Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Αναζητηση κυκλωματος που να παραγει 1,5-2KV

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή Αναζητηση κυκλωματος που να παραγει 1,5-2KV

    Γεια σας και χαρα σας συμφορουμητες, ψαχνω για μια διαταξη αν ειναι δυνατον και ολοκληρωμενο κυκλωμα ετοιμο αν υπαρχει που να μου παιρνει 12VDC απο μπαταρια και να μου τα κανει 1500. Εχω δοκιμασει διαφορες δικες μου κατασκευες κατα καιρους που την εκανα τη δουλεια μου, επαιρνα converter που μου το εκανε 220ac και μετα καταρρακτη με διοδους και πυκνωτες και εβγαζε αυτο που ηθελα, αλλα εχω περιορισμο στον ογκο του εξαρτηματος και ψαχνω για κατι πιο βολικο. Ισχυ οχι μεγαλη, μεχρι 1W στην εξοδο περιπου 0,5mΑ. Εψαξα στο γοογλη και βρηκα κατι ετοιμα απο Αμερικα μερια αλλα πολυ ακριβοι οι Αμερικανοι θελουν εμας να τους βγαλουμε απο την κριση! Επειδη δε ξερω που να ψαξω για ολοκληρωμενα που ισως να κανουν τη δουλεια αυτη κατευθειαν ζηταω τα φωτα σας! Εστω και ολοκληρωμενα που να μου κανουν το 12dc---> ac και μετα ομως θελουμε 100πυκνωτες και 100διοδους για να φτασουμε στα 1500!!! Καμια ιδεα?

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Α και ξεχασα να ρωτησω, επειδη μεχρι τωρα για να μετραω τετοιες τασεις επαιρνα ενα μηχανακι ενος γνωστου μου (ποσα χρονια το χει ουτε και γω ξερω) το οποιο μετραγε 2kv αλλα το χρειαζεται. Επειδη απο κιε που το χε παρει προ 15ετιας εχει κλεισει μαλλον, καμια ιδεα για κανενα καλο πολυμετρο που να πιανει μεχρι 1500-2000VDC?? ολα που εχω δει στο ιντερνετ και στο ebay μεχρι 500V λενε 1000βαρια

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη Αποστόλης1
    Όνομα
    Αποστόλης
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Άγονη γραμμή. https:// Αιγαίο/Κάρπαθος
    Μηνύματα
    1.497

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_palios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Α και ξεχασα να ρωτησω, επειδη μεχρι τωρα για να μετραω τετοιες τασεις επαιρνα ενα μηχανακι ενος γνωστου μου (ποσα χρονια το χει ουτε και γω ξερω) το οποιο μετραγε 2kv αλλα το χρειαζεται. Επειδη απο κιε που το χε παρει προ 15ετιας εχει κλεισει μαλλον, καμια ιδεα για κανενα καλο πολυμετρο που να πιανει μεχρι 1500-2000VDC?? ολα που εχω δει στο ιντερνετ και στο ebay μεχρι 500V λενε 1000βαρια
    Μπορείς να φιάξεις/αγοράσεις probe για το πολύμετρο σου.

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Καλαρακης Μιχαλης
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ηρακλειο
    Μηνύματα
    2.043

    Προεπιλογή

    Έχεις το 12V to 220 βάλε ένα μ/τ απο 220 σε 1500 και οκ Πρέπει να ξέρει αυτός που θα τον τυλίξει για να βάλει κατάλληλη μόνωση στα τυλίγματα.
    Υπάρχουν έτοιμα κιλοβολτόμετρα Στα ηλεκτρολογικά καταστήματα όχι στα ηλεκτρονικά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Banned
    Όνομα
    -nikos-
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    hlektronika gr.
    Μηνύματα
    1.782

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_palios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας και χαρα σας συμφορουμητες, ψαχνω για μια διαταξη αν ειναι δυνατον και ολοκληρωμενο κυκλωμα ετοιμο αν υπαρχει που να μου παιρνει 12VDC απο μπαταρια και να μου τα κανει 1500. Εχω δοκιμασει διαφορες δικες μου κατασκευες κατα καιρους που την εκανα τη δουλεια μου, επαιρνα converter που μου το εκανε 220ac και μετα καταρρακτη με διοδους και πυκνωτες και εβγαζε αυτο που ηθελα, αλλα εχω περιορισμο στον ογκο του εξαρτηματος και ψαχνω για κατι πιο βολικο. Ισχυ οχι μεγαλη, μεχρι 1W στην εξοδο περιπου 0,5mΑ. Εψαξα στο γοογλη και βρηκα κατι ετοιμα απο Αμερικα μερια αλλα πολυ ακριβοι οι Αμερικανοι θελουν εμας να τους βγαλουμε απο την κριση! Επειδη δε ξερω που να ψαξω για ολοκληρωμενα που ισως να κανουν τη δουλεια αυτη κατευθειαν ζηταω τα φωτα σας! Εστω και ολοκληρωμενα που να μου κανουν το 12dc---> ac και μετα ομως θελουμε 100πυκνωτες και 100διοδους για να φτασουμε στα 1500!!! Καμια ιδεα?
    μηπως σου κανει κατι τετειο =
    κυκλωμα ηλεκτροπ&#955.gif για λειζερ το θελεις ??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από info@kalarakis.com Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχεις το 12V to 220 βάλε ένα μ/τ απο 220 σε 1500 και οκ Πρέπει να ξέρει αυτός που θα τον τυλίξει για να βάλει κατάλληλη μόνωση στα τυλίγματα.
    Υπάρχουν έτοιμα κιλοβολτόμετρα Στα ηλεκτρολογικά καταστήματα όχι στα ηλεκτρονικά.
    Ο μετασχηματιστης ειναι η ευκολη λυση αλλα ειναι ογκωδες και θελω κατι μικρο σε μεγεθος αλλιως ειμαι κομπλε, ασε που μετα το μετασχηματιστη θελει ανορθωση σε dc.

    nikos ωραιο το σχεδιο σου, κατι παρομοιο εχω κανει και γω, τα 220ac τα κανω 7πλασιασμο με διοδους - πυκνωτες, τωρα ετσι οπως το δειχνεις το πρωτο κυκλωμα αριστερα τι ταση βγαζει στο πηνειο πριν το voltage multiplier? Δε το θελω για λειζερ οχι, για λειζερ κυκλοφορανε ετοιμα. Το θελω για ηλεκτροστατικο ψεκασμο και θελει 2kv περιπου για να εχω καλο αποτελεσμα. Κατι σε ετοιμο ολοκληρωμενο δε θα υπαρχει λετε? μη μπλεκω με μετασχηματιστες αυτο ειναι το θεμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Ολοκληρωμένο που να ανεβάζει την τάση μόνο του χωρίς πηνίο ή μετασχηματιστή, όχι, δεν υπάρχει.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος
    Όνομα
    Κυριακος
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Ευβοια
    Μηνύματα
    106

    Προεπιλογή

    Αυτα τα κουτακια που εχει απο τη μανα του το εργαλειο δεν εχουν ουτε πηνιο ουτε τιποτα! Λογικα κανουν την ταση απο dc ---> ac και μετα με πυκνωτες και διοδους την ανεβαζουν οσο θελουν σε dc παλι, δε το εχω δοκιμασει αλλα καπως ετσι δουλευουν. Το κυκλωμα που ανεβασε ο nikos παραπανω την ταση στην εξοδο του μετασχηματιστη την 4-πλασιαζει με τον καταρακτη και την κανει 2,2KV δε βγαζει ο μετασχηματιστης τοσα, απλα στην εξοδο ο καταρακτης παιρνει ac και βγαζει dc. Τα υπαρχοντα κουτακια ειναι σα σπιρτοκουτα, παιρνουν 12VDC απο μπαταρια και βγαζουν -1500VDC δε τα εχω ανοιξει ειναι fix, αλλα δεν εχουν μετασχηματιστες μεσα. Εκτος εαν εχουν καποιον πολυ μικρο σε μεγεθος, γιατι οπως ειπα πριν τα κουτακια αυτα ειναι σαν σπιρτοκουτα!

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Για μέγεθος σπιρτόκουτου δεν ξέρω καμία λύση, αλλά για υψηλή τάση με ελάχιστο ρεύμα ίσως κάποιος μικρός ΟΒΙΤ (Oil Burner Ignition Transformer, βγάζουν AC) ή μετ/στης υψηλής από τηλεόραση (οι περισσότεροι νέοι βγάζουν DC).

    edit:

    Άλλη μια ιδέα που μου ήρθε είναι να σε βοηθήσει κάποιος να «πειράξεις» ένα τροφοδοτικό από τις λάμπες CCFL που πουλάνε για PC case modding. Είναι στο μέγεθος που θες αλλά αυτά που έχω δει εγώ βγάζουν περίπου 800V, και αυτό μάλλον μόνο για το άναμα της λάμπας, μετά θα πέφτει λογικά. Πάντως έχουν 12V DC είσοδο και είναι πολύ μικρά.
    CCFL.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη selectronic : 02-08-11 στις 02:04

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από k_palios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα τα κουτακια που εχει απο τη μανα του το εργαλειο δεν εχουν ουτε πηνιο ουτε τιποτα! Λογικα κανουν την ταση απο dc ---> ac και μετα με πυκνωτες και διοδους την ανεβαζουν οσο θελουν σε dc παλι, δε το εχω δοκιμασει αλλα καπως ετσι δουλευουν. Το κυκλωμα που ανεβασε ο nikos παραπανω την ταση στην εξοδο του μετασχηματιστη την 4-πλασιαζει με τον καταρακτη και την κανει 2,2KV δε βγαζει ο μετασχηματιστης τοσα, απλα στην εξοδο ο καταρακτης παιρνει ac και βγαζει dc. Τα υπαρχοντα κουτακια ειναι σα σπιρτοκουτα, παιρνουν 12VDC απο μπαταρια και βγαζουν -1500VDC δε τα εχω ανοιξει ειναι fix, αλλα δεν εχουν μετασχηματιστες μεσα. Εκτος εαν εχουν καποιον πολυ μικρο σε μεγεθος, γιατι οπως ειπα πριν τα κουτακια αυτα ειναι σαν σπιρτοκουτα!
    Αφού δεν το έχεις ανοίξει πώς επιμένεις ότι δεν έχει μετασχηματιστή; Ασφαλώς και έχει, και ναι, είναι τόσο μικρός που χωράει σε σπιρτόκουτο, διότι λειτουργεί σε υψηλή συχνότητα (παλμοτροφοδοτικό).

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αναζητηση hex κυκλωματος συχνομετρου
    By ggr in forum Ηλεκτρονικά Κυκλώματα στο Διαδίκτυο
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-09-15, 18:09
  2. Αναζητηση κυκλωματος ομαλης εκκινησης
    By tht in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-12, 20:26
  3. Ανεμογεννητρια που παραγει νερο
    By joeiwannou in forum Ειδήσεις
    Απαντήσεις: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-06-12, 10:19
  4. αναζητηση κυκλωματος
    By AKIS in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-11-06, 14:44
  5. Αναζητηση Κυκλωματος Usb to Ide
    By triplex in forum Κυκλώματα για Η/Υ
    Απαντήσεις: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-06-05, 03:43

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας