Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Τρελή ιδέα για φορτίο

  1. #1
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή Τρελή ιδέα για φορτίο

    Απογοητευμένος από την αναζήτησή μου στην σαβούρα μου για φορτίο 3-4Ω και αρκετά βατ (>30), μου πέρασε μία (κουφή, ανόητη, παρανοϊκή?) ιδέα από το μυαλό:

    Τι θα γίνει αν βάλω σαν φορτίο (σε DC πάντα) το τύλιγμα ενός μετ/στη?

    Είπα να μην περιμένω απαντήσεις και έκανα μία γρήγορη δοκιμή. Το θύμα είναι ένα κινέζικο switching 12V/3A και ένας μετ/στης που έχει 3Ω αντίσταση σε κάποιο τύλιγμα…
    MET DC1.jpg

    Στην πράξη λοιπόν το τροφοδοτικό των 3A δεν είχε πρόβλημα να βγάλει ακριβώς 4,5A στο «φορτίο»! Βέβαια με ένα μόνο πολύμετρο δεν ξέρω πόσο «βούτηξε» η τάση.
    MET DC2.jpg

    Ένα θέμα που παρατήρησα πάντως είναι ο «παλμός» που βγάζει ο μετ/στης όταν του βγάζω το φορτίο. Ενώ όταν κάνω την ένωση του φορτίου στο τροφοδοτικό κάνει ένα πολύ αδύναμο σπινθήρα, όταν το βγάζω όμως κάνει έναν πολύ μεγαλύτερο και μάλιστα μία φορά που ακούμπαγα και τον ακροδέκτη το ένιωσα μια χαρά. Αφού δεν έκαψε το switching πάλι καλά…


    Περιμένω τις παρατηρήσεις σας πριν πάω στις κανονικές δοκιμές με τα «συμβατικά» τροφοδοτικά (με μετ/στη-γέφυρα).

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Κοίτα για να δημιουργηθεί επαγωγική αντίσταση το πηνίο πρέπει να διαρρέεται από μεταβαλλόμενο ρεύμα, το οποίο δεν υπάρχει σε εσένα παρά μόνο η κυμάτωση από την εξομάλυνση (που μάλλον θα είναι σχεδόν αμελητέα).
    Τώρα για την συμπεριφορά όταν το ξεσυνδές από τον μ/σ είναι απόλυτα φυσιολογικό, δημιουργείτε τάση από την αυτεπαγωγή του πηνίου και όσο μεγαλύτερη αυτεπαγωγή έχει τόσο μεγαλύτερη τάση θα δημιουργείτε, αν σε ενοχλεί αυτό μπορείς να βάλεις μια δίοδο (μεγάλη σε ισχύ) αντιπαράλληλα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.996

    Προεπιλογή

    Mια χαρα φορτιο ειναι το δευτερευων του Μ/Σ ιδιως αν ειναι αρκετα VA ωστε να αντεχει σε ρευμα αλλα:
    Για το καλο του τροφοδοτικου σου μην το συνδεεις και κυριως μην το ξεσυνδεεις υπο ταση..
    Θα σου κανει τετοια υπερταση που θα παρεις το switching στο χερι..Κατι αντιστοιχο συμβαινει οταν κλεινουμε διακοπτη που τροφοδοτει φωτιστικα φθορισμου: Στο αναμμα του φωτιστικου κανει ενα μικρο σπινθηρα που μπορει και να μην το προσεξεις ενω στο σβησιμο ο σπινθηρας(αρκ) ειναι πολυ μεγαλυτερος..

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Το ήξερα για το ανάποδο ρεύμα, όπου βάζω ρελέ βάζω και δίοδο πάντα. Απλώς στο συγκεκριμένο πείραμα δεν το σκεφτικά ότι θα γίνει και αυτό, και βασικά μου έκανε και έκπληξη που από τα 12V DC έβγαλε τόση ανάποδη τάση που να με τινάξει (όχι γαργαλήσει).

    Σίγουρα δεν θα το ξαναδοκιμάσω με switching, αλλά και με αυτό που θέλω να δοκιμάζω («συμβατικό») θα βρω μία δίοδο γιατί αν σκάσει κανένας πυκνωτής εξομάλυνσης…

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.052

    Προεπιλογή

    Ένα άλλο θέμα:

    Εγώ θέλω να μετρήσω συμμετρικό τροφοδοτικό (+-34V), λογικά θα έπρεπε να βάλω δύο ίδια φορτία, ένα από το + στην γή και ένα από το – στην γη. Με το ένα που έχω θα το συνδέσω μεταξύ + και - . Βλέπει κάποιος κάποιο πρόβλημα με αυτό?

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη spiroscfu
    Όνομα
    Σπύρος
    Εγγραφή
    Aug 2010
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    4.652

    Προεπιλογή

    Πρόβλημα δεν υπάρχει η μόνη διαφορά είναι που μπαίνει άλλη μια δίοδο στο παιχνίδι, δηλ. 1200mV πτώση τάσεως από 600mV που θα ήταν αν χρησιμοποιούσες την μεσαία λήψη.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.982

    Προεπιλογή

    Τι σημασία έχει αν είναι πηνίο μετασχηματιστή; Αφού το δουλεύεις στο συνεχές μόνο την ωμική του αντίσταση εκμεταλλεύεσαι. Φυσικά κατά τη σύνδεση / αποσύνδεση θα έχεις και συμπεριφορά πηνίου. Αν θες να την καταργήσεις, μπορείς να βραχυκυκλώσεις τα άκρα του άλλου τυλίγματος του μ/ς. Έτσι θα μείνει μόνο η ωμική συμπεριφορά.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. 2 μέλη ευχαρίστησαν τον FILMAN για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    kaptenlouna (01-08-11), selectronic (08-03-16)

Παρόμοια Θέματα

  1. Ιδέα για λιθίου σε βαρκακι r/c
    By ioannis_83 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 14:14
  2. Ιδέα στολισμού για τα Χριστούγεννα.
    By leosedf in forum Γενική Συζήτηση
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-12-15, 21:37
  3. Οικονομική ιδέα για τροφοδοτικό 13-14V
    By makatas in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-13, 23:15
  4. Καμιά ιδέα για φωτοβολταικά ;
    By GREG11 in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 18
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-01-10, 17:27
  5. Μια ιδέα για συσκευή
    By chris_charmed in forum Αυτοματισμοί
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-06, 09:16

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας