Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 68

Θέμα: Τοποθέτηση μαγνητικών παγίδων

  1. #31
    Μέλος
    Όνομα
    Στελιος
    Εγγραφή
    Feb 2010
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    47

    Προεπιλογή

    για σας
    να κανω μια ερμηνεια τι καταλαβα και βοηθειστε την σκεψη μου καθοτι σκεπτομε να κανω ο ιδιος μια προχειρη πατεντα
    Αν εχω διπολο[διο καλωδια π.χ α και β ] το ενα [α] θα παει μεχρι το τερμα ανεπαφο και το [β] θα κοβετε και θα πεφτουν οι δυο καλωδιωσεις της μαγνητικης παγιδας καθε πορτας [σωστο] και αφορα μονο τα παντζουρια.
    Αν θελω και τις πορτες τοτε κανω το ιδιο με ενα αλλο διπολο -σωστη η περιγραφη μου
    αν δεν κουρασα μια απαντηση με τις ανριστοιχες διορθωσεις
    ευχαριστω

    0 Not allowed! Not allowed!

  2. #32
    Νέο Μέλος
    Όνομα
    Roby - Αποστόλης
    Εγγραφή
    Feb 2012
    Περιοχή
    Πειραιας
    Μηνύματα
    4

    Προεπιλογή

    simpleZONE.jpg Αυτος ειναι ο πιο απλος τροπος για να συνδεσεις μαγνητικες παγηδες η γενικα παγηδες για συναγερμους. ελπιζω να φανικα χρησιμος. ριξε μια ματια εαν θες και σε αυτο το θεμα που ειδα προσφατα:http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55104

    0 Not allowed! Not allowed!

  3. #33
    Μέλος
    Εγγραφή
    Dec 2004
    Μηνύματα
    1.422

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Robirob Εμφάνιση μηνυμάτων
    simpleZONE.jpg Αυτος ειναι ο πιο απλος τροπος για να συνδεσεις μαγνητικες παγηδες η γενικα παγηδες για συναγερμους. ελπιζω να φανικα χρησιμος. ριξε μια ματια εαν θες και σε αυτο το θεμα που ειδα προσφατα:http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=55104
    πριν 7 μηνες... εχει γραφτεί στο post #2

    0 Not allowed! Not allowed!
    ...

  4. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον nikknikk4 για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    Robirob (28-03-12)

  5. #34
    Μέλος
    Όνομα
    Νίκος
    Εγγραφή
    Jan 2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    41

    Προεπιλογή

    ....Για να μην ανοιξω καινουργιο "thread"......
    Εχει καποιος την καλοσυνη να μου πει, σε ποιο σημειο και πώς θα τοποθετησω μαγνητικες επαφες στα αλουμινια αυτα?....
    DSCI0001.JPGDSCI0002.JPGDSCI0005.JPG
    Να σημειωσω οτι -δυστυχως- δεν υπαρχουν τραβηγμενες γραμμες....
    επισης τί τυπου επαφες χρειαζομαι?? (π.χ. sd8561)?
    Ευχαριστω εκ των προτερων...

    0 Not allowed! Not allowed!

  6. #35
    Μέλος Το avatar του χρήστη stinger
    Όνομα
    Σπυρος
    Εγγραφή
    Dec 2010
    Περιοχή
    ανδραβιδα
    Μηνύματα
    1.372

    Προεπιλογή

    μπορεις να περασεις εξωτερικα τις παγιδες..αν αυτο αισθητικα δεν σε πειραζει τοτε οι sanwave sd8561 που περιγραφεις ειναι μια χαρα..στην μια πλευρα του παραθυρου που φαινεται στην εικονα ειναι ευκολη η δουλεια..στο αλλο ομως πρεπει να κανεις μια τρυπα στο κασωμα με τρυπανι 4 χιλ ωστε να περαστει το καλωδιο και να τοποθετηθει στο σημειο που κλεινει το παραθυρο η μαγνητικη επαφη..δεν ειναι δυσκολο...τα καλωδια θα τα περασεις απο το ταβανι η σοβατεπι???οι μαγνητικες επαφες καλο ειναι να πανε στο πανω μερος του κασωματος..υπαρχουν και καποιες μαγνητικες επαφες τυπου τουβλακι αλλα δεν ξερω τι περιθωρια εχει το παραθυρο σου και θελουν και καλο κεντραρισμα αυτες

    0 Not allowed! Not allowed!

  7. Ένα μέλος ευχαρίστησε τον stinger για αυτό το χρήσιμο μήνυμα:

    id_arts (13-06-12)

  8. #36
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ξεθάβω το παλιό θέμα που άνοιξα , πως περνάνε τα χρόνια

    μπαίνω στο ψητό ,
    θέλω να βάλω παγίδες σε νέα αλουμίνια , έχω περάσει καλώδιο επαφών και το έχω αφήσει στο κουτί πάνω αριστερά του παραθύρου.
    Παγίδες θέλω να βάλω χωνευτές και να τρέξω καλώδια μέσα στη κάσα του κουφώματος

    τα παράθυρα τα περισσότερα θα είναι ανοιγόμενα

    Θα βάλω 2 ζώνες σε κάθε παράθυρο , μία εξωτερική για το ρολό και μία εσωτερική.

    Ο αλουμινάς μου πρότεινε να κάνει τρύπες στο κάτω μέρος της κάσας, ώστε οταν το παράθυρο ειναι στην ανάκληση να μην ενεργοποιείται η ζώνη.

    Τα ρολά επίσης έχουν τρύπα , αν το παράθυρο είναι πλάτους ενός μέτρο πχ αξίζει να βάλω 2 παγίδες στο ρολό ? δεξιά αριστερά ? ή μια αρκεί ?
    Ο οδηγός του ρολού θα εχει τρύπα για παγίδα επίσης

    Τις 2 παγίδες τις εσωτερικές θα τις βάλω σε σειρά , πως θα τις τερματίσω και που ?
    Επίσης ακουσα οτι υπάρχουν παγίδες με τερματική αντίσταση ?

    αυτά τα λίγα

    0 Not allowed! Not allowed!

  9. #37
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από picdev Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα ρολά επίσης έχουν τρύπα , αν το παράθυρο είναι πλάτους ενός μέτρο πχ αξίζει να βάλω 2 παγίδες στο ρολό ? δεξιά αριστερά ? ή μια αρκεί ?
    Ο οδηγός του ρολού θα εχει τρύπα για παγίδα επίσης

    Τις 2 παγίδες τις εσωτερικές θα τις βάλω σε σειρά , πως θα τις τερματίσω και που ?
    Επίσης ακουσα οτι υπάρχουν παγίδες με τερματική αντίσταση ?

    αυτά τα λίγα
    Άκη, νομίζω ότι για ρολά ενός μέτρου μία παγίδα είναι υπεραρκετή, αν θέλεις να βάλεις δύο, βάλε μόνο για να καλύψεις την περίπτωση όπου θα χαλάσει η μία.
    Όσον αφορά στις εσωτερικές παγίδες, από τη στιγμή που η καλωδίωση σου θα είναι εντελώς κρυφή δε βλέπω κανένα λόγο να μη βάλεις τις αντιστάσεις σου μέσα στον πίνακα. Θα σε βολέψει και στο μέλλον σε περίπτωση που αλλάξεις κεντρική μονάδα. Αν σου περισσεύουν ζευγάρια στην καλωδίωση, μην κάνεις την εν σειρά σύνδεση σε τυφλό σημείο μέσα στα κυοφώματα αλλά μέσα στο μπουατάκι που έχεις ή ακόμη καλύτερα μέσα στον πίνακα. Είναι πολύ πιο εύκολο το troubleshooting ή η απενεργοποίηση μίας εκ των δύο αν χαλάσει ενώ ταυτόχρονα θα έχεις και τη δυνατότητα να τις κάνεις εντελώς ανεξάρτητες πχ με ένα module επέκτασης.

    Οπότε σε κάθε παράθυρο σου θα έχεις 6 ή 8 καλωδιάκια τα οποία θα πηγαίνουν στον πίνακα όπου θα τα κάνεις ότι θέλεις.
    Ένα tip, όσον αφορά στις εν σειρά παγίδες, αν χρειαστεί να συνδέσω κάποια περιφερειακά εν σειρά προτιμώ να το κάνω σε δύο άσχετα σημεία του χώρου γιατί αν χαλάσει το ένα περιφερειακό τότε θα αφήσεις ένα σημείο εντελώς ακάλυπτο. Στην περίπτωση σου δηλαδή (κι υπό την προϋπόθεση ότι έχεις τα καλώδια) να μη βάλεις εν σειρά μαγνητικές του ίδιου παραθύρου αλλά διαφορετικών. Αν ακολουθήσεις το παραπάνω σενάριο σε όλα σου τα παράθυρα (διπλές μαγνητικές), οποιαδήποτε μαγνητική και να σου χαλάσει θα υπάρχει backup λύση χωρίς να μένει ακάλυπτο σημείο.

    2 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  10. #38
    Μέλος Το avatar του χρήστη picdev
    Όνομα
    akis
    Εγγραφή
    Jul 2007
    Περιοχή
    ____
    Μηνύματα
    7.375

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ νέστορα να σαι καλά

    η αλήθεια ειναι ότι έχω περάσει 6 αρι για κάθε παράθυρο οπότε μπορώ να τις βάλω και όλες ξεχωριστά , απλά μέσα στο κούφωμα θα βάλω διπλά καλώδια που θα πηγαίνουν στο κουτί, θα γίνει εκεί μάτιση και μετά στο κέντρο.

    όσο αναφορά τις παγίδες στα ανοιγόμενα ? ειναι σωστό αυτό μου είπε οτι πρέπει να μπουν στο κάτω μέρος ?

    προτείνετε μου παγίδες να ξέρω τι τρύπα να μου κάνει

    0 Not allowed! Not allowed!

  11. #39
    Συντονιστής Το avatar του χρήστη nestoras
    Όνομα
    Παναγιώτης
    Εγγραφή
    Feb 2006
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Μηνύματα
    4.617

    Προεπιλογή

    Άκη, σε γενικές γραμμες, οι μαγνητικές επαφές σε ανοιγμα με τζάμι δεν προσφέρουν απόλυτη ασφάλεια για ευνόητους λόγους.

    Από εκει και πέρα, το θέμα με το πάνω ή κάτω η μαγνητικη. Σε πραγματικες συνθήκες αυτό που εχω δει είναι ο κλέφτης αν βρει παραθυρο στην ανάκληση να το τραβάει προς τα έξω και μετα να το σπρώχνει δυνατά μέσα για να χαλάσει ο σχετικα ευαίσθητος μηχανισμός στήριξης του παραθύρου σε ανάκληση.

    Αν βάλεις τις μαγνητικές στο κάτω μέρος θα είσαι καλλυμένος και στην περίπτωση που σου περιέγραψα αλλά πάλι απο την εμπειρία μου είδα οτι στο κάτω μέρος οι επαφές είναι πιο ευαίσθητες στο να τις ξυλώσει κάποιος καταλάθος.

    Για επαφές δες εδώ:
    https://www.force.gr/systimata-synag...nitikes-epafes

    Εχει και διαστάσεις για την τρύπα.
    (Δεν ξέρω αν πουλάνε λιανική ούτε κάνω διαφήμιση απλά είναι αντιπρόσωπος της honeywell).

    0 Not allowed! Not allowed!
    FreeBsD For Ever

  12. #40
    Μέλος
    Όνομα
    Βασίλης
    Εγγραφή
    Sep 2011
    Περιοχή
    Κερατσίνι
    Μηνύματα
    8.778

    Προεπιλογή

    συμφωνω για το κατω σημειο .Το τι θα τοποθετησεις εξαρταται απο το προφιλ του αλουμινιου.Υπαρχουν αλουμινια που οι dc1561 χωνονται αναμεσα στις νευρωσεις του και δεν υπαρχει περιπτωση να την πατησεις ουτε με τακουνι.
    απο θεμα καλαισθησιας θα προτεινα αυτες παντως https://www.force.gr/aleph_ps_1641_el
    Αν η αποσταση ανιχνευσης ειναι 1cm (ανιχνευει μεχρι 12) ειναι σουπερ.


    Υγ με ανακλιση δεν αφηνεις ποτε το σπιτι να φυγεις.Ειναι ομως ενα επιπλεον μεσο προστασιας που αποτρεπει κλοπες του στυλ,"μεχρι το σουπερ μαρκετ πεταχτηκα"

    0 Not allowed! Not allowed!
    Δυο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία, αλλά για το σύμπαν δεν είμαι εντελώς σίγουρος

Σελίδα 4 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 2 3 4 5 6 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Αντιμετώπιση μαγνητικών πεδιων
    By giwrgos9 in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 38
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-12-16, 10:02
  2. Ανασκόπηση στο ζήτημα των μαγνητικών κινητήρων
    By tasos.k in forum Ενέργεια: Εξοικονόμιση, Άλλες Μορφές Παραγωγής
    Απαντήσεις: 60
    Τελευταίο Μήνυμα: 30-05-14, 15:25
  3. Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-04-14, 09:54
  4. Πρόβλημα σύνδεσης μαγνητικών επαφών
    By gorge in forum Συστήματα Ασφαλείας
    Απαντήσεις: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-12-11, 21:12
  5. Απαντήσεις: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-09-10, 19:53

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δημιουργία θεμάτων: Όχι
  • Υποβολή μηνυμάτων: Όχι
  • Σύναψη αρχείων: Όχι
  • Επεξεργασία μηνυμάτων: Όχι
  •  
  • BB code: σε λειτουργία
  • Smilies: σε λειτουργία
  • [IMG]: σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • HTML: εκτός λειτουργίας