Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 20

Θέμα: Επιλογή mosfet για οδήγηση brushless motor

  1. #11
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Chip δεν θα εχω hall sensors.

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #12
    Μέλος Το avatar του χρήστη FILMAN
    Όνομα
    Φίλιππος
    Εγγραφή
    Dec 2009
    Περιοχή
    Δάφνη, Αθήνα
    Μηνύματα
    11.964

    Προεπιλογή

    Και πώς διαβάζεις τη θέση του ρώτορα; Με οπτικό τρόπο;

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #13
    Μέλος
    Εγγραφή
    Apr 2006
    Περιοχή
    Κέρκυρα
    Μηνύματα
    5.958

    Προεπιλογή

    Προφανώς δεν το διαβάζει... δεν ξέρω αν στέλνουν open loop τους παλμούς τα παλαιά ολοκληρωμένα, πάντως πλέον υπάρχουν τρόποι μέθοδοι που από τις μετρήσεις των ρευμάτων καταλαβαίνουν τη θέση του ρότορα.

    κάπου έχω ένα μοτεράκι (νομίζω το είχα κάψει) από μαγνητόφωνο που το μοτέρ ήταν 3 phase και είχε τσιπάκι της RFT (Ανατολοκής Γερμανίας) που έκανε τον έλεγχο χωρίς να έχει hall sensor. (το τσιπ πρέπει να είναι προ ένωσης ανατολικής με δυτική Γερμανία)

    0 Not allowed! Not allowed!

  4. #14
    Μέλος Το avatar του χρήστη thomasdriver
    Όνομα
    ΘΩΜΑΣ
    Εγγραφή
    Aug 2011
    Περιοχή
    ΓΑΛΑΤΣΙ
    Μηνύματα
    267

    Προεπιλογή

    Σε κάποια κατασκευή που είχα κάνει θυμάμαι είχα χρησιμοποιήσει το ΒΑ 6209 σε ένα μοτεράκι τηλεκατευθυνόμενου.Τό χρησιμοποιούσαν παλιά στά βίντεο για την φόρτωση και εξαγωγή της κασσέτας.Το είχα πάρει απο τον φανό,πάνε 3-4 χρόνια μπορεί και να έχει ακόμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  5. #15
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Θελω να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με την ενεργοποιηση και απενεργοποιηση των brushless motor.
    Εγω θελω οταν συνδεω την μπαταρια στο προτζεκτ μου να μην ξεκινανε τα μοτερ δηλαδη να μην κανουν το χαρακτηριστικο beep code και ετσι σκεφτηκα την τροφοδοσια των esc να την διαχειριζομαι με ενα mosfet.
    Το συκεκριμενο mosfet θα πρεπει να αντεχει ρευμα γυρο στα ~30αμπερ,αυτη η λυση ειναι σωστη θα μπορω να εμπιστευτω το mosfet οτι δηλαδη δεν θα με προδωσει κατα την λειτουργια??
    Να βαλω διαφορετικα μοσφετ ενα σε καθε esc και οχι ενα για ολα,ετσι θα ειναι καλυτερα??

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #16
    Μέλος
    Όνομα
    Μάρκος
    Εγγραφή
    Mar 2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    2.940

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasis 1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θελω να μου πειτε την γνωμη σας σχετικα με την ενεργοποιηση και απενεργοποιηση των brushless motor.
    Εγω θελω οταν συνδεω την μπαταρια στο προτζεκτ μου να μην ξεκινανε τα μοτερ δηλαδη να μην κανουν το χαρακτηριστικο beep code και ετσι σκεφτηκα την τροφοδοσια των esc να την διαχειριζομαι με ενα mosfet.
    Το συκεκριμενο mosfet θα πρεπει να αντεχει ρευμα γυρο στα ~30αμπερ,αυτη η λυση ειναι σωστη θα μπορω να εμπιστευτω το mosfet οτι δηλαδη δεν θα με προδωσει κατα την λειτουργια??
    Να βαλω διαφορετικα μοσφετ ενα σε καθε esc και οχι ενα για ολα,ετσι θα ειναι καλυτερα??
    Δεν ξέρω τι εννοείς με το κείμενο που έκανα έντονο, αλλά μου φαίνεται λάθος ο τρόπος που θέλεις να ενεργοποιείς τα ESC. Μπορείς να το κάνεις εύκολα δίνοντας παλμούς στο βύσμα που(Νορμάλ) πάει στο δέκτη της τηλεκατεύθυνσης. 1 μs ανά 20 μs είναι το 0 (σταματημένο μοτέρ) και 2μs ανα 20μs είναι το 1 (full speed).

    Αν δεν ξέρεις πως να φτιάξεις την παλμοσειρά για τον έλεγχο ψάξε για servo tester με το 555.

    0 Not allowed! Not allowed!
    Όταν όλα τα άλλα έχουν αποτύχει..... RTFM.
    Short instructions: >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> >>>> Good Luck!
    https://diyelectronics-gr.blogspot.gr https://www.facebook.com/groups/872041030200567

  7. #17
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Μαρκο οχι δεν εννοω αυτο ξερω να τα οδηγω,δεν το εγραψα μαλλον σωστα και ζητω συγνωμη.
    Οταν εχεις συνδεσει το μοτερ με το esc και τροφοδοτησεις το esc δηλαδη συνδεεις το + και - με την μπαταρια τοτε κανει το κλασικο beep code της βαθμονομησεις.
    Εγω θελω οταν συνδεσω την μπαταρια να μην μου ξεκιναει αυτος ο ηχος αλλα μονο οταν πατησω εγω ενα κεντρικο κουμπι .
    Ετσι σκεφτηκα να μην τροφοδοτουνται κατευθειαν τα esc μολις συνδεσω την μπαταρια,αλλα οταν πατησω το κεντρικο κουμπι να ενεργοποιουνται μεσω ενος ή διαφορετικων mosfet τα esc και να ξεκινα το χαρακτηριστικο beep.
    Επειδη τα αμπερ στο συνολο ειναι πολλα θα εχω προβλημα?
    Δεν ξερω αν ειναι κατανοητο τωρα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  8. #18
    Μέλος
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Μηνύματα
    954

    Προεπιλογή

    Επειδή δεν είναι και εύκολο το ζήτημα και η δουλειά έχει γίνει απο Benjamin, με πολλά iters και βελτιώσεις,
    ρίξτε μια ματια σε αυτό

    http://vedder.se/2015/01/vesc-open-source-esc/

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #19
    Μέλος Το avatar του χρήστη thanasis 1
    Όνομα
    Θανάσης
    Εγγραφή
    Jul 2010
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Μηνύματα
    1.382

    Προεπιλογή

    Παιδια εγω δεν θελω να φτιαξω esc μαλλον κατι δεν λεω καλα,τεσπα ας το παμε αλλιως.
    Θα εχω καταναλωση γυρω στα 30 αμπερ εγω λεω να βαλω ενα mosfet 40 αμπερ αρα απο αυτο θα περνανε γυρω στα 20 με 30 αμπερ,μπορω να το επιστευτω??
    Οτι δηλαδη κατα την λειτουργια δεν θα καει ή και εγω δεν ξερω τι αλλο μπορει να συμβει,εννοειτε θα του βαλω ψυξη δεν θα το εχω ετσι χυμα.

    0 Not allowed! Not allowed!

  10. #20
    Μέλος
    Όνομα
    vagelis
    Εγγραφή
    Nov 2019
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    316

    Προεπιλογή

    Αν αναστροφη με ρελαι , δεν θελει κυκλωμα μετρησης παλμων και αν 0 να κανει την αναστροφη ;
    Αν ενω γυριζει αριστεροστροφα π.χ. , δωσουμε εντολη για δεξιοστροφα, "τα παιρνουμε στο χερι " ;

    0 Not allowed! Not allowed!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 1 2

Παρόμοια Θέματα

  1. Απαντήσεις: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-03-17, 19:29
  2. Ελεγχος brushless motor χωρις esc
    By thanasis 1 in forum Ηλεκτρονικά
    Απαντήσεις: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-01-17, 23:33
  3. Βοήθεια για οδήγηση stepper motor
    By Delta9 in forum Ηλεκτρολογικά
    Απαντήσεις: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-16, 10:14
  4. Εκκινηση Brushless motor με 3 φασεις
    By Giorgos1900 in forum Κυκλώματα Τροφοδοτικών
    Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-11-15, 21:41
  5. ESC για Brushless Motor
    By Jimakos_Sn in forum Διάφορα Κυκλώματα
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-07-15, 21:05

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας