Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 12

Θέμα: Επισκευή πλακέτας αποχυμωτή.

  1. #1
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή Επισκευή πλακέτας αποχυμωτή.

    Καλησπέρα παίδες, ο κολλητός μου έχει ένα επαγγελματικό αποχυμωτή (πορτοκαλιών). Παρουσιάζει το εξής πρόβλημα, καίει συνεχώς την R1 R2 και R5 όπως θα δείτε κ στις επισυναπτόμενες φωτογραφίες. Το περίεργο είναι οτι δεν καίει την ασφάλεια. Χωρίς να είμαι βέβαιος νομίζω πως φταίει ο μετασχηματιστής. Το κύκλωμα όπως θα δέιτε είναι αρκετά απλό. Όποια γνώμη ή βοήθεια ευπρόσδεκτη.
    Υ.Γ Η R5 είναι κάτω απο την D3 και D4. F0799.jpgF0804.jpg

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  2. #2
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    στον κονεκτορα C4 εκεί που λέει BOTONERA τί συνδέται ???

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #3
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Μάλλον η «μπουτονιέρα» (κουμπιά)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #4
    Μέλος
    Όνομα
    Γιάννης
    Εγγραφή
    May 2011
    Περιοχή
    Πέραμα
    Μηνύματα
    3.042

    Προεπιλογή

    Μιας και το ανέφερε ο navar, να πω ένα πιθανό θέμα:

    Μήπως στα κουμπιά που είναι στην πρόσοψη έχουν τρέξει τίποτα ζουμιά και βραχυκυκλώνει το σύμπαν? Το λέω γιατί R1-R2 εκεί πάνε (ίσως κανένα λαμπάκι?) και το SCR εκεί πάει (που έχει την τάση)…

    Λέω μία ιδέα

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #5
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από selectronic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μήπως στα κουμπιά που είναι στην πρόσοψη έχουν τρέξει τίποτα ζουμιά και βραχυκυκλώνει το σύμπαν? Το λέω γιατί R1-R2 εκεί πάνε (ίσως κανένα λαμπάκι?) και το SCR εκεί πάει (που έχει την τάση)…
    Στην πρόσοψη έχει αδιάβροχη On/Off μπουτονιέρα (BOTONERA) κ πολύ λογικό να έχει πάρει ζουιμιά γιατί μόλις τελειώσει το στήψιμο το λούζει με λάστιχο το μηχάνημα. Έχει επίσης κ ένα ενδεικτικό λαμπάκι που απο το τρεμοπαίξιμο του πιθανολογώ πως κάτι δεν πάει καλά. Θα λύσω την μπουτονιέρα κ το λαμπάκι κ θα σας ενημερώσω.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  6. #6
    Μέλος Το avatar του χρήστη duomax03
    Όνομα
    Κώστας
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    226

    Προεπιλογή

    Αν δεν κάνω λάθος το θυρίστορ (SCR1) συνδέεται σε σειρά με τη μπουτονιέρα και τις αντιστάσεις. Εξαιτίας των ισχυρών ρευμάτων που διαρρέουν αυτά τα εξαρτήματα, καταναλώνουν μεγάλες ποσότητες ισχύος. Συνεπώς αυτά τα εξαρτήματα έχουν μεγάλη θερμική καταπόνηση και βραχυκυκλώνουν.

    Στη θέση σου θα άλλαζα τις αντιστάσεις και το θυρίστορ απευθείας. Αν θες να το μετρήσεις ωμικά, τσέκαρε για βραχυκύκλωμα μεταξύ ανόδου – καθόδου.

    Μέτρα ωμικά και τον μετασχηματιστή καλού-κακού

    0 Not allowed! Not allowed!
    duomax3

    Boobies Rule!!!

  7. #7
    Μέλος Το avatar του χρήστη JOUN
    Όνομα
    Γιωργος
    Εγγραφή
    Feb 2007
    Περιοχή
    Σταυρός Θεσσαλονίκης
    Μηνύματα
    2.995

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από duomax03 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέτρα ωμικά και τον μετασχηματιστή καλού-κακού
    Γιατι; Βραχυκυκλωμενος αποκλειεται να ειναι,κομμενος δεν ειναι αφου δινει ταση,αρα;

    0 Not allowed! Not allowed!
    Ηλεκτρολόγος Μηχανικός Τ.Ε

  8. #8
    Μέλος Το avatar του χρήστη d.r soutras
    Όνομα
    D.r Soutras
    Εγγραφή
    Sep 2005
    Περιοχή
    Αθήνα-Μεθώνη
    Μηνύματα
    209

    Προεπιλογή

    Όταν συνδέω την μπουτονιέρα μου καίει τις αντιστάσεις, όταν έχω μόνο το 220 επάνω στην πλακέτα δεν συμβαίνει κάτι. Την μπουτονιέρα την τσέκαρα δεν είναι βραχυκυκλωμένη. Το SCR δεν το έχω ελέγξει ακόμα. Ο μ/χ μυρίζει καμμένος η αλήθεα είναι. Στο κύκλωμα δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται η γεφυρα (bridge ή 4 δίοδοι) εάν υπάρχει. Μέτρησα στο 2ον του μ/χ κ μου δείχνει 40κάτι volt. Αυτο που επίσης με παραξενεύει είναι οτι τα ρελέ αναγραφουν AC 220V DC 90V έβαλα 24V στις άκρες τους για να τα οπλίσω κ να τα τσεκάρω αλλά το μόνο που άκουσα είναι ένα ισχνό κλίκ. Καμιά βοήθεια?

    Ξέχασα να σας αναφέρω ότι στην μπουτονιέρα το ένα απο τα 2 μπουτόν ήταν οξειδωμένο (αντικαταστάθηκε) κ ότι οι φίσες του καλωδίου είχαν ζουμιά (αντικαταστάθηκαν με καινούργια). Ένα άλλο πρόβλημα που ίσως προκάλεσε την ζημιά είναι ότι το μηχάνημα τροφοδοτείται απο 3φασική πρίζα τοίχου που με πατέντα έχουν βγάλει απο 3φασικό βύσμα 2 μονοφασικές σούκο.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη d.r soutras : 03-08-11 στις 20:23
    Η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό!
    Θεωρία είναι όταν τα ξέρεις όλα κ δεν λειτουργεί τίποτα, πράξη είναι όταν λειτουργούν όλα κ δεν ξέρεις το γιατί!

  9. #9
    Μέλος Το avatar του χρήστη navar
    Όνομα
    Kωνσταντίνος
    Εγγραφή
    May 2010
    Περιοχή
    τρικαλα
    Μηνύματα
    3.078

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από d.r soutras Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν συνδέω την μπουτονιέρα μου καίει τις αντιστάσεις, όταν έχω μόνο το 220 επάνω στην πλακέτα δεν συμβαίνει κάτι.

    όταν απλά την συνδέεις ή όταν πατάς και κανένα κουμπί ?
    μήπως το βραχυκύκλωμα είναι σε κανένα λαμπάκι τις μπουτουνιέρας ? και όχι στα κουμπιά ?


    Την μπουτονιέρα την τσέκαρα δεν είναι βραχυκυκλωμένη. Το SCR δεν το έχω ελέγξει ακόμα. Ο μ/χ μυρίζει καμμένος η αλήθεα είναι. Στο κύκλωμα δεν μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται η γεφυρα (bridge ή 4 δίοδοι) εάν υπάρχει. Μέτρησα στο 2ον του μ/χ κ μου δείχνει 40κάτι volt. Αυτο που επίσης με παραξενεύει είναι οτι τα ρελέ αναγραφουν AC 220V DC 90V έβαλα 24V στις άκρες τους για να τα οπλίσω κ να τα τσεκάρω αλλά το μόνο που άκουσα είναι ένα ισχνό κλίκ. Καμιά βοήθεια?

    δεν μας είπες πόσα θέλουν για να οπλίσουν ! αυτό μάλλον είναι οι αντοχές τους ! και λογικό είναι να ακούσεις κλίκ, όλα τα ρελέ κλίκ κάνουν :P

    Ξέχασα να σας αναφέρω ότι στην μπουτονιέρα το ένα απο τα 2 μπουτόν ήταν οξειδωμένο (αντικαταστάθηκε) κ ότι οι φίσες του καλωδίου είχαν ζουμιά (αντικαταστάθηκαν με καινούργια). Ένα άλλο πρόβλημα που ίσως προκάλεσε την ζημιά είναι ότι το μηχάνημα τροφοδοτείται απο 3φασική πρίζα τοίχου που με πατέντα έχουν βγάλει απο 3φασικό βύσμα 2 μονοφασικές σούκο.
    τα καλώδια της μπουτουνιέρας τα πήρες όλα με την σειρά να δείς μήπως έχουν ακόμα ζουμιά η κανένα βραχυκύκλωμα ?
    επειδή τα έκοψα να είναι καλοδιωταινία . σου προτείνω να την βουτήξεις όλη σε ισοπροπολική αλκοόλη η σε κάποιο ανάλογο υλικό πχ βενζίνη για να καθαρίσει !
    όσο για το ρέυμα , δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα εκτός και αν έκανε καμία υπέρτατη χοντράδα ο ηλεκτρολόγος !

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #10
    Μέλος Το avatar του χρήστη sv4lqcnik
    Όνομα
    Νικος
    Εγγραφή
    Jun 2009
    Περιοχή
    Λαρισα
    Μηνύματα
    469

    Προεπιλογή

    περα απο τα ζουμια ριξε και ενα ματι για ανθρακα μετα απο βραχυκυκλωμα αρκ η χοντρο σπινθηρισμο ξυσε τα μαυρισμενα σημεια που κυκλοφορει 220 . πριν το βαλεις ξανα στην η στις πριζες κανε ενα εκτενη ελεγχο για κανονικη ουδετερογειωση στο τριφασικο οπως ειπωθηκε παραπανω μαλον εγινε καφριλα κατα την συνδεση

    0 Not allowed! Not allowed!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sv4lqcnik : 03-08-11 στις 23:26

Σελίδα 1 από 2 1 2 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ηλεκτρονικός ,για επισκευή πλακέτας ηχείων;
    By AccountSaver in forum Κυκλώματα Εικόνας-'Ηχου & Φωτισμού
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-07-16, 19:34
  2. Τεχνικός για επισκευή πλακέτας
    By nio-4- in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-07-15, 15:08
  3. Επισκευή Πλακέτας Φορτιστή
    By jimmy_gr in forum Ερωτήσεις Αρχάριων
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-14, 16:37
  4. Επισκευή πλακέτας πλυντηρίου.
    By d.r soutras in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-10-13, 09:02

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας