Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Κατασκευη κυκλωματος & υλικα...τα φωτα σας!!!

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξης Κοντηβέης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Μηνύματα
    3

    Lightbulb Κατασκευη κυκλωματος & υλικα...τα φωτα σας!!!

    Καλημέρα φίλοι μου,
    Ονομάζομαι Αλέξης Κοντηβέης και φυσικά δεν εχω σχεση με το χώρο των ηλεκτρονικων και το μονο που ξερω ειναι να κολλάω με κολλητιρι και να συνδεω καλωδια.... Επομένως συγχωρέστε την ασχετοσύνη μου.
    Τι ζητώ απο σας και φυσικά θα γελάτε που τα εχω βρει παλουκια!!!

    Είμαι μοντελιστής και θέλω να ενσωματώσω σε ενα στατικο μοντελο ένα κύκλωμα με ηχο, οπτικες ινες και μοτερ μινιον.

    Το κυκλωμα ειναι το παρακατω:


    Uploaded with ImageShack.us

    Με λιγα λόγια, θελω να μου πειτε ΠΟΥ θα απευθυνθώ να βρω τα υλικά που απαιτουνται και ΠΩΣ τα ζηταω!

    Χαρακτηριστικά κατασκευης:

    1. Πηγή τροφοδοσιας (3 μπαταριες ΑΑ)
    2. Μαγνητικος διακοπτης

    Ανοιγοντας το διακόπτη, το κυκλωμα πρεπει να δινει κινηση στο μοτερ το οποιο θα περιστρεφεται με βάση ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ηχο που θελω να εγκαταστησω...Ταυτοχρονα θα πρεπει να αναβοσβηνουν οι τρεις οπτικες ινες

    Διαθέτω ΗΔΗ:

    Οπτικες ινες (υπαρχουν και εγχρωμες ή πρεπει να βαψω με μαρκαδορο τις ακρες ωστε να εχω πρασινο και κοκκινο φως)?
    Διαθετω επίσης και μοτερ ΜΙΝΙΟΝ.

    Τι λειπει?

    Το sound board το οποιο θα πρεπει να περάσω μεσα ΗΧΟ μεσω PC, το φωτορυθμικο (ειναι αυτο που σημείωσα με (?) στην εικονα) αν το λεω καλα ωστε να γυριζει το μοτερ με βαση τον ηχο (συγκεκριμενα ηχος μηχανής), κονεκτορς για οπτικες, speaker 2 inches, μαγνητικος διακόπτης.

    Παιδιά... βοηθήστε σεις που ξέρετε διότι έχω απελπιστει και δεν ξερω που να κοιταξω και πως να τα ζητησω...

    Ευχαριστω για το χρόνο σας και την βοηθεια σας.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Ωραίο project αλλά ζόρικο. Δεν ξέρω άν υπάρχουν έτοιμα μοντελιστικά κιτ γι αυτό που ζητάς οπότε θα σου πώ τις δικές μου σκέψεις κ προτάσεις....
    Καταρχάς οι οπτικές ίνες θα είναι διαφανές κ θα πάρεις led ανάλογου χρώματος. Τώρα απ' ότι κατάλαβα δε γνωρίζεις προγραμματισμό κ μικροελεγκτές, οπότε θα πάς παραδοσιακά. Το κύκλωμα της φώτο που το βρήκες? Υπάρχει κάπου έτοιμο?

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξης Κοντηβέης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Ωραίο project αλλά ζόρικο. Δεν ξέρω άν υπάρχουν έτοιμα μοντελιστικά κιτ γι αυτό που ζητάς οπότε θα σου πώ τις δικές μου σκέψεις κ προτάσεις....
    Καταρχάς οι οπτικές ίνες θα είναι διαφανές κ θα πάρεις led ανάλογου χρώματος. Τώρα απ' ότι κατάλαβα δε γνωρίζεις προγραμματισμό κ μικροελεγκτές, οπότε θα πάς παραδοσιακά. Το κύκλωμα της φώτο που το βρήκες? Υπάρχει κάπου έτοιμο?
    Αυτο το κυκλωμα ειναι απο μια εταιρία στην Αμερική που κατασκευαζε με παραγγελία αναλογα κυκλωματα για συγκεκριμένες λειτουργιες...
    http://www.dynamicscalemodeling.com/propswithsound.htm

    Δυστυχως δεν αναλαμβανει πλεον τετοιες κατασκευες.

    Ηχειο 2 ιντσων βρηκα διαθεσιμο στο Micromark... αλλα αν υπαρχουν στην Ελλαδα να τα παρω ολα μαζι απο κει...
    http://www.micromark.com/Speaker-for...ules,9290.html

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Το ηχείο είναι το τελευταίο που θα σε απασχολήσει. Για αεροπλανάκι το θές κ ήχο μηχανής?
    Για ανέλυσε λίγο πως το σκέφτεσαι κ τον ήχο κ το φωτισμό.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    τα υλικά είναι τα περισσότερα έυκολα !
    αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι στο ebay για κανένα κυκλωματάκι που να καταγράφει ήχους μπορεί να χρησιμοποιήσεις και κάτι πολύ απλό , σαν αυτό !
    και ένα μικρό τρεχαντήρι ή κάποιο flasher για τα λαμπάκια ! σαν αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Αλέξης Κοντηβέης
    Εγγραφή
    Jul 2011
    Περιοχή
    Μυτιληνη
    Μηνύματα
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από navar Εμφάνιση μηνυμάτων
    τα υλικά είναι τα περισσότερα έυκολα !
    αυτό που πρέπει να ψάξεις είναι στο ebay για κανένα κυκλωματάκι που να καταγράφει ήχους μπορεί να χρησιμοποιήσεις και κάτι πολύ απλό , σαν αυτό !
    και ένα μικρό τρεχαντήρι ή κάποιο flasher για τα λαμπάκια ! σαν αυτό
    Να σου πω την αληθεια το MP3 το ειχα σκεφτει κι εγω ως λυση απελπισιας... Οσο για το φλασερ... μπορω να παω στο Τζαμπο και να τσακωσω κανα παιχνιδι και να παρω την πλακετα...διοτι αυτο που μου εδειξες ....χλωμο το βλεπω να στο συναρμολογω...(συνδεω κτλ)...

    Αντε και πηρα το ΜΡ3, αντε εβαλα τον ηχο.... πως στο καλό θα τα συνδεσω ολα μεταξυ τους???? Το βλεπω για κανα μπουμ...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από j007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αληθεια το MP3 το ειχα σκεφτει κι εγω ως λυση απελπισιας... Οσο για το φλασερ... μπορω να παω στο Τζαμπο και να τσακωσω κανα παιχνιδι και να παρω την πλακετα...διοτι αυτο που μου εδειξες ....χλωμο το βλεπω να στο συναρμολογω...(συνδεω κτλ)...

    Αντε και πηρα το ΜΡ3, αντε εβαλα τον ηχο.... πως στο καλό θα τα συνδεσω ολα μεταξυ τους???? Το βλεπω για κανα μπουμ...
    είπες πιάνεις κολλητήρι !
    ε αμα πιάνεις απλό είναι !
    έχει οδηγίες , βάζεις τα υλικά στις θέσεις που σου δείχνει και απλά τα κολλάς απο κάτω !
    πολύ απλά τα συνδέεις ,
    πάς παίρνεις μία βάση για 3-4 μπαταρίες απο μαγαζί με ηλεκτρονικά εξαρτήματα και τα δίνεις όλα παράλληλα
    εφόσον βέβαια καταλήξουμε στο τί θα πάρεις και στα πόσα volt δουλέυει το καθένα !

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από j007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αληθεια το MP3 το ειχα σκεφτει κι εγω ως λυση απελπισιας... Οσο για το φλασερ... μπορω να παω στο Τζαμπο και να τσακωσω κανα παιχνιδι και να παρω την πλακετα...διοτι αυτο που μου εδειξες ....χλωμο το βλεπω να στο συναρμολογω...(συνδεω κτλ)...

    Αντε και πηρα το ΜΡ3, αντε εβαλα τον ηχο.... πως στο καλό θα τα συνδεσω ολα μεταξυ τους???? Το βλεπω για κανα μπουμ...
    Κοίτα Αλέξη, για να φτιάξεις ομελέτα πρέπει να σπάσεις κ κανα αυγό. Τουλάχιστον αυτό με το 555 είναι εύκολο, αλλιώς παραγγέλνεις απ' έξω σουβλάκια και ησυχάζεις. (Έτσι Κωνσταντίνε ?)

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.079

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minusplus Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλιώς παραγγέλνεις απ' έξω σουβλάκια και ησυχάζεις. (Έτσι Κωνσταντίνε ?)
    έχω αρχίσει να προβληματίζομαι , διότι όποτε γίνεται λόγος για φαγητό και συγκεκριμένα για ψητό είμαι πάντα ο στόχος !!!!
    κάποιος στο φόρουμ πρέπει να με ξέρει καλά και έχει αρχίσει να διαδίδει λεπτομέρειες !!!!

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    εεεεεε αφηστε υσηχο τον κουμπαρο μου τον navar. αν ειναι για φαγητο και κανα σουβλακι ειμαι και εγω μεσα

    αλλα καλα τα λετε αν δεν χαλασεις και τιποτα δεν μαθαινεις αυτο ειναι σωστο .εχω πεταξει κιτ μεχρι να μαθω πως γινωνται μην τα ρωτατε αλλα μετα απο αυτο μου εμειναν αρκετα πραγματα φιλε j007
    Αλέξη ξεκινα να φτιαχνεις και εδω ειμαστε μην κολας ετσι θα μαθεις

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 26
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-02-22, 21:52
  2. Τα φωτα σας για ...φωτα
    By bchris in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-08-12, 02:57
  3. Τα φωτα σας...
    By Λαμπάτος in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-07-12, 19:06
  4. Τα ηλεκτρονικα φωτα σας!!
    By The Professor in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-01-09, 00:02
  5. ενεργοποιηση κυκλωματος οταν σβησουν τα φωτα.
    By thanosgen in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-06-08, 19:23

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας