Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 45

Θέμα: Feedback από brush DC μοτέρ

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή Feedback από brush DC μοτέρ

    Τις τελευταίες μέρες ψάχνω μια λύση σε ένα πρόβλημα που έχω, αλλά δεν βγάζω εύκολα άκρη, οπότε αν έχει κανείς κάποια ιδέα ή λύση θα με βοηθούσε πολύ.

    Το πρόβλημα είναι ότι οδηγώ με PWM ένα DC μοτέρ με καρβουνάκια (ένα μικρό μοτέρ οδοντοτεχνιτών 35000 RPM), αλλά θα ήθελα να μπορώ να παίρνω feedback για τις στροφές με τις οποίες γυρνάει ανα πάσα στιγμή. Το feedback δεν είναι απαραίτητο να είναι ακριβές, μια χοντρική εκτίμηση των στροφών θα αρκεί, απλά θέλω να μπορώ να έχω την πληροφορία αν κάποια στιγμή φρενάρει πολύ ή σταματήσει, ώστε η υπόλοιπη κατασκευή να αντιδρά ανάλογα.

    Δυστυχώς δεν έχω τη δυνατότητα να βάλω κάποιο encoder ή κάτι παρόμοιο γιατί, όπως φαίνεται και στη φωτογραφία, παίρνει κατευθείαν το εργαλείο στο collet του.

    micromotor.png

    Η μόνη σκέψη που έχω κάνει μέχρι στιγμής είναι να μετράω το ρεύμα του αν υπερβεί κάποια τιμή.
    Βρήκα επίσης αυτό εδώ: http://www.acroname.com/robotics/inf.../back-emf.html, το οποίο ίσως να μπορεί να προσφέρει κάποια λύση και το ψάχνω λιγάκι. Το πρόβλημα αυτής της λύσης είναι ότι το μοτέρ δεν μπορεί να δουλέψει σε πλήρη ισχύ, γιατί αναγκαστικά θα πρέπει να παύει να τροφοδοτείται για μικρά χρονικά διαστήματα για να γίνεται η μέτρηση.

    Καμιά ιδέα;

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Μπορείς να μετράς την τάση στα άκρα του κατά τη διάρκεια της παύσης των παλμών PWM. Για να μπορείς να έχεις την ονομαστική απόδοση ισχύος θα πρέπει να ανεβάσεις την τάση τροφοδοσίας του κυκλώματος ώστε να μην απαιτείται 100% duty cycle στη μέγιστη ισχύ για να έχεις ακόμα κι εκεί χρόνο να μετράς.

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Φίλιππε, η αλήθεια είναι ότι μου πέρασε από το μυαλό, αλλά δεν ήξερα αν είναι εφαρμόσιμο στα 20KHz. Ούτε πως να το κάνω εξάλλου, αλλά αυτό είναι δευτερεύον. Κυρίως με απέτρεψε αυτό που γράφουν στη σελίδα που έβαλα πιο πάνω:

    Finally, we see what the 3/4 speed case might look like when the motor is under load. Since the motor has a great deal of current developing a large induction in the windings when it is under load, the inductive spike is bigger and the stable Back-EMF region takes longer to achieve as this larger induction must be dumped from the windings first before the Back-EMF region stabilizes. Proper tuning of the latency before taking the measurement is important to minimize the measurement gap while allowing enough time for stable Back-EMF measurement.
    Αυτό που είπες επίσης για την αύξηση της τάσης τροφοδοσίας μου δημιούργησε απορία. Πως μπορεί κανείς να υπολογίσει τα ασφαλή όρια για κάτι τέτοιο; Με το να μην ξεπεράσει τη μέση ονομαστική ισχύ ας πούμε; Για παράδειγμα, αν το μοτέρ δουλεύει στα 24V κανονικά, μπορείς να το τροφοδοτήσεις με 48V και 50% duty cycle;

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kpap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που είπες επίσης για την αύξηση της τάσης τροφοδοσίας μου δημιούργησε απορία. Πως μπορεί κανείς να υπολογίσει τα ασφαλή όρια για κάτι τέτοιο; Με το να μην ξεπεράσει τη μέση ονομαστική ισχύ ας πούμε; Για παράδειγμα, αν το μοτέρ δουλεύει στα 24V κανονικά, μπορείς να το τροφοδοτήσεις με 48V και 50% duty cycle;
    Ακριβώς.
    Αν βάλεις ένα παλμογράφο στα άκρα του μοτέρ θα δεις αυτή τη μεταβλητή DC στάθμη που υπάρχει στο space των παλμών PWM και που είναι ανάλογη των στροφών. Με ένα κύκλωμα sample & hold μπορείς να την δειγματοληπτείς και να τη χρησιμοποιήσεις για να κάνεις σταθεροποίηση στροφών.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Κώστα τη μέτρηση τη θές για σταθεροποίηση/μέτρηση στροφών ή για προστασία του μοτέρ κ του υπόλοιπου κυκλώματος?

    edit:Αν είναι για σταθεροποίηση/μέτρηση στροφών θα συμφωνήσω με το Φίλιππο να μετράς αναλογικά τη τάση στο διάστημα του λογικού "0", αν είναι για προστασία μετρά καλύτερα το ρεύμα.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη minusplus : 30-06-11 στις 16:18

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Για brushed μοτέρ υπάρχει και μία άλλη μέθοδος, αλλά δεν την έχω εφαρμόσει ποτέ για να δω τα αποτελέσματα.

    Μετράς τη συχνότητα των spikes που δημιουργούνται όταν γίνεται μεταγωγή ψήκτρας. Περνάς δηλαδή τη τάση του μοτέρ από ένα υψηπερατό φίλτρο και μετά έναν συγκριτική και στην έξοδο του συγκριτή παίρνεις παλμούς κάθε φορά που γίνεται μεταγωγή ψήκτρας. Αν πχ έχεις ένα διπολικό μοτέρ κάθε δύο παλμούς έχεις μία στροφή. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να συνδιαστεί και με PWM αφού με το PWM η τάση είναι έτσι κι αλλιώς "πεταχτούλα".

    Δες και εδώ.

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.991

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για brushed μοτέρ υπάρχει και μία άλλη μέθοδος, αλλά δεν την έχω εφαρμόσει ποτέ για να δω τα αποτελέσματα.

    Μετράς τη συχνότητα των spikes που δημιουργούνται όταν γίνεται μεταγωγή ψήκτρας. Περνάς δηλαδή τη τάση του μοτέρ από ένα υψηπερατό φίλτρο και μετά έναν συγκριτική και στην έξοδο του συγκριτή παίρνεις παλμούς κάθε φορά που γίνεται μεταγωγή ψήκτρας. Αν πχ έχεις ένα διπολικό μοτέρ κάθε δύο παλμούς έχεις μία στροφή. Τώρα δεν ξέρω κατά πόσο αυτό μπορεί να συνδιαστεί και με PWM αφού με το PWM η τάση είναι έτσι κι αλλιώς "πεταχτούλα".

    Δες και εδώ.
    Πάντως το βρίσκω κι αυτό έξυπνο!

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη minusplus
    Όνομα
    Δημήτρης
    Εγγραφή
    Apr 2011
    Περιοχή
    Χαλκίδα
    Μηνύματα
    294

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mihos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετράς τη συχνότητα των spikes που δημιουργούνται όταν γίνεται μεταγωγή ψήκτρας.
    Μπορείς κ λίγο πιο "μπακαλίστικα" με μικροφωνάκι υψηλοπερατό.
    Άλλη μια υπόθεση είναι, με μία δίοδο αντιπαράλληλα στο μοτέρ μπορεί να μπορείς να πάρεις το αναστρέφον ρεύμα στη διάρκεια του "0" (ίσως να είναι μετρήσιμο αναλογικά). Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
    Πολύ ενδιαφέρον θέμα...

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη kpap
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Jan 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    232

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minusplus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κώστα τη μέτρηση τη θές για σταθεροποίηση/μέτρηση στροφών ή για προστασία του μοτέρ κ του υπόλοιπου κυκλώματος?

    edit:Αν είναι για σταθεροποίηση/μέτρηση στροφών θα συμφωνήσω με το Φίλιππο να μετράς αναλογικά τη τάση στο διάστημα του λογικού "0", αν είναι για προστασία μετρά καλύτερα το ρεύμα.
    Δημήτρη πρέπει μάλλον να εξηγήσω την κατασκευή καλύτερα ..

    Η κατασκευή λοιπόν αφορά ένα πολύ μικρό cnc router. Στο πρόγραμμα που οδηγεί το cnc έχω τη δυνατότητα να κάνω emergency stop αν κάτι πάει στραβά, όπως και το κάνει μόνο του ήδη αν κάποιος άξονας περάσει κάποια όρια σφάλματος, π.χ.
    Επειδή το μοτέρ για το οποίο μιλάμε - που οδηγεί το κοπτικό εργαλείο - είναι πολύ μικρής ροπής και ισχύος, θέλω να έχω μια επιπλέον ασφάλεια. Αν φρενάρει πολύ η σταματήσει λόγω υπερβολικού φορτίου να βγάζω το μηχάνημα σε emergency stop για να προστατέψω τα πάντα, μοτέρ, μηχανικό σύστημα (το οποίο θα ζοριστεί γιατί θα προσπαθεί να κινήσει ένα μοτέρ που δεν κόβει πια αλλά έχει φρακάρει κάπου), κοπτικό εργαλείο, το κομμάτι υπό κατεργασία κλπ.

    Φίλιππε και Μιχάλη, θα βάλω το μοτέρ στον παλμογράφο να δω τι βλέπω και θα προσπαθήσω να καταλάβω λίγο καλύτερα το σκηνικό. Και επανέρχομαι.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη Mihos
    Όνομα
    Μιχάλης
    Εγγραφή
    Nov 2006
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    689

    Προεπιλογή

    Για τη συγκεκριμένη εφαρμογή πιστεύω ότι είναι αρκετό να μετράς το ρεύμα και να σταματάς τη λειτουργία μόλις το ρεύμα ξεπεράσει κάποιο προκαθορισμένο όριο...

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 1 από 5 1 2 3 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-03-16, 15:13
  2. Soft start σε 12v μοτέρ από υαλοκαθαριστήρες :)
    By gmartin in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-01-16, 22:40
  3. 500w μοτέρ από 36v σε 24? μείωση ισχύ?
    By andreas122 in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-08-12, 18:15
  4. καλώδιο από μοτέρ τέντας χωρίς γείωση
    By zoran in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-12, 14:30
  5. Μοτέρ από πλυντήριο ρούχων
    By babisbabou in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-08-10, 21:46

Tags for this Thread

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας