Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: PLL 5 WATT απο pira.cz

  1. #1
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή PLL 5 WATT απο pira.cz

    Συνάδελφοι καλησπέρα σας

    Έχω φτιάξει ένα pll απο την pira.cz οι οδηγιες κατασκευής του και τα χαρακτηριστικά του είναι εδώ http://pira.cz/entx4.htm το μηχάνημα μου το έχω φρεσκοτελειωμένο (του λείπουν μερικά πραγματάκια λόγω δοκιμών, ασπίδες κλπ) και είναι ανεβασμένο στην γκαλερύ τους εδώ http://pira.cz/gallery/show.asp?i=56 .Όλα τα κυκλώματα τροφοδοτούνται με 13,8 βόλτ απο ένα lm338. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι οτι το pll μου για τη τροφοδοσία αυτή ενώ δίνει γύρω στα 7 watt τραβώντας 91mA στη συχνότητα των 87,5 mhz όταν ανεβάζω τη συχνότητα στα 107.9 mhz η απόδοση του πέφτει δραματικά στα 3 watt τραβώντας 42mA. Γνωρίζω οτι όσο ανεβαίνουμε σε συχνότητα η απόδοση του πομπού πέφτει αλλά να πέφτει τόσο πολύ ;;;;; είναι φυσιολογικό αυτό ;;;;; ειδικά αν δείτε το εγχειρίδιο χρήσης τους οι γραφικές παραστάσεις τους για την πτώση ισχύος του πομπού σε σχέση με την άνοδο της συχνότητας εκπομπής δέν πέφτουν τόσο απότομα δείτε εδώ τη σελίδα 3 για το μοντέλο PTX-50 http://pira.cz/eng/ptxspecs.pdf οι μετρήσεις μου έγιναν με μια γέφυρα zetagi hp500 (το ξέρω θα έπρεπε να την ονόμαζα ψευτάγκι μου έχει σπάσει τα νεύρα) και για φορτίο αυτό που πρότειναν στην ίδια ιστοσελίδα με τους 2 λαμπτήρες στα 24βόλτ/3watt ή 24V/170mA στους λαμπτήρες επίσης η διαφορά φαινόταν πολύ έντονα. Το μηχανάκι έχω σκοπό (αφου το μελετήσω καλά το όλο πράγμα) κάποια στιγμή να το συνδέσω σε εναν ενισχυτή μόσφετ της c&a των 300 watt (blf278 αφού πρώτα πάρω σωστή κεραία και όργανα μετρήσεων vswr Φίλοι μου να σας πώ την αλήθεια είμαι νέος στα RFικά οπότε κατανοήστε και βοηθήστε όσο μπορεiτε.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    παναγιωτης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    αθηνα
    Μηνύματα
    136

    Προεπιλογή

    καλησπερα θοδωρη να βαλεις 3 σπειρες στον ταλαντωτη αντι για 4 . με 4 σπειρες συντονιζει χαμηλα γι αυτο εχεις και 7 βατ, με 3 σπειρες συντονιζεις στην μεση της μπαντας στους 100 μεγκαχερτζ . οποτε οταν πας στους 107 να παρεις 5 με 6 βατ. και το ιδιο στους 87.5 , το πηνιο να ειναι κυριως επαργυρο 1 mm σε διαμετρο και τυλιγμενο σε 6.5 mm τρυπανι και με καποιο αερα μεταξυ των σπειρων . το πλλ ειναι πολυ καλο σε λειτουργεια και σε διαμορφωση

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Έχεις δίκιο Παναγιώτη για σιγουριά έφτιαξα και ενα φορτίο των 50 Ω (20 αντιστασεις των 1000 Ω παράλληλα 1 βαττ η μια) θα κάνω την αλλαγή και βλέπουμε απο Δευτέρα γιατί δεν έχω 6.5 τρυπάνι και τα μαγαζιά τώρα ειναι κλειστά !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CAPTAIN SPARROW : 30-07-11 στις 20:31

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Θοδωρή το συγκεκριμένο pll το είχα φτιάξει και γω πριν μερικά χρόνια και το έχω ανεβάσει στην παρουσίαση κατασκευών. Είναι κλασικό το πρόβλημα του κυκλώματος το οποίο μάλιστα δεν συντονίζει σε ολόκληρη την μπάντα. Μάλιστα είχα επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη του pira και μου είχε προτείνει κάποιες αλλαγές στο κύκλωμα τις οποίες δεν είχα κάνει τελικά γιατί απλά βολευόμουν με την πύκνωση ή αραίωση των σπειρών του πηνίου της ταλάντωσης. Παραθέτω και το λινκ για να μην ψάχνεσαι.

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50834

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη electron : 30-07-11 στις 22:13

  5. #5
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θοδωρή το συγκεκριμένο pll το είχα φτιάξει και γω πριν μερικά χρόνια και το έχω ανεβάσει στην παρουσίαση κατασκευών. Είναι κλασικό το πρόβλημα του κυκλώματος το οποίο μάλιστα δεν συντονίζει σε ολόκληρη την μπάντα. Μάλιστα είχα επικοινωνήσει με τον ιδιοκτήτη του pira και μου είχε προτείνει κάποιες αλλαγές στο κύκλωμα τις οποίες δεν είχα κάνει τελικά γιατί απλά βολευόμουν με την πύκνωση ή αραίωση των σπειρών του πηνίου της ταλάντωσης. Παραθέτω και το λινκ για να μην ψάχνεσαι.

    http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=50834
    Αν λες Γιάννη για τον τύπο του ταλαντωτή σίγουρα ειναι ίδιος (colpitts) αλλα δεν ειναι ίδια πλλ (αυτό που βλέπω στο λίνκ σου είναι το παλιό) αυτό που έφταξα εγώ είναι το καινούριο τους μοντελάκι χρησιμοποιεί το TSA5511 με διπλής όψεως πλακέτα και λίγο μεγαλύτερη ισχύ απο το παλιό που έχεις φτιάξει, επίσης αυτό δεν χρειάζεται καθε φορά πείραγμα του πηνίου για την αλλαγή συχνότητας.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CAPTAIN SPARROW : 30-07-11 στις 23:16

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Θοδωρή το ξέρω ότι εσύ έφτιαξες την νέα version, ωστόσο ο ταλαντωτής είναι ίδιος γι αυτό και σου ανέφερα την δική μου εμπειρία.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θοδωρή το ξέρω ότι εσύ έφτιαξες την νέα version, ωστόσο ο ταλαντωτής είναι ίδιος γι αυτό και σου ανέφερα την δική μου εμπειρία.
    Μη μου βάζεις ιδέες τώρα όταν το πρωτοέβαλα μπροστά δέν μου έκανε τέτοια νούμερα όπως το παλιό μιας και το παλιό το έχω φτιάξει επίσης και το εγκατέλειψα για τον ίδιο λόγο.... μήπως γνωρίζεις πως να τσεκάρω τη γέφυρα αν θέλει καλιμπράρισμα ή αν έχει κάποια βλάβη (zetagi hp500) πάντως τα διοδάκια της και τις αντιστάσεις της μια χαρά τις μέτρησα

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Θοδωρή δεν νομίζω να έχει θέμα η zetagi σου απλά το Pll δεν σου αποδίδει το ίδιο γιατί πιθανόν το πρόβλημα του ταλαντωτή να είναι το ίδιο με αυτό που είχα αντιμετωπίσει και γώ. Κάνε αν θες μια δοκιμή και πύκνωσε ή αραίωσε τις σπείρες του πηνίου της ταλάντωσης, ταυτόχρονα βλέπε αν μεταβάλλεται και η ισχύς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θοδωρή δεν νομίζω να έχει θέμα η zetagi σου απλά το Pll δεν σου αποδίδει το ίδιο γιατί πιθανόν το πρόβλημα του ταλαντωτή να είναι το ίδιο με αυτό που είχα αντιμετωπίσει και γώ. Κάνε αν θες μια δοκιμή και πύκνωσε ή αραίωσε τις σπείρες του πηνίου της ταλάντωσης, ταυτόχρονα βλέπε αν μεταβάλλεται και η ισχύς.
    Το δοκίμασα Γιάννη και η ισχύς επηρεάζεται ελάχιστα από το πηνίο.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Διευκρίνισε μας κάτι. Η ισχύς πέφτει όταν φτάνεις στην συγκεκριμένη συχνότητα που μας ανέφερες ή από ένα σημείο και πάνω; Επίσης βλέπω έναν μεταβλητό (C1, στο φίλτρο εξόδου. Έχεις δοκιμάσει να μεταβάλλεις αυτόν και να δεις την συμπεριφορά της ισχύος;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. pll www.pira.cz πρόβλημα
    By Mr NO Radio in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 02:46
  2. Κατασκευή pll του pira.cz
    By electron in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-10, 10:15
  3. PLL Pira CZ - BW Broadcast PLL
    By JOUN in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-09, 20:34
  4. Σχετικά με το pll+vco του pira.cz
    By electron in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-06, 10:36
  5. pll του pira (ρύθμιση ισχύος εξόδου)
    By antonis in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-05, 02:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας