Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 16 από 16

Θέμα: PLL 5 WATT απο pira.cz

  1. #11
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από electron Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διευκρίνισε μας κάτι. Η ισχύς πέφτει όταν φτάνεις στην συγκεκριμένη συχνότητα που μας ανέφερες ή από ένα σημείο και πάνω; Επίσης βλέπω έναν μεταβλητό (C1, στο φίλτρο εξόδου. Έχεις δοκιμάσει να μεταβάλλεις αυτόν και να δεις την συμπεριφορά της ισχύος;
    Η ισχύς έπεφτε σταδιακά οσο ανέβαινα συχνότητα έχω κάνει κατα γράμμα όλες τις διαδικασίες και τα βήματα που λένε στο σάιτ τους το θέμα ειναι οτι σήμερα μου δίχνει ίδια ίσχυ παντού αλλα γενικότερα τη μισή απο ότι έπρεπε να βγάζει.... τι γινεται εδω πέρα άν κατι φταίει και δεν μπορώ να πάρω σωστές μετρήσεις θα με τρέλανει στο τέλος... αν ειναι εντάξει η γέφυρα, μου βρομάει στάσιμα η δουλειά αλλα σε φορτίο να έχω στάσιμα ;;; αμα δείς στις φωτό το πλλ πάει στο SO-239 με ενα ομοαξονικό RG75 που το μήκος του δεν είναι ούτε 5 εκατοστά δεν νομίζω να φταίει αυτό

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CAPTAIN SPARROW : 31-07-11 στις 15:16

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη dj kostas
    Εγγραφή
    Apr 2007
    Μηνύματα
    392

    Προεπιλογή

    πως γινετε με 7 βατ να τραβαει μονο 91 mA!!!!επρεπε να τραβαει περιπου 1 Α

    0 Not allowed! Not allowed!
    dj kostas

  3. #13
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dj kostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    πως γινετε με 7 βατ να τραβαει μονο 91 mA!!!!επρεπε να τραβαει περιπου 1 Α
    Έχεις δίκιο εννοούσα 0,91 Α και 0.42 Α δεν το είχα παρατηρήσει αμέσως και δεν πρόλαβα να το διορθώσω

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CAPTAIN SPARROW : 31-07-11 στις 16:26

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη electron
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    Dec 2003
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    3.203

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από CAPTAIN SPARROW Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ισχύς έπεφτε σταδιακά οσο ανέβαινα συχνότητα έχω κάνει κατα γράμμα όλες τις διαδικασίες και τα βήματα που λένε στο σάιτ τους το θέμα ειναι οτι σήμερα μου δίχνει ίδια ίσχυ παντού αλλα γενικότερα τη μισή απο ότι έπρεπε να βγάζει.... τι γινεται εδω πέρα άν κατι φταίει και δεν μπορώ να πάρω σωστές μετρήσεις θα με τρέλανει στο τέλος... αν ειναι εντάξει η γέφυρα, μου βρομάει στάσιμα η δουλειά αλλα σε φορτίο να έχω στάσιμα ;;; αμα δείς στις φωτό το πλλ πάει στο SO-239 με ενα ομοαξονικό RG75 που το μήκος του δεν είναι ούτε 5 εκατοστά δεν νομίζω να φταίει αυτό
    Για τον c18 δεν μας είπες αν τον έχεις πειράξει. Πάντως Θοδωρή περίεργα τα φαινόμενα που μας περιγράφεις, κάθε μέρα και κάτι διαφορετικό. Εγώ θα πρότεινα να έκανες 2 πράγματα για να ξεκαθαρίσεις μη τυχόν και πέφτεις σε κάποια ατυχής λούπα. 1) Βρες μια άλλη γέφυρα και κάνε τις ίδιες μετρήσεις και 2) Δοκίμασε να βάλεις το pll πάνω σε μια πραγματική κεραία ώστε να δεις αν σου βγάζει το μέγιστο της ισχύος του.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Βρήκα λιγο χρόνο μετά την εξεταστική μου και επανήλθα φίλοι μου τελικά η γέφυρα μου τα ειχε λαλήσει κι έδειχνε οτι ήθελε, επίσης για να ξεμπερδευω με αλλες τρελές ενδείξεις τσέκαρα όλα τα όργανα μετρησης μου. το πρόβλημα όμως παραμένει...το πείραγμα του πυκνωτή c18 και το πηνίο L1 του ταλαντωτή δεν επεφέραν λύση (αντιθέτως ο ταλαντωτής δουλεύει άψογα)... πιό συγκεκριμένα το πρόβλημα το εντοπίζω από το δεύτερο τρανζίστορ Q2 και μετά, που μέσω του μετασχηματιστή ΤR1 κάνει προσαρμογή και οδηγεί το τελικό τρανζίστορ 2sc1971. Νόμιζα ότι δέν έφτανε η ισχύς οδήγησης και οτι ο αριθμός των σπειρών του μετασχηματιστή είναι σχετικός έτσι αυξησα αρχικά τις σπείρες (στο δευτερεύον) που συνδέονται με τη βάση του 2sc1971 απο 1 σε 2 χωρίς κανένα αποτέλεσμα (ο φερίτης ειναι ο σωστος τύπος τον παράγγειλα απο αυτούς) το ρεύμα που τραβά το κύκλωμα είναι σταθερό σε όλες τις συχνότητες στα 0.4~0.5 Α και η ισχύς που μέτρησα με ένα BIRD 43 είναι πάρα πολύ χαμηλή κάτω απο 1 watt. Δυστυχώς δεν έχω άλλο εξοπλισμό για να συνεχίσω να ψάξω τη λύση ολα αυτά τα καινούρια που σας λέω τα είδα με τα μηχανήματα του εργαστηρίου της σχολής μου καθώς εγώ δεν έχω τα χρήματα για τέτοιο εξοπλισμο και το να πηγαινοφέρνω τη πλακέτα στη σχολη όπως και να βρεθεί κάποιος απο εκεί για να μου διαθέσει τον εξοπλισμό και να με βοηθήσει είναι δύσκολο. Ελπίζω κάποιος σας αν θέλει έχει εμπειρία στα rf κι έχει ότι χρειάζεται να με βοηθήσει για να το φτιάξω μένω στην Αθήνα (περισσός). Ευχαριστώ όλους οσους ασχολήθηκαν !!!

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη CAPTAIN SPARROW : 02-11-11 στις 22:40

  6. #16
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    ΘΟΔΩΡΗΣ
    Εγγραφή
    Nov 2008
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    15

    Προεπιλογή

    Λοιπόν φίλοι το προβλημα λύθηκε. Ο πυκνωτής c10 που είναι παράλληλα στον μεταβλητό c18 μου γονάτιζε την ισχύ μου τον αφέρεσα και τον μεταβλητό c18 τον αντικατέστησα με ενα καλυτερης ποιότητας 5-65pf

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. pll www.pira.cz πρόβλημα
    By Mr NO Radio in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 02:46
  2. Κατασκευή pll του pira.cz
    By electron in forum Παρουσίαση Ολοκληρωμένων Κατασκευών
    Απαντήσεις: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-10, 10:15
  3. PLL Pira CZ - BW Broadcast PLL
    By JOUN in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-08-09, 20:34
  4. Σχετικά με το pll+vco του pira.cz
    By electron in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-04-06, 10:36
  5. pll του pira (ρύθμιση ισχύος εξόδου)
    By antonis in forum Ταλαντωτές
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-06-05, 02:35

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας