιτίας μερικών την πληρώνουν και οι άλλοι (για τις διόδους στα πάνελ ξέχασα να γράψω πολύ γέλιο ) τελος καλό όλα καλά σας ευχαριστώ όλους για την πολύτιμη βοήθεια σας.


    Υ.Γ αν πέσει κι'άλλο ινβέρτερ στα χέρια μου θα σου στείλω π.μ

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 3 από 5 ΠρώτηΠρώτη 1 2 3 4 5 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. inverter
    By galileos in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-10-12, 20:57
  2. INVERTER
    By a89fm in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 34
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-10, 16:37
  3. Inverter?????
    By classic in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-09-10, 15:38
  4. inverter
    By fm344 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-10, 17:07
  5. inverter
    By ecomanos in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-09, 14:39

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας